Zeeland zichtbaar in de nieuwe natuur 'Dieven buitenboordmotoren lang cel in' 'Ik heb altijd al zo'n mooie, grote keuken gewild' Man zit bekneld in zijn auto na botsing Natuur en bunkers bij excursie bos en duin Open repetities van Gemengd Eilandenkoor Ouders welkom bij eerste koorrepetitie Laatste optreden serie zomer-orgelconcerten Officier van justitie eist hoge straffen tegen Roemeense bendeleden. S PZC Donderdag 21 augustus 2008 27 Aan de Verseputseweg, het laatste stuk van de etappe naar Kerkwerve, hebben bijna alle boerderijen een andere bestemming gekregen. De mees ten zijn minicamping of bieden lo gies met ontbijt aan, maar één van deze stulpen is benoemd tot kook- boerderij. John en Mathilda van Leeuwen verkopen in de winkel van kook- boerderij Spennekot hun eigen jams, chutneys, sauzen, soepen en andere streekproducten. Een deel van de ingrediënten verbouwen ze zelf, in de eigen moestuin en boomgaard. „Zwarte bessen, ap pels, peren, courgettes en rabarber komen nog van eigen grond", zegt John. „Veel kopen we in bij boeren uit de streek. De hoeveelheden die we nodig hebben, trekken we niet op dit kleine stukje grond." Net als bij veel andere boerderijen in de omgeving is het meeste land dat er oorspronkelijk bij hoorde verkocht. Veel meer dan een hecta re grond is er niet over. „De meeste grond is verkocht aan grote land bouwbedrijven of aan de Dienst Landelijk Gebied voor Plan Ture luur", zegt Mathilda. „Voor de winkel moeten we het hebben van mooi weer, als er veel passanten zijn", zegt Mathilda. „Maar we staan ook bijna dagelijks op braderieën en markten." Mathil da verzorgt daarnaast kookcursus sen. „Eens in de maand heb ik een vaste groep van zo'n veertien man. Verder doen we vooral eenmalige workshops voor bedrijven- of fami lie-uitjes." De enorme, professionele keuken waar Mathilda kookles geeft, is ook gewoon haar eigen keuken. Een boekenkast over de volle lengte van de muur staat er puur voor de kookboeken. „Ik heb altijd al zo'n mooie, grote keuken voor mezelf gewild", glundert ze. „De rest van het huis interesseert me niet zo." BROUWERSHAVEN - Bij een botsing dinsdagavond op de kruising van de Dapperweg met de Groenhil- weg en de Dirksweg in Brouwers haven is een 57-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland bekneld geraakt. De brandweer moest hem bevrijden. In het zie kenhuis bleek de man niets te mankeren. Een 19-jarige automobi list veroorzaakte het ongeluk. BURGH-HAAMSTEDE - Natuurmonu menten houdt zondagochtend een begeleide excursie door het Slot bos en de Zeepeduinen bij Burgh-Haamstede. De gids vertelt over de natuur en de bunkers. De tocht begint om 10 uur bij het toegangshek van Slot Haamstede. Aanmelden kan bij de VW Haam stede (0900-202023) of via www.natuurmonumenten.nl. ZiERlKZEE - Het nieuwe seizoen van het Christelijk Gemengd Eilan denkoor begint met drie open re petitieavonden. Iedereen vanaf 15 jaar is welkom om te luisteren of mee te zingen. De repetities zijn op de maanda gen 25 augustus en 1 en 8 septem ber van 19.45 uur tot 21.45 uur in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. www.eilandenkoor.nl NIEUWERKERK - Vaders en moeders mogen woensdag 27 augustus ko men luisteren tijdens de eerste re petitie dit seizoen van kinderkoor Jedaja in verenigingsgebouw Sa lem in Nieuwerkerk. De komende maanden wordt er geoefend voor de cd-presentatie tijdens een zang avond op zaterdag 13 december in Dordrecht. De repetitie begint om 18.45 uur. ZIERIKZEE - Matthias Havinga sluit woensdag de zomer-orgelconcert- serie af in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Hij brengt een gevarieerd programma, te beginnen met Con certo in d moll van Bach. Daarna volgen enkele moderne componis ten en de zesde orgelsonate van Mendelssohn en tot slot Introduc tion en Passacaglia van Max Reger. Het concert begint om 20.00 uur. door Emile Calon MIDDELBURG - Drie leden van een criminele organisatie die het had gemunt op buitenboordmotoren verdwijnen wat officier van justi tie M. Smeenk betreft voor langere tijd achter de tralies. Ze eiste giste ren celstraffen van 20 en 24 maan den tegen de mannen van 18, 27 en 40 jaar, allen Roemenen. Begin dit jaar werden uit jachthavens aan de Oosterschelde en de Greve- lingen flink wat buitenboordmoto ren gestolen. De politie had lange tijd geen idee wie achter die diefstallen zat. Tot in de nacht van 4 op 5 mei er een telefoontje kwam van een inwo ner van Wolphaartsdijk. Hij zag vanuit zijn slaapkamer hoe enkele mannen aan het rommelen waren aan een boot. Na een grote klopjacht kon de poli tie enkele Roemeense mannen aanhouden. Drie van hen stonden gisteren terecht. De rechtszaak te gen een vierde man, mogelijk de regionale leider, werd aangehou den. Smeenk schetste een beeld van een organisatie die het vooral ge munt had op de Zeeuwse jachtha vens. Vaak deden de bendeleden in een nacht meerdere havens aan. De gestolen buitenboordmotoren verdwenen linea recta naar Roeme nië. Het stelen van de motoren le verde, zo bleek uit haar betoog, meestal geen enkel probleem op. Wat er met de motoren in Roeme nië gebeurde, is de politie niet te weten gekomen. De raadsmannen van de drie von den de geëiste straffen te hoog. A. Sol betitelde zijn cliënt, de veertig jarige chauffeur van de groep, als een klein visje. Zijn collega L. van Hevele vroeg ook om clementie, omdat zijn cliënt helemaal niet de intensie had om het criminele pad op te gaan. De 27-jarige profvoet baller was naar België gekomen om te herstellen van een blessure en een nieuwe club te zoeken. Uit een soort vriendendienst bracht hij zijn landgenoten naar de jacht havens. H. Goedegebure tenslotte stelde dat zijn achttienjarige cliënt op zijn hoogst eenmaal had deelgeno men aan een strooptocht. En dat was alleen maar om aan geld te ko men voor de terugreis naar zijn ge boorteland. Uitspraak woensdag 3 september. - Tureluur is een apart gebied. De grens tussen natuur en cultuur is hier wel erg wazig. foto Marijke Folkertsma Mathilda van Leeuwen in kookboerderij Spennekot. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65