Zeeland voor minder dan een ton' Zeeuwse gemeenten houden vinger aan de pols Boete van 12.000 euro voor olievervuiling Commissie zoekt vrouwen Topsalarissen Het lukt niet, méér vrouwen in raden van de provincie te krijgen. PZC Donderdag 21 augustus 2008 I 3 foto Olaf Kraak Agnes Kant van de SP bij een actie rond de thuiszorg in Leiden. Haar partij hekelt de hoge salarissen van bestuurders in de zorg. door Joeri Wisse Zeeuwse gemeenten hebben geen zeggenschap over de salarissen van topmannen in de thuiszorg, ook al worden die deels met geld van de gemeenten betaald. Echter, de verantwoorde lijk wethouders houden de vinger aan de pols. Gemeenten kunnen niet recht streeks invloed uitoefenen op de salarissen van de bestuurders van thuiszorgorganisaties. Voor wat de huishoudelijke thuiszorg betreft worden instellingen als Zorg- stroom, Allévo en ZorgSaam gefi nancierd door de gemeenten, maar in de aanbestedingen wor den geen afspraken gemaakt over het loon van de topmensen. „Zulke eisen zouden we helemaal niet mogen opnemen in de aanbe steding", reageert Frank Witkam. Hij is secretaris van het College Zorg en Welzijn. Daarin trekken al le dertien Zeeuwse gemeenten sa men op als het gaat om de aanbe steding van de huishoudelijke thuiszorg. „De Europese aanbestedingsregels verbieden om bijvoorbeeld de voorwaarde te stellen dat alleen or ganisaties met lonen onder de ïoo.ooo euro zouden mogen in schrijven op een aanbesteding", legt Witkam uit. „Bovendien is de hoogte van de salarissen in princi pe een interne aangelegenheid." De Middelburgse PvdA-wethou- der Albert de Vries is de provin ciaal voorzitter van het College Zorg en Welzijn. „In eerste instan tie zijn het de zorgverzekeraars en de landelijke politiek die invloed op topsalarissen uit kunnen oefe nen", stelt hij. „Maar dat laat niet onverlet dat wij wel degelijk over de beloningen spreken met de be trokken directeuren. Hun salaris sen zijn niet aan de lage kant, maar zo ver ik kan overzien is het in Zeeland niet zo extreem als el ders in het land." De Vries voelt zich als welzijn-wet houder wel verantwoordelijk. „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat een organisatie bezuinigt op zorg en personeel, terwijl de direc teur salarisverhoging krijgt." De gezamenlijk optrekkende ge meenten in Zeeland stellen in het bestek voor de aanbesteding van de thuiszorg een uurtarief vast. Witkam: „In die prijs zit een vast percentage overheadkosten, dat moet volgens onze berekeningen voldoende zijn om de bijkomende organisatie goed te runnen." Het is vervolgens aan de uitvoeren de zelf hoe ze dat geld besteden. „Wij zeggen niet waar dat naar toe moet gaan: de organisaties zijn vrij om dat te besteden aan bijvoor beeld dure computers of hoge lo- Topinkomens t- Sinds 1 maart 2006 bestaat de Wet Openbaarmaking uit Pu blieke middelen gefinancier de Topinkomens (WOPT). El ke overheidsinstelling moet topinkomens publiceren als die boven het gemiddelde salaris van een minister liggen. Voor 2007 was dat €169.000 euro. Een meerderheid van de Twee de Kamer wil dat de Balkenen de-norm in de wet wordt vast gelegd. Bestuurders in de pu blieke sector mogen dan niet meer verdienen dan 186.000 euro per jaar. -3/4 DAGEN GENIETEN IN DE ACHTERHOEK- Landgoederen arrangement Welkomst kopje koffie/thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2de avond 3-gangen dinerbuffet 99,-- per persoon Bij besteding van diner op de 3de dag, de derde nacht gratis? Prijs op basis van een 2-persoonskamer en exci. Boekingskosten en Milieu- Verblijfstoeslag. Best Western hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14- 7218 BS Almen 0575-431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl HANSWEERT - De Russische kapi tein (47) van een zeeschip onder de vlag van Antigua and Barbuda is dinsdag door de waterpolitie in Hansweert een boete van 12.000 euro opgelegd vanwege olievervui ling. De verontreiniging vond plaats op de Noordzee. Het schip was onder weg van Frankrijk naar Duitsland. De kapitein ontdekte een lekkage in de schroefas en besloot voor re paratie een Westerscheldehaven op te zoeken. Het schip verloor vijftien liter smeerolie per uur, over de hele reis zo'n 215 liter. De gezagvoerder heeft de Franse auto riteiten zelf ingelicht die de Neder landse waterpolitie informeerde. Bij de bepaling van de boete is er rekening mee gehouden dat de ka- pitien de lekkage zelf meldde. Het schip ligt bij scheepswerf Reimers- waal in Hansweert. Op het onderzoek van de SP naar de salarissen van bestuurders in de thuiszorg is nogal wat af te dingen. De SP zet rijp en groen naast elkaar. Directeuren van grote instellingen, waarin ook ziekenhuiszorg zit, naast bestuurders van zeer overzichtelijke operaties. Toch heeft de SP wel een punt. Te vaak zijn de beloningen onverklaarbaar hoog. Ook in Zeeland. In de thuiszorg gaat het uiteindelijk om het effect van publiek geld op het welzijn van heel veel Nederlanders. Dat geld moet dus zeer zorgvuldig worden besteed. Maar in veel gevallen is er geen logisch verband meer tussen de beloning van bestuurders en de aard en de omvang van hun organisatie. Bovendien is het dan vaak aan de top riant geregeld en op de werkvloer juist wat schraaltjes. Dat is pijnlijk. Het gaat niet aan om iedereen meteen blindelings de Balkenende-norm op te leggen. Want de zittende bestuurders hebben ook verworven rechten. Maar een geleidelijke harmonisatie van alle beloningen aan de top van de publieke sector is hard nodig. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het was een mooi streven dat de Staten van Zeeland twee jaar geleden formuleerden: provinciale adviescommissies en -raden moeten in de nabije toe komst voor minstens 40 procent uit vrouwen bestaan. De uitvoe ring is evenwel lastiger. Van de elf raden en commisies die de provincie adviseren, komen er drie aan de beoogde mate van vrouwelijke bemensing. Dat zijn de commissie bezwaarschriften, de klachtencommissie en de raad voor de cultuur. De commissie wo nen telt veertien mannen en één vrouw; de sectie basis- en speciaal onderwijs van de onderwijsraad elf mannen en één vrouw. Het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland heeft in twee jaar tijd een forse inhaalslag gemaakt. Eerst was 13 procent van de leden een vrouw; nu 35 procent. De Staten vonden dat de provincie op het gebied van deelname van vrouwen in commissies en raden een voorbeeld moet zijn voor an dere instellingen. Om het vinden van geschikte kan didaten te vergemakkelijken is een databank in voorbereiding, waarin kwaliteiten en ervaring van vrou wen die zich daarvoor melden, worden opgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3