Legeropleiding kent hoge uitval Kleurrijk bezoek in Den Helder Terrassen Amsterdam blijven het duurst Na crisis is 'groen' uit GroenLinks verdwenen Vakantieganger ontvlucht nat Nederland Strak regime en hoge mate van stress nekken leerlingen bij leger. Dertig mensen krijgen vervalste brief UMCG Acht gewonden door jongen zonder rijbewijs Verkeersregelaar Ikea overleden Defensie steekt kwart miljard in voertuigen 6 Woensdag 20 augustus 2008 PZC DEN HAAG - Een militaire opleiding went snel of went niet. De meeste uitvallers geven er al binnen twee tot drie weken na binnenkomst de brui aan. Als belangrijke reden om te stoppen, geven ze het strakke re gime en de hoge mate van stress op. Dat staat in de publicatie Take it or leave it van de Faculteit Militai- DEN HELDER - De Cuauhtemoc, een Mexicaans marine-opleidingschip, kwam gisterochtend aan in de ha ven van Den Helder. Het schip ge niet wereldwijde bekendheid van wege zijn kleurrijke verschijning en de uitstraling van zijn militaire bemanning. De Cuauhtemoc deed mee aan de grote zeilwedstrijd The Tall Ships' Races. Den Helder is de finish van deze wedstrijd. Den Helder staat vanaf vandaag tot en met zaterdag 23 augustus volledig in het teken van Den Hel der Sail, een van Europa's bekend ste zeilevenementen. De organisatie van het evenement verwacht tussen de 300.000 en 400.000 bezoekers. In totaal leggen 75 grote zeilsche pen, waaronder 45 gedwarstuigde schepen uit de A- en B-klasse, aan de Helderse kades aan. Het is volgens de organisatoren van Den Helder Sail al honderden jaren niet meer voorgekomen dat zo veel driemasters in een Neder landse plaats bij elkaar lagen. De totale lengte van de schepen be draagt 2700 meter. foto Marcel Antonisse/ANP DE MEERN - Door het treurige weer van de laatste weken zoeken meer mensen dan vorig jaar in de vakan tie hun heil in het buitenland. Bij de reisorganisaties aangesloten bij de ANVR zijn tot begin augustus 2 procent meer reizen geboekt dan in dezelfde periode vorig jaar, liet de ANVR gisteren weten. In de laatste vier weken voor 3 au gustus boekten 16 procent meer mensen dan vorig jaar. Tot 3 augus tus was vooral Egypte in trek met een plus van 20 procent ten op zichte van vorig jaar. Ook de Vere nigde Staten (plus 47 procent) zijn geliefd. Het Verre Oosten doet het minder. China stelt het zelfs met 41 procent minder Nederlanders. Mirjam Dresmé van de ANVR: „Ti bet heeft een tijdje op slot gezeten en dat maakt bijna altijd onder deel uit van een rondreis door Chi na en er waren problemen rond de visumverstrekking." re Wetenschappen Nederlandse Defensie Academie. Staatssecretaris Jack de Vries (De fensie) heeft het rapport gisteren naar de TWeede Kamer gestuurd. Aanleiding voor het onderzoek is de substantiële uitval bij de militai re opleidingen. Het percentage fluctueert, maar bij de landmacht verliet de afgelopen jaren 25 tot 35 procent voortijdig de opleiding. De inspecteur-generaal van de krijgsmacht (IGK) gaf al eerder aan dat de uitval van leerlingen is gegroeid sinds de afschaffing van LEIDERDORP - Voor het vijfde jaar op rij is Amsterdam de stad met de duurste terrassen. Voor een rondje drank (twee fluitjes, twee rosé en twee fris) is de bezoeker daar 25,50 euro kwijt. Dat is een stijging van 2,4 procent ten opzich te van vorig jaar. Dit meldde giste ren horeca-adviesbureau Van Spronsen Spronsen uit Leider dorp. Het bureau onderzoekt sinds 2004 de drankprijzen op de meest toeristische plekken van de 21 grootste steden. De hoofdstad wordt op de voet ge volgd door Rotterdam en Den Haag waar een rondje 15 euro kost. In Rotterdam steeg de prijs voor een rondje met 3,4 procent, in Den Haag met 6 procent. Het goed koopst is blijkens het onderzoek Breda met gemiddeld 12,88 euro voor een rondje. Een biertje is dit jaar gemiddeld 6 procent in prijs gestegen. Dit komt de opkomstplicht in 1996. Dat is slecht voor de krijgsmacht die last heeft van een teruglopend aantal personeelsleden. Veel geld en ener gie worden gestoken in de wer ving van nieuwe mensen om de ca paciteit op peil te houden. Het be houd van personeel en van leerlin gen is dan ook belangrijk, aldus de IGK. In 2000 werd het toenemend verloop uit de opleidingen al iets teruggeschroefd met een hoger sa laris en meer aandacht voor een ge wenningsperiode. Uit het nadere onderzoek blijkt dat de huidige door duurdere grondstoffen en ver pakkingsmaterialen, zegt het ad viesbureau. In Amsterdam kost een fluitje het meest, namelijk 2,35 euro. In Utrecht en Almere is de bierdrin ker het goedkoopst uit met 1,93 eu ro voor een fluitje. Roséliefhebbers zijn het voorde ligst uit in Zoetermeer. Een glas ro sé kost daar gemiddeld 2,50 euro. Het duurste glas rosé drinkt men dit jaar in Den Haag met een ge middelde prijs van 3,25 euro. Ge middeld steeg de prijs van een glas rosé met 4 procent. De prijzen voor een glas fris lopen sterk uiteen. Zo kost een frisje in Amsterdam gemiddeld 2,25 euro, waar dit in Zwolle 1,84 euro is. Ge middeld wordt voor een glas fris 1,89 euro gerekend. Dat is een stij ging van 3 procent ten opzichte van 2007, zo constateren de onder zoekers. leerlingen vooral afhaken om so ciaal-emotionele redenen. Zo kun nen ze niet wennen aan de regels die de instructeur oplegt en daar bij absolute gehoorzaamheid eist. Ook hebben sommigen een fout beeld van de opleiding en de toe komstige functie. Het strakke regi me wordt vooral in de tweede en Leerlingen in de krijgsmacht ge- ven er vaak al na twee of drie we ken de brui aan. Als reden geven zij op dat het strakke regime en de stress hen te veel werden. DEN HAAG - Bij GroenLinks zit wei nig 'groen' meer nu milieuspecia list Wijnand Duyvendak de Twee de Kamer heeft verlaten. De enige Kamerfractie die met partijnaam en campagneposters duidelijk ver wijst naar het belang dat zij aan milieu hecht, heeft geen uitgespro ken milieukenner klaar staan voor zijn opvolging. Duyvendak stapte vorige week donderdag op nadat hij in op spraak was geraakt door zijn verle den als milieuactivist. Hij was in de jaren tachtig onder meer be trokken bij een inbraak bij het mi nisterie van Economische Zaken. Ook zou hij indirect een aandeel hebben gehad in het bedreigen van ambtenaren. Wie de portefeuille van Duyven dak overneemt, is nog niet be kend. Jolande Sap, die Duyven- daks zetel inneemt, is econome en vooral thuis op sociaal-econo misch terrein. Ineke van Gent heeft landbouw in haar portefeuil le, maar is toch vooral bekend van de Kamerdebatten op sociaal-eco nomisch terrein. De andere Groen- Links-Kamerleden zijn evenmin uitgesproken milieudeskundigen. De fractievoorlichter vindt dat niet zo vreemd, al staat de partij bij de buitenwacht toch vooral be kend als 'groen'. GRONINGEN - Zeker dertig mensen hebben afgelopen week een verval ste brief ontvangen die namens het Universitair Medisch Centrum in Groningen (UMCG) zou zijn verstuurd. In de brieven worden de ontvangers opgeroepen contact op te nemen met hun huisarts over de uitslag van een aidstest. Het UMCG tast nog in het duister over de afzender en de motieven. RAAMSDONKSVEER - Een 17-jarige bestuurder van een personenauto heeft gisteren in zijn woonplaats Raamsdonksveer een frontale aan rijding met een busje veroorzaakt. Acht personen raakten gewond. De jongen zonder rijbewijs moest uit de auto worden bevrijd. Samen met zijn 17-jarige bijrijder is hij naar het ziekenhuis gebracht. De zes inzittenden van de bestelbus raakten licht gewond. derde week ervaren, wat de mees te uitvallers oplevert. Overigens wordt het strakke regime na enke le weken versoepeld. De onderzoe kers vinden dat Defensie meer moet doen om de leerlingen beter op de realiteitsschok voor te berei den en de discipline uit te leggen. Ook moeten de opleidingen qua personeel en beschikbaar materi eel beter worden uitgerust. De on derzoekers vinden het opvallend dat de fysieke zwaarte nauwelijks een rol speelt bij het besluit te stoppen. „Iedereen weet bij ons wel iets van dat thema. Groen gaat verder dan alleen de milieuwoordvoerder." Waarom heeft de partij bij de sa menstelling van de kandidatenlijst niet gezorgd voor meer milieuspe cialisten? „Je moet zorgen voor een brede samenstelling, we zijn niet alleen een groene partij", zegt partijvoorzitter Henk Nijhof. „En we gingen uit van een zetel-aantal van zes tot tien." Dat werden er ze ven. Maar de curricula vitae van de nummers acht tot en met tien op de kandidatenlijst tonen geen uitgebreide milieukennis. „Wij zullen Duyvendak missen, je vervangt hem niet zo maar. Wel hebben we natuurlijk medewer kers met veel milieukennis die de fractie ondersteunen", aldus Nij hof Milieudefensie vindt het een 'ader lating' dat specialist Duyvendak, hun voormalige directeur, uit de Kamer is. „Maar anderen zullen het wel kunnen overnemen", denkt de woordvoerder. Greenpeace zal de fractie met in formatie ondersteunen, indien ge wenst. „Zodat de nieuwe milieu woordvoerder snel leert", zegt di recteur Liesbeth van Tongeren van Greenpeace. „En ik ga er van uit dat Duyvendak nog bij zal dragen aan de kennis van anderen." AMSTERDAM - De 54-jarige ver- keersregelaar die zondag bij Ikea in Amsterdam zwaargewond raakte door een aanrijding, is in het zie kenhuis overleden. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. Een 25-jari- ge automobilist reed de man aan op het parkeerdek. De politie sluit niet uit dat dit met opzet gebeur de. De bestuurder is als verdachte gehoord en inmiddels vrijgelaten. DEN HAAG - Defensie trekt de ko mende jaren meer dan 250 mil joen euro uit om de ruim 8400 vrachtauto's te vervangen door operationele wielvoertuigen en ci viele voertuigen. De nieuwe voer tuigen zullen instromen tussen 2011 en 2018. Dat heeft staatssecretaris Jack de Vries van Defensie gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6