Zeeland PZC[25 Zeewater volgend jaar drinkbaar deDRVKKERY Blauwalgen zitten ook in Goese Oostvest Taakstraf voor seks met meisje (13) BEVELANDEN-THOLEN 31 34 Evides neemt dit najaar proefinstallatie bij Kamperland in bedrijf. Gaaf Cupfinale op een vierkante meter Brasseriemenu met aspergesoep, penne met gegrilde kipfilet of penne met gegrilde groenten en vanille-ijs 15,00 en €12,50 (vegetarisch) reserveren? bel 0118 - 886 866 Studentes stuiten op muziek van Morks in Middelburg Donderdag 21 augustus 2008 The Clone Wars: nog meer gevechten in de ruimte Tip? redgoestgpzc.nl door Harmen van der Werf KAMPERLAND - Aan de Noord-Be- velandse Jacobahaven begint Evi des waterbedrijf dit najaar met de productie van drinkwater uit Oos- terscheldewater. Veel proeven zijn nog nodig voordat het water aan consumenten kan worden gele verd. Henk Ketelaars, manager technologie en bronnen bij het wa terbedrijf) verwacht dat dit halver wege 2009 mogelijk is. Sinds februari is Evides bezig met de bouw van de speciale proeffa briek. Het waterbedrijf wil met de installatie ervaring opdoen met ontziltingstechnieken voor drink waterproductie. In Nederland is nog genoeg zoet water om drink water te produceren. „Maar", stelt Ketelaars, „de verwachting is dat verzilting in het westen van Neder land toeneemt." Klimaatverandering speelt daarbij een rol, maar ook milieumaatrege len. Zo is het de bedoeling weer zeewater toe te laten in het Haring vliet om de situatie van voor de Deltawerken te herstellen. En het zoete Volkerak-Zoommeer bij Tho- len wordt waarschijnlijk verzilt om de waterkwaliteit te verbete ren. Ketelaars: „Wij moeten als Evi des op veranderingen kunnen in spelen en in het buitenland is dit al actueel." De productie van drinkwater uit zeewater vindt onder meer in de Arabische Golfstaten en Israël al ja ren plaats. De eisen die aan drink- Evides gaat proeven doen met productie van drinkwater uit Oos- terscheldewater. Consumenten kunnen naar verwachting medio 2009 het drinkwater testen. water worden gesteld, zijn in Ne derland echter beduidend hoger. Tot nu toe worden onziltingstech- nieken voor drinkwater ook nog weinig toegepast in landen met een gematigd klimaat, waar de sa menstelling van het zeewater in winter en zomer verschilt. Met filtertechnieken zal het Ooster- scheldewater in drinkwater wor den 'veranderd'. Dit gaat in drie fa sen, van grof naar zeer fijnmazig. „We halen er zelfs te veel calcium en magnesium uit", zegt Ketelaars. „We voegen dat er weer aan toe door het water over marmerblok jes te laten vloeien." De intentie is het drinkwater te le veren aan gebruikers in de directe omgeving van de installatie. Half 2009 zijn testen voorzien. Consu menten mogen dan komen proe ven en drinkwater uit verschillen de bronnen vergelijken. Bevalt het, dan volgt directe levering. De productie zal klein zijn, 15.000 liter per uur. Ketelaars: „Dat is een fractie van wat we produceren. Als het later nodig is, kunnen we op- schalen." Evides heeft vijf jaar ver gunning voor proeven op Noord-Beveland. Het bedrijf wil in die tijd zoveel mogelijk verschil lende technieken testen. GOES - De blauwalg, die twee we ken geleden opdook in de Goese Westvest, is nu ook in de Oostvest gesignaleerd. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft besloten de algen niet weg te halen. In de Westvest dreef veertien da gen geleden plots een dikke laag groene drab. Deskundigen dach ten eerst aan een lozing van verf, maar later bleek het 'gewoon' om de giftige blauwalg te gaan. Het gaat echter om hoeveelheden die niet tot gevaar leiden. Het schap meldt dat de vissen en eenden in het water nog altijd geen afwij kend verdrag vertonen. Pas als de blauwalgen een dikke schuimlaag vormen en massaal gaan afsterven stoten ze giftige stoffen af. Daar is vooralsnog geen sprake van. Het weghalen van de algen is vol gens het waterschap onmogelijk, omdat ze zich voornamelijk tus sen de bodem en het wateropper vlak bevinden. Mochten de algen zich uitbreiden en ophopen in de hoeken van de vesten, dan zal het schap de schuimlagen in overleg met de gemeente weghalen. De ko mende tijd worden bovendien re gelmatig watermonsters genomen. 5": ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Het lijkt wel alsof niemand te genwoordig nog onversierd door het leven gaat. Oren, wenkbrau wen, neus, lippen, tong en navel worden doorboord met allerlei glimmedingen. Daarnaast schept menigeen er genoegen in de gave huid te kleuren met uiteenlopen de tekeningen. Vooral de enkel- tattoo's, het vleugeltje onderaan de rug en de Keltisch gekrulde initialen op een gespierde borst- partij zijn momenteel populair. De moeder van drie bloedmooie dochters peinsde er niet over toe stemming te geven voor deze 'zelfverminking'. „Weetje wel hoeveel moeite ik heb moeten doen om die meiden er helemaal gaaf uit te persen!" Markt 51 Middelburg T0118 886 886 MIDDELBURG - Een 45-jarige Zuid-Bevelandse man is veroor deeld tot een werkstraf van 180 uur en een voorwaardelijke cel straf van drie maanden. De Mid delburgse rechtbank legde hem gis teren die straf op omdat hij eind vorig en begin dit jaar gemeen schap had met een minderjarige streekgenote. Het dertienjarige meisje was ver liefd op hem geworden en verleid de hem. Volgens de rechtbank had de man nooit mogen ingaan op haar uitnodigingen. De opgelegde straf is gelijk aan de eis. De officier van justitie eiste twee weken geleden geen celstraf omdat de man al vrijwillig onder behandeling is van een therapeut. De rechtbank bepaalde wel dat hij die behandeling moet voortzetten. HEINKENSZAND - Luid aangemoedigd door het pu bliek probeerden gisteren ruim honderd voetbal lers en voetbalsters Zeeuws Kampioen panna knock out te worden. In sporthal De Stenge in Heinkenszand streden ze in vijf categorieën voor die eer. Bij panna knock out voetbal is het de be doeling om de tegenstander de bal door de be nen te spelen en daarna in balbezit te blijven. Wie dit lukt, wint de wedstrijd. Het kampioen schap ging tussen de beste voetballers uit de ge meenten Reimerswaal, Vlissingen, Borsele, Mid delburg en Kapelle. Die hadden zich via een voor ronde geplaatst. De winnaars in de categorieën jongens van dertien en veertien jaar, jongens van vijftien jaar en ouder en meisjes van dertien jaar en ouder mogen Zeeland vertegenwoordigen tij dens het nationaal kampioenschap panna knock out 16 november in Amsterdam, foto Ruben Oreel vanavond vanaf 17.30 uur kijk ook op: www.dtukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53