Binnenland Vaccin tegen gordelroos beschikbaar 'n Pijn die je nóóit Moslimsollicitant terecht geweerd Site met lijst gestolen auto's UITVERKOOP ZOMERKLEDING: 4 Vrijdag 22 augustus 2008 PZC Kans op ernstige zenuwpijnen door middel gehalveerd. Gemeente mocht man afwijzen die weigerde vrouw hand te geven. STAPELKORTING 20-30-40% fiets fitnes* Jeremiasse door Simonne van Cennip en Floor Ligtvoet DEN HAAG - Nederlandse vijftig plussers kunnen zich voor het eerst laten inenten tegen gordel roos. Er is een vaccin beschikbaar gekomen dat de kans op de ziekte halveert. De kans dat patiënten aan een uit braak ernstige zenuwpijnen over houden neemt met het vaccin met tweederde af. De Gezondheids raad noemt het vaccin, Zostavax, een 'serieuze kandidaat' om in het Rijksvaccinatieprogramma opgeno men te worden. Gordelroos, een virusziekte, komt veel voor. Eén op de vijf Nederlan ders krijgt tijdens zijn leven last van de huidaandoening. Iedere dag wordt bij ruim honderd veertig mensen de ziekte vastge steld. De ziekte, die vooral ouderen treft, verdwijnt doorgaans na enkele we ken. Maar met name bij patiënten op leeftijd treden regelmatig complica ties op als ze gordelroos krijgen. Zij houden er vaker langdurige ze nuwpijnen aan over. Bij gordel- W* Met name bij patiënten op leef- tijd treden regelmatig complica ties op als ze gordelroos krijgen. Zij houden er vaker langdurige zenuwpijnen aan over. roos in het gelaat kan het zicht be schadigd raken. Gordelroos wordt veroorzaakt door hetzelfde virus als waterpokken. De ziekte uit zich in rode pukkeltjes en blaasjes in de vorm van een gordel op de huid. Iedereen die waterpokken heeft ge had, draagt het virus bij zich. Als dit weer actief wordt, gewoonlijk op latere leeftijd, ontstaat gordel roos. De Gezondheidsraad noemt gor delroos een ernstige aandoening. Vaccinatie kost 150 euro per dosis. De Raad zal volgend jaar minister Ab Klink van Volksgezondheid ad viseren of het gordelroosvaccin in het Rijksvaccinatieprogramma moet worden opgenomen. Daarbij wordt afgewogen of de kos ten opwegen tegen de gezond heidswinst die met het vaccin kan worden geboekt. Onduidelijk is nog hoe lang het vaccin werkzaam blijft en of herin enting later dus nog nodig is. Het middel wordt niet uit het ba sispakket van de zorgverzekering vergoed. De fabrikant van het vaccin, Sano- fï Pasteur MSD uit Hoofddorp, heeft het College voor Zorgverze keringen (CVZ) inmiddels wel ge vraagd om te kijken of het middel voor het basispakket in aanmer king kan komen. Het College voor Zorgverzekerin gen adviseert de minister van Volksgezondheid over het opne men van geneesmiddelen in het basispakket. Vrijwel iedereen draagt het gordelroosvirus in zijn lichaam. De ziekte zelf verdwijnt binnen enkele weken, maar hevige zenuwpijnen kunnen de patiënt jaren achtervolgen. 'Dit nooit meer.' door Simonne van Gennip en Floor Ligtvoet Hij heeft het meeste weg gestopt. Maar de pij nen waren vreselijk, on draaglijk", zegt Willem Sundermeijer (85) over de jeuken de huidaandoening gordelroos. Twee keer kreeg hij de ziekte, een maal zaten de rode blaasjes op zijn borst en eenmaal op zijn gezicht. Maar toen die weggetrokken wa ren, bleef de pijn. Nu, jaren later, zeurt alleen de Herpes Zoster plek nog onder zijn oog. Eén op de vijf Nederlanders krijgt in zijn leven gordelroos. De meesten zijn bij de uitbraak van de ernstige huidaandoening ouder dan vijftig jaar. De ziekte, veroorzaakt door het waterpokkenvirus dat na de kindertijd nooit helemaal uit het zenuwstelsel verdwijnt, gaat ge paard met rode, pijnlijke vocht- blaasjes in de vorm van een gor del. Daarbij komen zenuwpijnen en soms hoge koorts voor. Bij onge veer één op de tien patiënten du ren de pijnen langer dan enkele maanden. Hoe ouder de patiënt, hoe meer kans deze heeft op deze zogenoem de post-herpetische pijnen. Een nieuw vaccin dat nu op de markt is gekomen, moet ouderen die nog geen gordelroos hebben ge had beschermen tegen de ziekte. Door inenting met het middel Zostavax neemt de kans op gordel roos met vijftig procent af en de kans op zenuwpijnen erna met ruim zestig procent. De bijwerkin Gordelroos, ofwel herpes zoster, ontstaat door het Varicella zoster-virus, dat ook waterpokken veroorzaakt. Het virus verdwijnt niet uit het lichaam, maar trekt zich terug in de zenuwknopen. Bij ouderen of zieken met een verzwakt immuunsysteem komt het virus weer tevoorschijn en manifesteert zich als gordelroos. De rode bulten en blaasjes op de huid vormen zich rondom een zenuw baan en lijken op een gordel. Na een aantal weken verdwijnt de ziekte meestal vanzelf. Gordelroos kan in het oog voorkomen en zonder behandeling tot blindheid leiden. In ernstige gevallen kan het de hersenen van een pa tiënt aantasten. Jaarlijks moeten ongeveer 350 mensen worden opgenomen in het zieken huis. Bij verzwakte patiënten kan het virus leiden tot ernstige complicaties zoals longontsteking. De behandeling van gordelroos bestaat uit toediening van antiviraie medi catie. gen van het middel lijken gering, al moeten artsen wel voorzichtig zijn. Omdat het gaat om het in spuiten van een levend maar ver zwakt virus, is het niet geschikt voor mensen met een zwaar ver zwakt immuunsysteem. Volgens Bart van Wijck, hoofd van de polikliniek Pijnbehande- ling van het Universitair Medisch Centrum Utrecht, is het voorko men van gordelroos vooral belang rijk omdat pijnbestrijding niet al tijd afdoende helpt. „Er zijn veel middelen beschikbaar tegen pijn na gordelroos, maar deze zijn in ruim 60 procent van de gevallen niet effectief en kunnen bijwerkin gen veroorzaken." Dat het vaccin in de helft van de gevallen geen uitbraak tegengaat, is volgens Van Wijck geen reden de prik niet toe te dienen. „Baat het niet, dan schaadt het niet." De hevige zenuwpijnen wor den veroorzaakt omdat de ziekte de uiteinden van de zenuwen kan beschadigen. De pijn wordt door Van Wijcks patiënten omschreven als steken, stroomstoten of een branderig gevoel. Het kan zo erg worden dat men sen een lichte aanraking door kle ding of wind al niet meer kunnen verdragen. Sommigen slikken per manent morfine tegen de pijn. Van Wijck, die jaarlijks zo'n 25 nieuwe patiënten behandelt, heeft de indruk dat ouderen die ernstige pijn lijden sneller doodgaan. „Pijn maakt passief, de eetlust neemt af, mensen bewegen niet meer en hun algehele gezondheid gaat ach teruit." Veel mensen zijn nog onbekend met gordelroos en de complicaties. Tijdens een proef met het nieuwe vaccin koos onlangs slechts een derde van de uitgenodigde men sen voor de prik. Volgens huisarts IK WEET NA AL p/EJAf?EM NOG STEEDS NIET Of Ik U>E EIGEN klik MAG ROTTERDAM - De gemeente Rotter dam heeft in 2005 terecht een solli citant afgewezen die uit religieuze overwegingen weigerde vrouwen een hand te geven. Dat blijkt uit de uitspraak van de rechtbank in Rotterdam. De man, een orthodoxe moslim, had in september 2005 gesollici teerd naar de functie van klantma- DEN HAAG - Wie een auto wil ko pen, moet zelf sneller kunnen con troleren of het om een gestolen au to gaat. Er moet een openbaar re gister op internet komen waarin de chassisnummers van gestolen voertuigen staan. Minister Eur- lings (Verkeer) laat uitzoeken of zo'n site mogelijk is. Het is lastiger voor dieven met chassisnummers te frauderen dan met kentekenpla ten, omdat de nummers zijn inge graveerd in het metaal. Na diefstal worden ze centraal geregistreerd. nager bij de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Tijdens zijn sollicitatiegesprek droeg hij tradi tionele moslimkleding en gaf hij de vrouwelijke personeelsfunctio naris geen hand. De rechtbank benadrukt dat het schudden van handen in Neder land een gebruikelijke begroetings vorm is. „Het weigeren een hand te geven, kan dan ook als onbe leefd of kwetsend worden erva ren." Vooral als dat gebeurt door een persoon van het andere geslacht, aldus de uitspraak. De klantmana ger is de contactpersoon voor de burger. Hij verwelkomt mannen en vrouwen, met diverse religieuze achtergronden. De gemeente plaatst voorop dat ze geen onderscheid wil maken tus sen mannen en vrouwen. „Door te weigeren vrouwen een hand te geven, maakt hij echter zelf wel on derscheid", vindt Rotterdam. Het is daarom 'een passend en noodzakelijk middel' de man niet aan te stellen, oordeelt de recht bank. WWW.FIETSPLEZIER.NL GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troelstraweg 3.64, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl 0.0E3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4