Eén loket overheid voor alle zaken windpark Duyvendak Snelheidsbeperking Bouwhoogte Twee maten Wijkenbeleid R ouwrandje Christendom PZC Vrijdag 22 augustus 2008 1 1 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl In het artikel (PZC, 15 augustus) over het aftreden van Wijnand Duyvendak luidt de onderkop: 'Ac tivistisch verleden breekt Kamer lid eindelijk op'. Hoezo eindelijk? Dat is het vermengen van feit en mening en dat klopt niet. Ten eer ste wordt deze mening in de rest van het artikel niet uitgewerkt en ten tweede horen krantenmenin gen alleen in een afgebakend redac tioneel commentaar thuis. Nu is de onderkop suggestief J.J.H.Fortuin Gravenhof 11 Goes Over de artikelen in de PZC 'Rem op scheepvaart na vloedgolven op strand' (18 augustus) en 'Mensen moeten zelf ook beter opletten' (19 augustus). Eindelijk staat er een instantie op die het produce ren van gevaarlijke situatie aan banden legt. De commentaren van het loodswezen zijn een beetje flauw. Het is nu eenmaal zo dat maatregelen ook handhaafbaar moeten zijn. Dat de mensen op het strand ook moeten opletten is goed, maar grote golven hoeven ge woon niet gemaakt te worden. De loodsen weten de kritieke plaat sen, je moet echter wel van te vo ren vaart minderen. G.Fongers Roompot 9 Arnemuiden Fijn voor de bewoners van het Goese Meer en de Westhavendijk dat het college van Goes na hun protesten zo aardig is om het ge plande appartementenfront hier en daar met liefst 10 meter te verla gen. Het zou immers het woonge not van de betreffende mensen aantasten als ze tegen die hoge ge bouwen aan moesten kijken. Omdat door alle gemeenteplan nen voor de Goese Schans en de plannen met de Ringbaan West Te Cast Peter G. Boerma is directeur (CEO) vari Delta NV Succes heeft vele vaders, maar de mislukking van veel wind- projecten is ook hier een een zame wees. Een onderzoek van de ministeries van Economische Za ken en Vrom wijst beschuldigend naar de decentrale overheden als spelbrekers. Te traag, te veel regels, te weinig voortgang. De VNG, de belangenorganisatie van de ge meenten, reageert daarop en zegt dat de landelijke wet- en regelge ving desastreus uitwerkt op decen traal niveau. Beiden hebben gelijk. Het is mak kelijk om vanuit de Haagse zetel de windprojecten te declameren en iedere provincie te verplichten een bepaalde hoeveelheid mega watt (MW) aan windmolens te het woongenot van de bewoners van de Zaagmolenstraat danig zal afnemen, heb ik na het lezen van dit artikel ineens de hoop gekre gen dat het college ook voor de be woners van de Zaagmolenstraat zijn beste beentje voor zal zetten. Het kan toch immers niet zo zijn dat de een niet tegen een apparte mentgebouw aan moet kijken en de ander hele dagen (en nachten) in de herrie en uitlaatgassen van een enorm toenemend aantal pas serende auto's moet leven. Lia Swartelé Zaagmolenstraat 76 Goes Het milieuactivisme zet zich in om zoveel mogelijk werkgelegen heid de nek om te draaien op alle gebied: 1. De visserijtak, onder meer de mosselvisserij; 2. Zoveel mogelijk de WCT zien tegen te houden en daarmee de werkgele genheid; 3. Veel goede landbouw grond omzetten in moeras. Het meest onbegrijpelijke en onvoor bouwen. Het kabinet noemt het ie dere keer weer. Onlangs in het Energierapport, waarin minister Van der Hoeven van Economische Zaken aangeeft dat snelle voort gang nodig is. Het kabinet heeft grootse ambities. Zowel op land (van 1500 MW naar 4000 MW) als op zee (6000 MW) moeten in 2020 duizenden megawatt vermo gen staan. De praktijk is lastig. Daarom moeten de overheden slimmer samenwerken, juist om meer partijen geïnteresseerd te krij gen. Als Delta zijn we gelukkig dat we begin dit jaar in Anna-Mariapol- der ons windpark konden bou wen. Na vele jaren. De eerste be sprekingen met overheden von den achttien jaar geleden plaats. Nu, in de nieuwe eeuw, kunnen we eindelijk echt aan de slag. Zes tien windmolens van 0,9 MW elk. Inderdaad, de techniek is al weer verder en molens hebben een capa citeit van tussen 2 en 3 MW. Na ve spelbare is dan dat milieugroepen niet met milieueffectrapportages of andere protesten komen ten aanzien van het formule i-spekta- kel dat de binnenstad van Rotter dam aan kooldioxide blootstelde. Zo wordt door deze groep met twee maten gemeten. J.W. Huijbregtse Burg. Van Woelderenlaan 28 Vlissingen Hoewel er in Zeeland geen woon wijken zijn die sociaal kwetsbaar genoemd kunnen worden, zijn er wel die zonder aandacht naar deze categorie kunnen afzakken (PZC, 19 augustus). De Statenfactie van de PvdA heeft daarom aan het pro vinciebestuur vragen gesteld over het wijkenbeleid. De Rotterdam mer die zaterdag op de mosseldag in Yerseke voorbij schuifelde zal het daarmede eens zijn. Ik hoorde hem zeggen: 'Groene Leugens, ja zeker, ze maken van Zeeland een achterstandswijkie!'. Voor de PvdA is dit misschien een reden le jaren plaatsen we nu dus oude molens. Het hele traject was name lijk gestart en doorlopen voor de ze (kleinere) molens. Nieuwe, mo derne, molens plaatsen, zou weer vele jaren aan procedures vragen. De afgelopen jaren heeft Delta ook windmolenprojecten in Zeeland moeten stopzetten. Beter gezegd: 'Niemand is gebaat bij de lappendeken van wetten, regels en procedures' gemeenten hebben deze projecten stopgezet. Of nog beter gezegd: burgers zijn sceptisch. Veel initia tieven van Delta en van andere energiebedrijven sneuvelden in ge meenteraden. Een groot aantal po litici in Den Haag is wel voor win denergie, maar dichter bij huis, dichter bij de kiezers, veel minder. Politici van alle politieke partijen hebben de afgelopen jaren tegen om haar minister Bos van Financi ën te stimuleren al vast wat geld voor ons achterstandswijkie vrij te maken. Herman Bijl Caustraat 65 Zierikzee Een groot verslag van het mossel- feest in Yerseke (PZC, 18 augus tus). Ondergetekende kwam met het spandoek: 'Gerda Verburg: Voorkom te moeten zeggen, Het spijt me'. Met drie kleine kinderen uit Zaamslag en Axelse kleder dracht. Zeldzaam mooi, wat ook door de toeschouwers is vastge legd. Vervolgens staat er op het laatst van het verslag vermeld: Kees en Nel de Broekert hebben het bezoek van de minister aange grepen om te protesteren tegen ontpoldering. Nu ze weg is zullen we maar eens 'opsodemieteren'. Dat laatste woord is absoluut niet door mij gebezigd. Rouwrandje? C.J. de Broekert Burg. Vogelaarstraat 7 Baarland windmolenprojecten gestemd. Daarnaast zijn, en daar heeft de VNG gelijk in, diverse gemeenten ook afgehaakt vanwege de lappen deken en wirwar van regels, proce dures en wetten, die snelle projec ten onmogelijk maken. Delta heeft na diverse negatieve ervaringen aangegeven niet meer als eerste te rennen voor windenergie. We ko men pas weer in actie wanneer de gemeenteraad akkoord is met een windpark. Eerder heb ik in dit ka der, begin juli nog bij de ministers van Economische Zaken en Vrom, gepleit voor de 'één loket-benade ring'. Dit houdt in dat energiebe drijven, industrie en allerlei ande re partijen die een windpark wil len aanleggen bij dit ene loket te rechtkunnen. De milieubeweging, omwonenden en andere belang hebbenden kunnen hier ook met een hun visie neerleggen. Eén in stantie kan dan in gewenst tempo en met een consistente en conse quente benadering het windmo In mijn ingezonden brief (PZC, 14 augustus) over het mithraïsme heb ik bewust niets gesuggereerd, geen enkele conclusies getrokken of vergelijkingen gemaakt, behalve twee zaken. Ten eerste dat het christelijke kerstfeest en Pasen een heidense oorsprong hebben en ten tweede de mogelijke gevolgen die de keuze van Romeinse keizer Constantijn de Grote heeft gehad voor het christendom in de wester se samenleving. Ik heb summier getracht de in houd en de ceremoniën van de Mithras-cultus weer te geven. De ze cultus werd al honderden jaren vóór het christendom in veel lan den beleden. De heer Zwemer (PZC, 15 augus tus) heeft schijnbaar mijn ingezon den brief vluchtig gelezen en is ver volgens in de pen geklommen om daarna met conclusies te komen die niet van mijn hand zijn! Tjerk Westerterj Populierenlaan 3 Middelburg lenproject ter hand nemen en be oordelen. Dat bevordert overleg tussen het Rijk en de gemeenten ook meteen en zit er vaart in de projecten. Delta heeft een uitgebreide ener giemix van fossiele, nucleaire en duurzame opwekking. De komen de decennia is deze mix nodig. Eén van de drie schrappen is on wenselijk, want dat leidt tot hoge re energiekosten. Daarom inves teert Delta nog steeds in fossiel (gasgestookte Sloecentrale), heeft Delta voornemens een tweede kerncentrale te bouwen en wordt massaal in allerlei vormen van duurzaam geïnvesteerd: biomassa, zon en, ook de komende jaren, windenergie. Niemand is gebaat bij de huidige lappendeken van wetten, regels en procedures. Het Rijk, provincies en gemeenten wijzen naar elkaar, terwijl samenwerking nodig is. Daarom bepleit ik één loket van de overheid in alle geledingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11