Kinderfiets maakt Lathouwers komt centimeter tekort voor plaats in halve finale 800 meter Uitsluiting Martina zware klap Curasao Van den Hoogenband beseft dat hij mensen heeft laten genieten Zelfs finishfoto geeft geen uitsluitsel over uitslag kwalificatierace. Jamaicaan Bolt wint na 100 meter nu ook 200 meter in wereldrecord. BMX'ers lijken op beachvolleyballers en snowboarders. -© Balkenende gaf in wegwedstrijd tas met jacks af Boegbeeld Nederlands zwemmen heeft vrede met afscheid. Spelen zijn onuitputtelijke goudmijn IOC 40 Donderdag 21 augustus 2008 PZC PEKINC - Hij weigerde mee te gaan in de gedachte dat zijn droom in een nachtmerrie was omgeslagen. „Het was mijn droom om hier te staan. Die droom is werkelijkheid geworden. Maar om op deze ma nier uit het olympisch toernooi te verdwijnen, is zuur, heel zuur", gaf Robert Lathouwers na zijn olympisch debuut op de 800 me ter toe. De Rotterdammer kwam een centimeter tekort voor een plaats in de halve eindstrijd. Lathouwers eindigde in zijn serie als derde. Met het blote oog was het verschil met de nummers een en twee - Mohammad Al-Azemi en Yusuf Saad Kamel - niet waar neembaar. De vertoonde fotofi nish gaf ook amper uitsluitsel. De computer klasseerde de 25-jari- ge Rotterdammer na lang wachten uiteindelijk als derde. En daar twij felde vervolgens Lathouwers en de rest van het Nederlandse atletiek- team in Peking aan. Op een centimer miste de Neder lander kwalificatie voor de halve eindstrijd, want de nummers een Robert Lathouwers (rechts) kwam een centimeter tekort voor de halve fina les. foto Olaf Kraak/ANP en twee gingen automatisch ver der en de nummer drie moest af wachten of hij tot de snelste acht tijdverliezers zou behoren. Omdat de laatste serie erg snel was, ver dween olympisch debutant Lat- Robert Lathouwers grijpt net naast de halve finales van de 800 meter. Hij eindigt precies gelijk met twee concurenten maar wordt als derde geklasseerd. houwers uit het evenement. Vol onbegrip hing de nationale kam pioen later over de reling in de perszone. Totaal kapot. Van de ra ce en van de ontknoping. „Ik wist zeker dat ik tweede was. Kamel drukte zijn schouder over de fi nish, ik mijn borst. Wat telt dan, ik ken de reglementen niet." Nederland diende nog een protest in maar dat leverdeeen keiharde 'nee' op. WILLEMSTAD - De feestvreugde die was losgebarsten op Curasao in verband met de zilveren medaille van Churandy Martina op de 200 meter is in één klap weer verdwe nen. De euforie op radio, televisie en op straat stopte direct toen 's middags rond kwart over twaalf (lokale tijd) het nieuws bekend werd dat de adeet was gediskwalifi ceerd. Hij zou een stukje buiten zijn baan hebben gelopen. In de media werd verslagen gerea geerd, maar veel mensen noemen Martina nog steeds een kampioen. Het behalen van de zilveren me daille werd twee uur lang uitbun dig gevierd. De Antilliaanse bevol king leefde heel erg mee met de fi nale op de 200 meter. Direct na de race reden auto's toe terend rond over het eiland. De mi- nister-president van de Nederland se Antillen, Emily de Jongh-Elha- ge, toonde zich op radio en televi sie heel emotioneel. Ze dankte Churandy en noemde hem een rol model voor de hele bevolking van wege zijn doorzettingsvermogen en vastberadenheid. Veel politici grepen het moment aan om Chu randy en de Antillen, en Caraqao in het bijzonder, te feliciteren. door Edward Swier PEKINC - Debutanten zijn vaak wat stiller, ze stellen zich bescheiden op. Verwacht dat niet van BMX. De sport, nieuw op het olympi sche podium, rockt. En de hele we reld mag dat horen en zien. Ooit een coach aan zijn renners horen vragen 'Are you ready to rock roll?' In het BMX is het allemaal heel gewoon. Het is een beetje als beachvolley- bal en snowboarden. Nergens meer tatoeages en piercings dan hier. De moderne wereld heeft zijn entree gemaakt in de conserva tieve olympische familie. China heeft dat ook gemerkt. De eerste dagen van de Spelen zijn al BMX'ers met hun fiets op de De race werd net als de 100 meter gewonnen door de Jamaicaan Bolt. Ook nu liep hij een wereldre cord: 19.30. Dat was 0,02 sneller dan de scherpe tijd van de Ameri kaanse grootheid Michael Johnson op de Spelen van 1996. De Ameri kaan gaf bij de BBC commentaar. „Superman II", was zijn omschrij ving. Bolt ging nu wel tot het maxi mum. Hij liep indrukwekkend van zijn concurrenten weg. „Ik ben zelf in shock", zei de imposante winnaar nadat hij vol ongeloof naar het scorebord had zitten sta ren. „Een droom is uitgekomen. Het wereldrecord van Michael Jo hnson is voor mij altijd een moti vatie geweest." Muur gesignaleerd. Robert de Wil de, vanwege zijn uitbundige haar dos Afro Bob genoemd, weet niet of hij fietscrossen met de snow- boardscene moet vergelijken: „Die wereld ken ik niet. Maar als je be doelt dat BMX wat minder tradi tioneel is dan andere olympische sporten, dan kan ik dat beamen." Om de aandacht van jonger pu bliek te trekken, werd BMX aan het olympische programma toege voegd. De Amerikaanse zender NBC, grootaandeelhouder van de Spelen, eiste echter wel meer spek takel. Alleen daarom werd de start heuvel opgehoogd, van vier naar acht meter. En de bulten onder weg zijn ook allemaal net even wat lastiger. Het maakt de snel heid hoger (de piek bij de start ligt rond de 80 kilometer per uur!), de gevaren groter. Niet gek dat er gere geld crashes zijn. Daar was het de televisiemakers natuurlijk ook om te doen. De BMX is geen kinder fiets, maar lijkt er wel veel op. Het heeft de sport in Nederland boven dien geschaad dat half de natie op groeide met Avro's Sportpanora- ma, dat jeugdig Holland de kans gaf zich te vermaken met fiets- cross op Slagharen. Dat volwassenen er hun dagelijkse bezigheid van hebben gemaakt, kunnen velen zich nog steeds niet indenken. Wie een dagje in Pe- king rondloopt, weet wel anders. Raymon van der Biezen: „Dit is BMX. Het leeft, het giert. En het is allemaal een stuk extremer gewor den." Donny Robinson heeft de meeste fans meegenomen. De Yank weet zich bekeken: „We're the new kids on the block, willen een beetje smaak aan de Spelen ge ven." Blonde, zinnenprikkelende meiden met hele bossen kralenket tingen, alsof ze zo van de Ameri kaanse carnavalvariant Mardi Grass zijn overgevlogen, moedigen hem aan. Met veel woeh's en aah's. En hyste- 'Dit is BMX. Het leeft, het giert. En het is allemaal een stuk extremer geworden' risch gegil natuurlijk. Hoewel de Nederlandse bondscoach Bas de Bever nog altijd van 'een spelletje' spreekt, is BMX wel degelijk 'se rious business'. Robert de Wilde leefde ervan, in de VS. „Al was het sinds 11 september wel lastiger ge worden. Sponsors zijn minder hap pig om sport te bekostigen." Mc Donald's schijnt nu echter interes se te hebben de olympisch kam pioen in te lijven. Ook in ander opzicht is BMX se rieuzer dan het misschien lijkt. Het is een kweekvijver. De sprin ters Max Heeswijk, Robbie McE- wen, Mark Cavendish danken er hun durf aan, Sven Nijs leerde stu ren op een BMX. Willy Kanis, Ja- mie Staff en tal van andere baan renners bouwden aan hun explosi viteit in het fietscrossen. Ook Len ny Kravitz was een fanatiek BMX'er in zijn jeugd. Hij had meer talent voor muziek. Maar Kravitz heeft de Spelen ook ge haald; zijn nummers schallen over het Laoshan-complex. PEKINC/DEN HAAG - Premier Jan Peter Balkenende heeft geen aan deel gehad in het mislopen van goud door Marianne Vos in de olympische wegwedstrijd. Bij een deel van de Nederlandse wielerploeg was dat idee ontstaan toen Vos tijdens de koers onder koeld raakte en een ereplaats mis te. Het verhaal wilde dat Balkenen de, die in de ploegleiderswagen zat, een tas met jassen zou zijn ver geten. Aan boord van de Neder landse ploegleidersauto waren op de regenachtige zondag weliswaar drie jacks, maar niemand kwam in de finale op het idee de kleding uit te reiken. Balkenende had de be wuste plastic tas bij het instappen, tijdens de eerste van twee plaatse lijke rondes bij de Muur, van een verzorger gekregen. Balkenende zegt dat hij de zak direct heeft overhandigd aan iemand op de achterbank. PEKING - Zijn focus lag tot vorige week volledig op zijn laatste race op de 100 meter vrij. Pas na zijn olympische slotstuk kwam bij Pie- ter van den Hoogenband het besef dat veel mensen de afgelopen ja ren van zijn prestaties hebben ge noten. „Ik kreeg allemaal smsjes van men sen die in hun pyjama voor de tele visie hadden meegeleefd. Zelfs Ruud van Nistelrooij was voor mij opgestaan. Dat is voor mij het mooiste compliment, dat mensen midden in de nacht hun wekker voor mij zetten", zei de drievoudig olymisch kampioen, die net een dag in bed heeft gelegen vanwege een griepje. In het olympisch dorp ontdekte hij dat hij ook nog altijd een inspiratiebron is voor andere sporters. Hij werd in de eetzaal na zijn laatste wedstrijd voortdurend aangeklampt. „Kosuke Kitajima kwam mij met natte ogen knuffe len. Dat zegt toch wel wat voor een Japanner. Ook de Rus Sloednov vertelde me dat ik een bron van inspiratie voor hem ben. Dat is toch wel heel mooi." Hoewel hij dit keer geen medaille won, laten de mensen Van den Hoogenband ook op straat niet met rust. „Ik ging net even een te lefoonkaartje kopen en ik had met een allerlei Chinezen achter mij. Die aandacht is toch ook wel leuk. De Franse krant L'Equipe heeft ook een ontmoeting geregeld met Popov en Bernard. Ik vind het leuk met die mannen te kletsen." Van den Hoogenband heeft er vre de mee dat zijn loopbaan achter de rug is. Hij had in stijl willen af sluiten met zijn derde gouden plak op rij, maar dat bleek een on begonnen missie. Vlak na de race baalde de Brabander enorm, maar hij kan het nu beter relativeren. „We hebben alles geanalyseerd. Ik weet nu dat ik geen steekjes heb la ten vallen. Ik moet me erbij neer leggen dat ik met mijn versleten rug niet verder kan. Het is mooi ge weest. Het boegbeeld van het Ne derlandse zwemmen laat na de te genvallende prestaties van Oranje in de Watercube zijn erfenis wel met gemengde gevoelens achter. „Ik had ook vochtige ogen toen ik Marleen Veldhuis na afloop van haar mislukte races zag. Zij had hier de kans om individueel goud te pakken. Iedereen had hier zijn beste race moeten zwemmen en dat is niet gelukt. Ik hoop dat ze in de spiegel kijken en dat ze op tijd zijn wakker geschud. We hebben geen toevalsmodel. Maar het zal wel tijd kosten." PEKING - De lucratiefste records worden op de Olympische Spelen niet door atleten verbroken maar door het organiserende Internatio naal Olympisch Comité (IOC). Kreeg de organisatie voor de win terspelen in Turijn en de zomer spelen in Peking alleen al uit de verkoop van de televisierechten 2,6 miljard dollar binnen, voor Vancouver 2010 en Londen 2012 re kent de organisatie op 3,8 miljard dollar, bijna 50 procent meer. Dat maakte de marketingdirecteur van het IOC, Timo Lumme, gisteren bekend. Niet al het geld gaat evenwel naar het IOC. Het comité houdt 'slechts' 8 procent. Het organise rende Chinese comité Bocog krijgt dit jaar de helft van het geld dat voor de Peking-rechten werd be taald. De rest wordt verdeeld over nationale olympische comité's en internationale sportbonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42