Een schat aan culinaire Zeeland 'Toeristenbus is wederom groot succes' Rondje Rozenoord laat op zich wachten JACK IIEMPSEÏ'S Binnenstad Hulst ook op slot voor fietsers tijdens vestingdagen VW doet beroep op raad Sluis om continuïteit te waarborgen. Onfatsoenlijk Willy de Dalie heeft een collectie van 20.000 menukaarten. Noodverordening maakt streng optreden ordediensten mogelijk. RESTAURANT 26 Woensdag 20 augustus 2008 pzcj door Frank van Cooten sluis - Met nog anderhalve week te gaan doet de toeristenbus het weer beter dan vorig jaar. Stopte de teller vorig jaar nog op 37.000 passagiers, dit jaar zijn al 38.000 toeristen vervoerd. Charles Tournois van streekver voerder Veolia is dik tevreden over het resultaat. „We kunnen best spreken van een groot succes. Ook de badgasten vonden de toeristen bus zeer positief Daar doen wij het voor. Proberen zo veel moge lijk mensen in de bus te krijgen." De toeristenbus reed dit jaar ook naar evenementen als de Visserij feesten in Breskens en de avond- narkten in Sluis. „Dat vonden de aadgasten prachtig. Konden ze nog een borreltje drinken om daar na door de bus keurig op de cam ping afgezet te worden. Ik hoop daarom dat deze bus ook volgend jaar gaat rijden." Want dat is nog lang niet zeker. De provincie gaf de afgelopen drie jaar een stimuleringssubsidie. Dit jaar is de laatste keer. Of er vol- De VVV wil dit najaar weten of de toeristenbus in 2009 weer zal rijden. Voor toeristen is deze voorziening een stimulans een va kantie in de streek te boeken. sluis - De Stadsraad Sluis heeft de benodigde gelden voor het realise ren van het Rondje Rozenoord nog niet helemaal bij elkaar. De ge meente Sluis houdt haar bijdrage van duizend euro even achter tot ze samen met de stadsraad een op lossing heeft gevonden. De stadsraad is al jaren bezig met plannen voor een wandelroute van verzorgingshuis Rozenoord naar het hertenkamp en de be graafplaats. Door de wandeling ge deeltelijk over een kampeerterrein te laten lopen, ontstaat een com pleet 'rondje': een aantrekkelijk ommetje voor zowel bewoners ZEEUWSE Een oudere dame naar haar leef tijd vragen is zo onfatsoenlijk. Dat doe je niet. Een collega kon desondanks on langs zijn nieuwsgierigheid niet be dwingen. Hij stelde de moeder van een oude schoolvriend op een feest je de vraag: 'Hoe oud bent u eigen lijk?' Ze keek hem aan, alsof ze water gend jaar provinciale subsidie in het vat zit, is dus nog maar de vraag. Verder is nog niet zeker of de ge meente Sluis volgend jaar weer bij draagt met subsidie. „Het zou zon de zijn als we met dit project zou den moeten stoppen", zegt Tour nois. „Het wordt immers door ie dereen zeer op prijs gesteld." Directeur Nynke van der Ploeg van de VW Zeeuws-Vlaanderen doet een beroep op ondernemers en de gemeenteraad van Sluis we derom te investeren in een voorzie ning die zich de afgelopen drie jaar heeft bewezen. „Het zou heel dom zijn daarmee te stoppen. Wij hopen echt dat de Sluise raad de meerwaarde inziet van de toeris tenbus. Er gaat inmiddels ook een wervende waarde van uit. Toeris ten houden rekening met de aan wezigheid van de toeristenbus. Wij als werkgroep gaan daarom al les op alles zetten om de continuï teit te waarborgen." Om de toeristenbus te betrekken bij alle campagnes en reclame-ui- tingen voor 2009 wil de werk groep dit najaar weten of de toeris tenbus volgend jaar rijdt. Toeristen kregen ook afgelopen zo mer op de camping een toeristen pas. Met deze pas kon een heel ge zin een week lang gratis met de bus rijden. De toeristenbus rijdt tot aan Knokke en tot aan subtro pisch zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen. van Rozenoord en het Rondeel als andere inwoners van Sluis. De stadsraad sprokkelde de afgelopen jaren vijfduizend euro bijeen en de gemeente zegde er duizend toe. Ook andere instellingen hadden al bijdragen beloofd, maar krabbel den terug omdat er geen sprake meer van een Rondje Rozenoord zou zijn. Aanleg van het totale wandelpad is begroot op zeven tien mille. Stadsraadsecretaris Jean Jacques Roels: „De camping is zelf bereid een pad aan te leggen. We hebben dus minder nodig en ho pen dat eerdere toezeggingen als nog gestand worden gedaan." Tip? redactie@pzc.nl zag branden. Toch antwoordde ze. „Achtenveertig", draaide ze wat cij fers om. Ze keek er ondeugend bij. Zo van: 'daar heb je zeker niet te rug'. Hij had dat wel. „Nou", rea geerde hij, „dan ziet u er behoorlijk oud uit voor uw leeftijd." Zou ze een klap geven? „Dat is een punt voor jou", ant woordde ze als een jonkie. door Frank van Cooten CADZAND-BAD - Oesters, kaviaar, langoustines, wild zwijn, kip en een mousse van roquefort. Dit al les begeleid door een rijke keur aan exclusieve wijnen waaronder een Pauillac uit 1920 en een Cha teau Margaux uit 1923. Geen dinersuggestie anno 2008 van een exclusief sterrenrestaurant maar de feestmaaltijd in Den Haag ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard in 1937. Dat Juliana geen vrouw was van al te veel poespas bleek toen al uit de vrij eenvoudige vormgeving van de menukaart. Dit in schril con trast tot een koninklijk diner in Noorwegen waar een compleet boekwerk naast het tig-gangenme- nu ook de volledige gastenlijst (348) plus tafelschikking bevatte. Deze koninklijke menukaarten zijn onderdeel van de omvangrijke collectie van Willy de Dalie uit Cadzand-Bad. Hij heeft maar liefst twintigduizend exemplaren in zijn collectie waaronder een indruk- door Harold de Puysseleijr hulst - De binnenstad van Hulst is tijdens de landelijke vestingste- dendagen komend weekeinde niet alleen verboden gebied voor au to's, maar ook voor fietsers. Gemeente en politie kunnen met de door burgemeester Jan-Frans Mulder afgekondigde noodverorde ning in de hand desgewenst ook streng optreden tegen overtreders. 'Voertuigen, voorwerpen, stoffen en goederen die door hun gebruik de vrijheid van het verkeer belem- wekkende hoeveelheid menukaar ten van de befaamde Holland Amerika Lijn. „Die menukaarten zijn ware kunst werken. Juweeltjes op zich. En el ke reis een ander menu, afhanke lijk van het land waar de boot naar toe ging." De Dalie, samen met zijn vrouw Ria, eigenaar van restaurant De Parlevinker in Retranchement, is vanuit zijn professie altijd al geïnte resseerd geweest in de menukaar ten van andere restaurants. De ver zameling groeide in de loop der ja ren uit tot de enorme collectie van twintigduizend menukaarten van overal ter wereld. Zijn kasten her bergen een schat aan culinaire ge schiedenis die teruggaat naar de ja ren twintig van de vorige eeuw. Bijzonder trots is De Dalie op de menukaart van de beroemde bok ser Jack Dempsey die een eigen res taurant had in New York. Het exemplaar dat De Dalie in zijn be zit heeft is door de bokser zelfs meren of in gevaar brengen, kun nen door de toezichthoudende ambtenaren van de gemeente en/of de politie Zeeland op elk mo ment in bewaring of beslag wor den genomen', luidt de tekst van een van de artikelen van die nood verordening. De binnenstad van Hulst is zater dag en zondag niet alleen voor au toverkeer gesloten. Ook fietsers mogen er tussen 7.30 uur en 19 uur niet in. Aan alle invalswegen tot de binnenstad zijn door de ge meente fietsparkeerplaatsen voor zien. Ook hier moeten overtreders er zich rekenschap van geven, dat ge meente en politie strenge maatre- nog van een handtekening voor zien. Ook menukaarten uit het steenrijke Dubai doen de ogen van De Dalie glimmen. Niet vanwege de gerechten die op de kaart staan, die zijn op het eerste gezicht niet zo bijzonder, maar wel om de vormgeving. In de kaft van de kaart zit in een krulvorm bewe gend water. Ja, ook met menukaar ten is in Dubai niets te gek. De verzameling van De Dalie kreeg pas echt vorm toen hij de enorme collectie van streekgenoot Rudy Gijsels overnam. Andere exemplaren kreeg hij van restauranthouders die geen opvol ging hadden of van familieleden van overleden ouders. En met eni ge regelmaat struint hij veilingen af op zoek naar bijzondere exem plaren. Zoals onlangs toen menukaarten van het befaamde passagiersschip Titanic op de markt kwamen. Hij greep er net naast toen iemand op het laatst een hoger bod uitbracht. „Jammer, maar er zal zich nog wel een kans voordoen." Wat opvalt aan de menukaarten van de jaren veertig en vijftig zijn gerechten die nog steeds met eni ge regelmaat worden geserveerd. Zoals zwezerik, ganzenlever, kabel jauw, kalfsvlees en ansjovis. Maar ook gerechten die je vrijwel ner gens meer tegenkomt zoals Tong Picasso en niertjes, ooit een ware delicatesse. Het meest trots is De Dalie nog wel op zijn collectie menukaarten van de Holland Amerika Lijn. Vele mappen vol. Zoals van de ss Maas dam uit 1954 en van andere sche pen van de befaamde rederij. Hij laat een Cubaanse menukaart van de Holland Amerika Lijn zien, een exemplaar uit begin jaren vijftig toen de roulettetafels van de Ame rikaanse casino's op het eiland nog volop draaiden en Frank Sina tra een graag geziene gast was. Willy de Dalie wil zijn omvangrij ke collectie dit najaar gaan rubrice ren. „Ik weet zo langzamerhand zelf niet meer wat ik allemaal heb." Ooit speelde hij met de gedachte een kamer boven het restaurant in te richten als expositieruimte. „Maar dan krijg je mensen die al leen maar naar de collectie komen kijken." De Dalie blijft zoeken naar nieuwe juweeltjes. „Iedere menukaart is welkom." gelen kunnen nemen. 'Fietsen die op dusdanige wijze zijn neergezet dat ze de vrije doorgang hinderen, zullen zonder nadere waarschu wing kunnen worden verwijderd en afgevoerd naar een nader te be palen plaats. Dit geschiedt voor ri sico en indien van toepassing op kosten van de eigenaar'. j Volgens de noodverordening is j overtreding van een van de voor- schriften in de verordening boven- dien strafbaar. De maximumstraf j die daar op staat is drie maanden hechtenis of een geldboete van 2250 euro. Bewoners van de bin nenstad en ondernemers met een zaak in het centrum krijgen een speciale ontheffing. fii® Jat, - dinner 'per SnistutalionaL MUI miwow «O» «««VMION» - co. Ml» Cl. t6 1 9 Bro Ne» Yorj Een menukaart uit het restaurant van de Amerikaanse bokser Jack Demp sey. Het restaurant in New York opende in 1935 en werd in 1974 gesloten. Sommige menukaarten zijn ware kunstwerken, juweeltjes op zich'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74