'Roofvogels zijn mijn lust en leven' Een leven vol show, feestjes, reclame en overlastbestrijding. PZC Ruben van Maaren en zijn Andes Condor. foto Daisy van Poelje Deze torenvalk, één van de vele valken die van Maaren bezit. Met deze vogel wordt regelmatig gevlogen tijdens shows. foto Daisy van Poelje door Daisy van Poelje WEMELDINCE - Het bezitten van en werken met roofvogels. Voor de één een onmogelijke droom, maar niet voor valkenier Ruben van Maaren (36) uit Wemeldinge. Op zijn twaalfde kreeg hij zijn eer ste roofvogel in bezit en nu draait zijn hele dag om deze vogels. Van Maaren: ,,'s Morgens om zes uur sta ik op om de vogels te gaan doen. Daarna ga ik op pad en doe ik meestal twee shows per dag. Als ik 's avonds terug kom, ga ik weer de vogels verzorgen en uiteindelijk ben ik dan om half twaalf 's avonds pas klaar. Maar dat geeft niks, mijn roofvogels zijn mijn lust en leven." Van Maaren heeft zo'n 70 roofvo gels in zijn bezit. Deze houdt hij bij zijn huis in de polder van We meldinge. De meeste vogels heeft hij dubbel, omdat er niet elke dag met dezelfde vogels gevlogen kan Informatie worden. Van Maaren heeft dan ook een heel systeem waarop hij per dag zijn keuze baseert. „Ik moet met veel dingen rekening houden. Bijvoorbeeld met de grootte van het terrein waarop ik de show geef, het weer en de tijd van het jaar. Zo kan ik in de zo mer niet vliegen met vogels die van oorsprong uit koude landen komen en vice versa." Ook de windkracht van die dag telt. „Als het hard waait, kies ik een vogel met smalle vleugels. Die behouden hun mooie vluchten met wind. Daarnaast houd ik reke ning met het soort publiek. Zo ge bruik ik bij kinderen vogels die laag vliegen." Shows zijn niet Van Maarens eni ge bezigheid. „Je kunt het zo gek niet bedenken en ik doe het. Zo vliegt mijn kerkuil op verzoek de ringen naar getrouwde stellen. Ook verzorg ik kinderfeestjes, doe aan overlastbestrijding, kweek vo gels en laat de dieren optreden in 'Ik heb zelfs meegedaan aan de opera Aïda met mijn Rupel Gier, Rogier' films en reclamespots. Ik heb zelfs meegedaan aan de opera Aïda, sa men met Rogier. Daarmee zijn we heel Europa doorgereist. Rogier is wel mijn grote trost", vertelt van Maaren. Rogier is een Rupel Gier die 7 kilo weegt en een spanwijdte van 2,60 meter heeft. De meeste vogels zitten overdag op blok. Ze zitten dan vast aan een stuk touw. „Dat is niet zielig", legt van Maaren uit. „Roofvogels verspillen geen energie en vliegen alleen als het nodig is. Ze vliegen bij mij alleen als ik ze train of een demonstratie geef" Tijdens zijn shows krijgt hij hulp van stagiaires die diergeneeskunde of dierverzorging studeren. Zij ge ven de vogels en attributen aan. Op de vraag welke dromen van Maaren nog heeft, antwoordt hij: „Ik wil nog grotere en exclusievere vogels kweken. Uilen zijn vrij mak kelijk te kweken, maar een havik is daarentegen erg moeilijk. Dit jaar heb ik een nieuwe broedmachine gekocht die de luchtvochtigheid in de gaten houdt. De broedtijd is een erg ingewikkeld proces. Als de eieren uiteindelijk zijn gekomen worden de kuikens verder opge voed door hun ouders." In de winter heeft van Maaren het nog steeds druk met zijn vogels. „De dagen zijn dan kort, dus moet ik in een korte tijd al mijn vogels trainen. Gelukkig kan ik de uilen wel in het donker vliegen. Ook ga ik voor de sport wel eens jagen op konijnen. Dat is een mooi schouw spel, de natuurlijke krachten van de dieren tegen elkaar. De vluch ten van de vogels, geweldig." De roofvogelshow is aanstaande maandag om 19.30 uur te zien bij Room pot-park De Banjaard en aanstaande dinsdag bij Landal Port Creve in Brou wershaven. Telefoon: 0113-581035; www.roofvogel-demonstratie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20