_L 1 2 Vrijdag 22 augustus 2008 PZC Een eig Een steenrijke Rus zou het duurste huis te wereld, Villa Leopolda voor 496 mijoen euro hebben gekocht. In Nederland gaat het er i| met een Goois landgoed van 22 miljoen als duurst te koop staand door Joep Trommelen foto's Drieklomp Makelaars en EPA V V Wie wil hier nu weg? Aan de rand van de Puttense bos sen staat de paradijselijke, roomwitte vil la met rieten dak van de familie Van der Linden te koop, voor 1.795.000 euro. Bij de poort van de oprijlaan is de tuin man het gras aan het maaien, een werk ster lapt de ramen van het tuinhuis. In de voormalige dienstwoning heeft de vrouw des huizes haar praktijk als natuurgeneze- res. Meneer zit in het vastgoed en heeft ook nog een kantoor op het bijna 12.000 vierkante meter tellende perceel. Rond het huis ligt een keurig onderhou den tuin (de brochure heeft het over een arboretum), die overgaat in een wat wilde re bosachtige omgeving. Er is ook nog plaats voor een kippenhok en een gasten verblijf. Waarom de Van der Lindens dan toch weg willen? De praktijk is te klein voor het toenemende aantal cursisten en me vrouw wil nu ze wat ouder wordt graag te rug naar haar roots, in Laren. En daar is ook wel wat leuks te vinden, al hebben ze dat nog niet gevonden. Aan Ed van Drie van Drieklomp Makelaar dij en Rentmeesters de eer dit droomhuis te verkopen. Wie de 'glossy' van Drie klomp doorbladert, ziet dat de Puttense villa nog een van de meer bescheiden op trekjes in het bestand is. Ook het duurste huis van Nederland staat er in, een land goed ergens in Het Gooi, nu nog eigen dom van een bekende Nederlander die in het vastgoed zijn fortuin heeft verdiend. Vraagprijs 22 miljoen, verklapt Ed van Drie. „Wij vissen natuurlijk in een kleine vijver en daarom gaat het er wat anders aan toe dan in de wat minder luxe woningmarkt", legt hij in de woonkamer van de Puttense villa uit. „De landgoederen hebben een sta tus aparte, daar is over het algemeen heel veel vraag naar. Maar bij luxe landhuizen als dit hier is het aanbod momenteel gro ter dan de vraag. Dat komt onder andere door de vergrijzing. Mensen willen toch vaak als ze wat ouder worden kleiner gaan wonen, vaak zonder die grote te onder houden tuin. Ze willen een penthouse bij voorbeeld." Drieklomp, een van de zes makelaars in Nederland die zich specifiek op de duur ste huizen richten, heeft een goed jaar ach ter de rug, tot dusver net zo goed als 2007. Ed van Drie: „Al die verhalen over die eco nomische teruggang: ik denk dat dat wel mee gaat vallen. Bij ons en onze klanten overheerst nog het optimisme." Volgens hem lijdt de 'onderkant' van de huizenmarkt, starters vooral, onder de strenger geworden kredietregels, maar daar hebben zijn klanten geen last van. Hij schat dat zo'n 5 procent van de Neder landse bevolking een huis van meer dan 1 miljoen kan kopen. „Mensen willen als ze het zich kunnen veroorloven vooral 'groener' gaan wonen. Dat heeft te maken met de tijdgeest; men sen ontvluchten de stad; de files, de men taliteit. Ze zoeken rust, willen als ze 's avonds thuiskomen in de klompen stap pen. Schonere lucht ook. Stellen die in een Amsterdams grachtenpand wonen, kiezen toch vaak voor het platteland als ze kinderen krijgen. Dankzij de moderne techniek kun je, ook al woon je ver weg van de Randstad, thuis nog in contact staan met je werk daar." Maar ook de allerrijksten letten steeds meer op de kleintjes. Ed van Drie voor spelt dat de hoge energieprijzen ook ver mogenden dichter bij de Randstad gaan houden en dat 'opknaphuizen' minder in trek gaan raken. „Want daar stook je je gek. In Duitsland is die markt al inge stort." Leo van de Pas van Woningmarktcij- fers.nl, een website die gebruik maakt van kadastergegevens, stelt dat ondanks aller lei wilde verhalen over geheime ons-kent-onscircuits de meeste superhui zen gewoon via een makelaar aan de man worden gebracht. „Ik schat 80 tot 90 pro cent." Wel denkt hij dat meer huizen in de stille verkoop gaan. Want het kan vaak lang duren voordat een kapitale villa ver kocht wordt. „Je kunt zeggen: hoe duur der een huis, hoe langer het duurt." Volgens Funda staan er zo'n 5.500 wonin gen met een vraagprijs boven 1 miljoen eu ro te koop. In 2007 zijn er volgens cijfers van Van de Pas 914 in die categorie ver kocht. Dat betekent dus dat een huis ge middeld ongeveer drie jaar te koop zou staan. „In de categorie boven 3 tot 4 miljoen duurt het het langst", weet hij. „Die hui zen gaan ook het vaakst in de stille ver koop. Want als zo'n huis lang te koop staat, krijg je toch een beeldvorming dat er wat mee aan de hand zou kunnen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12