Hand van de mens is Horecakenner zegt loopbaan vaarwel Toppers op Brouwersdam Geert d'Hollander speelt werk van Zeeuwse meesters op carillon m Joke Bijl bracht ruim 20 jaar vraag en aanbod in horeca bijeen. Wereldkampioen laat kunnen zien tijdens surfevent The Mission. 26 Donderdag 21 augustus 2008 PZC ZIERIKZEE - De klanken van een beiaardconcert klinken komende dinsdagmiddag over Zierikzee. De Vlaming Geert d'Hollander be speelt dan het carillon van de Stad huistoren. Het concert is onderdeel van de reeks 'Zeven eeuwen muziek in Zeeland' van cultuurmanifestatie Nieuw Zout. D'Hollander speelt daarom werk van vijf Zeeuwse componisten, steeds gevolgd door werk van een niet-Zeeuw uit de zelfde periode. De Zeeuwse mees ters die aan de orde komen zijn Pieter Bustijn (rond 1700), Johan Snep (begin 18e eeuw), Christiaan E. Graaf (helft 18e eeuw), Willem Lootens (eind 18e eeuw) en Hen- riëtta J. Witsen (helft 19e eeuw). D'Hollander was een poosje beiaardier aan de University of Ca lifornia en nu stadsbeiaardier van Antwerpen, Gent, Lier en Sint-Ni- klaas. Sinds 2006 is hij docent beiaardspel aan de Roosevelt Aca demy in Middelburg. Het concert begint om 15.00 uur. Joke Bijl begint haar laatste werkdag bij het CWI. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Misschien hangt je droombaan er niet meteen tussen, maar moet je daar ook niet op gaan zitten wachten. Vacatures zijn er in elk geval wel", zegt Joke Bijl (62) van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Zie rikzee. Vandaag is het haar laatste werkdag. Zij heeft er 22 jaar opzit ten als arbeidsbemiddelaar. Arjan Hoefkens, voorzitter van Ho reca Schouwen-Duiveland, be schouwt haar als horecakenner bij uitstek. Hij brengt haar bloemen als dank voor al die succesvolle be middelingen de afgelopen decen nia. Bijl glimlacht bescheiden, maar er kent inderdaad gevoel te hebben voor personeelswensen en -kwali teiten binnen deze branche. „Je 'Misschien moet je niet zitten wachten totdat je droombaan ertussen hangt' ogen goed gebruiken, je handen la ten wapperen, jezelf dienstbaar op stellen en sfeer kunnen maken", luidt haar opsomming aan belang rijkste vereisten. „Mijn schoonfamilie werkte in de horeca. Waarschijnlijk ben ik me daardoor specifiek op die sector gaan concentreren", motiveert Bijl haar keuze. Zelf begon zij als 'her- intreedster'. Een baan voor een half jaar bij het toenmalige Ar beidsbureau aan de Oude Haven in Zierikzee. Dat was in een tijd dat vaste banen niet voor het op scheppen lagen. Dat ze toch snel een vaste aanstelling kreeg, geldt voor haar als bewijs dat 'van het een het ander kan komen'. Van daar ook haar advies aan cliënten een vacature niet al te snel ter zij de te leggen, maar oog te hebben voor mogelijke kansen. Bijl heeft veel zien veranderen tij dens haar loopbaan. „Zat vroeger na de zomer de wachtkamer vol met kelners en koks, tegenwoordig is er veel minder sprake van die cy clische werkloosheid. Veel horeca bedrijven blijven nu ook buiten het toeristenseizoen open. Boven dien houden veel werkgevers hun mensen liever in dienst in plaats van elk seizoen nieuw personeel te moeten werven. Ze werken te genwoordig daarom veel meer met zogeheten plus- en minuren." Bijl stelt tevreden vast dat wacht lijsten tot het verleden behoren. Mensen kunnen zich elk uur van de dag of de nacht thuis aanmel den voor arbeidsbemiddeling. Een persoonlijk gesprek volgt dan wel dra. Zij erkent dat niet iedereen even ervaren is met internet, maar enige stimulans kan daarbij hel pen. En voor wie het echt niet redt, is er een vangnet. Soms raken mensen volkomen on verwacht werkloos. Dat maakt emoties los. „Ik heb veel huilende mensen aan mijn bureau gehad", zegt Bijl, wetend dat wel of geen werk voor velen bepalend is voor hun zelfbeeld. Als baby-boomer kent ze echter ook de tijd dat zelf ontplooiing hoger werd aangesla gen dan een vaste baan. „Nu zijn veel jongeren vooral weer zeer car- rièregericht", vindt Bijl. Voor haar zelf is de laatste dag van haar ar- beidsloopbaan aangebroken. Wat gaat ze doen? „Lekkere lange wan delingen maken, steden bezoeken, gewoon in Nederland hoor, boe ken lezen en films bekijken." Verslaggevers van de PZC lopen in tien etappes rond Schouwen-Duiveland. Vandaag de negende etappe: van De Schelphoek naar Kerkwerve. door David Duijnmayer De etappe begint adem benemend mooi van daag. Aan het eind van de Stolpweg, aan de rand van het krekengebied De Schelphoek, heb je een prachtig uitzicht over de Oosterschelde. De golven reflecteren de zon, die af en toe tussen de wolken door komt, en zorgen zo voor een intri gerend lichtspel. In de verte zijn Zierikzee en de Zeelandbrug te zien. Kijk de ande re kant op en je ziet de Ooster- scheldekering. Natuurgebied De Schelphoek is ontstaan tijdens de watersnood ramp. Hier vond een van de groot ste dijkdoorbraken plaats. De plek waar de dijk is doorbroken, is nooit hersteld, maar om de ontsta ne waterpartij is een ringdijk aan- 'Zijn roep klinkt als 'tjululu' en bij onraad schijnt hij luidkeels 'tjuuk' te roepen' gelegd. Over die ringdijk loop ik nu langs grote betonnen bakken, de caissons, die gebruikt zijn om de dijk aan te leggen. Even later passeer ik de voormalige vuilstort plaats, een grote bult in het land schap, waar nu schapen grazen. Verderop wordt flink gewerkt aan de versterking van de dijk. Grote graafmachines rijden af en aan met aarde. Typisch zo'n tafereel waar vaders met hun zonen uren naar kunnen kijken, maar vandaag is het guur weer en wordt er zon der publiek gewerkt. Het is sowieso een eenzame wan deling dit keer. Ook op de Inlaag- weg door het nieuwe natuurge bied bij Moriaanshoofd kom ik nie mand tegen. Ja, wat schapen, maar die heb ik op mijn vorige wande lingen al genoeg gezien en ge hoord. Dit keer vind ik ze letterlijk op mijn pad, in plaats van aan de andere kant van een hek. De sla pende beesten merken me pas op als ik al gepasseerd ben. Tijdens de vogeltrek is het hier wel anders. Dan komen vooral Bel gische vogelaars met bussen tege lijk naar dit brakwatermoeras toe om vogels te spotten. De Inlaag- weg door Moriaanshoofd wordt daarom ook wel de vogelboule vard genoemd. Tientallen vogel soorten leven er, zoals de bontbek- plevier, de bonte strandloper, de kanoetstrandloper, de rosse grut to, de scholekster, de steenloper, de tureluur, de wulp, de zilverple vier en vele eenden- en ganzen- soorten. Het is een beetje een apart gebied. De grens tussen natuur en cultuur is hier wel erg wazig. Die is in Ne derland natuurlijk nooit helemaal duidelijk te trekken, want echt on gecultiveerde wildernis kennen we niet, maar het blijft een rare ge waarwording om de kunstmatige creatie van natuur zo duidelijk te ervaren. Deze nieuwe natuur is een onderdeel van Plan Tureluur, dat de Zeeuwse Milieufederatie in 1991 presenteerde. Door de aanleg van de stormvloedkering is de eb- en vloedwerking in de Oosterschel de verminderd en dat leidde tot een afname van de schorvorming. Daarom wordt in maar liefst vier enveertig deelgebieden rondom de Oosterschelde 'nieuwe natuur' ge creëerd. Behalve de zuidkust van Schouwen-Duiveland, zijn ook Tholen en Noord- en Zuid-Beve land onderdeel van het ambitieu ze plan. Het is een mooie wandeling door Tureluur, maar de hand van de mens is wel goed zichtbaar. Echt midden in de natuur waan ik me daardoor niet. Bovendien loopt de drukke verkeersader N59 er dwars doorheen. 'Wie legt er nu een weg dwars door een natuurgebied aan', ben je geneigd te denken, maar de weg lag er in dit geval eerder dan de natuur. De tureluur zelf waar het plan naar vernoemd is, zie ik nergens. Volgens een informatiebord zit het vogeltje vaak op paaltjes om het overzicht te behouden. Zijn ge wone roep klinkt ongeveer als 'tjululu' en bij onraad schijnt hij luidkeels 'tjuuk!' te roepen. Ik hou oren en ogen open, maar het mag niet baten. Aan het eind van de Inlaagweg buigt de route via de Boogerdweg af richting N59 en passeer ik ha ven Flaauwers en visrestaurant de Heerenkeet. Het is een restaurant met een lange geschiedenis: de eer ste herberg stond hier al in 1763. Vanaf 1852 vergaderden de dijkgra ven op deze plek in een keet, die daarom de naam d'Eerenkeete meekreeg. Het laatste stuk van deze voor laatste etappe gaat over de Verse- putseweg naar Kerkwerve. Een dorp met krap duizend inwoners, dat maar liefst negentien minicam- pings telt. Alleen al op deze weg kom ik er vier tegen. Enkele jaren geleden zijn hier, tus sen de Verseputseweg en de Bras- weg, overblijfselen gevonden van een zeventiende-eeuwse boerderij, die waarschijnlijk bij het verdron ken dorp Rengerskerke gehoord heeft. Schouwen-Duiveland kent veel verdronken dorpen. In Rengersker ke stond ooit het in 1479 gestichte klooster van de Regulieren van Bethlehem, behorend tot de con gregatie van Sion. Vanwege de op rukkende Oosterschelde moesten de kanunniken zeven jaar later al weer verkassen. In 1662 was het dorp geheel verdwenen. door Martijn de Koning BROUWERSDAM - Wereldtoppers en beginners verzamelen zich ko mend weekeinde op de Kabbe- laarsbank aan de Brouwersdam om het tegen elkaar op te nemen tijdens megasurfevenement The Mission. Organisator Project44 re kent op zo'n 350 deelnemers, waar mee het om de grootste surfwed- strijd van het land gaat. De rode draad is een slalomwed strijd, waarbij in verschillende leef tijdscategorieën wordt gestreden. Daarnaast zijn er demonstraties, waarin een aantal wereldtoppers zijn kunnen laat zien. De bekend ste namen zijn die van José Estre- do (wereldkampioen freestyle), André Paskowski (Europees kam pioen freestyle) en Dennis Littel (Nederlands kampioen snelheid). De toppers komen elkaar tegen tij dens 'the battle of the giants' of de jumpcompetitie, waarvoor spe ciaal een schans uit Oostenrijk wordt overgevlogen. Surfers kunnen zich via internet nog inschrijven voor het evene ment, dat zowel zaterdag (vanaf 11.00 uur) als zondag plaatsvindt. Ook ter plaatse (bij zeil- en surf centrum Brouwersdam) is dat tot een half uur vantevoren nog moge lijk. Q Meer info: www.the-mission.eu en www.windsurfers.nl. Scharendijke Burgh- Haamstede, Serooskerke Kerkwerve Sirjansland Burghsluis Bruiniss< ^Zierikzee „Ouderkerk Rondje Schouwen-Duiveland PZC Felix Binicewicz De negende van 10 etappes gaat van De Schelphoek tot aan Kerkwerve.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64