Atlete betrapt op doping Druk en badmuts nekken invalide Du Toit Unieke prestatie Nederlandse Team van honderd man brengt tafeltennissters Li Jiao en Li Jie Spelen op radio en tv in Nederland Team USA in halve finale Yao Ming kan koffers pakken Enorme belangstelling voor gehandicapte langeafstand-zwemster. Zeilduo als zesde finale in 38 Donderdag 21 augustus 2008 PZC Na bijna drie weken in China denk ik steeds vaker dat ik het volk heb leren doorgronden. Ik denk te weten hoe de Chinezen reageren op vragen en opmerkingen. En ik herken het als ze 'nee' bedoelen wan neer ze 'ja' zeggen. Het is niet zo moeilijk, ze kijken je lichtelijk onno zel aan en zeggen: ges? Als ik ergens naar toe moet en de weg vraag, loop ik meteen door als ik een Chinees vragend zie kijken. Ze willen dan graag antwoord ge ven, maar ik weet dat het een eeu wigheid gaat duren voordat ze als nog moeten toegeven dat ze het niet weten. Of erger nog: je met een glim lach de verkeerde kant op sturen. Ik maak een vriendelijk wegwerpge baar als ik zo'n Chinees herken en ben weg, op naar de volgende die wel Engels spreekt. Vragen stellen - dat moet echt vaak in China - dient zo simpel mogelijk te gebeuren, dus geen omwegen gebruiken. „Hello, do you know where I can get some money?" is dus een foute benadering, je krijgt er slechts een moeilijke blik voor te rug. „Money, where?" werkt een stuk beter. Maar het is natuurlijk naïef om te denken dat je na drie weken al een kenner bent van een volk van 1,3 mil jard personen. Net zoals het onzin nig is om te denken dat je China hebt gezien als je alleen in Peking en Hongkong bent geweest. Op elke hoek van de straat begint een nieu we wereld. Neem Hongkong, een oude markt met bakken vis, rode lantaarns enfeloranje vleesrollen in verouderde vitrines - werkelijk de shirts van de Nederlandse suppor ters zijn er flets bij - wordt afgewis seld met de meest spectaculaire skyli ne inclusief lichtshow die ik ooit heb gezien. Een land leer je nooit in één keer kennen, een Chinees ook niet. Maar ik gun het mezelf om te denken dat ik de eerste stap heb gezet. Tenslotte ken ik al één Chinees karakter, ik heb er nog maar 25.999 te gaan. Fardau Wagenaar PEKING - De basketballers van de VS hebben de halve finale van het olympische toernooi bereikt. In de kwartfinale versloegen de NBA- sterren Australië: 116-85. De VS, die al twaalf keer olym pisch goud wonnen bij het basket bal, stonden de gehele wedstrijd op voorsprong. Kobe Bryant was de grote man bij Team USA met 25 punten. Bij Australië deed Pa trick Mills nog het meest terug, hij was goed voor twintig punten. PEKING - Het is de Chinese basket baller Yao Ming en zijn ploeggeno ten niet gelukt de halve eindstrijd te halen op het olympisch toer nooi. Het team ging keihard onder uit tegen de drievoudige winnaar van het brons, Litouwen: 68-94. Grote man bij de Litouwers was guard Jasikevicius met 23 punten. Yao Ming kwam niet in de wed strijd door zware dekking. PEKING - Li Jiao en Li Jie hebben in het olympisch tafeltennistoernooi voor een unieke prestatie gezorgd door de achtste finales van het en keltoernooi te bereiken. Nooit eer der had Oranje twee vertegen woordigsters in die fase. Het is alweer zestien jaar geleden dat een Nederlandse tafeltennis ster zich op de Olympische Spelen bij de laatste zestien schaarde. Dat lukte destijds Bettine Vriesekoop. Mirjam Hooman ging toen een ronde eerder onderuit. Vier jaar eerder bereikte Vriesekoop in Se oul de kwartfinale. Ook toen ver loor Hooman vóór de achtste fina les. Of Li en Li in Peking vandaag de beste prestatie ooit van oud-tafel- tennisdiva Bettine Vriesekoop kun nen evenaren, is de vraag. Li Jie door Peter van der Meeren PEKING - Natalie du Toit kon van ochtend geen potten breken in de eerste olympische race over 10 kilo meter zwemmen in open water. Ze werd zestiende, twee plaatsen achter Edith van Dijk. Toch kreeg de Zuid-Afrikaanse een groter ap plaus dan de allerbeste, de Russi sche Larisa Iltsjenko. Dat komt om dat Du Toit sinds zeven jaar een onderbeen mist. Larisa Iltsjenko kijkt een beetje be teuterd. Win je als wereldkampioe ne olympisch goud, gaat de aan dacht binnen een minuut naar de nummer zestien. „Maar ik kan het begrijpen hoor", zegt de negen tienjarige zwemster uit Volgograd. „Ik heb veel respect voor Natalie." De 24-jarige inwoonster van Kaap stad is de eerste sportvrouw met amputatie op de Spelen. Dat leid de tot enorme aandacht. Du Toit is wel wat gewend, maar is volgens haar coach Rafiq Bedford toch on der de druk bezweken. Du Toit: „Een droom is uitgekomen, maar helaas zwom ik niet lekker omdat mijn badmuts verkeerd zat. Ik was er mee achter de eerste boei blij ven haken." Du Toit was een doorsnee-zwem- PEKING - Zilveren medaillewinna res op de zevenkamp Ljoedmila Blonska (Oekraïne) is betrapt op het gebruik van verboden midde len. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft dat bevestigd. Er wordt nog gewacht op de resul taten van de contra-expertise. De meerkampster werd in 2003 al eens positief getest op het gebruik van anabole steroïden. Het betrof stuit op Feng Tianwei uit Singapo re (zesde geplaatst), terwijl Li Jiao het opneemt tegen wereldkam pioene Guo Yue uit China. „Maar ik ben al blij dat ik deze ron de heb gewonnen", sprak Li Jiao na haar zege op de veterane Ni Xia Lian uit Luxemburg. „Ik baal nog steeds van onze vroege uitschake ling in de landenwedstrijd. Daar om wilde ik deze partij per se win nen." Li Jie boekte een knappe overwin ning op voormalig Europees kam pioene Liu Jia uit Oostenrijk: 4-1. „Dit had ik niet verwacht", reageer de de 24-jarige Noord-Hollandse die opvallend vaak de aanval zocht. „Als ik alleen maar verde dig, heb ik geen kans tegen zulke sterke speelsters. Daarom moest ik wat risico nemen." ster, tot haar leven in februari 2001 een dramatische wending nam. Na een training werd ze op haar scooter aangereden door een auto. Ze brak haar linkerbeen, dat vanaf de knie geamputeerd moest wor den wegens een infectie. Drie maanden later trainde ze weer. „Zwemmen met anderhalf been, het was bizar. Ik draaide rondjes." Na een mislukte poging om de Spelen van 2004 te halen, werd Du Toit in dat jaar de succesvolste sportvrouw van de Paralympics. Ze won vijf gouden medailles en een zilveren plak. Haar droom was echter mee te doen aan de Zomer- toen stanozolol, het middel dat de Canadese sprinter Ben Johnson in 1988 ook gebruikte. Als ook de con tra-expertise positief is, wacht Blonska een levenslange schorsing. Volgens de president van de inter nationale atletiekfederatie IAAF is de test van staal A inderdaad posi tief uitgevallen. Vorig jaar nog kaapte Blonska het goud weg voor de neus van de Ne PEKING - Een team van zo'n hon derd mannen en vrouwen zorgt er voor dat de Olympische Spelen op radio en tv de Nederlandse huiska mers bereiken. Het is de grootste NOS-productie ooit in het buiten land. Chef d'equipe Ewoud van Winsen voert uit de losse pols de regie. Van Winsen, adjunct-hoofdredac teur NOS Sport, pendelt dagelijks op en neer van het IBC, het tech nisch knooppunt waar alle tv-beel- den binnenkomen, naar het Hol land Heineken House, de opname locatie van Studio Sportzomer en RadiOlympia. Het is voor het eerst dat de radio collega's ook ter plekke aanwezig zijn. „Je krijgt veel meer mee van het olympische gevoel", zegt pre sentator Tom van 't Hek. „Boven- spelen. Du Toit had het geluk dat openwaterzwemmen een olympi sche sport werd. Op deze discipli ne worden de benen nauwelijks ge bruikt. „Trappelen is over zo'n lange af stand niet vol te houden", zegt Ilts jenko. Toch merkt Du Toit haar handicap. „Je armen uit het water halen is moeilijk met slechts één been. Ik doe met links niets, dan krijg ik snel kramp. Bij de drink- posten heb ik problemen, omdat het dan een enorm gedrang is." Desondanks bereikte ze de top. In druk maakte ze tijdens het WK dit jaar, waar ze slechts vijf secon- derlandse Karin Ruckstuhl bij de WK indoor. Blonska is het vijfde dopinggeval bij deze Olympische Spelen. De Spaanse wielrenster Maria Isabel Moreno, de Noord-Koreaanse schutter en medaillewinnaar Kim-Jong-Su, de Vietnamese turn ster Do Thi Ngan Thuong en de Griekse atlete Fani Chalkia gingen haar voor. dien kunnen wij nu ook de spor ters bij ons laten aanschuiven. Ik kan nu Theo Bos of Epke Zonder land recht in de ogen kijken. Dat praat toch anders dan via de tele foon." Het materiaal in China krijgen - zo'n 8000 kilo, per boot vervoerd - was nog de lastigste klus. „Het in klaren vergde meer tijd dan ver wacht", vertelt Van Winsen. „En toen de spullen hier waren, mochten we de lift niet gebruiken. Dan komen er zeven Chinezen aan te pas, maar uiteindelijk kun je zelf alles via de trap naar boven sjouwen. Met 40 graden geen pret je." Van Winsen: „Ik slaap niet meer dan vijf uur per nacht, maar de vermoeidheid slaat nog niet toe. Iedereen zit toch in een soort roes." den toegaf op Iltsjenko. Ze plaatste zich voor de Spelen. „Zuid-Afrika was een gekkenhuis", zegt Rafiq Bedford. „Natalie was echter al een voorbeeld, omdat ze voortdu rend lezingen geeft om scholieren te motiveren." Du Toit: „Ik geef een boodschap door: stel doelen, put kracht uit tegenslagen." Du Toit is niet het enige invalide boegbeeld in Zuid-Afrika. Bij de mannen is er Oscar Pistorius, de at leet die beide onderbenen mist. Hij deed vergeefse pogingen om Peking te bereiken. „Ze motiveren elkaar in de soms lastige strijd om bij valide sporters mee te doen", al dus Bedford. Hij ziet niet alleen na delen in de handicap. „Haar lichaam hoeft geen zuurstof en bloed naar een half been te pom pen. Dat kan omgezet worden in kracht voor de armen. In de sprint zouden twee benen wel handig zijn, maar helaas kon Natalie zich vandaag niet in de kopgroep zwemmen." Desondanks is er respect voor de Zuid-Afrikaanse. Niet alleen bij Iltsjenko, maar ook bij de meest er varen zwemster van het 25-koppi- ge veld, de 35-jarige Edith van Dijk. „Je kunt zien dat ze balans mist, maar ik vind het heel knap wat ze doet." Du Toit zit niet bij de pakken neer. Volgende maand doet ze mee aan de Paralympics. Niet op de roeibaan, maar in de schitte rende Water Cube. Du Toit. „Ik zal snel moeten omschakelen van de marathon naar 50 meter sprint." Du Toit is niet de enige gehandi capte sporter op de Spelen. De Poolse tafeltennisster Partyka doet in Peking mee zonder onderarm, een handicap die zij sinds haar ge boorte heeft. QINGDAO - De Tornadozeilers Mitch Booth en Pim Nieuwenhuis beginnen vandaag als nummers zes aan de olympische finale in Qingdao. De achterstand van het duo op het brons bedraagt veer tien punten. Het Oranje-tweetal kan alleen met een topklassering in de afsluitende medalrace, met tien boten en dubbele punten, nog op het podium belanden. Natalie du Toit bereidt zich voor op de race over de tien kilometer. foto Chuck Burton/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40