Binnenland Extremisten 't Is maar goed dat belagen Duyvendak Beter en scherper zien? de kijkkamer Kinderloze werknemers willen extraatje Werkendam weigert schoolrit naar Apeldoorn te vergoeden 4 Donderdag 21 augustus 2008 PZC Aanhangers 'Voorpost' gooien ex-Kamerlid taart in het gezicht. Gemeentebestuur vindt vier uur per dag in taxi meerijden ongewenst. AMSTERDAM - Extreem rechtse acti visten hebben voormalig Groen- Links-Tweede Kamerlid Wijnand Duyvendak gisteren bij de presen tatie van zijn boek een taart in het gezicht gegooid. Vanaf het balkon in de Openbare Bibliotheek in Am sterdam wierpen leden van het ex treem rechtse Voorpost pamflet ten met de kop 'terrorist' in het pu bliek. De politie hield drie mannen aan, onder wie de taartgooier. De druk bezochte bijeenkomst was extra beveiligd met politiebusjes voor de bibliotheek. Duyvendak, die eer der als Kamerlid opstapte wegens bekentenissen in het boek, vervolg de zijn toespraak nadat hij zijn ge zicht had schoongemaakt. Duyvendak zei te hopen dat het pleidooi in zijn boek tegen de op warming van de aarde niet wordt ondergesneeuwd door alle commo tie. De auteur stelde dat hij met ie dereen over de klimaatverande ring in debat wil gaan, zelfs met de extreem rechtse taartgooiers. Een persbericht over zijn boek vormde eerder deze maand de op maat tot zijn aftreden als Kamer- W* Een extreem rechtse groep gooi- de ex-GroenLinks-Kamerlid Duy vendak gisteren een taart in het gezicht bij de doop van diens boek. Zij noemen hem terrorist. lid. In dat bericht gaf Duyvendak toe betrokken te zijn geweest bij een inbraak in het ministerie van Economische Zaken in 1985. Tij dens de presentatie noemde hij het schrijven van het boek een goed idee omdat het huidige kabi net veel te weinig tegen de opwar ming van de aarde zou doen. Over de commotie rond zijn boek zei Duyvendak dat de acties uit de jaren tachtig kennelijk nog onver werkt zijn door Nederland. Een groep linkse activisten gaat daar toe een poging doen door een ver kiezing van de beste protestactie in dat decennium te organiseren. Net als de rechtsextremisten ver spreidden zij daarvoor een pam flet tijdens de boekpresentatie. Duyvendak gaf bij de presentatie van Klimaatactivist in de politiek aan de commotie te hebben onder schat, de GroenLinks-politicus stel de nogmaals dat hij tot het inzicht is gekomen dat acties zich altijd binnen de wet moeten afspelen. Tegelijkertijd constateerde hij tot zijn verbijstering dat voor veel mensen het gezegde 'eens een dief, altijd een dief blijft gelden. Voorafgaand aan de presentatie had Duyvendak al gezegd actief te blijven voor zijn partij Groen links. Ook zal hij blijven strijden tegen klimaatverandering door een brede maatschappelijke groep op te zetten. Hoe hij zich voor Groenlinks in blijft zetten, kon Duyvendak nog niet zeggen. „Mijn zetel gaf ik op, maar meer ook niet", stelde hij. Wie rondrijdt in een auto zonder apk-keuring, kan automatisch een boete op de mat verwachten. Toch zijn er nog altijd honderd duizenden wagens zonder apk. door Arjen de Boer Ook dat nog, dacht Mare (30) toen de herinnering op de mat viel dat het hoog tijd was om zijn auto voor de apk te laten keu ren. Het leven is al zo duur. Meer dere malen besloot de Rotterdam mer de verplichte keuring uit te stellen tot hij genoeg geld zou heb ben om de keuring en de nodige reparaties te betalen. „Ik rijd zo vier tot vijf weken rond in een on gekeurde wagen." Dat de verzekering geen schade vergoedt wanneer de auto geen al gemene periodieke keuring (apk) heeft gehad wist hij niet. „Is dat zo? Dan is het maar goed dat er in die tijd niets is gebeurd en dat ik niet ben aangehouden. Vroeger reed ik wel drie of vier maanden zonder apk, omdat ik wist dat m'n autootje niet door de keuring zou komen." Marc (die uit angst voor een boete niet met zijn echte naam in de krant wil) is niet de enige in Ne derland die het niet zo nauw neemt met de verplichte periodie ke keuring. Uit nieuwe cijfers van de Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW) blijkt dat in Neder land meer dan 580.000 wagens on gekeurd zijn. Dat mensen wegens geldgebrek de apk uit- of afstellen, gaat er bij Paul de Waal van brancheorganisatie Bovag moeilijk in. „De keuring is helemaal niet zo duur en veel garages bieden gratis een apk bij een beurt. De keuring móet, omdat die een grote bijdra ge aan veilig verkeer levert." Emile Roemer, Tweede Kamerlid voor de SP, reageert: „Iedereen weet dat een auto moet worden ge keurd. Zonder mag zo'n auto ge woon de weg niet op." Want wie weet is er iets mis met de remmen of de gordels. Of met de katalysator, wat voor extra mi lieuvervuiling zorgt. Het grote aantal ongekeurde wa gens toont aan dat het met die ver keersveiligheid beter kan, zegt De Waal van Bovag. „Mensen die een keuring over slaan, slaan mogelijk ook een grote beurt over en sommige manke menten zie je nu eenmaal niet met het blote oog. De banden, remmen en stuurhuizen zijn be langrijke afkeurpunten." De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) ziet echter geen direct verband tussen de apk en het aan tal ongelukken. Onderzoeken in Texas, Noorwegen en Nieuw-Zee- land laten een 'wisselend beeld' zien, concludeert de SWOV. Uit één onderzoek blijkt een positief effect, terwijl de andere twee on derzoeksresultaten géén positief ef fect van de apk op de verkeersvei ligheid laten zien. „In Nederland is geen onderzoek gedaan", zegt een woordvoerster. Bij garage De Brug in Den Haag ziet eigenaar Ihsan Guclu vaker mensen zoals Marc die bewust hun apk laten verlopen. Van de vijftienhonderd klanten die hij jaarlijks naar eigen zeggen be dient, zijn er zeker tweehonderd die hun apk 'vergeten' of uitstellen wegens een lege portemonnee. „Of mensen laten eventuele repara ties gedeeltelijk uitvoeren. Dan worden wel de lagers vervangen, maar aan de roestplekken doen ze niets totdat ze weer genoeg geld hebben." De vaste klanten van collega-gara gehouder Hans Jansen in Den Haag zijn meestal op tijd voor de keuring. „Al zijn sommigen wat vergeetachtig." Veel wrakken ziet hij niet, maar af en toe schrikt Jan sen zich rot wanneer 'een vreem de' zijn of haar wagen brengt. „Dan vraag ik mij af hoe anderen die in 's hemelsnaam goed konden keuren, als hij al is gekeurd." Hoeveel auto's van de bijna 600.000 niet-gekeurde voertuigen Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription® qoedzlen is' fantastisch Segeersstraat Middelburg 0118-674004 zondag en maandag gesloten AMSTERDAM - Werknemers die geen kinderen hebben, moeten een compensatie krijgen in de vorm van extra vrije dagen of geld. Dat vindt een meerderheid van be wust kinderloze Nederlanders, zo blijkt uit een onderzoek van het maandblad J/M, waarvan de resul taten gisteren zijn gepresenteerd. Ouders krijgen betaald zwanger- schaps-, bevallings- of ouder schapsverlof De kinderloze Neder landers vinden dat ze ook recht hebben op een extraatje. Van de ondervraagden is 55 pro cent van mening dat de regering voor een grotere tweedeling zorgt tussen mensen met en zonder kin deren. Ongeveer 30 procent vindt dat kinderen de verantwoordelijk heid zijn van de hele samenleving. De kinderloze Nederlanders oorde len hard over de opvoedkwalitei- ten van ouders. Een derde vindt dat ouders er niets van bakken. Ruim 70 procent stelt dat ouders hun kinderen geen grenzen stel len. Meer dan de helft (58 pro cent) is van mening dat kinderen te weinig fatsoen wordt bijge bracht. Een kwart (27 procent) stelt dat ouders te veel over hun ei gen kinderen praten. WERKENDAM - De gemeente Wer kendam weigert de kosten te ver goeden van het dagelijks vervoer van een 10-jarig kind naar en van een reformatorische school voor kinderen met psychiatrische en ge dragsstoornissen in Apeldoorn. Het is volgens CDA-wethouder Marjolein Hak niet in het belang van het kind dat dagelijks meer dan vier uur in een taxi zit, zei ze gisteren over het collegebesluit. Naar aanleiding van een bericht in het Brabants Dagblad bevestigde Hak dat de gemeente op basis van de vrijheid van godsdienst en on derwijs wettelijk verplicht is mee te werken aan het vervoer. De wet houder stelt echter dat de gemeen te ook moet denken aan het wel zijn van het kind. De kosten (50.000 euro per jaar) hebben niet meegewogen bij de afwijzing van het verzoek, zegt Hak. Het kind kan in de buurt terecht op neutrale scholen, maar de ge meente weet nog niet zeker of ge specialiseerd reformatorisch onder wijs dichter bij huis beschikbaar is. Aan de ouders is voorgesteld een logeeradres in of rond Apeldoorn te vinden, maar die vonden dat geen optie. Volgens Hak bezinnen de ouders zich op een reactie op de afwijzing. '"ZE ZEGGBN PAT HET G'ÊÉM KANKÊN I5//

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4