Power naast frivool aanvalsspel Gutierrez opnieuw koning van Sittard Van Bommel overtuigt in Moskou Oranjedebuut Van Marwijk eindigt in gelijkspel: 1-1. Antic moet Servië naar WK 2010 leiden Hewitt gaat onder het mes en mist US Open Coureur Melandri van Ducati naar Kwasaki Spanjaard wint met tienden verschil proloog Eneco Tour. Clement, Gesink en Dekker Golfer Rose wil via KLM Open in melden zich af voor NK tijdrijden Europese ploeg Ryder Cup komen PZC Donderdag 21 augustus 2008 43 Mark van Bommel wordt tijdens zijn rentree bij het Nederlands elftal tegen de grond gewerkt door de Rus Kon- stantin Zyryanov. foto Misha Japaridze/AP MOSKOU - Zo explosief als zijn ver trek verliep, zo ingetogen vierde Mark van Bommel na ruim twee jaar zijn terugkeer in het Neder lands elftal. De meest besproken speler van de laatste dagen bleef in Moskou opmerkelijk rustig onder alle cynische blikken van de bui tenwacht. Van Bommel speelde te gen Rusland een gedegen wed strijd, waarin hij zonder op te val len een van de betere spelers van Oranje was. „Het was zeer prettig", vatte hij de Russische avond samen. „Ik denk dat ik aardig in dienst van de ploeg heb gespeeld." Hij wist dat zijn 41e interland de lading had van een debuut. De lang niet bij iedereen geliefde Van Bommel besefte als geen ander dat vele ogen op hem waren gericht. Hij kon zich geen afgang permitte ren. Met die ballast op zijn rug pik te Van Bommel ver van huis zijn interlandcarrière weer op. Een nieuwe start op 31-jarige leeftijd. Het werd een rentree die zelfs zijn grootste criticasters mild moet heb ben gestemd. Net als bij zijn club Bayern München was hij ook bij Oranje een van de twee contro leurs, die het evenwicht in de ploeg diende te bewaken. „Het was super", beschreef hij het gevoel om weer in het Oran je-shirt te spelen. „Ik denk dat we de wedstrijd onder controle heb ben gehad, dat we hun spitsen goed hebben geneutraliseerd. In de tweede helft werden de Russen iets beter, maar wij kregen de bes te kansen." door Dick Sintenie MOSKOU - In een oefenwedstrijd die niet het karakter droeg van een vriendschappelijk onderonsje debuteerde bondscoach Bert van Marwijk met een gelijkspel. Het Nederlands elftal verzuimde Rus land gisteravond over de knie te leggen: 1-1. Voor Van Marwijk stond winnen niet voorop, zei hij na het duel. „Ik was vooral benieuwd naar de wis selwerking tussen Mark van Bom mel en Nigel de Jong. Die was uit stekend. Ze hebben met veel po wer gespeeld en veel belangrijke duels gewonnen." Oranje wervelde zich gisteravond naar een trits aan kansen, vooral na rust. De vorige bondscoach Marco van Basten heeft in zijn laat ste periode in Zeist de basis gelegd voor het frivole aanvalsspel dat op het EK al zoveel lof oogstte, maar dat uiteindelijk in de kwartfinales niet bestand was tegen de Russi sche geestdrift, kracht en souples se (3-1). Van Marwijk borduurt voort op het werk van zijn voor ganger. Hij handhaaft ook het 4-2-3-1-systeem. In die speelwijze voelen de meest aanvallend ingestelde internatio nals zich als een vis in het water. De soms ragfijne combinaties in het Lokomotiv-stadion in Moskou leverden weliswaar niet altijd het gewenste rendement op, maar het gemak waarmee de bal van voet tot voet ging, deed de Russen wel terugdeinzen. Het openingsoffensief van Oranje werd in de 24e minuut bekroond met een fraai doelpunt. Robin van Persie krulde de bal na een afgesla gen vrije trap met zijn linkerbeen in de verre bovenhoek. Dat Oranje niet won, had het aan zichzelf te wijten. De ploeg morste een handvol riante kansen en schonk Rusland een kwartier voor tijd een treffer. Aanvoerder Giovan ni van Bronckhorst vergreep zich in het strafschopgebied aan Dmi try Torbinsky en de toegekende De eerste wedstrijd van het Ne derlands elftal onder Bert van Marwijk eindigt in 1-1. Oranje slaagt er niet in Rusland over de knie te leggen. penalty werd benut door Konstan- tin Zyrianov (1-1). Dat was een doorn in het oog van Van Marwijk, die er juist naar streeft om Oranje in defensief op zicht wat steviger in de steigers te zetten. „Ik wil dat we minder kan sen weggeven en hecht daarom veel waarde aan een strakke organi satie en aan discipline in het veld. Op een enkel moment na hebben we dat kunnen opbrengen." De revanche voor de verloren kwartfinalewedstrijd op het EK bleef gisteren uit, maar dat deerde Van Marwijk niet. „Dit was de eer ste stap op weg naar kwalificatie voor het WK in Zuid-Afrika. Ik was daarom blij dat de oefenwed strijd niet het karakter droeg van een oefenwedstrijd." De kwalificatiereeks begint op 10 september met een wedstrijd in Skopje tegen Macedonië. Vier da gen daarvoor speelt Oranje nog een oefenduel met Australië. Rusland-Nederland 1-1 (0-1). 24. Van Persie 0-1, 78. Zyrianov 1-1 (straf schop). Scheidsrechter: Fröjdfeldt (Zwe). Gele kaart: Semsjov (Rusland), Vennegoor of Hesselink (Nederland). Aantal toeschouwers: 25.000. Nederland: Stekelenburg: Heitinga, Ooijer, Mathijsen en Van Bronckhorst; De Jong en Van Bommel; Van Persie (72. Afellay), Van der Vaart (59. Kuijt) en Robben (84. De Zeeuw); Huntelaar (59. Vennegoor of Hesselink). BELGRADO - Servië heeft gisteren bondscoach Miroslav Djukic ont slagen en meteen Radomir Antic als zijn vervanger aangesteld. Djukic wist geen van de acht duels onder zijn leiding winnend af te sluiten. Antic heeft een tweejarig contract afgesloten. Als Servië zich plaatst voor het WK 2010 wordt het contract automatisch verlengd. SYDNEY - Tennisser Lleyton Hewitt moet de rest van het seizoen aan zich voorbij laten gaan. De 27-jari- ge Australiër onderging onlangs een operatie om hem van heup klachten af te helpen. Hij meldde zich gisteren af voor de US Open en maakt waarschijnlijk pas in ja nuari zijn rentree. „Een operatie is altijd de laatste optie geweest, maar helaas kon het niet anders." MILAAN - Wegracer Marco Meland ri rijdt volgend seizoen in de Mo- toGP voor het fabrieksteam van Kawasaki. Melandri is dit jaar niet vooruit te branden bij Ducati. Hij bezet in de WK-stand de vijftiende plek. Als coureur van Honda boekte de Itali aan wel succes met de wereldtitel in de 250cc-klasse in 2002. SITTARD - José Ivan Gutierrez zal na zijn carrière mooie herinnerin gen overhouden aan Sittard. Nadat hij er vorig jaar al werd gehuldigd als eindwinnaar van de Eneco Tour, won de Spanjaard gisteren op dezelfde plek ook de proloog van de editie 2008. OUDENBOSCH - Het NK tijdrijden moet het op zondag 31 augustus stellen zonder Stef Clement, Ro bert Gesink en Thomas Dekker. Clement en Gesink - een week ge leden nog negende en tiende bij de olympische tijdrit in Peking - starten daags voor de nationale ti telstrijd in de Ronde van Spanje. Dekker heeft zich niet ingeschre ven omdat hij 'te weinig wedstrijd ritme' heeft. Ondanks het ontbreken van de toprenners wil secretaris Corné Melisse van de organisatie van het NK, dat in Oudenbosch gereden wordt, niet spreken van een uitge klede titelstrijd. „De toppers die er wel zijn, hebben we wel aan de start." Wie dat dan zijn? „Joost Gutierrez legde de tijdrit over 4,4 kilometer van Sittard naar Geleen af in 5.31 minuten, slechts tienden van een seconde sneller dan de Fransman Cyril Lemoine. Koen de Kort finishte als beste Nederlander op de zesde plaats, vier seconden langzamer dan Gutierrez. Lange tijd leek het erop dat Lemoi ne de proloog zou gaan winnen. Na zijn tijdrit, rond de klok van drie uur, begon het hard te rege nen. Pas toen de weg een beetje Posthuma. En Lars Boom natuur lijk." Boom zei al eerder dat hij na het winnen van de NK's in het veldrijden en op de weg nu ook aast op de nationale titel tijdrij den. Clement, de kampioen van 2006 en 2007, zegt het te betreuren dat hij zijn titel niet kan verdedigen. „Maar ik heb de tickets voor mijn vlucht naar Spanje al binnen. Daar doet zich straks in de Vuelta dus de maffe situatie voor dat ik op za terdag in de proloog, een ploegen tijdrit, in het rood-wit-blauw rij, maar vier dagen later in de eerste individuele tijdrit niet meer. Zon der dat ik mijn titel heb kunnen verdedigen", aldus de Bouy- gues-renner. opgedroogd was kwamen de tij den weer in de buurt van die van Lemoine. Gutierrez, die als laatste startte, ging er zelfs met enkele honderdsten van een seconde on der. „Ook voor mij een beetje onver- WJ De Spanjaard José Ivan Gutierrez wint de proloog van de Eneco Tour met miniem verschil. Vorig jaar schreef hij de ronde door Ne derland en België op zijn naam. ZANDVOORT - Tien jaar na datum is Justin Rose opnieuw gelukzoe ker in Nederland. De 27-jarige En gelse professional golfer schreef op het laatste ogenblik in voor het KLM Open te Zandvoort in een poging om een plaats af te dwin gen in het Europese team dat vol gende maand de Ryder Cup verde digt tegen de Verenigde Staten. De nummer 12 van de wereldrang lijst wil graag debuteren in het twaalftal van captain Nick Faldo. In Zandvoort verklaarde hij op ei gen kracht het team te willen ha len om niet afhankelijk te zijn van een van de twee door Faldo te ver geven wildcards. Nederland heeft een apart plekje in het hart van Justin Rose. In wacht", aldus de dertigjarige Span jaard. „De Eneco Tour moest mijn eerste wedstrijd na de Tour wor den, en ik heb me een week speci fiek voorbereid. Als eindwinnaar van vorig jaar mocht ik natuurlijk ook niet afgaan." Vandaag is de eerste etappe, over 173,8 kilometer van Beek naar Roermond. Zaterdag komt de Ene co Tour aan in Terneuzen, om er zondagochtend weer te vertrek ken. 1998 maakte hij als zeventienjarige amateur furore in het Britse Open met de vierde plaats. Hij werd ter stond een sportheld in Groot-Brit- tannië. Eén dag later werd hij pro fessional met vette sponsorcontrac ten. Weer twee dagen later speelde hij in Hilversum in de Pro-Am zijn eerste ronde golf als beroeps speler. Met golfpromotor Robbie van Erven Dorens in zijn ploegje won hij die wedstrijd. Zijn eerste winstpremie: 850 gulden. In 2006 begon Rose voor het eerst echt te presteren. Toen begon het idee van de Ryder Cup te leven. Hij wilde graag deel uitmaken van het twaalftal dat tegende Amerika nen speelt. Nu is hij dicht bij zijn debuut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45