Vogels in Nederland Vogels kijken is ongekend populair. Steeds meer mensen pakken de verrekijker en de vogelgids en trekken er op uit. Of nemen gewoon plaats in de tuinstoel en kijken wat er langskomt. 'Vogelaars' zijn ook noodzakelijk: ze houden via tellingen bij hoe het staat met de vogelstand in Nederland. Vandaag verschijnt de Vogelbalans 2008 van SOVON Vogelonderzoek Nederland en de Vogelbescherming, met positieve en minder positieve verhalen. rip® 12 Donderdag 21 augustus 2008 PZC door Miriam van den Brand illustratie Chantal van Wessel Een vogel verveelt nooit Een schim schiet door de lucht. Jan Schoppers (45) twij felt geen moment. Daar vloog een ha vik over natuurge bied de Posbank bij Rheden. Een jonge havik. „Dat zie je aan de bruinige kleur. Ook de banden op de staart zijn nog wat bruin in plaats van wit." Om de kleuren van de havik goed te zien heeft Schoppers er wel even zijn verrekijker bijgehaald. Zijn meegenomen vogelgids is niet nodig, de meeste soorten herkent hij zo wel. Wandelend over een heidegebied heeft de vogelaar, werkzaam bij SOVON Vogelonderzoek Neder land, naast zijn ogen ook zijn oren open. Hij hoeft een vogel niet te zien om hem te herkennen. Schoppers is al vanaf zijn jeugd een enthousiaste vogelaar. De hob by verveelt nooit. „Er komen nieu we soorten of, en dat is minder leuk, soorten nemen af of verdwij nen. Het is interessant om er ach ter te komen hoe dat komt. Een beetje als het oplossen van een raadsel. Dat is ook erg belangrijk voor de bescherming. De vrijwilli gers van SOVON doen veel vogel tellingen, zodat we de veranderin gen in de gaten kunnen houden." Schoppers, lid van de Vogelwerk groep Arnhem, is een van de vele vogelliefhebbers in Nederland. Het kijken van vogels wordt steeds po pulairder. Volgens SOVON, de Vo gelbescherming en de Dutch Bir- ding Association zijn er nog nooit zoveel mensen mee bezig geweest. Hoeveel vogelaars Nederland pre cies kent, is moeilijk te zeggen. Het is bijvoorbeeld lastig na te gaan wie elke zondagochtend in de tuin staat met een verrekijker. Een indicatie is het aantal leden van de Vogelbescherming: op dit moment zo'n 140.000. In 1990 wa ren dit er nog zo'n 40.000 minder. Al die mensen zijn geïnteresseerd in vogels en de kans is groot dat ze een groot aantal soorten kunnen herkennen en er speciaal naar op zoek gaan. Maar het zijn niet alle maal 'actieve vogelaars'. Ze reizen niet het land door om dat ene bij zondere exemplaar te zien (zoals de twitcher doet) of staan voor dag en dauw in een natuurgebied vo gels te tellen. „Van onze leden zijn tussen de 10.000 en 20.000 men sen ook echt actieve vogelaars", zegt woordvoerder Kees de Pater van de Vogelbescherming. Volgens Arnoud van den Berg van Dutch Birding Association is de groei van het aantal serieuze voge laars 'explosief geweest de laatste jaren. „Ik gok dat het de laatste tien jaar is verdubbeld. Ik ben zo'n 30 jaar geleden begonnen. Toen was het aantal nog veel minder, en kele tientallen mensen. Je kende al le vogelaars. Nu is dat dus echt niet meer te doen." Een verklaring is volgens de hoofd redacteur van het blad Dutch Bir ding dat mensen meer vrije tijd hebben. „Ik had vroeger op zon dag vrij. Meer niet. Nu lijken men sen vrij te kunnen nemen als ze dat willen. Ze hebben dus meer tijd voor hobby's zoals vogels kij ken. En vogels zijn overal. Je hoeft er niet, zoals bij zoogdieren vaak het geval is, midden in de nacht voor op. En je krijgt geen zere rug, zoals bij het bestuderen van plant jes." Het is ook iets wat in principe ie dereen kan, zegt Van den Berg. Doe de tuindeuren open en houd je ogen open. Het is dan wel han dig een beetje kennis te hebben over vogelsoorten, maar er hoeven geen dure kleren of attributen te worden aangeschaft. En mooie fo to's zijn zo gemaakt sinds de op komst van de digitale camera. De Pater van de Vogelbescher ming denkt ook dat een grotere waardering voor de natuur bij draagt. „Mensen zijn bezorgd over de achteruitgang van vogelsoor ten. En ze vinden het kijken van vogels een verrijking van hun wan delingen in de natuur." Het stoffige imago van vogels kij ken is verleden tijd, vinden Van den Berg en De Pater. „Het wordt niet meer vreemd gevonden om met een verrekijker rond te lopen. Iedereen doet het ook, van jong tot oud. En ze hebben echt niet al lemaal een baard en sandalen aan", zegt de woordvoerder van de Vogelbescherming. Ook in de stad valt de vogelaar niet echt meer op. „Als je vroeger met een verrekijker om je nek door de wijk liep, dachten ze toch dat je naar iets heel anders dan vo gels wilde turen. Vrijwilligers voor vogeltellingen vinden was in de steden ook altijd lastiger. Maar dat is geen probleem meer." Schoppers schat dat de gemiddel de leeftijd van de Vogelwerk groep Arnhem tussen de 30 en 40 jaar ligt. „Wij zijn een actieve werkgroep, dat helpt om nieuwe waarne mers binnen te halen. Maar de laatste jaren zien we wel dat er minder aanmel dingen zijn van de jeugd. Ze hebben andere hobby's en min der tijd." De leden ste ken veel tijd in hun hobby. „We hebben pas een boek gemaakt over de vogels van de Veluwe- zoom waarin 25 jaar tellen is uitge werkt. Dat boek straalt onze passie uit voor het kijken naar vogels." m A Merci TKokf"eel,w Zeker meenemen: vêrCeiiljkef eft vsgéfgStii De auto is in open gebied een goede süh'SSÜfoM, omdat vogels niet bang zijn voor auto's Draag Mtdinf j» «tanen Maak gmtl mm bffWegtriptS en wees »|f| Pi pèiWig Zorg dat de ffjft 4» rtiE staat, zo zijn kleuren en details beter te zien. Het herkennen van geluiden kan lastig zijn in het begin. Er zijn daarom mei ytfgefgeluMtiii. Ca mee op met gevorderde vogelaars. Bron: Vogelbescherming "T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12