leelsns Haven en PMR kopen procedures af Monumentenprijs onder aandacht van groter publiek Mes in aantal consultatiebureaus 25 Kering nacht lang afgesloten y H 34 31 Gemeente krijgt 3,4 miljoen euro voor Tweede Maasvlakte. Daling van aantal geboortes dwingt Allévo tot maatregelen. Onfatsoenlijk Expositie Over-Vloed biedt levensreis vol menselijke emoties Woensdag 20 augustus 2008 Restaurant trekt nieuw personeel met Toyota Aygo Tip? redzzee@pzc.nl door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland kiest voor geld en ziet daarmee af van procedures te gen de aanleg van de Tweede Maas vlakte en de aanvullende afspra ken voor de Voordelta. Schouwen-Duiveland heeft hier over een overeenkomst getekend met het Havenbedrijf Rotterdam en Project Mainport ontwikkeling Rotterdam (PMR). De gemeente ontvangt 3,4 miljoen euro. „Wij zijn content", zegt wethouder Ad Verseput. „Wij denken dat we goe de afspraken hebben gemaakt." De gemeente heeft ook in de toe komst geen mogelijkheid meer om bezwaar te maken. Ook niet als de voorwaarden voor het zeere servaat (of bodembeschermingsge- bied zoals het nu genoemd wordt) aangescherpt worden, omdat de natuurdoelstellingen niet gehaald worden. „Je moet bepaalde afwegingen ma ken. Wij zijn nooit tegen de aan leg van de Tweede Maasvlakte ge weest, die is van economisch be lang voor Schouwen-Duiveland. We hebben alleen wel gezegd dat het geen nadelige effecten mag hebben voor het toerisme." Alleen de juridische procedure die nu nog loopt bij de Raad van State tegen de aanwijzing van de Voor delta tot Natura 2000 gebied wordt wel voortgezet. „En dat is belangrijk in verband met de voortzetting van bestaande activi teiten." De 3,4 miljoen euro die be schikbaar komt, gaat naar verschil lende projecten en niet naar een educatief vermaakcentrum, waar eerder sprake van is geweest. Verse put heeft zich daarvoor in het ver leden altijd zeer sterk gemaakt. „Uit onderzoek is gebleken dat de exploitatie de gemeente veel te veel geld zou kosten." Verseput sluit overigens niet uit dat een be drijf wel kans ziet een dergelijk educatief centrum te exploiteren. Schouwen-Duiveland ziet af van procedures tegen de Tweede Maasvlakte. De gemeente krijgt in ruil daarvoor 3,4 miljoen euro voor projecten op het eiland. Waar het geld dan wel naar toe gaat, is nog niet bekend. Dat kun nen fietspaden zijn of projecten die passen in de visie Brouwers- dam. Hierover moeten nog nadere afspraken gemaakt worden met het Havenbedrijf en PMR. De overeenkomst tussen de ge meente en het Havenbedrijf Rot terdam en PMR staat los van het eerder bekendgemaakte fonds com- pensatiegelden Zeereservaat. In die pot zit nog eens negen miljoen euro voor toeristische-recreatieve projecten op de Zuid-Hollandse ei landen en Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - De stichting Histori sche Spelen Zierikzee, de kerk voogdij van de Dorpskerk in Noordwelle, en de kerkvoogdij van Zonnemaire zijn door een no minatiecommissie voorgedragen voor de monumentenprijs 2008. Het college kiest uit de drie een winnaar. De bekendmaking is op 3 september vanaf 19.30 uur in de Sint Adriaanskerk in Dreischor. „We willen de prijs wat meer be kendheid geven bij het publiek", zegt wethouder Roel van der Wek ken. „Daarom bestond de nomina tiecommissie dit jaar ook uit inwo ners van Schouwen-Duiveland. En de uitreiking gaat gepaard met een avondvullend programma met mu ziek en een lezing." De monumentenprijs is een stimu- leringsprijs, die de gemeente om het jaar uitreikt aan een persoon of organisatie die zich heeft inge zet voor monumenten. De prijs be staat uit een cheque van 2269 euro (voorheen vijfduizend gulden). De stichting Historische Spelen is genomineerd, omdat zij een brug slaat tussen heden en verleden door op monumentale locaties be langrijke historische gebeurtenis sen uit te beelden. Beide kerkvoog dijen worden geprezen om de vrij willige inzet bij restauratiewerk zaamheden. BURCH-HAAMSTEDE - De Ooster- scheldekering tussen Schou wen-Duiveland en Noord-Beve land (N57) is van donderdag 20.00 uur tot vrijdag 06.00 uur afgeslo ten voor al het verkeer in beide richtingen. Rijkswaterstaat voert dan werk zaamheden uit tussen de Kraaijen- steinweg op Schouwen-Duiveland en de Oost-Westweg (N255) op Noord-Beveland. Het gaat om ver vangen van voegen en het herin- richten van de rijbaan. Bij slecht weer kunnen de werkzaamheden uitgesteld worden. Het verkeer tussen Burgh-Haam- stede en Middelburg wordt over de Zeelandbrug (N256) gestuurd, via de omleidingsroute N59, N256 en N255. door Harmen van der Werf GOES - Zorginstelling Allévo wil het aantal consultatiebureaus in de Oosterschelderegio 'op termijn' te rugbrengen van drieëndertig naar achttien. Een daling van het aantal geboor tes is één van de redenen waarom Allévo maatregelen wil nemen. In 2004 werden in de Oosterschelde regio nog ruim tweeduizend kin deren geboren. Dré van Eekelen, manager jeugdgezondheidszorg bij Allévo, rekent dit jaar op ongeveer 1700 geboortes. „De verwachting is dat het aantal de komende jaren stabiliseert. Maar vanaf 2012 is een verdere afname voorzien." Het dalend aantal geboortes heeft als logisch gevolg dat consultatiebu reaus minder worden bezocht. Dit speelt zeker in de kleinere dorpen. Van Eekelen noemt als voorbeeld Waarde in Reimerswaal waar het consultatiebureau op basis van het aantal geboorten één dagdeel per maand open zou moeten zijn. „Om het vaccinatieprogramma uit te voeren, houden we er twee dag delen per maand spreekuur." Een consultatiebureau kan goed functioneren, aldus Van Eekelen, bij minimaal veertig geboortes per Allévo wil het aantal consultatie- bureaus voor nul- tot vierjarigen in de Oosterschelderegio vermin deren van drieëndertig naar acht tien. jaar. Allévo wil in overleg met ge meenten en cliënten bespreken welke spreiding het beste is. In Goes heeft dat ertoe geleid dat in de stad twee bureaus blijven (in de wijken Goes-Noord en -Zuid) en in Wolphaartsdijk. Ontwikkeling van nieuwe centra voor jeugd en gezin voor nul- tot negentienjarigen speelt in de dis cussie ook een rol. Die centra - op proef in Zierikzee, Terneuzen en Middelburg - staan nog maar in de kinderschoenen. Allévo wil met haar consultatiebureaus te zijner tijd op deze ontwikkeling inspe len. Van Eekelen beseft dat sluiting van consultatiebureaus in dorpen ge voelig kan liggen. „Maar of de leef baarheid daarvan afhangt, vraag ik mij af" Tip? redactie@pzc.nl Een oudere dame naar haar leef tijd vragen is zo onfatsoenlijk. Dat doe je niet. Een collega kon desondanks onlangs zijn nieuws gierigheid niet bedwingen. Hij stelde de moeder van een oude schoolvriend op een feestje de vraag: 'Hoe oud bent u eigen lijk?' Ze keek hem aan, alsof ze water zag branden. Toch ant woordde ze. „Achtenveertig", draaide ze wat cijfers om. Ze keek er ondeugend bij. Zo van: 'Daar heb je zeker niet van te rug'. Hij had dat wel. „Nou", rea geerde hij, „dan ziet u er behoor lijk oud uit voor uw leeftijd." Zou ze een klap geven? „Dat is een punt voor jou", antwoordde ze als een jonkie. BuhI Op 3 september reikt wethouder Roel van der Wekken de monumentenprijs 2008 uit. De kerkvoogdij Noordwelle is kanshebber, foto Marijke Folkertsma heid 10 oktober. vrouw raakte gewond, een jonge- hoge golven. meenten hebben dit ondertekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63