Kunstwerk als handtekening bij Covra Enerverend slotrecital Film by the Sea eert gebroeders Dardenne met oeuvreprijs festival Pim Overduin dirigent van oratoriumvereniging Het Zeeland Nazomer Festival in woord en beeld 32 1 Vrijdag 22 augustus 2008 PZC Betonnen cilinders als 'handtekening' van kunstenaar. Kijk op: www.pzc.nl/nazomerfestival door Rolf Bosboom VLISSINGEN-OOST - Het Habog, het gebouw voor de opslag van hoogra- dioactief afval bij de Covra in Vlis singen-Oost, is behalve een be- waarruimte ook een kunstwerk. De Middelburgse kunstenaar Willi am Verstraeten voorzag in 2003 het complex van de formules van Einstein en Planck en liet het fel- oranje schilderem. Bij elke volgen de verfbeurt wordt een iets lichte re tint gebruikt. Na honderd jaar zal het gebouw wit zijn. Verstra eten verbeeldt op die manier de af koeling van het radioactief afval, gedurende de bewaarperiode van honderd jaar. Vijf jaar na de opening van het Ha bog door koningin Beatrix heeft Verstraeten zijn handtekening bij het werk geplaatst. Niet zomaar een krabbel op de muur, maar op- Bij elke volgende verfbeurt wordt een iets lichtere tint gebruikt nieuw een kunstwerk op zich. Voor het gebouw staan nu 21 be tonnen cilinders, van het type waarin radioactief afval wordt be waard. De onderlinge afstanden verdubbelen steeds, terwijl de kleur verschiet van feloranje tot uiteindelijk wit. Aan de ene kant vormen letters op de cilinders sa men de titel van het Habog-kunst- werk (Metamorfose 2003-2103), De Middelburgse kunstenaar William Verstraeten bij zijn nieuwe kunstwerk bij het Habog in Vlissingen-Oost. foto Lex de Meester vanaf de andere kant gezien is de naam van de kunstenaar leesbaar. Tegelijk met de onthulling gisteren van de 'handtekening' opende Lo renzo Benedetti, de nieuwe direc teur van De Vleeshal, een opmer kelijke tentoonstelling bij de Covra, met als titel Elementaire deeltjes. Deze is samengesteld door Verstra eten en collega-galeriehouder Dick de Bruijn uit Middelburg. Zij heb ben een indrukwekkende hoeveel heid hedendaagse kunst van voor aanstaande kunstenaars bijeenge bracht, zoals Henric Borsten, Raoul De Keyser, Guy Mees, Wolf gang Laib, Leo Copers, Daan van Golden, de uit Zeeland afkomstige Peter Koole, Ton Boelhouwer (met zijn opvallende 'platforms'), maar ook werk van jongere kunstenaars zoals Koen Delaere, Derk Thijs en Chris Brans. De expositie legt een directe rela tie tussen wetenschap en kunst. De opbouw, drie gelijksoortige ver delingen van de werken over de drie etages, verwijst naar de leer van de elementaire deeltjes. Maar de titel is vooral bedoeld als metafoor voor de diversiteit in de opvattingen die de deelnemende kunstenaars over hun werk heb ben. Met de expositie, het idee om ook kunstwerken op te slaan én het ge bouw manifesteert de Covra zich steeds meer op het gebied van kunst en cultuur. Bovendien is de organisatie vanaf volgende week gastheer voor de voorstelling Kwar tet van het Zeeland Nazomerfesti val. Expositie t/m 30 oktober, bij Covra, Vlissingen-Oost (havennr. 8601Geo pend: ma. t/m vr, 9-17 uur. VLISSINGEN - Jean-Pierre en Luc Dardenne ontvangen tijdens de ko mende editie van Film by the Sea de Lifetime Achievement Award, de oeuvreprijs die het Vlissingse festival jaarlijks uitreikt. Alleen Luc Dardenne zal bij de overhandi ging, op zaterdag 20 september, aanwezig zijn. De Waalse broers schrijven, produ ceren en regisseren hun eigen films, die zich vaak afspelen in de sociaal zwakkere klassen uit de Bel gische samenleving. Daarmee oog sten ze internationaal waardering. De Dardennes wonnen tijdens het filmfestival van Cannes tot twee keer toe de Gouden Palm: voor Ro- setta (1999) en L'enfant (2005). Film by the Sea heeft, op vrijdag 19 september, de Nederlandse pre mière van hun nieuwste film: l.e si lence de Lorna. De film gaat over een jonge Albanese vrouw die een schijnhuwelijk aangaat om de Bel gische nationaliteit te krijgen. Daarna raakt ze verzeild in een VLISSINGEN - Pim Overduin is de nieuwe dirigent van de Vlissingse Oratorium Vereniging. Hij is de op volger van Lukas Groen, die naar Estland is geëmigreerd. Maandag 25 augustus is de eerste repetitie onder leiding van Overduin. Luc en Jean-Pierre Dardenne. complot, om via een tweede schijnhuwelijk, ook een Russische mafioso Belg te laten worden. De première van de film wordt bijge woond door Luc Dardenne en hoofdrolspeelster Arta Dobroshi. Het festival biedt tevens een retro spectief van het werk van de ge broeders. Behalve Rosetta en L'en- Pim Overduin (Middelburg, 1970) studeerde aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag koordi rectie bij Jos van Veldhoven en Jan Bogaarts en orkestdirectie bij Ed Spanjaard en Jac van Steen. Hij is nu onder meer dirigent van de foto Christine Plenus fant worden ook La promesse uit 1996 en Le fils (2002) vertoond. Eerdere winnaars van de Lifetime Achievement Award van Film by the Sea zijn Ettore Scola (2003), Saul Zaentz en Milos Forman (2004), Istvan Szabó (2005), Jona than Demme (2006) en Volker Schlondorff (2007). christelijke Oratoriumvereniging Soli deo Gloria in Sliedrecht. De Vlissingse Oratorium Vereni ging verzorgt op 20 december een kerstconcert en op 28 maart 2009 de Matthaus Passion in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. De uitdrukking 'lest best' slaat zeker op het slotreci tal van de serie Zomera vondconcerten aan Zee. Laureate van de Elisabethwedstrijd Ning Kam (viool) naar Zeeuws-Vlaande- ren halen is een prestatie. Boven dien werd zij op de piano begeleid door pianiste Carole Presland. Dit duo zorgde voor een kwalitatief en enerverend optreden. Begonnen werd met de Sonate op. 12 nr. 2 van Ludwig van Beethoven, een vroeg werk. Het visitekaartje werd meteen afgegeven. Naast een virtuoos spelende Kam bleek Pres land een pianiste die niet alleen luisterde, maar ook stimuleerde. Zij combineerde fantastisch frase ringen en nuances met dynamisch spel. In het Andante zorgde zij er voor, met een subtiele vertolking, dat de melodie van de viool prach tig uit de verf kwam. De coda was een voorbeeld van expressiviteit. Het slot Allegro werd gracieus en in balans vertolkt. De Sonate in G van Ravel biedt de instrumentalisten de kans om alle facetten op het gebied van tech niek en muzikaliteit te demonstre ren. Zo waren vingervlugge, door zichtige loopjes te horen, vreemde intervallen, impressionistische pas sages en mooie suggestieve dialo gen. De invloed van de jazz kwam goed over in Blues (moderato): snedige pizzicati, heldere synco pen, een piano als percussie-instru ment en een soms melancholisch klagende vioolpartij. Het perpe- NAM KING Zomeravondconcert Nam King Carole Presland. Gehoord: woe 20/8, NH kerk, Cadzand. door jeanette Vergouwen tuum mobile werd virtuoos en smaakvol gespeeld. Na de pauze werd uit een ander vaatje getapt met composities uit de 20e eeuw. Van John Novacek werden Four Violon Rags gebracht. Een voorbeeld van de periode van de ragtime met speciale ritmes. In toxication werd virtuoos, vlot en geestig vertolkt. 4th Street Drag riep beelden op van een Chaplin- film en Cockles en Full Stride Ahead klonken vrolijk met afwisse lende ritmes, syncopen en techni sche moeilijke, perfect uitgevoerde dubbelgrepen. Leuke muziek om te spelen en om naar te luisteren. De Sonate van Corigliano is een to nale compositie met een klassieke vorm. Een hele reeks van dissonan ten, grote intervallen en felle passa ges zijn te horen in het begin Alle gro. In het Andantino werd de me lancholische melodie subtiel ver tolkt en het Lento was een muzika le declamatie met prachtig flageo- letspel en fascinerende slotakkoor den in de pianopartij. Met een snel, fel en briljant gebracht slot Al legro sloten deze twee rasmusici het recital af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34