Duyvendak kraakt Kloetingse bunker Het gaat i liet om de activist maar om het klimaat Militaire autoriteiten in 1982 op tilt door actie van Onkruit. Duyvendaks visie op klimaatprobleem is de moeite waard. PZC Donderdag 21 augustus 2008 1 1 door Ben Jansen Hij haalt in de zomer van 1982 de kolommen van de PZC als de 24-jarige A.J.W.D. uit Amsterdam. Wijnand Duyvendak, het nu opgestapte Tweede-Kamerlid van Groen links, is een van de tien leden van de anti-militaristische actiegroep Onkruit die in de nacht van 5 op 6 juli dat jaar de bunker van het Pro vinciaal Militair Commando in Kloetinge kraken. De actievoerders verschaffen zich met snijbranders toegang. Dat blijft - ondanks dat de bunker ach ter geboomte en struweel schuil gaat - niet onopgemerkt. De Goe- se politie houdt die nacht drie On- kruit-leden aan. De overige zeven verschansen zich achter een stalen kneveldeur die alleen van binnen uit te openen is. Een stevige deur, want ze moet in geval van oorlog de provinciale mi litaire commandant in Zeeland en zijn staf van de boze buitenwereld afsluiten, zodat ze kunnen regelen wat in zo'n situatie geregeld moet worden. Dat is in 1982 - een jaar na het aantreden van Ronald Rea gan als president van de Verenigde Staten - allerminst denkbeeldig. De nucleaire wapenwedloop tus sen Oost en West heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. In de uit twee verdiepingen be staande commandobunker liggen documenten met richtlijnen over wat een provinciale militair com mandant en zijn staf in oorlogsom standigheden hebben te doen. Geen grote geheimen, maar toch van voldoende belang om de mili taire autoriteiten knap zenuwach tig te maken, nu een zich tegen voorbereidingen voor een eventue le kernoorlog verzettende actie groep in de bunker zit. De docu menten zijn binnen weliswaar goed opgeborgen, maar je weet maar nooit wat dat Onkruit-ge- spuis uitspookt. Een bewakings compagnie rukt aan om het bun kerterrein af te zetten en een re chercheur van de Koninklijke Ma- door Ernst Jan Rozendaal Klimaatactivist in de politiek is minder een boek over Wijnand Duyvendak dan op basis van de berichtgeving van de afgelopen weken mocht wor den verwacht. Slechts een kwart van het boek gaat - om de titel van een van de hoofdstukken aan te halen - over de ontwikkeling 'van kraker tot groen parlementariër'. In dat deel staat het verhaal opgete kend van de inbraak bij het minis terie van Economische Zaken. De voortijdige bekendmaking daarvan in een persbericht leidde uiteinde lijk tot het terugtreden van Duy vendak als Kamerlid voor Groen links. In hetzelfde hoofdstuk is ook opgetekend hoe in 1982 werd ingebroken in de provinciale com mandobunker in Kloetinge. Het is rechaussee maakt foto's van het toegestroomde publiek. Het wach ten is op een eenheid van de briga de speciale beveiligingsopdrachten van de marechaussee. Die arri veert halverwege de middag, der tig man sterk, uitgerust met snij branders, breekijzers, bijlen, koe voeten en houwelen. De stalen deur bezwijkt en de actievoerders worden ingerekend. Ze moeten zich uitkleden en in door de mare chaussee meegebrachte overalls ste ken. Eén voor één worden ze afge voerd, hun kleding in een vuilnis zak. Wanneer ze worden weggere den heffen medestanders in het publiek de Onkruit-leus aan: „Geen man, geen vrouw, geen cent voor het leger." Volgens een Landmacht-woordvoerder zijn de Onkruit-leden alleen in de centra- Aanhangers roepen de leus: 'Geen man, geen vrouw, geen cent voor het leger' le hal van de bunker doorgedron gen. Ze zouden wel hebben gepro beerd in andere ruimten te ko men. In een persmededeling ont kent Onkruit dat het haar om mili taire geheimen te doen is geweest. De bevolking op de hoogte stellen van het bestaan van de comman dobunker en zijn functie is de ac tiegroep voldoende. Niettemin houdt het Openbaar Ministerie het op een poging de hand te leg gen op geheime documenten. Na drie dagen worden Duyvendak en de zijnen vrij gelaten. Uiteindelijk ziet justitie driekwart jaar later van vervolging af. 'Om beleidstech- nische redenen'. In zijn boek Klimaatactivist in de politiek zegt Duyvendak over de ac tie in Kloetinge: „Deze commando bunker zou in tijden van dreiging het hoofdkantoor zijn van de com missaris van de koningin en zijn politionele staf. We troffen er een grote kaart aan met daarop de loca ties voor interneringskampen voor 'gastarbeiders' en 'subversieven'." Beide beweringen kloppen niet. De bunker had alleen een militaire functie. De commissaris van de ko ningin en andere civiele autoritei ten konden bij oorlogsdreiging ge bruik maken van een commando bunker onder de voormalige brandweerkazerne in Middelburg. Over de kaart met internerings kampen die de Onkruit-activisten in de bunker zouden hebben ge zien, is majoor buiten dienst Piet van der Laan, destijds inlichtingen officier bij het Provinciaal Militair Commando, duidelijk: „Kul." een van de voorbeelden die Duy vendak aanhaalt van 'acties die scheerden langs de randen van de rechtsstaat en soms daaroverheen gingen'. Hij pocht er niet over. „Ik heb er een negatief oordeel over ge vormd en ik nam en neem er af stand van", schrijft hij. Duyvendak beschouwt zich nog steeds als een activist, maar wel een die zich bewust is geworden dat de sleutel voor verandering ligt bij de politiek. Meer dan ooit moet Den Haag zich bezighouden met de klimaatcrisis, betoogt Duy vendak. De tijd dringt. Als binnen vijftien jaar geen grote stappen zijn gezet in het terugdringen van de uitstoot van schadelijke broei kasgassen, dan dreigen catastrofes. Laag gelegen delta's als Nederland lopen grote risico's. De noodzaak de klimaatverandering te stoppen is het echte onderwerp van het boek. Duyvendak hamert op de ur gentie van het probleem en ver woordt zijn frustratie dat anderen Wijnand Duyvendak. minder haast hebben dan hij. Het zal niemand verbazen dat zijn op lossingen in het verlengde liggen van het politieke programma van foto David van Dam/CPD GroenLinks, maar het is niet te recht het boek weg te zetten als een partijpamflet. Eerder is het Duyvendaks geschreven versie van de film van Al Gore. Het is een ap pèl op elke burger zich in te zetten voor het klimaat. Maar het is de politiek die het voortouw moet ne men, betoogt Duyvendak. „We hebben haast. Het is tijd voor een doorbraak. Wie doet er mee?", lui den de laatste zinnen van het boek. Het is tragisch dat de onhandige presentatie uitgerekend de auteur zelf buitenspel heeft gezet. Voorlo pig zit Duyvendak niet meer op een sleutelpositie om de door hem gewenste verandering in gang te zetten. Hij moet zelfs hopen dat de commotie over zijn actieverle den mensen er niet van weer houdt kennis te nemen van zijn vi sie op een van de belangrijkste pro blemen van deze tijd. Die is name lijk wel de moeite waard, ongeacht of je die deelt. Wijnand Duyvendak, Klimaatsacti vist in de politiek, Uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam, 175 blz, prijs: 14,95 euro de Koninklijke Marechaussee veel moeite de deur van de commandobunker open te krijgen, waarin de Onkruit-activisten foto Willem Mieras Het kost de speciale brigade van zich hebben verschanst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11