Iseïand Mes in aantal consultatiebureaus Even uitrusten op weg naar Afrika 25 5 EVE LAN DE N -THOLEN Speeltoestellen voor kinderen met beperking 34 31 Daling van geboortes dwingt Allévo tot maatregelen. Zwarte ooievaar duikt op tussen Baarland en Hoedekenskerke. ZEEUWSE' E022fHii Onfatsoenlijk Woensdag 20 augustus 2008 Expositie Over-Vloed biedt levensreis vol menselijke emoties Restaurant trekt nieuw personeel met Toyota Aygo Tip? redgoes@pzc.nl door Harmen van der Werf GOES - Zorginstelling Allévo wil het aantal consultatiebureaus in de Oosterschelderegio 'op termijn' te rugbrengen van drieëndertig naar achttien. In de gemeente Goes is binnenkort al sprake van een con centratie. Het consultatiebureau in het Allévo-hoofdkantoor aan het Hollandiaplein in Goes en dat in 's-Heer Arendskerke sluiten sep tember de deuren. Een daling van het aantal geboor tes is één van de redenen waarom Allévo maatregelen wil nemen. In 2004 werden in de Oosterschelde regio nog ruim tweeduizend kin deren geboren. Dré van Eekelen, manager jeugdgezondheidszorg bij Allévo, rekent dit jaar op ongeveer 1700 geboortes. „De verwachting is dat het aantal de komende jaren stabiliseert", vertelt Van Eekelen. „Maar vanaf 2012 is een verdere af name voorzien." Het dalend aantal geboortes heeft als logisch gevolg dat consultatiebu reaus minder worden bezocht. Dit speelt zeker in de kleinere dorpen. Van Eekelen noemt als voorbeeld Waarde in Reimerswaal, waar het consultatiebureau op basis van het aantal geboorten één dagdeel per maand open zou moeten zijn. „Om het vaccinatieprogramma uit te voeren, houden we er twee dag delen per maand spreekuur." Een consultatiebureau kan goed func tioneren, aldus Van Eekelen, bij minimaal veertig geboortes per 1^ Allévo wil het aantal consultatie- bureaus voor nul- tot vierjarigen in de Oosterschelderegio vermin deren van drieëndertig naar acht tien. jaar. In Waarde waren dat er in 2006 en 2007 zeventien. Met het voorbeeld van Waarde wil Van Eekelen niet zeggen dat het bureau daar verdwijnt. Allévo wil in overleg met gemeenten en cliën ten bespreken welke spreiding het beste is. In Goes heeft dat ertoe ge leid dat in de stad twee bureaus blijven (in de wijken Goes-Noord en -Zuid) en in Wolphaartsdijk. Van Eekelen: „De bureaus in Goes-Noord en -Zuid zijn meer dagdelen per week open. Ouders kunnen dan kiezen wanneer ze met hun kind komen." Ontwikkeling van nieuwe centra voor jeugd en gezin voor nul- tot negentienjarigen speelt in de dis cussie ook een rol. Die centra - op proef in Zierikzee, Terneuzen en Middelburg - staan nog maar in de kinderschoenen. Allévo wil met haar consultatiebureaus te zijner tijd op deze ontwikkeling inspe len. Van Eekelen beseft dat sluiting van consultatiebureaus in dorpen ge voelig kan liggen. „Maar of de leef baarheid daarvan afhangt, vraag ik mij af We hebben een paar jaar ge leden het bureau in Baarland geslo ten. Mensen konden daar wel be grip voor opbrengen." KRUININGEN - De reformatorische Dr. A. Comrieschool in Kruinin- gen wil het schoolplein inrichten als openbaar speelterrein voor buurtkinderen en in het bijzonder voor kinderen met een beperking. Het Reimerswaalse college van B en W wil daar, als de raad akkoord gaat, 15.000 euro in bijdragen. Hoewel er in Waarde en Yerseke ook openbaar toegankelijke school pleinen zijn, wordt dat van de Comrieschool straks het eerste waar kinderen met een lichamelij ke beperking terecht kunnen. De speeltoestellen die er komen te staan, zullen op hen toegerust zijn. Het college is enthousiast over het initiatief, zegt onderwijs wethouder Hans de Kunder. B en W willen de raad voorstellen om de gemeentelijke bijdrage uit het potje voor de Wet maatschappelij ke ondersteuning (WMO) te ha len. „Eén van de prestatievelden van de WMO luidt dat iedereen moet kunnen meedoen, dus ook mensen met een lichamelijke be perking." De Kunder sluit niet uit dat in de toekomst ook andere schoolplei nen aangepaste toestellen krijgen. door Dewi Gigengack BAARLAND - De Zak van Zuid-Beve land heeft bezoek van een 'dwaal gast'. De zwarte ooievaar die de laatste dagen is gezien bij de wei landen tussen Baarland en Hoede kenskerke, komt normaal gespro ken niet voor in Nederland. De vogel, die bijna één meter hoog is, komt waarschijnlijk Uit Po len en is op weg naar West-Afrika, denkt Kris Struyf van natuurpark Zwin in Knokke-Heist (België). „Het gebeurt af en toe dat zwarte ooievaars op weg naar het zuiden in deze buurt terechtkomen. Dat komt door de oostenwind. Ze blij ven dan een paar dagen om op krachten te komen en trekken dan weer verder." „De laatste tien jaar hadden we bijna elk jaar bezoek van een zwar te ooievaar", zegt Chiel Jacobusse, hoofd ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap. „De laatste keer dat ik er één zag was vorig jaar rond deze tijd in natuurgebied Yerseke Moer. Deze ooievaar is hier op jacht naar kikkers, muizen of eendenkuikens." Andere dieren reageren dan ook verschrikt. Peter Traas uit Baar land zag de vogel in zijn eigen wei land, waar ook schapen, ganzen en eenden rondlopen. „De scha pen werden er onrustig van. Als er gens paniek ontstaat, slaat het over naar de andere dieren." De zwarte ooievaar ('ciconia ni gra') lijkt niet schuchter. Volgens Struyf komt dit door vermoeid heid en niet omdat hij niet bang 'Zwarte ooievaars vliegen het liefst al zwevende op een warme luchtstroom' zou zijn voor mensen. „Normaal gesproken is het een vrij schuw dier. Het beste is dan ook om niet te dichtbij te komen, want hij heeft zijn rust hard nodig." De zwarte ooievaar zal één dezer dagen verder trekken naar het zui den, vermoedt Struyf „Waarschijn lijk wacht hij op mooi weer. Zwar te ooievaars vliegen namelijk het liefst al zwevende op een warme luchtstroom. Als het heel winderig is, moeten ze zelf te veel slaan met hun vleugels en daar houden ze niet van." Zodra het weer gunstig is, laat de ooievaar zich optillen door de war me lucht om op zo'n achthonderd meter hoogte zijn vleugels goed te strekken en kilometers lang mee te zweven richting het zuiden. De energiezuinige reis gaat naar Afrika. Na overwintering in bij voorbeeld de vallei van de Niger, keert de vogel in februari of maart terug naar Oost-Europa. Tip? redactie@pzc.nl Een oudere dame naar haar leef tijd vragen is zo onfatsoenlijk. Dat doe je niet. Een collega kon desondanks onlangs zijn nieuws gierigheid niet bedwingen. Hij stelde de moeder van een oude schoolvriend op een feestje de vraag: 'Hoe oud bent u eigen lijk?' Ze keek hem aan, alsof ze water zag branden. Toch ant woordde ze. „Achtenveertig", draaide ze wat cijfers om. Ze keek er ondeugend bij. Zo van: 'Daar heb je zeker niet van te rug'. Hij had dat wel. „Nou", rea geerde hij, „dan ziet u er behoor lijk oud uit voor uw leeftijd." Zou ze een klap geven? „Dat is een punt voor jou", antwoordde ze als een jonkie. De zwarte ooievaar is bij Baarland op jacht naar muizen, kikkers en jonge vogels. foto Dirk-jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53