nland SP laakt hoge Integratie is vaak salarissen in top thuiszorg Bestuurders thuiszorg volgens SP veel te ruimhartig betaald. Onbekenden slachten schaap in weiland Haags tuchtcollege waarschuwt chirurg Vulkaanstof zorgt voor rode gloed Man aangehouden voor wapenarsenaal Nieuw bodemdiertje ontdekt bij Naturalis 4 I Woensdag 20 augustus 2008 PZC DEN HAAG - Veertig procent van de bestuurders in de thuiszorg ver dient meer dan minister-president Balkenende. Zij krijgen meer dan 186.000 euro bruto per jaar. Dat blijkt uit onderzoek van de SP. De Tweede Kamer eist nu dat in de wet een maximumsalaris wordt vastgelegd voor zorgbestuurders. De SP deed een steekproef en be studeerde de jaarrekeningen van 73 thuiszorginstellingen. Thuiszorg Noord- en Midden Limburg span de daarbij de kroon. De organisa tie legde vorig jaar 321.145 euro sa laris neer voor een bestuurder. De Evean-groep in Noord-Holland was in 2007 het duurste uit met ze ven bestuurders die allen boven de twee ton betaald kregen. In Zee land is een geval bekend van 288.151 euro. De SP wil dat het salaris van een gewone minister (169.000 euro per jaar) nu formeel in de wet wordt vastgelegd als bovengrens voor bestuurders in de thuiszorg. „De gedragscode die de zorginstel lingen volgen blijkt waardeloos, er moet een keiharde norm zijn", zegt SP-fractieleider Agnes Kant. Thuiszorgbestuurders verdienen volgens de SP meer dan premier Balkenende. Sommigen zouden tegelijkertijd het personeel loonmatiging opleggen. Een Kamermeerderheid stemt daarmee in. GroenLinks, PW en regeringspartij CDA steunen het plan om de wet te wijzigen. CDA-Kamerlid Jan de Vries: „De bestuurders in deze sector zijn niet gevoelig gebleken voor het maatschappelijke en politieke on genoegen over deze exorbitante be dragen." De SP vindt het schandalig dat de top van de thuiszorg flink verdient en tegelijk aan werknemers vraagt salaris in te leveren. Zo verdiende een bestuurder bij Tante Louise Vi- vensis in 2007 meer dan twee ton. Deze organisatie eist van de mede werkers in de huishoudelijke zorg dat ze een salarisverlaging accepte ren. Zoniet, dan zijn ze hun baan kwijt, meldt de SP. Naast hoge salarissen worden in de thuiszorg ook fikse bonussen uitgedeeld, oplopend tot één mil joen. Negen organisaties betaalden meer dan vier miljoen euro aan vertrekpremies, gemiddeld ruim drie ton per bestuurder. In het rapport worden de volgen de salarisgegevens verstrekt van Zeeuwse thuiszorgbestuurders: ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen: 288.151 euro (elfde op de lijst van de SP); ZorgSaam Zeeuws-Vlaan deren: 270.438 euro (zestiende op de lijst van de SP); ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen: 220.332 euro (dertigste op de lijst Allévo Goes: 180.296 euro; Allévo Goes: 174.488 euro; Zorgstroom Middel burg: 163.427 euro, 145.775 euro en 115.738 euro. Acht op de tien Turkse en Marokkaanse 55-plussers zijn te dik. „Zorgwekkend veel", zegt onderzoeker Jaco Dagevos van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). Maar wel iets dat zichzelf gedeeltelijk oplost. door Jacqueline Steenwijk M et lege handen ko men de Marok kaanse tieners Sa- loua en Salima de Burger King in Den Haag uitgelopen. Een vette hap veroorloven ze zich eens per maand. „Maar dan moet het wel zo'n kleine enkele zijn. Die had den ze niet hier, dus proberen we het bij McDonald's", zegt Saloua. De twee superslanke 15-jarige mei den zijn zich zeer bewust van hun slanke lijn. „Ik voel me nu al een beetje te dik. Ik wil echt niet aan komen. Mijn moeder zegt ook al tijd dat ik op moet passen. Anders word ik net zo dik als alle oma's en opa's", zegt ze. Bij de Kentucky Fried Chicken denkt de 25-jarige Irakese Neda er heel anders over. Zeifis ze 1,66 me ter lang. Ze weegt 76 kilo. Haar vrij wel even lange vriendin heeft zelfs een tijd 110 kilo gewogen. Te dik? „Beetje wel. Maar weet je, waar wij vandaan komen zijn we alle maal stevig gebouwd met een dik ke buik." Dat veel allochtonen met overge wicht kampen is al langer bekend. In 2004 is er een grote voorlich tingscampagne over gevoerd. Dertig procent van de Turkse meis jes had overgewicht, van de Marok kaanse meisjes een kwart. Een aan tal dat al sinds 1980 stijgt, zegt prof. Remy Hira Sing, hoogleraar jeugdgezondheidszorg aan de Vrije Universiteit en voorzitter van het kenniscentrum Overgewicht. Sinds 2004 probeert Hira Sing overgewicht onder allochtone kin deren terug te dringen. Een dik kind heeft later meer kans op een verhoogde bloeddruk, hart- en vaatziekten en suikerziekte. Ouders moeten betere voeding ge ven en hun kind meer laten bewe gen, stelt hij. Of zijn voorlichting helpt is nog onbekend. Volgend jaar rondt Hira Sing een nieuw on derzoek af naar dikke kinderen. Vooralsnog lijken de cijfers hoop vol. Uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau blijkt ech ter dat de vraatzucht onder allocht one 55-plussers groot is. Van de Turken kampt 83 procent met overgewicht, en 78 procent van de Marokkanen, tegen 60 procent van de Nederlanders. „Dat komt door het 'troosteten'. Ze leven vaak in isolement, kampen met psychi sche stoornissen en eten om dat gemis te compenseren", zegt on derzoeker ]aco Dagevos. Maar on der de jongvolwassenen is hele maal geen sprake van relatief veel overgewicht. Of het nu gaat om Turken, Marokkanen, Surinamers, Antillianen of autochtonen, van al le groepen jongeren is er één op de vijf te dik. Volgens Dagevos heeft dat te maken met de mate waarin ze in de Nederlandse maat schappij zijn geïntegreerd. „Ze gaan bijvoorbeeld meer werken, waardoor er minder tijd overblijft om een uitgebreide maal te berei den. Of ze zijn kariger gaan eten, zoals Nederlanders. Eén kaakje bij de koffie in plaats van een plateau vol lekkernij." Mogelijk is ook het schoonheidsideaal aangepast, van 'gezond mollig' naar slank. EMMELOORD - Onbekenden heb ben in de nacht van maandag op dinsdag in een weiland bij Emme- loord illegaal een schaap geslacht. Volgens een woordvoerder van de politie is het dier vakkundig ont daan van onder meer zijn poten en zijn kop. „De ledematen zijn zorgvuldig weggesneden. Dat is door mensen gedaan die er erva ring mee hebben", zegt een woord voerder. De eigenaar van het schaap trof de overblijfselen van het dier gis terochtend aan. DEN HAAG - Het Regionaal Tucht college voor de Gezondheidszorg in Den Haag heeft een vaatchirurg een waarschuwing gegeven. De man liet in 2005 in de Rotterdam se polikliniek De Blaak twee keer een 120 centimeter lange metalen draad achter in het lichaam van een patiënt, meldde gisteren een woordvoerder van het college. De patiënten moesten na een laserbe handeling met spoed worden geo pereerd aan hun hart. Bij hen bleef na de spataderbehandeling een dunne draad in een ader ach ter die in hun hart belandde. DE BILT - Vulkaanstof) afkomstig van de vulkaan Kasatochi voor de kust van Alaska, kan de komende dagen leiden tot een opvallend ro de schemergloed boven Neder land. Dat meldt het KNMI. De vulkaan die deel uitmaakt van de Aleoeten, een eilandengroep tussen de Verenigde Staten en Rus land, barstte in de nacht van 7 op 8 augustus uit. Daarbij kwam veel zwaveldioxide vrij. De wolk zwaveldioxide is met de westenwinden vorige week meege nomen naar Nederland. ROSMALEN - De politie heeft maan dag een 55-jarige man uit Rosma len aangehouden na de vondst van een groot aantal vuurwapens in een bedrijfspand in Waalwijk en op zijn thuisadres. Dat meldde de politie gisteren. De politie stuitte op twee hand vuurwapens, twee luchtdrukwa pens, twee imitatiewapens, een on klaar gemaakte revolver, twee jachtgeweren, een geweer met afge zaagde loop, een pistool en een kist met munitie. De verdachte is in verzekering ge steld. PETER 'J )!c ben Moo MAA(jP;~AWTE- J N/ET VERDeR VER2.T LEIDEN - Onderzoekers hebben op het terrein van museum Naturalis in Leiden een springstaart aange troffen. Dit insect is niet eerder in Nederland aangetroffen. Dat liet het Nationaal Natuurhistorisch Museum gisteren weten. Van de springstaart zijn ongeveer tweehonderd soorten bekend. „De ze kleine bodemdiertjes zijn in ons land nog relatief slecht onder zocht, maar om een nieuwe soort voor de fauna te ontdekken in een dergelijk stedelijk stukje natuur is wel erg bijzonder", aldus Natura lis. Een springstaart. Het dier werd nooit eerder hier gevonden. Onderzoekster Elvi van Wijk van het Landbouw Economisch Insti tuut van de universiteit Wagenin- gen beaamt dat er een groot ver schil aan het ontstaan is in de eet gewoonten van de eerste en twee de generatie allochtonen. Zelf deed ze onderzoek naar de bele ving van overgewicht onder dezelf de allochtone groepen. „Ze krijgen van hun ouders te horen hoeveel olie ze moeten gebruiken bij het bakken. Wij zouden dat koken noemen, zoveel olie gooien ze in die pan. Tegelijkertijd zijn ze zich zeer bewust dat minder oliege- bruik beter is." Probleem bij het tegengaan van overgewicht is volgens Van Wijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4