Bil neniai Europees forensisch team in de maak €25,- pr Ombudsman: Belastingdienst in gebreke bij digitale aangifte Verdachte aanrijden Ikea-man weer in cel C ^BnDBRLLOn Meubel wordt wegwerpartikel Experts uit veel landen onderzoeken samen sporen na calamiteiten. Elk 2e ticket KORTING! Pleidooi voor versoepelen levenslang TU Delft geeft college aan Kamerleden Scholen pakken pesten onder meisjes aan Politie pakt verdachte valkuilen Helden op Fakkeltoren Slochteren gaat tegen de vlakte 'Fiscus moet mensen beter voorlichten over de gevaren ervan.' Justitie: 25-jarige heeft dood verkeersregelaar bij Ikea op zijn geweten. 6 Donderdag 21 augustus 2008 PZC OSSENDRECHT - Binnen afzienbare tijd zullen forensische experts uit verschillende Europese landen een internationaal team vormen, dat bij grote calamiteiten zoals terroris tische aanslagen ingezet kan wor den. René Bastiaansen, hoofd van het Landelijk Team Forensische Op sporing (LTFO), verwacht dat 'bin nen een half jaar de contouren voor dit team helder zijn'. Bastiaansen zei dit gisteren tijdens een grootscheepse, internationale oefening voor forensisch experts in het 'oefendorp' van de politiea cademie in Ossendrecht in Bra bant. Aan die oefening, die een week duurt, nemen ito experts uit veertien verschillende landen deel. Van buiten de EU doen Canada, Rusland, Oekraïne en Libanon mee. „De deelnemers wisselen eikaars beste werkmethoden, erva ringen en deskundigheid uit", al dus Bastiaansen. Op het oefenterrein van de politie academie zijn acht praktijksitua ties nagebootst, waaronder een zelfmoordaanslag in een bus. De deelnemende experts onderzoe ken de diverse plaatsen delict op sporen en worden geacht verban den te leggen tussen de diverse ge- 'Binnen een halfjaar moeten de contouren voor dit team helder zijn' beurtenissen. „Vaak vinden er meerdere aanslagen tegelijk plaats", aldus Bastiaansen, verwij zend naar betrekkelijk recente ter roristische acties in Londen en Ma drid. Bij de oefening is daadwerke lijk gebruikgemaakt van explosie ven. BRLLOnVfiflRTen BV Boek online via www.adbalion.nl We bestaan 25 jaar Vier dit met ons mee AMSTERDAM - Een onlangs opge richt forum van juristen en weten schappers bepleit een andere aan pak van de levenslange gevangenis straf. Zo zouden veroordeelden pe riodiek moeten worden beoor deeld of ze voor strafvermindering of vervroegde vrijlating in aanmer king komen. Het forum Humane Tenuitvoerlegging Van De Levens lange Gevangenisstraf zegt be zorgd te zijn over het levenslang opsluiten van mensen zonder per spectief op vrijlating. DELFT - De Technische Universiteit Delft gaat volgend jaar colleges ge ven aan politici. Zo worden leden van de Tweede Kamer op de hoog te gesteld van de laatste stand van de wetenschap. De masterclasses zijn een initiatief van rector magni ficus Jacob Fokkema. Hij noemt kernenergie en biobrandstoffen als voorbeelden van zaken waarover de TU politici wil bijpraten. EINDHOVEN - Onderwijsinstellin gen gaan het pesten van meisjes onderling aanpakken. Er bestaat veel belangstelling voor het lespak ket. Het programma is bestemd voor het basis- en voortgezet on derwijs, maar kan ook worden ge bruikt in zorginstellingen en sport clubs. Met het lespakket moeten de leerlingen bewust worden van hun optreden. Gedrag wordt met 'groen' of'rood' aangemerkt. Het LTFO telt 160 deskundigen van de politie, het Nederlands Fo rensisch Instituut en Defensie. Het Rampen Identificatieteam (RIT) is in het LTFO opgegaan. Het LTFO werd onder meer inge zet bij het onderzoek naar de Apa che-helikopter die in december vo rig jaar in de Bommelerwaard te gen hoogspanningskabels aan vloog. Ook deed het LFTO mee in het onderzoek naar de aanslag op een Haagse crimineel, in januari van dit jaar. Een explosief verniel de de auto van de man op een op rit van de A13 bij Delft, het slacht offer raakte gewond. Volgens Bastiaansen zal de Neder landse inzet bij een Europees fo rensisch team wisselend zijn, af hankelijk van de expertise die no dig is. Het LFTO heeft een beleidsmede werker vrijgemaakt om de opzet van het Europese team aan Neder landse zijde in goede banen te lei den. Rechercheurs zoeken in Ossendrecht naar sporen na een 'aanslag', foto CPD HELDEN - De politie heeft gisteren een 37-jarige man uit Helden (Lim burg) opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij het graven van valkuilen in de Heidense bossen. Na de aanhouding hield de politie twee huiszoekingen. Daarover is niets naders meegedeeld. De val kuilen hadden op de bodem meta len pinnen. In maart, april en juni zijn ze op bospaden getraceerd. LOCHTEREN - De zestig meter hoge fakkeltoren op de gaswinningsloca tie Slochteren gaat morgen tegen de vlakte. De afgelopen jaren zijn er al dertien van deze torens in Groningen gesloopt. De fakkel in Slochteren is de laatste. Het slopen houdt verband met het modernise ren van de installaties. De toren in Slochteren wordt vervangen door een smalle fakkelpijp van 25 meter zonder waakvlam. DEN HAAC - De Belastingdienst heeft de afgelopen jaren te weinig informatie gegeven over de moge lijke gevaren van digitale aangifte. Dat oordeelt de Nationale Om budsman naar aanleiding van een klacht van een belastingplichtige uit Uden. De ombudsman heeft de minister van Financiën geadvi seerd de informatievoorziening uit te breiden en te verbeteren. De man uit Uden kreeg in 2007 te maken met een invasie van virus sen en advertentiesoftware op zijn computer. Dat gebeurde nadat de Udenaar het antivirusprogramma Norton op zijn pc even had uitge schakeld om de aangifte elektro nisch te kunnen versturen. Hij had dat gedaan op aanraden van de fiscus, omdat vijf eerdere pogingen waren mislukt. De fire wall van het beveiligingsprogram ma had het versturen van de aan gifte geblokkeerd. De klager was na de computer- crash allerlei belangrijke documen ten kwijt en deed zijn beklag bij de Belastingdienst. Volgens hem had de dienst het advies Norton uit te schakelen moeten voorzien van een waarschuwing. De man richtte zich ook tot de staatssecretaris van Financiën. De bewindsman schreef onder meer dat ook mensen met een beperkte kennis van automatisering kun nen weten dat het uitschakelen van beveilingssoftware risico's met zich meebrengt. De Udenaar nam geen genoegen met deze reactie en wendde zich tot de Nationale Ombudsman die de zaak aankaartte bij de staatsse cretaris. Die bleef erbij dat de ver- AMSTERDAM - De politie heeft de 25-jarige man die zondag bij Ikea in Amsterdam de 54-jarige ver keersregelaar Willem van Koerten aanreed, opnieuw opgepakt. Volgens justitie wordt hij verdacht van doodslag dan wel dood door schuld of zware mishandeling met de dood als gevolg. Zondagmiddag om een uur of vier stond op het parkeerdek van Ikea Amsterdam een blauwe Mini met drie passa giers half op een invalidenparkeer plaats. Een van de zes verkeersre gelaars die bij Ikea actief zijn, klop te op het autoraampje en vroeg of de bestuurder van plan was daar te blijven staan. Een passagier be gon direct te schreeuwen en riep tegen de verkeersregelaar: 'Ik steek je dood'. De man deinsde terug en riep via zijn portofoon de hulp in van Willem van Koerten, die de leiding over de verkeersregelaars heeft. De passagier bleef ondertus sen tieren en dreigen. Hij stapte uit de auto en wisselde van plaats met de bestuurder. Toen gaf hij gas en reed op de verkeersregelaar in. Die kon nog wegspringen, maar Van Koerten, die net kwam aanlopen, lukte dat niet. Hij werd vol geraakt en overleed dinsdag. zendblokkade een probleem van de pc-gebruiker is en het niet aan de Belastingdienst is om maatrege len te nemen. De ombudsman oordeelt nu dat de zorg van de Belastingdienst voor een probleemloze digitale aangifte beter had gekund en noemt het gedrag van de dienst niet behoorlijk. „Het had op de weg van de Belastingdienst gele gen om de problemen effectief op te lossen in plaats van de verant woordelijkheid bij de belasting plichtige te leggen, zoals de staats secretaris deed." Het probleem zoals de man uit Uden had speelt nu niet meer, om dat het verzenden van aangiften via de persoonlijke code DigiD ge beurt. Ook in 2007 tikte de ombudsman de Belastingdienst op de vingers omdat de aangiftediskettes te abrupt waren afgeschaft. UTRECHT - Europeanen doen jaar lijks 12 miljoen kasten, 3 miljoen keukens, 21 miljoen stoelen, 7,2 miljoen tafels en 18,4 miljoen ma trassen de deur uit. Dat meldde gis- tern Milieu Centraal. De voorlichtingsorganisatie noemt de aanschaf van nieuwe meubels energieverslindend aangezien er veel energie nodig is voor de pro ductie en het transport. „Deze in directe energie van meubels is 8 procent van de indirecte energie die Nederlandse huishoudens ver bruiken." Om energie te sparen en het kli maat te ontzien kunnen mensen volgens de organisatie beter kiezen voor minder trendgevoelige meu bels waar ze lang mee vooruit kun nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6