Zeeland Kunst en oude ambachten te kijk Middelburg brengt middeleeuwse historie aan de oppervlakte RMO-raad breder Z2ÏÏSZZ Ambachtelijk Weekend in het Waasland en Zeeuws-Vlaanderen. Kerk, schandpaal en straatjes krijgen hulp van informatiepanelen. Verdachten van mishandeling opgepakt Z PZC Woensdag 20 augustus 2008 29 door Eugène Verstraeten HULST - Tijdens het Ambachtelijk Weekend in het Waasland en Zeeuws-Vlaanderen kunnen bezoe kers komend weekeinde meer dan dertig locaties in Zeeuws-Vlaande ren bezoeken, waar kunstenaars en ambachtslieden hun werk to nen. Sommigen zetten hun atelier open. Anderen verzamelen zich op een centrale locatie. In Graauw doen Martijn Kips (olie verf en acryl), Eliane van Acker (mozaïek) en Tonnie Hermans (olieverf) mee. In Heikant zijn dat Jack Vonk (olieverf), Nicole Hen- deriks (etsen, pastel, pen), familie Van Waes-de Maat (schilderen, ge mengde techniek, batik), familie Pannekoek Loois (etsen, keramiek, fotografie en designmeubelen) en Henk Meppelink (glasblazen). Fir- min van de Wiele (aquarellen) en de familie Schleibach (keramiek en sieraden) zetten in Sint Jan- steen de deuren open. In Vogel waarde geeft Herman Vereecken rondleidingen door zijn boom gaard en zijn er diverse oude am bachten en kunstuitingen te zien. In Hengstdijk zijn mandala's te zien bij Anneke Verdonschot. In Hulst kan men Anny de Vos (keramiek en boetseren), Gerard van den Bergh (glasbewerking), Ger de Bruijn (goudsmeden), Ma- rie-Therèse de Bruijn (edelsmeed kunst), Rita Buijsse (batik op pa pier) en Hennie Amendt (acryl) bezoeken. In de Steenstraat verza melen zich verder nog zes kunste naars en dichters. Jolanda van den Broek (keramiek beschilderen) uit NV In het Waasland en Zeeuws- Vlaanderen tonen komend week einde meer dan vijfhonderd kun stenaars, creatievelingen en am bachtslui hun werk. Kloosterzande laat haar werk zien, in Lamswaarde is leder bewerken en vilten te zien, alsmede het ma ken van kunstzinnige sieraden en cadeau-artikelen en in Walsoor den schildert Marjolein Innemeé acryl op doek. In Nieuw-Namen demonstreren Carlo en Henriette Kerckhaert het melken van trekpaarden en is de Meester van der Heijden Groeve geopend. In de watertoren in Axel exposeert Bets de Visser handge maakte kleipoppen en Jopie van Kampen keramieken, in de Wal- straat schildert Leo de Jong. In Koewacht is het Vlasmuseum open en op de wolboerderij ko men tien oude-ambachtslieden en kunstenaars bijelkaar. In Koewacht zet beeldhouwer ]ean Kamps zijn atelier en Gill Kamps haar stads tuin en beeldentuin open en in Overslag toont Marina de Jonghe houten decoraties. In Westdorpe tenslotte is bij Jeanne van de Ven keramiek te zien en bij Anne Man- naerts poppen boetseren. De adressen van alle deelnemers in het Waasland en Zeeuws-Vlaan deren staan op een kaart die kan worden gedownload via de websi te www.toerismewaasland.be. In het Waasland zijn zaterdag en zondag meer dan honderd adres sen te bezoeken. door René Hoonhorst MIDDELBURG - Aan de kerk uit het midden van de vijftiende eeuw is nog te zien dat het Vlaamse Mid delburg uit de middeleeuwen da teert. De geschiedenis van het grensdorp, dat destijds een echte stad was, is echter voornamelijk onder de grond te vinden. Met behulp van Europees geld zijn de afgelopen jaren de funderingen van het kasteel, het klooster en het middeleeuwse stadhuis opgegra ven. Op de resten van het stadhuis staat intussen een appartementen complexje en ook de resten van het klooster en het kasteel zijn weer bedekt. Mensen die de dood- 'Een prestigieus kasteel van witte zandsteen met muren van twee meter dik' lopende Kasteelstraat in lopen, kunnen echter wel zien hoe het kasteel waaromheen Pieter Blade- lin een stad liet bouwen er 5,5 eeuw geleden uit zag. Ruim zes jaar geleden stuitte een projectontwikkelaar bij illegale op gravingen op de fundering van mu ren, torens en een slotgracht. De Vlaamse overheid was er deze keer wel als de kippen bij en voor kwam dat er luxueuze nieuwe stulpjes aan de dorpsrand verre zen. Archeologen kregen de kans het kasteel van Bladelin - gene- raal-gouvemeur van financiën en raadsman van Filips, hertog van Bourgondië - in kaart te brengen. Op artist's impressions, die op een zeildoek aan de Kasteelstraat zijn geprint, is het pronkkasteel van Bladelin te zien: in volle glorie, af Driedimensionale tekeningen tonen hoe het middeleeuwse kasteel in het Vlaamse Middelburg er vroeger uitzag. gebrand, weer wat opgeknapt en vervolgens totaal teloorgegaan. Op een bord bij het tableau van zeil doek is de geschiedenis van het 'prestigieuze, uit wit zandsteen op getrokken kasteel met muren van twee meter dik' summier opgete kend. Zeven andere panelen vertel len ook over de historie van het stadhuis, de kerk, de schandpaal (weer in het dorp verrezen), het klooster en de vestingwerken. Een wandeling door het dorp, waarvan het middeleeuwse stratenpatroon intact is gebleven, legt de historie bloot. Op een middag (van donder dag tot en met zondag) tussen 13.30 en 17.00 uur binnenstappen in het bezoekerscentrum opent meer deuren naar het verleden. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten SLUIS - Het college van burgemees ter en wethouders van de gemeen te Sluis kiest toch voor een brede re samenstelling van de raad voor maatschappelijke ontwikkeling. Deze RMO-raad zou oorspronke lijk uit vijf personen bestaan, maar dat worden er negen met verschil lende achtergronden. Het college kiest voor een bredere afspiegeling van de Sluise bevol king omdat het WMO-werkter- rein van de raad zeer breed is. In de raadsvergadering van juni vond nog discussie plaats over de grootte van de raad. Het CDA vond vijf veel te mager, Helder Zeeuws en PvdA vonden dat ech ter genoeg. Het college kiest dus toch voor ne gen. De installatie van de raad is donderdag 28 augustus in het Slui se belfort van 15.30 tot 17.30 uur. NIEUWVLIET - Burgemeester en wet houders van Sluis brengen op dins dag 26 augustus een kernenbezoek aan Nieuwvliet. De inwoners van Nieuwvliet worden uitgenodigd om die dag van 20.00 tot 21.30 uur in dorpshuis De Heerlijckheijt met het college van gedachten te wisselen over wat hen bezighoudt met betrekking tot hun kern. Ook is er alle gelegenheid voor het stel len van vragen. SLUIS - Vier mannen zijn gisteren aangehouden op verdenking van mishandeling vorige maand van een 34-jarige inwoner van de ge meente Sluis. De 34-jarige man werd zaterdagnacht 19 juli in Clin- ge door een aantal personen ge schopt en geslagen. Hij liep daarbij letsel aan hoofd, knie en rug op. De verdachten zijn drie inwoners van de gemeente Hulst (16, 27 en 28 jaar) en een man (26) uit Hulst. NADER- In het artikel over de opkomst en val van coffeeshop Checkpoint (PZC, 13 augustus) staat vermeld dat het bestuur van de gemeente Terneuzen twee ondernemers een beschikking verleende om soft drugs te verkopen, één vanuit Miami en één vanuit café De Rijn vaart. De naam van deze kroeg werd echter op dat moment door de nieuwe uitbaters gewijzigd in café 't Spiegeltje. De uitbaters van De Rijnvaart hebben zich nooit in gelaten met de drugsverkoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77