Grauwe gans is plaaggeest geworden seizoen feestelijk Beperking snelheid is geen punt voor haven w Oranjezon wordt een aardkundig monument Extra steun aan arme gezinnen Boeren zien oogst verdwijnen in magen van de vogels. Schepen zouden geen vertraging oplopen door maatregel. Walchers natuurgebied krijgt in november ook aardkundige wandeling. S PZC Woensdag 20 augustus 2008 1 27 door Melita Lanting ZIERIKEE - De een fietst een eindje om om het beest op de foto te zet ten, de ander ziet het dier het liefst vertrekken. Was de grauwe gans een kleine dertig jaar geleden nog een bijzonderheid in Neder land. Nu is het dier uitgegroeid tot een plaaggeest van formaat voor de boeren. Zomer en winter verblijft de veel vraat in deze streek en zijn aantal groeit snel. „De ganzen broeden hier en krijgen veel nakomelin gen", zegt Harald Simmelink van Agrarisch Schouwen-Duiveland. „En zo komen er steeds meer. Ze vreten van alles. Van graszaad tot tarwe tot suikerbieten. Ze vreten de biet die nog in de grond zit ge woon op tot in de punt. Dan blijft er alleen een schilletje over. Heb je een groepje op het land, dan vre ten ze zo een halve hectare weg." „Ze zijn overal", zegt Gerrie van der Hoek van de Wildbeheereen heid Schouwen-Duiveland. „Het wordt steeds gekker." De toename van de overzomeren- de ganzen betekent veel schade aan de gewassen voor de boeren. De dieren slapen in de natuurge bieden of het Grevelingenmeer en gaan 's ochtends op zoek naar eten. Verjagen met geluid of wap perende linten helpt maar zeer tij delijk. Ze vliegen misschien even weg, maar na een paar dagen zijn ze gewend of gaan ze op het per ceel van de buurman zitten. Afschot is een andere optie. „Maar we mogen per actie maar twee ganzen schieten en als je dan hon derden ziet overvliegen, is dat dweilen met de kraan open", zegt 'Als in Tureluur alleen dood gras te vinden is, gaan ze op zoek naar wat anders' Van der Hoek. In de ideale situatie zouden de ganzen in de natuurge bieden moeten zitten en in de wei landen die aangewezen zijn als op- vanggebied. De praktijk is echter anders. „Als in Tureluur alleen dood gras te vinden is, gaan ze op zoek naar wat anders. Het is net als met mensen. Als je de keus hebt tussen een verse boterham of een droge, kies je ook voor de ver se", zegt Van der Hoek. De boeren hebben de overlast voor een deel aan zichzelf te wij ten. Schade wordt nauwelijks ge meld en dus staat Schouwen-Dui veland bij de provincie niet te boek als een gebied met overlast. „Het is vaak heel complex en de boer krijgt daar verder niets voor. Dan zeggen de meesten: 'Laat maar lekker doen'", zegt Simme link. „Toch willen wij heel graag dat schade gemeld wordt", zegt Van der Hoek. „Misschien dat we dan meer aan de overlast mogen doen." Grauwe ganzen in natuurgebied Tureluur. Daar kunnen de ganzen ongestoord eten. foto Marijke Folkertsma op het feit dat het als eerste film huis in Nederland Les femmes de l'ombres van Jean-Paul Salomé ver toont. Het is een oorlogsthriller over vijf vrouwen in het verzet tij dens de Tweede Wereldoorlog. Met gepaste trots kan Leonard Houwert, de nieuwe program meur bij FiZi, ook melden dat in oktober de film Body/Antibody over smetvrees wordt getoond. De ze film was niet eerder in Neder land te zien, maar is uitsluitend bij diverse buitenlandse filmfestivals vertoond. De film is alleen in de originele Engelse versie, dus zon der ondertiteling, beschikbaar. De vertoning is in samenwerking met Indigo Zeeland in het kader van de Nationale Dag Volksgezond heid to oktober. Filmtheater FiZi FiZi opent het seizoen met de film Happy Go Lucky op 29 en 30 augustus. Kaarten voor het openings feestje (aanvang 17.30 uur) za terdag 30 augustus (incl. wel komstdrankje en diner) zijn voor 17,50 euro uitsluitend ver krijgbaar bij Boekhandel De Vries in Zierikzee. Het programma voor septem ber biedt verderThe Spider- wicks Chronicles, Les femmes de l'ombre, Paris, Hoe overleef ik me zelf?, Fireflies in the garden en La noche de los girasoles. Meer info: www.fizi.nl VLISSINGEN - De snelheidsbeper king die Rijkswaterstaat zaterdag heeft opgelegd aan schepen die voorbij Vlissingen varen, heeft geen nadelige gevolgen voor de Antwerpse haven. Dat zegt een woordvoerder. „Het zorgt niet voor vertraging." De maatregel werd ingesteld nadat badgasten op het Vlissingse strand in de problemen kwamen toen twee passerende schepen flinke vloedgolven veroorzaakten. Een vrouw raakte gewond, een jonge tje moest door strandwachten uit het water worden gered. Schepen mogen voorlopig niet harder dan tien mijl per uur varen. Het is vrij uniek dat Rijkswater staat schepen gebiedt om langza mer te varen. Voorheen werden schepen wel gewaarschuwd dat ze gevaarlijke golven konden veroor zaken, maar Rijkswaterstaat deed vooral een beroep op 'goed zee manschap' van bemanning en de loodsen aan boord. De loodsen in Vlissingen zijn niet bepaald gelukkig met de snelheids beperking. Ze vinden het vreemd dat die voor alle schepen geldt. Niet alle schepen maken namelijk hoge golven. Dental Goes B.V. Wij werken aan uw glimlach! Voor informatie W" 1 of reparatie van uw kunstgebit. Van de Spiegelstraat 56 4461 LN Goes T +31 (0)113 231220 F +31 (0)113 250335 www.excent.eu dentalgoes@excent.eu Helpende handen voor mooie tanden. OOSTKAPELLE - Natuurgebied Oranjezon tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder wordt zeer waar schijnlijk uitgeroepen tot 'aardkun dig monument'. Het is één van de zeer weinige plekken langs de Ne derlandse kust waar duinen op na tuurlijke wijze ontstaan. „Oranjezon is een aangroeikust. Het ontstaan van nieuwe duintjes is een actief proces, je kunt daar dus nog het proces volgen dat zich de afgelopen eeuwen aan de hele Nederlandse kust heeft afge speeld", verklaart Huibert Simons, districtshoofd noord van Het Zeeuws Landschap. Maar je moet er als achteloze wan delaar wel op gewezen worden dat het bijzonder is wat je daar wel - en aan de rest van de Nederlandse kust bijna niet meer - kunt zien, merkt Simons op. Daarom wil Het Zeeuws Landschap eind novem ber tegelijk met de aanwijzing van Oranjezon als aardkundig monu ment een aardkundige wandelrou te openen door het natuurgebied. De route voert vanaf het pompsta tion Oranjezon over bestaande pa den door het gebied. De wande ling wordt twee tot drie kilometer lang, verwacht Simons. Onderweg kunnen wandelaars op bijzondere plekken op informatiebordjes le zen wat ze daar aan aardkundige bijzonderheden zien. OUDE-TONGE - De gemeente Oost- flakkee gaat extra ondersteuning bieden aan kinderen uit arme ge zinnen. Behalve het lidmaatschap van verenigingen en de biblio theek, kunnen nu onder andere ook zwemlessen, de muziekschool en schoolexcursies vergoed wor den. De maximale tegemoetko ming is verhoogd van 150 naar 250 euro per kind. Afspraken over de financiële hulp aan arme gezinnen zijn vastgelegd in het convenant 'kinderen doen mee' van staatssecretaris Abouta- leb (SZW). Ruim honderd ge meenten hebben dit ondertekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65