Historie van 'vergeten' Zeeland Verlichting Terneuzen aangepakt Bouwstop hoeve blijft Sluis houdt vast aan verplaatsing van vismijn en museum Breskens 26 Donderdag 21 augustus 2008 PZC Terneuzen stopt ruim 8,7 miljoen euro in openbare verlichting. Rechter stemt in met bouwstop op restauratie boerderij Brugsevaart. Echtpaar voltooit missie met geschiedenisboek Braziliaanse Zeeuwen. Wethouder hoopt dat Vroon mening wil bijstellen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het achterstallig on derhoud van de openbare verlich ting in de gemeente Terneuzen wordt binnen een periode van vijf jaar weggewerkt. Tenminste, als de gemeenteraad kiest voor het 'opti maal scenario' zoals dat verwoord is in het gemeentelijk Concept Be leidsplan Openbare Verlichting. De raad kan ook kiezen voor een 'trend-' of een 'somber scenario'. In het eerste geval blijven de in spanningen beperkt tot het in stand houden van de openbare verlichting. In het laatste geval wordt er slechts minimaal onder houd gepleegd. Uitgesmeerd over tien jaar ontlopen de kosten van de drie keuzemogelijkheden elkaar niet veel. Daarom geven burge meester en wethouders de voor keur aan het optimaal scenario. Dat voorziet in een investering in de openbare verlichting tot en met 2017 van ruim 8,7 miljoen euro. Tot en met 2012 moet er dan jaar lijks meer dan 1,2 miljoen euro ge reserveerd worden en daarna tel- Het Terneuzense college van bur gemeester en wethouders wil binnen vijfjaar het achterstallig onderhoud aan de openbare ver lichting wegwerken. door René Hoonhorst OOSTBURC - De gemeente Sluis mag de bouwstop voor het op knappen van een historische hoe ve in het Oostburgse buitengebied handhaven. De eis van eigenaar N. Gerritsen van de monumentale boerderij om de bouwstop direct op te hef fen, werd gisteren afgewezen door voorzieningenrechter I. Dijkman. Gerritsen, die nog wacht op de motivatie van het vonnis, stelde zijn hoop vorige week ook op de Sluise politiek. Helder Zeeuws be- Het lijkt wel alsof niemand tegen woordig nog onversierd door het le ven gaat. Oren, wenkbrauwen, neus, lippen, tong en navel worden doorboord met allerlei glimmedin- gen. Daarnaast schept menigeen er genoegen in de gave huid te kleu ren met uiteenlopende tekeningen. Vooral de enkeltattoo's, het vleugel- ge onderaan de rug en de Keltisch kens bijna 516.000 euro per jaar. In het optimaal scenario worden alle armaturen die ouder zijn dan 20 jaar vervangen, evenals de licht masten die ouder zijn dan 40 jaar. De verlichting wordt binnen vijf jaar aangepast aan de nieuwste wettelijke normen. Sinds de ge meentelijke herindeling in 2003 is vooral het somber scenario ge volgd. Er zijn wel wat lichtmasten vernieuwd, maar het structureel vervangen van armaturen en licht masten heeft de afgelopen jaren niet plaatsgevonden. Volgens het beleidsplan openbare verlichting 2002 moest er voor het uitvoeren van deze zaken meer geld beschik baar gesteld worden. Dat is echter niet gebeurd, waardoor de al verou derde verlichtingsinstallatie vol gens B en W alleen maar verder in kwaliteit achteruit is gegaan. De gemeente stelt zich als doel door een goede openbare verlich ting het veiligheidsgevoel bij de in woners te bevorderen, een vlotte en veilige afwikkeling van het ver keer te realiseren en de leefbaar heid te bevorderen door een mooie en sfeervolle verlichting. Bij het uitvoeren van het optimaal sce nario worden ook nog eens het po sitieve effect van het gebruik van duurzame materialen, de bespa ring op energie en milieu sneller gerealiseerd. De gemeente Terneu zen telt op dit moment 12.000 lichtpunten en jaarlijks komen er nog zo'n 200 lichtpunten bij. loofde hem zijn zaak in de com missie en de raad te bespreken. Raadslid Johan Kesteloo stelde dinsdagavond tijdens de commis sie ruimte geen vragen. „We wil len weten of de eigenaar goed geïn formeerd is over alle procedures en steeds op de hoogte is geweest van de overwegingen van het colle ge. We hebben het college daarom gevraagd op een rijtje te zetten hoe het contact met de eigenaar is verlopen." Gerritsen verklaarde vo rige week voor de rechter nog maals dat hij de brief over de huidi ge bouwstop niet in de bus heeft gehad. Eerder zou het college al valsheid in geschrifte hebben ge pleegd. Gerritsen overweegt verde re juridische stappen. Tip? redactie@pzc.nl gekrulde initialen op een gespierde borstpartij zijn momenteel popu lair. De moeder van drie bloedmooie dochters peinsde er niet over toe stemming te geven voor deze 'zelf verminking'. „Weet je wel hoeveel moeite ik heb moeten doen om die meiden er helemaal gaaf uit te per sen!" door René Hoonhorst OOSTBURC - Abraham Lauret hoopt voor zijn 92e verjaardag eind dit jaar het boek te kunnen le zen. Hij kan de 'Zeeuwse geschie denis in Brazilië', de ondertitel van het boek Op een dag zullen ze ons vinden in het Nederlands of het Portugees lezen. De auteurs Ton Roos en Margje Es- huis bieden Abrahao Laurett, zoals Abraham in Brazilië heet, volgen de maand een exemplaar van bei de edities aan. „Hij kan het boek in het Portugees lezen en de Ne derlandse editie er ter vergelijking bij houden", stelt Roos zich voor. Lauret is één van de oudere afstam melingen van Zeeuwse emigran ten aan de Braziliaanse oostkust. Hij beheerst het Zeeuws-Vlaamse dialect uit het toenmalige Land van Cadzand heel behoorlijk en dorst nog altijd naar kennis over het land van zijn voorvaderen. Vooral voor mensen als Lauret wil den Roos en Eshuis Op een dag zul len ze ons vinden het levenslicht la ten zien. In de tijd dat ze als zende ling voor de Lutherse kerk naar Brazilië trokken, hechtten ze zich extra aan de inwoners van 'Holan- da': een plaats in de provincie Es- pirito Santo waar vooral door Frank van Cooten SLUIS - De gemeente Sluis houdt onverkort vast aan de verplaatsing van de vismijn en visserijmuseum naar de Middenhavendam in de Handelshaven van Breskens. „Ik hoop dat de heer Vroon zijn me ning wil bijstellen", zei wethouder Henk Luijendijk in de vergadering van de raadscommissie ruimte. In de Handelshaven zijn plannen voor de bouw van appartementen, winkels en kantoren op de Mid denhavendam. Rederij Vroon is ei- Zeeuws-Vlamingen zich tussen 1858 en het eind van de negentien de eeuw vestigden. De meeste Zeeuwse nakomelingen bleven Ho- landinha (het dorpje bij Holanda waar ze zich verenigden) niet trouw. Leden van families als Lau ret, Boone, Van Schaffel, Kruger (Krijger) en Collet (Kallaart) wo nen nu vaker in Santa Leopoldina of Sao Joao de Garrafao. Maar Ho landa is, alleen door haar naam al, nog steeds een baken voor Hol landse afstammelingen. Toen het echtpaar Roos en Eshuis met hun twee dochtertjes vanaf hun zendingsplaats naar Holanda gingen, werden ze gastvrij ont- 'West-Zeeuws-Vlaamse jeugd moet dialect nieuw leven inblazen in Holanda' haald. Ze werden in voor hen aan vankelijk moeilijk verstaanbaar Zeeuws-Vlaams begroet en moes ten honderduit vertellen over het huidige Holland. De ouderen on der hen verhaalden op hun beurt over de eigen emigratiegeschiede nis. Er verschenen artikelen in lo kale Braziliaanse kranten en Ton en Margje wekten belangstelling in Nederland, zodat ook lokale kran ten in Zeeland de geschiedenis van Holanda oppikten. Wat diep- gravender studies haalden enkele genaar van een aantal bedrijfspan den op deze dam. Directeur Piet Vroon denkt dat de verplaatsing van de vismijn gezien de kosten onhaalbaar is. Sluis ondertekende vorig jaar een overeenkomst met projectontwik kelaar Lisman en Vroon voor de ontwikkeling van de Middenha vendam. Lisman sprak dinsdag met de gemeente over de voort gang. Tegen het eind van het jaar is er een uitgewerkt plan, even tueel aangevuld met opmerkingen vanuit de bevolking uit een nog te houden informatieavond. De plannen voor de Handelshaven zijn onder meer aanleiding van Jachthaven Breskens bv niet te kie- heemkundige tijdschriften. Maar die incidentele aandacht be vredigde het zendelingenpaar niet. De geschiedenis van de 'vergeten emigranten' moest degelijker en uitgebreider worden geboekstaafd, vond Roos. Toen andere gegadig den door een reeks redenen - ge brek aan tijd, geld, blijvende inte resse - afhaakten, besloot hij een suggestie van een naaste ter harte te nemen. „Ik moest het zelf doen. Na mijn pensioen had ik tijd ge noeg, ik kende de mensen die de verhalen konden vertellen en ik was toch al van plan om Brazilië te blijven bezoeken." De krantenberichten in de vorige eeuw repten vooral van de - in Ne derlandse ogen - mensonterende omstandigheden waarin de men sen in Holanda leefden: eind ne gentiende eeuw, maar ook heden ten dage nog. De emigranten, voor al uit de 'mingegoede arbeidende klasse' berichtte de Goessche Cou rant in 1859, verlieten het Land van Cadzand om een nieuw leven te beginnen in Brazilië. Melk en honing lagen daar echter ook niet voor het grijpen; sterker, veel emi granten raakten van de regen in de drup. Tientallen lieten het leven door hongersnood en ziekten. Ook de latere generaties bleven vaak een prooi voor kooplieden, predikanten en prelaten. Zo slecht als toen is het niet, maar veel af stammelingen behoren ook nu nog niet tot de gegoede burgerij. Margje en Ton ijveren al meer dan dertig jaar voor het aanhalen van contacten tussen Holanda en Hol land. De zendelingen hoeven geen missie meer te volbrengen: ze zijn er niet op uit de afstammelingen te begeleiden bij terugkeer naar het land van hun voorvaders. Ster ker, ze waarschuwen voor mensen met verkeerde bedoelingen. Vrou wenhandelaars die alleenstaande vrouwen de prostitutie en de ille galiteit indrijven. „De inwoners van Holanda en om ringende stadjes zijn helemaal ver- braziliaanst. Maar ze kennen hun wortels en blijven geïnteresseerd in hun land van herkomst. Er zijn heel wat Nederlanders geweest, maar het zou leuk zijn om eens met een groep jonge West- Zeeuws-Vlamingen naar Holanda te gaan. Het liefst jongelingen die het dialect spreken, zodat ze de taal met leeftijdsgenoten kunnen uitwisselen", droomt Ton hardop. zen voor deze plek voor de jachtha ven. Het gebied ten oosten van Port Scaldis is de beste plek voor de uitbreiding met vijfhonderd lig plaatsen. Het is daarom overbodig en zonde van de tijd alternatieve locaties (Handelshaven, Veerhaven en Eerste Strange) te onderzoeken in de startnotitie voor het milieu effect rapport (mer), betoogde woordvoerder Jaap Hennekeij van Jachthaven Breskens bv. „Wij inves teren niet in een andere locatie." Het Sluise college wil alle opties wel laten onderzoeken om de keu ze voor 'Port Scaldis' juist sterker te maken. „Dan kom je bij andere beslissers sterker over", aldus Luijendijk. ZEEUWSE Leonara Boone (I) in 2004 in Nieuwvliet. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74