Zeeland Wijnboer verwacht redelijk wijnjaar alleen de borden Oudelande pakt flink uit met oogstfeest Kinderstad met nieuwe elementen Oud-raadslid Koos Salomé (92) overleden De Druivengaerde in Wissenkerke maakt zich op voor vijfde oogstjaar. Helikoptervluchten, muziek, traptrekkerrace, braderie en optochten. Zevende editie van kinderfeest in binnenstad van Goes. B PZC Woensdag 20 augustus 2008 I 27 Lidy Reijnen inspecteert de druiven in haar wijngaard in Wissenkerke. foto Dirk-jan Gjeltema door Gijs Kamphuis WISSENKERKE - Het duurt nog ze ker twee weken voor de oogst be gint. Toch kleurt een groot deel van de druiven al mooi paars blauw. Nou ja druiven, zeg maar gerust druifjes, want erg groot zijn de vruchten aan de wijnranken bij wijngaard De Druivengaerde in Wissenkerke niet. De grootte maakt niet uit, stelt Li dy Reijnen. „Het gaat om het sap dat er in zit, hoe groter de druif, hoe meer water. Zo klein bevatten ze het meeste pure sap." Reijnen kan het weten, want samen met haar man Niek beheert ze de wijn gaard en kent ze alle geheimen van de druif Dit jaar wordt de vijf de oogst binnengehaald. Later dan vorig jaar vanwege het mindere weer van de afgelopen tijd. Im mers een wijndruif gedijt het best bij warm en droog weer. Volgens Reijnen heeft de matige zomer geen invloed op het feit dat 2008 een goed wijnjaar wordt, of juist niet. „Dat weet je nooit van tevo ren. Maar ik denk dat het een rede lijk jaar wordt." Hoeveel flessen wijn de oogst uit eindelijk oplevert, is ook moeilijk te schatten, vindt de wijnboerin. Ze heeft in een goed jaar zo'n 4500 flessen en denkt in een top jaar aan de vijfduizend te komen. In totaal biedt de wijngaard plaats aan tien druivenrassen. Vijf voor witte wijn en vijf voor rode wijn. Maar ook mengen de Zeeuwse wijnmakers rassen waardoor er veertien soorten wijn gebotteld worden. Het paradepaardje van De Druivengaerde is het Ron do-ras waar rode wijn van ge- 'Hoe groter de druiven hoe meer water. Kleine bevatten het meeste pure sap' maakt wordt. De ranken van dit ras zijn het best bestand tegen de Zeeuwse weersinvloeden en vol gens Reijnen komen daar de beste wijnen uit. In de zomermaanden is de wijn gaard op dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddagen open voor het publiek. Als er geen publiek is, houden Reijnen en haar man zich bezig met het bijhouden van de wijngaard. Iets waar ze het hele jaar door wel mee bezig zijn. „De tien soorten druiven hebben allemaal een andere tijd van oog sten. Daardoor moeten de verschil lende ranken ook op verschillende momenten gesnoeid worden." Voorlopig kan de snoeischaar nog in de schuur blijven en is alleen de refractometer belangrijk. Met dit apparaatje wordt het suikergehalte van de druif gemeten. Is dat hoog genoeg, dan kan de pluk begin nen. Dat is meestal honderd dagen nadat de laatste bloesem van de ranken is uitgebloeid. staat met de tekst 'Hou het veilig voor ons', door Schoolzone Neder land rond elke basisschool in de ge meente geplaatst zou worden. Van wege het faillissement moet de ge meente dat nu zelf doen. Ook de rest van het driejarige tra ject, onder meer een regelmatige huis-aan-huisverspreiding van de Schoolzone Veiligheidskrant gaat in Kapelle niet meer door. Secreta ris Angelique van de Ven van de Kapelse ondernemersvereniging had al 'een donkerbruin vermoe den' dat het niet goed zat. „Ik dacht al, wat duurt dat toch lang. Het is heel vervelend als je geld steekt in een goed doel, maar ver volgens niet krijgt wat er wordt be loofd." Bij Schoolzone Nederland was gisteren niemand bereikbaar. Het bord dat volgende week wordt geplaatst rond Kapelse scholen. OUDELANDE - Oudelande staat za terdag volledig in het teken van een groots opgezet oogstfeest. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn er in het dorp in de Zak van Zuid-Beveland muziekoptredens, een markt met veel streekproducten, optochten en allerlei kinderactiviteiten. Voor liefhebbers staat bij de openbare basisschool een helikopter klaar om een rondvlucht te maken over Oudelande en omgeving. Klokslag 10.00 uur opent St. Caeci- lia uit 's-Heerenhoek het feest. Ook is er dan een ballonnenwed strijd, gevolgd om 10.30 uur door poppenkast-kindertheater. Kerk koor The Key Singers en zeemans koor Les Bon Vivants treden op in de hervormde kerk. Fruitteeltbedrijf De Reiger opent om 11.00 uur de deuren voor rond leidingen. Om 11.15 uur staat er een traptrekkerrace op het pro gramma. Een ganzendans op mu ziek trekt om 12.00 en 13.30 uur door het dorp. Climax van het feest belooft de oogstoptocht te worden, om 14.00 uur, onder het motto 'bruisend hart van Zeeland'. Pieter van café De Snor sluit het feest om 17.00 uur muzikaal af GOES - Tekenen, schilderen, mu ziek maken, dansen, rijden op een kameel en vooral heel veel spelen. Dit alles onder het toeziend oog van de kersverse kinderburgemees ter Linda Jasperse en kinderwet houders Bas Verburg en Ting Wae Man. De zevende Goes Kinderstad belooft zaterdag weer een groots kinderfestijn te worden. Nieuw dit jaar is de Nickelodeon Supertruck op het Kerkplein: een wagen die wordt omgetoverd tot een speelparcours waar kinderen kunnen klimmen, kruipen en glij den. Op de parkeerplaats bij de V&D komt Het Huis Anubis: een verrijdbaar filmtheater waar drie voorstellingen worden vertoond over de serie Het Huis Anubis. De ze beginnen om 11.00, 12.30 en 14.00 uur. Ook nieuw is de kinderboeken- en spellenmarkt op de Vlasmarkt. De bibliotheek, boekhandel het Paard van Troje en speelgoedwinkel Vis ser Toys verkopen daar jeugdboe ken en spellen. De opbrengst is voor Metakids, een organisatie die zich inzet voor kinderen met een stofwisselingsziekte. Ad Schuurbiers van organisator Stichting Goes Promotie: „We steu nen elk jaar een goed doel dat kindgericht is. Een aantal jaar heb ben we Unicef gedaan, maar die krijgt al behoorlijk wat aandacht. Door een tv-commercial hoorden we van Metakids. Kinderen met een stofwisselingsziekte hebben niet zo'n geweldige toekomst, dus wij vonden dat een nobel doel." Kinderburgemeester Linda Jasper- se en -wethouders Bas Verburg en Ting Wae Man worden om 10.15 uur gehuldigd in de trouwzaal van de gemeente Goes. Vanaf 11.00 uur barst het festijn los. De organisatie verwacht een 'topdag', met bezoe kers uit Goes en omstreken en zelfs van buiten de provincie. door Rinus Antonisse GOES - In zijn woonplaats Goes is - naar nu bekend is geworden - op donderdag 14 augustus op 92-jari- ge leeftijd ing. J.A. (Koos) Salomé overleden. Hij was vele jaren actief binnen de plaatselijke en regionale afdeling van de Partij van de Ar beid, onder meer als voorzitter en als lid van de gemeenteraadsfrac tie in Goes. Dat speelde met name in de roeri ge jaren 1963-1973, toen er ook bin nen de vrij traditionele PvdA in Midden Zeeland verschuivende pa nelen opdoken. Salomé toonde zich doorgaans een weloverwogen, erudiet PvdA' er, die daardoor de club bij elkaar wist te houden. Naast zijn politie ke werk was Koos Salomé ook hoofd van het wegdistrict Noord en Zuid-Beveland bij de provincie Zeeland. Salomé is gisteren gecremeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55