Buitenland President Oekraïne speelt hoog spel Autovakanties LUXEMBURG KRAS.NL I BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm 5 Joesjtsjenko gebruikt oorlog in Georgië om eigen hachje te redden. I Heerlijk genieten in deze prachtige historische omgeving! PZC Donderdag 21 augustus 2008 9 door Carel Coseling DEN HAAG - Het conflict in Georgië leidt ook in Oekraïne tot spannin gen. Het buurland van Rusland voelt zich nu ook ineens in de vuurlinie liggen, gezien de grote Russische belangen. President Vik tor Joesjtsjenko slijpt de messen. Zijn acties zijn niet alleen gericht tegen Moskou, maar ook tegen zijn eigen premier, Julia Timosjen ko. Eind 2004 stonden zij in de hoofd stad Kiev zij aan zij tijdens de Oranje-revolutie: Viktor Joesjtsjen ko en Julia Timosjenko. Het duo maakte een einde aan het pro-Rus sische bewind van president Leo nid Kuchma en premier Viktor Ja- noekovitsj. Oekraïne richtte de blik naar het Westen. Streefde naar een lidmaatschap van Navo en Europese Unie. Nu maken president Joesjtsjenko en premier Timosjenko elkaar uit voor rotte vis. Het staatshoofd gaat daarbij het verst. Hij heeft zijn eer ste minister beticht van hoogver raad. De aanleiding vormt de oor log in Georgië. Joesjtsjenko veroordeelde het Rus sische militaire optreden in dat land scherp. Hij vloog naar Tbilisi om zijn collega Mikhail Saakasjvili een hart onder de riem te steken. Dat was opvallend, aangezien de president de afgelopen jaren juist I toenadering zocht tot Moskou. Het was ook Joesjtsjenko die zijn premier diverse keren op de vin gers tikte, omdat zij te opzichtig streefde naar een snelle aanslui ting bij het Westen. Nu zijn de rol len omgekeerd. De president van Oekraïne beschouwt het feit dat Ti mosjenko geen partij koos in het Georgische strijdgewoel als hoog verraad. Zij heeft in Joesjtsjenko's Eind 2004 stonden ze zij aan zij tijdens de Oranje-revolutie: Viktor Joesjtsjenko en Julia Timosjenko. Nu maken de president en de premier elkaar uit voor rotte vis. foto Sergei Chuzavkov/AP ogen het nationaal belang van Oek raïne geschaad. Om zijn beweringen kracht bij te zetten heeft de president de procu reur-generaal documenten doen toekomen die moeten bewijzen dat Timosjenko voor de Russen werkt en 'politiek corrupt' is. In Moskou is een comité opgericht dat er voor moet zorgen dat zij in 2010 tot president van Oekraïne wordt gekozen. Het comité heeft 6oo miljoen euro tot zijn beschik king. Vanuit Oekraïne wordt het 'Joesjtsjenko veroordeelde het Russische militaire optreden in Georgië scherp' gesteund door zakenlieden die goe de banden met Rusland hebben. Zelfs oud-president Leonid Kuch ma is van de partij. Oekraïne scheidde zich eind 1991 af van de Sovjet-Unie. Russen maken nog al tijd 20 procent van de bevolking (46 miljoen mensen) uit. Het in dustriële oostelijke deel van het land is volledig gericht op Rus land. Op de Krim, bij Sevastopol, ligt een enorme Russische marine basis, annex vliegveld. Het is de lo catie voor de Russische Zwarte Zeevloot en twintigduizend man schappen. Vanaf deze basis stuur den de Russen vorige week oor logsschepen naar de Georgische kust. Dat bracht Joesjtsjenko ertoe per decreet te eisen dat de Russen al hun bewegingen bij Sevastopol vooraf zouden melden. Moskou lachtte het 'bevel' weg. Het huurcontract voor de basis loopt tot 2017. Tot die tijd heeft Kiev niets te zeggen, luidde de reactie. Joesjtsjenko heeft ook besloten het contract met de Russen voor ra darinstallaties in Sevastopol en Mukachevo, die moeten waarschu wen voor raketaanvallen, te schrap pen. Hij heeft het Westen demon stratief aangeboden de installaties te gebruiken.Bovendien heeft de president laten weten dat deelna me in projecten van het CIS (de or ganisatie van voormalige Sov- jet-staten) wordt heroverwogen. Met de gebeurtenissen in Georgië als alibi speelt Joesjtsjenko hoog spel. In eigen land staat hij politiek zwak. Zijn partij verloor zwaar bij de verkiezingen in september vo rig jaar. Economisch is Oekraïne goeddeels afhankelijk van Rus land, zeker wat de olie- en gasvoor- ziening betreft. En een militaire dreiging vanuit Moskou is er feite lijk niet. Kennelijk ziet Joesjtsjen ko nu zijn kans schoon om zijn po litieke hachje te redden. Hij wil met Timosjenko afrekenen en hoopt tegelijk dat het Westen na de Georgië-oorlog Oekraïne nu di rect in de armen zal sluiten door het een Navo-lidmaatschap aan te bieden. Wat dat laatste betreft heeft hij al leen één probleem: 60 procent van zijn onderdanen ziet de Navo niet zitten. En de burgers beslissen via een referendum, zo heeft de presi dent eerder beloofd. Om het volk op andere gedachten te brengen wordt een voorlichtingscampagne over de Navo begonnen. Er is 4 miljoen euro voor vrijgemaakt. i waarom zou je verder zoeken :Cien/eaux Voor overige reisduren, zie www.kras.nl/24486 (Des Nations) of www.kras.nl/17542 (Du Commerce) HOTEL DES NATIONS Dit 3-sterren hotel ligt aan de rand van Clervaux. Op ca. 2 km vindt u een 18-holes golfbaan. Het hotel is voorzien van o.a. lift, kluisjes (gratis), restaurant, bar, terras en wellness met o.a. sauna, stoombad en whirlpool. HOTEL DU COMMERCE Dit 3-sterren hotel ligt aan de voet van het kasteel en aan de oever van de Clerf. Het hotel beschikt o.a. over een lift, bar, restaurant, tuin, binnenzwembad, sauna, solarium (beide tegen betaling) en gratis parkeergelegenheid. INCLUSIEF: verblijf in één van de genoemde hotels in een 2-persoonskamer met ontbijt. Stad, gelegen op een prachtig rotsplateau. De historische binnenstad is zeker de moeite waard. Aanraders zijn de Notre Dame, het Groothertogelijk Paleis en het stadhuis. En natuurlijk kunt u in Luxemburg-Stad ook heerlijk winkelen. In deze bosrijke omgeving kunt u tevens heerlijke wandel- en fietstochten maken. Wandel bijvoorbeeld in Echternach, hier zijn wandelpaden die leiden naar watervallen, rotsen en prachtige uitzichtspunten. Ook Vianden mag niet vergeten worden, schitterend gelegen langs de oevers van de Our met op de achtergrond de burchtruïne. Veel plezier! Kom genieten in Luxemburg! Deze prachtige vakantiebestemming biedt ieder wat wils: natuur, cultuur en historie. Wij selecteerden voor u 2 prachtig gelegen hotels. Wat dacht u van Hotel Des Nations? U verblijft 3 heerlijke dagen met ontbijt vanaf slechts 89. Of kiest u liever voor Hotel Du Commerce in het fraaie Clervaux? Ook hier verblijft u al 3 dagen vanaf slechts 89, met ontbijt! Maak uw keuze en boek! UITSTAPJES IN DE OMGEVING Luxemburg is een heerlijke vakantiebestemming. Breng ook zeker een bezoek aan Luxemburg- Aankomstdata: ma., wo., vr. en za. van 29/8 t/m 31/10 Des Nations Du Commerce 3 dgn 4 dgn 3 dgn 4 dgn Aug. v.a. €109 €149 €89 €139 Sept. v.a. 95 €139 €89 €129 Okt. v.a. 89 €139 €89 €119 Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Res.kosten 17,50 per boeking (verplicht).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9