Buitenland Tien Fransen gedood in Afghanistan Vluchteling verkiest vrouwen boven asiel BenZeker.nl De afh rhoogste spaarrente van Nederland? Kritische Zambiaanse president Levy Mwanawasa overleden Karadzic wil af van Nederlandse rechter Aanslag op ziekenhuis Pakistan kost 27 levens Acht miljard mensen op de wereld in 2025 Seriemoordenaar Aken krijgt levenslang Evangelist weg wegens 'ongezonde relatie' Aanslag in Algerije eist tientallen levens Militairen lopen in hinderlaag van Taliban-strijders. Iraakse man weg uit Denemarken wegens verbod op polygamie. 8 I Woensdag 20 augustus 2008 PZC DEN HAAG - De van genocide ver dachte Bosnisch-Servische ex-lei der Radovan Karadzic wil af van de Nederlandse VN-rechter Al- phons Orie. Hij diende daartoe gis teren een wrakingsverzoek in bij het Joegoslavië-Tribunaal. Volgens Karadzic heeft Orie per soonlijk belang in de rechtszaak te gen hem en zou hij deze kunnen gebruiken om zijn eerdere vonnis sen te stutten. Hij verwijt Orie bo vendien partijdigheid. DERA ISMAIL KHAN - Een zelfmoord aanslag op een ziekenhuis in het noordwesten van Pakistan heeft gisteren aan minstens 27 mensen, onder wie twee agenten, het leven gekost. Ongeveer 35 mensen raak ten gewond, zei de politie. De aan slag is gepleegd bij de ingang van de afdeling spoedeisende hulp van een ziekenhuis in een regio die kampt met spanningen tussen soennitische en sjiitische moslims. HANNOVER - Door de razendsnelle bevolkingsgroei zal de wereldbevol king rond 2012 uit zeven miljard zielen bestaan en in 2025 uit acht miljard. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van de Duit se Stichting Wereldbevolking (DSW). Momenteel leven er ongeveer 6,7 miljard mensen op de wereld. Ie der jaar komen daar naar schatting tachtig miljoen mensen bij. AKEN - Een seriemoordenaar uit het Duitse Aken is tot levenslang veroordeeld voor het verkrachten en wurgen van vijf liftsters in de ja ren '80. De rechtbank sprak de veroorde ling achttien jaar na het laatste mis drijf uit. De nu 52-jarige man werd vorig jaar door de politie ingere kend toen hij bij een diefstal op he terdaad was betrapt. Het DNA van de verdachte kwam overeen met het DNA dat destijds was aangetroffen op het lijk van een van de liftsters. LAKELAND - De Canadese evange list Todd Bentley is als leider van de 'Fresh Fire Ministries' vertrok ken wegens 'een ongezonde relatie op emotioneel vlak met een vrou welijk staflid'. Dat heeft de evangelisatiebewe ging laten weten. De zwaarlijvige en heftig getatoeëerde Bentley is een opvallende verschijning onder de evangelische voorgangers. Zijn diensten in Lakeland in Florida wa ren zeer populair. ISSERS - Een Algerijnse gendarme bewaakt de po litieschool in de plaats Issers die het doelwit was van een bloedige zelfmoordaanslag. Zeker 43 mensen kwamen daar gisteren om toen een truck vol explosieven de ingang ramde en explo deerde. De meeste slachtoffers waren jonge man nen die stonden te wachten om zich voor de op leiding op te geven. De aanslag was gisteravond nog niet opgeëist. foto Mohammed Messara/EPA KABUL - Bij hevige gevechten met de Taliban de afgelopen twee da gen zijn tien Franse militairen van de internationale troepenmacht Is- af gesneuveld en 21 gewond ge raakt. Afghaanse en Franse functio narissen hebben dit gisteren be kendgemaakt. De gevechten de den zich voor in het district Sairo- bi, ongeveer vijftig kilometer ten oosten van de Afghaanse hoofd stad Kabul. De Franse president Nicolas Sarko- zy kondigde gisteren aan onmid dellijk naar Afghanistan te vertrek ken om de Franse troepen te to nen 'dat Frankrijk aan hun zijde staat'. „Frankrijk is zwaar getrof fen", zei de president. Volgens het Franse ministerie van Defensie zijn onder de gesneuvel den zowel reguliere Franse militai ren als parachutisten van het Vreemdelingenlegioen. De solda ten werden maandag tijdens een verkenningsmissie van drie zijden onder vuur genomen door Tali ban-strijders. Een westerse militai re woordvoerder noemde de daar in Franse troepen liepen maandag in een hinderlaag van de Taliban. Bij de gevechten die twee dagen duurden, sneuvelden tien solda ten en raakten er 21 gewond. opvolgende gevechten die tot giste ren voortduurden 'complex'. De Navo meldde dat de ongeveer hon derd aanvallers tenslotte met steun van Franse gevechtsvliegtui gen en Isaf-versterkingen werden verdreven. Daarbij zou 'een groot aantal rebellen' zijn gedood. Oog getuigen zeiden dat er gisteren in het gebied veel helikopters boven de bergen vlogen en dat de wegen voor al het burgerverkeer waren af gezet. De aanvallers waren extremis tische en overwegend Pathaanse strijders van de Taliban. Die beves tigden gisteren dat ze in een hin derlaag in Sairobi zware verliezen hebben toegebracht aan de Na- vo-troepen. De gevechten woed den op de grens van de provincie Kabul en de provincie Laghman. De streek is een bolwerk van het verzet en er deden de afgelopen maanden herhaaldelijk schermut selingen voor. Sinds drie jaar waren er in Afgha nistan niet meer zoveel doden ge vallen onder buitenlandse militai ren. In 2005 kwamen zestien Ame rikanen om het leven doordat hun helikopter werd neergehaald. Ongeveer 3000 Franse maken mili tairen deel uit van de Internationa le Veiligheidsassistentiemacht (Is- af) in Afghanistan. Tot maandag hadden in totaal der tien Franse militairen sinds 2001 het leven gelaten door de strijd in Afghanistan. KOPENHAGEN - Een Iraakse vluchte ling die in Denemarken wilde wo nen, heeft rechtsomkeert gemaakt omdat hij anders van een van zijn twee vrouwen moest scheiden. De nemarken staat polygamie niet toe. De man en zijn twee vrouwen zijn teleurgesteld vertrokken, verklaar de zijn advocaat Marianne Voe- lund gisteren. Denemarken stelde dat de man voor eind mei moest kiezen tus sen zijn vrouwen, anders zou hij geen verblijfsvergunning ontvan gen. De man werkte in Irak voor de De nen als tolk. Toen Denemarken vo rig jaar de troepen terugtrok, mochten de vertalers en hun gezin nen mee naar het Scandinavische land. Kiest hij alsnog voor een vrouw, dan mag hij terugkeren. LUSAKA - De Zambiaanse presi dent Levy Mwanawasa is gisteren op 59-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Parijs. Daar was hij zes weken geleden opgenomen na een attaque. Dat heeft vice-pre sident Rupiah Banda laten weten. Banda noemde geen doodsoor zaak, maar zei dat de toestand van de president maandag plotseling was verslechterd. Mwanawasa was een van de weini ge Afrikaanse leiders die openlijk kritiek oefenden op president Ro bert Mugabe van Zimbabwe. Hij noemde Zimbabwe 'een ramp' en veroordeelde de antidemocrati sche presidentsverkiezingen. De Zimbabwaanse oppositieleider Morgan Tsvangirai noemde Mwa nawasa een goede vriend die op kwam voor democratie in Afrika. Ook tegenover het westen nam Mwanawasa geen blad voor de mond. Kritiek op de manier waar mee China door hulp en investe ringen Afrika aan zich poogt te binden wees hij af „Jullie in het westen moeten eerst je hand in ei gen boezem steken voordat je Chi- i.a begint aan te vallen", zei hij vo rig jaar in de Verenigde Staten. vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8