Buitenland Breuk Navo en Rusland blijft uit Australië in ban van babywalvis 'Olympisch spektakel dankzij gebrek aan vakbonden en koffiepauzes' Spiegel kan ook dienstig zijn voor eksterogen Obama kiest deze week running mate Geen maatregelen tegen Russen na hun optreden in Georgië. Drie weken jong kalf denkt dat zeiljacht zijn moeder is. Regisseur opening Spelen prijst in krant Chinese dictatuur. PZC Woensdag 20 augustus 2008 7 BRUSSEL - De Navo heeft afgezien van een harde veroordeling van het Russische optreden in Geor gië. De dialoog met Moskou wordt voortgezet, al menen de Navo-lid- staten wel dat er in de relatie met Rusland niet net gedaan kan wor den alsof er niets gebeurd is. Con crete maatregelen worden echter nu niet genomen. Het besluit van de Navo is een ne derlaag voor de VS, Groot-Brittan- nië, Polen en de Baltische staten. Die wilden wel een keiharde uit spraak. Maar met name Duitsland, Frankrijk (nu EU-voorzitter) en Italië wilden daar niet aan. Deze drie landen hielden vorige week binnen de EU ook al een zware schrobbering van Rusland tegen. De Navo veroordeelt het geweld van Georgië en Rusland. Inzake Rusland wordt daaraan toege voegd dat het geweld buiten pro portie was en niet in overeenstem ming met de rol van Rusland als vredesgarant in de regio. De Navo roept Rusland op troepen uit Geor gië terug te trekken, zoals eerder is afgesproken. Volgens de Britse mi nister Miliband van Buitenlandse Zaken heeft Rusland met de acties in Georgië internationaal recht ge schonden. Anderzijds willen de Navo-lidstaten Rusland niet isole ren. De bewindslieden besloten tot de oprichting van een speciale F** Een commissie zal Georgië gaan helpen op termijn lid te worden van de Navo. Rusland is gisteren begonnen met het terugtrekken van troepen uit zijn buurland. commissie die Georgië moet hel pen 'op termijn' lid van de Navo te worden. De Navo gaat het land ook helpen met de wederopbouw. Voor een vreedzame en blijvende oplossing voor de afvallige Georgi sche regio's Abchazië en Zuid-Os- setië moeten de Georgische onaf hankelijkheid, soevereiniteit en ter ritoriale integriteit de basis vor men, aldus de Navo. De Russische vertegenwoordiger bij de Navo Dmitri Rozogin noem de de verklaring 'een berg rom mel'. Hij hekelde het feit dat de Georgische agressie jegens Zuid-Ossetië nergens wordt ge noemd. Hij stelde dat Rusland niets meer met de Navo te maken wil hebben en wel met afzonderlij ke lidstaten gaat praten. De Russische president Dmitri Medvedev heeft gisteren zijn Fran se ambtgenoot en bemiddelaar in het Russisch-Georgische conflict Nicolas Sarkozy beloofd zijn troe pen uiterlijk vrijdag uit Georgië te rug te trekken. De Russen en Georgiërs hebben eerste gevangenen uitgeruild. pagina 3: commentaar door onze correspondent René Groeneveld SYDNEY - Een babywalvis voor de kust van New South Wales houdt sinds twee dagen de gemoederen bezig in Australië. Het drie weken oude kalf, dat de naam Colin heeft gekregen, is in de steek gelaten door zijn moeder en verzwakt snel, omdat het geen melk krijgt. Een grootscheepse reddingspoging mislukte en nu dreigt het dier te worden verslonden door haaien. De Australische media volgen Co lin, een bultrugwalvis, nauwlet tend. In nieuwsuitzendingen wordt de gang van zaken uitvoerig belicht en krijgen televisiekijkers ontroerend beeldmateriaal van het dolende dier voorgeschoteld. Radiostations houden hun luiste raars van uur tot uur op de hoog te. Overdag cirkelen tal van came raploegen in helikopters boven Co lin. Langs de kust proberen men sen ook een glimp op te vangen. „Ik heb medelijden met het dier", zegt één van de kijkers. „Ik zou FRANKFURT - Jezelf herkennen in een spiegel is volgens wetenschap pers een gave die is voorbehouden aan de pienterste wezens. Tot voor kort waren dat enkel de mens, aap, olifant en dolfijn. Onderzoeken aan Duitse universi teiten hebben nu aangetoond dat ook de ekster zichzelf in de spiegel kan herkennen. Het is het eerste niet-zoogdier waarbij deze intelli gentie is vastgesteld, aldus onder zoeker Helmut Prior van de Goethe Universiteit. Het bewijs leverden onder meer Gertie en Goldie, twee eksters die gekleurde stippen op hun keeltje kregen en een spiegel in hun kooi. Zij begrepen dat de vogel met stip pen in de spiegel een weerspiege ling was van zichzelf: ze probeer den met behulp van de spiegel met hun snavel de stippen te ver wijderen. met alle plezier willen helpen maar wat kun je doen?" Het kalf is op de één of andere manier van zijn moeder gescheiden tijdens de jaarlijkse migratie van de buitrug gen. Elk jaar leggen deze walvissen in een grote stoet 20.000 kilome ter af, van het koude Antarctica naar de warme wateren voor de kust van het Australische Queens land en weer terug. De babywalvis werd maandag voor het eerst gesignaleerd door dat hij een zeiljacht voor zijn moe der aanzag en zo terecht kwam bij Pittwater, ten noorden van Syd- 'Door zijn enorme omvang en gewicht zijn onze mogelijkheden beperkt' ney. Daarbij probeerde de kleine buitrug zelfs vergeefs te drinken bij het jacht. Reddingswerkers van overheidsor ganisatie National Parks and Wild life Service sleepten het jacht ver volgens naar open zee in de hoop dat Colin zich zou aansluiten bij een groep soortgenoten. Het komt wel vaker voor dat een verlaten Babywalvis 'Colin' zwemt al dagen rond een zeiljacht in de veronderstelling dat het bootje zijn moeder is. Kenners geven het dier weinig kans op overleving als hij zich niet aansluit bij een groep. foto AP kalf op die manier een zogende adoptiemoeder vindt. Veel andere mogelijkheden zijn er niet. Een buitrug, hoe jong ook, kan niet in gevangenschap leven. Colin weegt nu al zo'n vijf ton. „Ook al is het een kalf, door zijn enorme omvang en gewicht zijn onze mogelijkheden beperkt", on derstreept Chris Mcintosh van Na tional Parks and Wildlife Service. „Als ons ingrijpen niet succesvol is, dan volgt er een onherroepelijk, onplezierig, maar natuurlijk pro ces: het dier overlijdt." Normaal gesproken zoogt de bult rugwalvis een baby voor elf maan den. Moeder en kind zijn door gaans onafscheidelijk. Zonder melk redt de baby buitrug het door onze correspondent Remko Tanis PEKING - Regisseur Zhang Yimou deed de wereld versteld staan door de pompeuze openingsceremonie van de Olympische Spelen. Zo'n show was volgens hem alleen mo gelijk in China en Noord-Korea. „In het Westen hebben ze vakbon den en willen ze koffiepauze. Dan krijg je nooit iets gedaan." In de dagen na de openingsshow op 8 augustus kwamen er enkele barsten in het spektakel. Het vuur werk bleek deels nep en het meis je dat de 'Ode aan het Moeder land' zong, playbackte. Het weerhoudt de Chinese topre- gisseur Zhang er niet van om zich zelf nog eens uitgebreid op de borst te kloppen in een interview met een Chinese krant. „Nog nooit in de geschiedenis van dit land is een script zo nauwkeurig gekeurd door de hoogste politieke leiders", vertelt Zhang. „Vaak kwa men ze met meer dan tien man te gelijk kijken om hun mening te ge ven. Je kunt niets terugzeggen en je kunt ze ook niet negeren. Dus 'In het Westen mag er geen enkel ongemak zijn. Ik erger me daar dood aan' heb ik altijd goed naar ze geluis terd en de show aangepast als ze een onderdeel te traag of de kleu ren niet goed vonden. Als mijn me dewerkers zeiden dat ze iets onmo gelijk nog konden aanpassen, om dat er geen tijd mee was, zei ik dat het móest. Het gaat om China!" Londen hoeft over vier jaar ook niet te proberen de openingscere monie van deze Spelen te evena ren, benadrukt Zhang. „Onze ac teurs luisteren naar opdrachten, net als computers. Het is de ware Chinese geest. Door hard werken lukt het ons om mensen op die manier te laten optreden." „Ik heb in het Westen opera's geregis seerd. Die acteurs werken maar vierenhalve dag per week en wil len twee keer per dag een koffie pauze. Er mag geen greintje onge mak zijn vanwege allerlei mensen rechten. Ik erger me daar dood aan." Een Noorse krant onthulde dat de trainer van de Kungfu-leerlingen die in de ceremonie optraden zich heeft beklaagd bij de Olympische organisatie. Zijn pupillen zouden een jaar lang onder zeer primitie ve omstandigheden hebben ge traind voor hun rol hoogstens enkele dagen. De bul trugwalvis is een veel voorkomen de walvis voor de kust van Austra lië. Het dier dreigde vier decennia geleden uit te sterven omdat er flink jacht op werd gemaakt. De In ternationale Unie voor Natuur Be houd veranderde vorige week de status van de buitrug van 'be dreigd' naar 'op weg naar herstel'. WASHINGTON - De democratische presidentskandidaat Barack Oba ma maakt mogelijk vandaag be kend wie zijn running mate wordt. Dat berichtte The New York Ti mes gisteren. Obama heeft nog niet besloten wie zijn tweede man wordt. Wel zei hij zich hoofdzake lijk te richten op gouverneur Tim Kaine (Virginia), senator Evan Bayh (Indiana) en senator Joseph Biden (Delaware). Opvallende afwezige in het rijtje is senator Hillary Clinton. Met haar was Obama in een lange en felle strijd verwikkeld om de kandida tuur. Maar na haar verlies schaarde Clinton zich uiteindelijk achter Obama. Deze maakt de naam van zijn kandidaat-vice-president vroeg in de ochtend bekend via sms'jes en e-mails aan aanhangers. De Republikeinse kandidaat John McCain maakt zijn running mate bekend op 29 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7