PZC Nedalco zet bio-ethanol in ijskast De eigenaar van die duim had gestolen 'Snel plan voor kop centrum' ZEEUWS-VLAANDEREN 34 25 31 Provincie heeft geen bezwaar tegen grotere productie alcohol. Willy Warrens smeedt martelwerktuigen voor Vestingstedendagen. Projectontwikkelaar koopt winkelpand van Naeye-Verstraeten. Expositie Over-Vloed biedt levensreis vol menselijke emoties Woensdag 20 augustus 2008 Restaurant trekt nieuw personeel met Toyota Aygo Tip? redtern@pzc.nl door Raymond de Frel SAS VAN CENT - De Koninklijke Ne dalco heeft het plan voor de bouw van een tweede generatie bio-etha- nolfabriek in Sas van Gent defini tief in de ijskast gezet. Het besluit van de Nedalco-direc- tie komt niet helemaal meer als een verrassing. De beslissing over nieuwbouw werd eerder dit jaar al uitgesteld tot de zomerperiode, omdat er nog te veel onzekere fac toren waren. Die geven nu de doorslag om de nieuwbouw 'op ijs' te zetten. „De marktomstandigheden zijn met na me vanwege de hoge grondstofprij- zen (zoals tarwe en maïs) niet ide aal. Daarnaast is er nog geen duide lijke Europese regelgeving voor de productie van biobrandstoffen. Het is daarom te risicovol om het project in Sas van Gent nu op te starten. We begraven ons idee nog niet, maar bewaren het tot het mo ment dat de omstandigheden ide aal zijn", zegt manager bedrijfsont wikkeling Mark Woldberg van Ne dalco. De bouw van de tweede generatie biobrandstoffabriek, waarbij alco hol wordt gestookt uit de afval van voedingsindustrie en hout, zou van Nedalco een investering van 150 miljoen euro eisen. Het bedrijf had gerekend op een rijkssubsidie van veertig miljoen euro, maar het Nedalco ziet vanwege te veel on- zekere factoren voorlopig af van de bouw van een tweede genera tie bio-ethanolfabriek in Sas van Gent. kabinet wilde slechts 11,6 miljoen euro bijspijkeren. Woldberg ver wacht dat het nog zeker anderhalf jaar duurt voordat de overheid meer duidelijkheid over de regelge ving geeft. „We zien nog steeds waarde in dit project, maar pas als er meer helder is, gaan we er weer mee verder", aldus Woldberg. Dat betekent echter niet dat het be drijf in Sas van Gent op zijn lauwe ren rust. De provincie Zeeland is akkoord met de uitbreiding van de productiecapaciteit in de alcoholfa- briek met 0,6 miljoen hectoliter per jaar. Dat is meer dan een ver dubbeling, Nedalco produceert in Sas van Gent nu jaarlijks 0,4 mil joen hectoliter consumptiealcohol. Ook met de uitbreiding van de pro ductie van bio-ethanol (inclusief de tweede generatie) met 2,6 mil joen hectoliter, tarwegistconcen- traat met 725 kiloton en veevoeder- brokken met 233 kiloton heeft de provincie geen problemen. Voor de uitbreiding moeten instal laties, tanks en gebouwen worden bijgeplaatst. Daarnaast is er ook een kade nodig met voorzieningen voor het laden en lossen van sche pen. KAPELLEBRUG - Willy Warrens uit Kapellebrug is een goed halfjaar be zig met het smeden van middel eeuwse martelwerktuigen. Hij doet dit op verzoek van Toine Schreurs van de stichting Vesting stedendagen Hulst, want Schreurs wil komend weekeinde tijdens de Vestingstedendagen een demon stratie geven van hoe recht werd gesproken in de middeleeuwen. In die tijd hadden ze zo hun midde len om mensen te doen bekennen of anderszins te pijnigen; duim schroeven, handboeien, hellebaar den, een strijdvlegel, Warrens smeedt het allemaal. „Ik moet al leen nog een rattenkooi maken. Zo'n kooi met een rat erin, zetten ze op het lijf van de gevangene en de rat vrat zich dan een weg naar buiten." De martelwerktuigen zijn op zaterdag en zondag te zien op een podium naast het 's-Lands- huis in de Steenstraat. Misschien ook wel de rubberen afgehakte duim naast de enorme handbijl op het (eveneens handgemaakte) hak blok. Warrens: „De eigenaar van die duim had iets gestolen. Nu is-ie 'm kwijt. In de middeleeu wen deden ze niet zo flauw; Hak!" O pagina 26: binnenstad op slot voor fietsers met vestingdagen door Raymond de Frel TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen en woonstichting Clavis bui gen zich samen met een nieuwe partij over de invulling van de Kop van de Noordstraat. Een project ontwikkelaar heeft het voormalige pand van meubelzaak Naeye-Ver straeten aangekocht. Op de ramen van het pand laat een aantal 'verkocht-borden' wei nig te raden over, maar zowel Wil ly Naeye, makelaar Hendrik van Hoeve als wethouder Frank van Hulle van de gemeente Terneuzen hullen zich nog wel in nevelen over de nieuwe eigenaar. „Ik wil niet op de plannen vooruitlopen", zegt Van Hoeve. De gemeente Terneuzen wilde het gebouw in eerste instantie het liefst zelf aankopen. De naburige panden aan de noordzijde van de Vlooswijkstraat zijn wél in han den van de gemeente. „We zijn er helaas niet uitgekomen. Maar nu zijn we blij dat er iemand is die met ons wil meedenken. Op deze manier zijn we toch nog uit een impasse geraakt", zegt Van Hulle. Hij verwacht dat de drie partijen op korte termijn een ruwe schets voor de ontwikkeling van het ver pauperde gebied kunnen presente ren. „We willen niet alleen appar tementen en winkels, het moet iets meer zijn dan elders." Daarbij wordt ook gekeken naar een plan, dat vijf ondernemers (onder wie Naeye) voor de Kenne- dylaan-West en Kop van de Noord straat laten opstellen. „De bedrij vigheid aan de Kop van de Noord straat moet daar mooi op aanslui ten", aldus Van Hulle. De Kop van de Noordstraat kwijnt al jaren weg. Meerdere bouwplan nen strandden, onder meer die met een bioscoop. Aanvankelijk werden de panden aan de noord zijde van de Vlooswijkstraat bui ten de plannen gehouden om ver tragingen te voorkomen. Smid Willy Warrens (I) en Toine Schreurs met duimschroeven. Deze en andere martelwerktuigen zijn komend weekeinde te zien tijdens de Vestingsteden dagen in Hulst. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73