Zeeland emigranten leeft voort in boek Geen melk en honing in Holanda r Zes ton voor IJzendijke Promsconcert Vestingdagen harmonie Hulst Boordevol keukenideeën! ïsie Zeeuws-Vlaams dialect leeft op heuvels in deelstaat oost-Brazilië. 1 Opbrengst grond genoeg om toezegging gestand te doen. Z PZC Donderdag 21 augustus 2008 27 door Sheila van Doorsselaer HULST - De Koninklijke Stedelijke Harmonie Hulst geeft komende za terdagavond, ter ere van de Neder landse Vestingstedendagen in Hulst, een gratis promsconcert op de Grote Markt. De harmonie brengt tijdens het feestelijke promenadeconcert licht klassieke vrolijke populaire num mers (zoals een Verdi medley) die de meesten bekend in de oren zul len klinken. Meeneuriën, -zingen en -klappen is dus zeker toege staan. Ook spelen de muzikanten filmmuziek (Indiana Jones), musi calnummers, pop en zelfs flamen co. Daarnaast zijn er nog een aantal gastoptredens. Musicalartiest Jur- gen Stein (in 2000 en 2001 nog ge nomineerd voor een musicalawarc in de categorie aanstormend ta lent) zingt nummers van onde meer Elton John, Freddy Mercury en The Beatles. Virtuoos Ward dt Ketelaere geeft een solo op de xylo foon en speelt het bekende Carna val de Venize. Ook zijn de negen solisten van het symfonisch saxofoonorkest Zwijndrecht te gast. Het promena deconcert wordt gegeven op een groot podium op de Grote Markt en begint om 20.00 uur. Het is voor iedere belangstellende gratis te bezoeken. iTTïïMKB Persoonlijk en deskundig advies staat bij ons voorop. Auping dealer Tapijt gordijnen worden gratis gelegd en gemaakt m.u.v. trappen Tapijt, Zonwering, Laminaat, Matrassen, Novilon, Bodems, Marmoleum, Bedlinnen, Gordijnen Dekbedden Zeeuwse Brazilianen uit onder meer de families Boone, Van Schaffel en Lauret begin vorige eeuw op hun rooskleurigst. De foto komt uit het boek Op een dag zullen ze ons vinden, dat deze week in Oostburg is gepresenteerd. Toen Ton Roos en Margje Eshuis dik dertig jaar geleden door de Lu therse Kerk werden uitgezonden naar de oostkust van Brazilië, kwa men ze na enige tijd in contact met inwoners van Zeeuwse oor sprong. De afstammelingen van in de ja ren vijftig en zestig van de negen tiende eeuw naar Brazilië geëmi greerde Zeeuwen woonden nog steeds in de 'eigen' streek Holanda in de deelstaat Espirito Santo. De ouderen spraken en spreken nog steeds het dialect van het Land van Cadzand. Roos en Eshuis vinden dat de ge schiedenis van de 'vergeten emi granten' bekend moet raken: bij de Braziliaanse Zeeuwen en hun voorouderlijke streekgenoten. Een malige artikelen en reportages in (lokale) kranten in Zeeland en Bra zilië zijn niet genoeg. Nadat pogin gen voor het maken van een film en een boek spaak liepen, besloten ze het verhaal zelf op te tekenen. Honderdvijftig jaar nadat de eerste Zeeuwen in 1858 naar Brazilië ver trokken, is er een boek over hun emigratie, de ellende waar ze mee te maken kregen en het leven dat hun nazaten nu leiden. Op een dag zullen ze ons vinden, Een Zeeuwse geschiedenis in Brazilië (Braziliaanse editie: Os Capixabas Holandeses); Ton Roos en Margje Es huis (vertaald door Ruth Stefanie Berger); Koninklijke BDU uitgevers Barneveld (Colefao Canaa do Arqui- vo Püblico do Estado do Espirito Santo); ISBN: 978-90-8788-055-2; prijs 19,50 euro. is?» Iff %3t **1 f terneuzenb.v. Wiyitijn,pas tevreden- alf u-hétbtMi'. Mr. F.J. Haarmanweg 26 Terneuzen Tel.: 01 15-620851 www.keukenvisie.nl door Frank van Cooten IJZENDIJKE - De inwoners van IJzen dijke kunnen een bedrag van zes ton tegemoet zien als gemeentelij ke bijdrage in de exploitatie van het te bouwen multifunctioneel centrum. „De opbrengst van de grond is toereikend om de toezeg ging van de wethouder gestand te doen", zei een beleidsambtenaar in de vergadering van de raadscom missie ruimte. Aannemingsbedrijf Van der Poel koopt grond voor realisatie van de nieuwe wijk De Groote Jonk vrouw in IJzendijke. De gemeente ziet af van het zelf uitgeven van de vrije kavels omdat dat volgens Eu ropese regels niet mag. Van der Poel betaalt meer voor de grond dan de getaxeerde waarde zodat de toezegging van de wet houder niet in gevaar komt. Johan Provoost (WD) vraagt zich overi gens af of die zes ton wel voldoen de is. Eerder circuleerde een be drag van een miljoen euro. William Gijsel (Gemeentebelan gen) vroeg aandacht voor het lot van de volkstuinders. Door de ver koop van de grond door het kerk je Voor IJzendijke komt geld be- schikbaar door de grondverkoop aan Van der Poel voor de nieuwe wijk De Groote Jonkvrouw. De prijs ligt boven de taxatiewaarde. bestuur, de eigenaar van het volks tuinencomplex, aan Van der Poel moeten de volkstuinders op zoek naar een andere stek. De gemeen te vindt dit een taak voor het kerk bestuur. „Wij zijn niet verantwoor delijk voor de tuin van iemand an ders", betoogde wethouder Carien Bolijn. „De kerk heeft een absurd hoog bedrag gekregen voor de grond. Dus moet de kerk zorgen voor een alternatieve locatie voor de volkstuinders." Sluis deed wel diverse tevergeefse inspanningen om met het kerkbe stuur in contact te komen. „De paus in Rome is echter makkelij ker bereikbaar dan de Brabantse makelaar van de kerk." De verkoop van de woningen en kavels begint volgende maand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75