qqp Wielerbaan van Peking helemaal Neusknijper kan in handen van Groot-Brittannie r Tram gaf bondscoach Boon precies op goede moment waarschuwing Kanis kan er ook niks aan veranderen 40 I Woensdag 20 augustus 2008 PZC Chris Hoy grote man met goud op sprint, teamsprint en keirin. Baanrenners rijden uitermate flets Olympisch toernooi. Jonge Duivels grijpen naast olympische finale Alles moet kloppen tot in kleinste details bij synchroonzwemmen. T^ktn^ 2,00% Hockeyers als groepswinnaar tegen Duitsland Middelburger kiest voor Olympische Spelen in zijn eigen huiskamer. WMmwvw De grote man in de Britse baanploeg is Chris Hoy. foto Daniël dal Zennaro/EPA PEKING - Laoshan Velodrome, de olympische wielerbaan in Peking, was de afgelopen dagen helemaal in Britse handen. Gisteren behaal den de Britse sprintkannonnen Chris Hoy en Victoria Pendleton de zesde en zevende gouden me daille, beiden deden dat op de sprint. Eerder ging het goud bij de teams print, de individuele achtervolging voor mannen en vrouwen, de keirin en de teamachtervolging al naar Groot-Brittannië. De Neder landse Marianne Vos was een van de weinigen die de Britse hegemo nie kon doorbreken met haar goud bij de puntenkoers. De Britse overmacht kwam overi gens niet helemaal uit de lucht val len. Eerder, bij de wereldtitelstrijd op de eigen wielerbaan van Man- chenster, wonnen de baanrenners negen van de achttien te verdelen gouden medailles. De grote man in de baanploeg is zonder discussie Chris Hoy, die naar Peking kwam met als doel drie keer goud te halen. De 32-jari- door Edward Swier PEKING - Willy Kanis had het Oran- ie-kamp op de Laoshan-wielerpis- te nog een beetje op kunnen vrolij ken, maar het tranendal werd al leen nog maar groter. De 24-jarige sprintster uit Kampen huilde dik ke druppels nadat ze in de strijd om het brons van de Chinese Guo Shuang had verloren. „Het is zo zuur, er bleef vandaag één van de vier halve-finalisten zonder medaille. Dat ik dat nu net moest zijn", snikte Kanis, terwijl PEKING - Het is de voetballers van België niet gelukt zich te plaatsen voor de finale van het olympisch toernooi. Nigeria was in de halve eindstrijd veel doeltreffender dan het team van Jean Francois de Sart, bijge naamd de Jonge Duivels. De Afri kaanse ploeg won met 4-1. Bij rust leidde Nigeria met 1-0. Olubayo Adefemi opende de score. Chine- du Ogbuke Obasi (twee keer) en Chibuzor Okonkwo vergrootten de voorsprong in de tweede helft tot 4-0. Invaller Laurent Ciman redde twee minuten voor tijd de Belgische eer. Bondscoach De Sart, die vijf eredi visiespelers het veld in stuurde, zag ondanks de grote nederlaag dat zijn ploeg niet kansloos was te gen de Nigerianen. De Belgen kre gen enkele grote kansen. De ploeg strijdt nu met Brazilië om een bronzen medaille. ge Schot onttroonde eerder Theo Bos als wereldkampioen. Gisteren slaagde Hoy in zijn olympische op zet. Met groot machtsvertoon ver sloeg Hoy in de sprintfinale een andere Brit, Jason Kenny. Vrijdag en zaterdag had Hoy al goud ge- De Engelse baanploeg is alleen heerser in Peking. Het team wint zeven keer goud. Marianne Vos is een van de weinigen die de hegemonie kan doorbreken. op amper tien meter van haar de huldiging plaatsvond. Kanis had gehoopt met tactische manoeuvres te winnen van de Brit se Victoria Pendleton en, toen dat mislukt was, van Guo Shuang, maar miste de snelheid. Neder land won al met al één plak op de baan. Ook het koppel Peter Schep-Mouris (achtste) en de al eerder uitgeschakelde, maar nog voor 'ereplaatsen' rijdende sprin ters Teun Mulder (zesde), Theo Bos (zevende) en Yvonne Hijgen- aar (negende) konden daar giste ren niks meer aan veranderen. Bondscoach Peter Pieters keek wei nig vrolijk op het baantoernooi te rug. „Het is niet wat we er van ver pakt bij de teamsprint en de keirin. Bij de vrouwen was de over macht van de Britse Victoria Pend leton nauwelijks minder. In de sprintfinale versloeg zij de Australi sche Anna Meares. Haar teamge noot Rebecca Romero pakte eer der de winst bij de achtervolging. Ook al een historiche prestatie: zij is de eerste Britse vrouw die me dailles won in twee verschillende olympische sporten, bij het roeien en het baanwielrennen. wacht hadden." Een oorzaak voor het falen had hij niet. „Maar ik vind niet dat iedereen zijn kop nu moet laten hangen. Op de weg had je toch ook ene Lance Armst rong. Hoewel de rest wist dat het lastig werd, ging iedereen toch weer de strijd met hem aan in de Tour." Dat het baanwielrennen Ne derland nog wel één gouden plak opleverde, zal Pieters nauwelijks opvrolijken. Ook hij zal beseffen dat Marianne Vos die medaille op eigen kracht scoorde. Zij stapte een half jaar terug op een baan- fiets en volgde nadien schema's van Herman Schenk. Ze deed haar voorbereiding buiten de selectie van Pieters om. door Roel Wiche PEKING - Alles moet tot in de klein ste details kloppen bij synchroon zwemmen. Zelfs neusknijper kan winst of verlies betekenen Het gaat in topsport om de klein ste details en dus hoeven syn- chroonzwemsters niet bang te zijn dat ze onder water geen muziek horen. In het bad van de oogstre lende Watercube in Peking zijn speakers gemonteerd, zodat ook in een omgekeerd verticale pose geen klank verloren gaat. Het kan zo maar het verschil tussen goud en zilver betekenen. Liters gelatine staan in de kleedka mer om het haar zo glad en stijf mogelijk te maken. Een knijper op de neus moet voorkomen dat daar water in verdwijnt. De ademcon- trole moet perfect in balans zijn: een groot deel van de kür, die zo'n drie tot vier minuten duurt, wordt uitgevoerd onder water. Het gra cieuze ballet krijgt extra cachet door verfijnde make-up, veel zil verwerk en een badmode waarvan Armani zou watertanden. Het is een zwemdiscipline die het uiterste van je vergt, verzekeren Bi- anca en Sonja van der Velden na dat ze zich via de kwalificaties als negende voor de finale (vandaag) hebben geplaatst. De 32-jarige tweelingzusjes van Nijmeegse ori gine, die in Athene op de valreep de finale misten, moesten jaren lang keihard trainen om te staan waar ze nu staan. Want een kür bij het synchroonzwemmen stamp je er niet binnen een week je in. Bianca: „Er komt zóveel bij kijken. Kracht, lenigheid, explosivi teit, uitstraling." Sonja: „De timing is cruciaal. We moeten elkaar blindelings aanvoe len. Ook onder water. Je hoort schatten", zegt hij. „Voor de toe schouwers is het fantastisch. Maar voor een coach ligt dat anders. Op WK's was ik zo druk bezig dat ik de mooiste wedstrijden van het toer nooi gemist heb." Vandaag komt Li Jiao, ex-pupil van Peter Boon, voor het eerst in het en kelspel in actie. Ze treft haar Ameri kaanse landgenote Gao Jun. Een moeilijke tegenstander, weet Boon. In het verleden speelde ze altijd moei lijke wedstrijden tegen haar. Als Li Jiao (35) wint, treft ze de num mer twee van de plaatsingslijst Guo Yue. Op het WK van 2006 in China werd Li Jiao, met Peter Boon als coach aan de kant, in de kwartfinale door het Chinese manwijf afgeslacht. Of ze nu meer kans maakt, betwijft Boon. „Jiao heeft al een landentoer- nooi achter de rug. Dat is niet in haar voordeel. Ze is natuurlijk niet meer de jongste." Koen de Vries daar de muziek misschien iets min der dan boven, maar het samen spel moet perfect zijn." Zelfs de neusklem, zo klein dat je er niet eens een badmuts mee kan ophangen, kan doorslaggevend zijn voor winst of verlies. Team Van der Velden draagt bij hoge uit zondering geen knijpertje, in te genstelling tot de concurrentie. Bianca: „Je krijgt zo meer lucht als je boven water komt en dat maakt je fysiek sterker. Dat ik nu soms water binnen krijg, is ingecalcu leerd. Bovendien zie je zonder klem er een stuk beter uit. Dit is een sport waarin alle beetjes hel pen." Ook de muziekkeus moet uitgeba lanceerd en op de ranke contouren van de zwemsters - een man is in deze tak een zeldzaam fenomeen - gesneden zijn. Sonja Bianca dan sen hun waterballet op requiems 'Afscheid nemen met een olympische finale, dat is helemaal top' van Mozart en Verdi, maar ook het stevige werk wordt in het cir cuit niet geschuwd. Een kleine greep: Paint it Black (Nieuw-Zee- land), Revolution (Tsjechië), Ma trix Reloaded (Wit-Rusland) en het altijd opzwepende Kalinka (Spanje). De Italiaanse dames gooien er een Hongaarse rapsodie tegenaan en de Oekraïners zweren bij hun Turkish Gambit. Niet gek dus dat synchroonzwem- sters na hun carrière wel eens in de showbizz terechtkomen. Zoals straks Sonja en Bianca van der Vel den. Na de Spelen vliegen ze terug naar de Verenigde Staten, het land waar ze al jaren wonen en trainen, om een nieuwe horizon te ontdekken. In gokparadijs Las Vegas gaan ze twee keer per dag optreden in een soort Cirque de Soleil. Maar eerst de kroon op het werk zetten. Sonja: „Die show lacht ons toe, maar we willen nog één keer laten zien wat we kunnen. Af scheid nemen met een olympi sche finale, dat is helemaal top." PEKING - De Nederlandse hock eyers zijn tot hun eigen verrassing groepswinnaar geworden bij de Olympische Spelen in Peking. Con current Australië speelde in de laat ste poulewedstrijd onverwacht ge lijk tegen Groot-Brittannië (3-3). Daardoor eindigde de olympisch kampioen op elf punten. Oranje verzamelde uit vijf duels dertien punten. Nederland speelt morgen in de halve eindstrijd tegen wereld kampioen Duitsland, de nummer twee van groep A. Australië komt uit tegen Spanje, de ploeg van de Nederlandse bondscoach Maurits Hendriks. Voor Roelant Oltmans kwamen deze ontwikkelingen on verwacht. De bondscoach van Oranje voorspelde na de afsluiten de zege op Pakistan (4-2) een sim pele overwinning 'met minimaal drie treffers verschil' voor Austra lië, dat dan op doelsaldo de eindze ge in groep B had behaald. Peter Boon heeft deze weken vakan tie. Dat komt mooi uit want daar door heeft hij alle tijd naar de Olym pische Spelen te kijken. De Middel burgse tafeltennistrainer is immers een sportfreak. Boon geniet met volle teugen, maar heeft zo af en toe ook een dubbel ge voel. Hij had ook in Peking kunnen zitten, als bondscoach van het vrou- wen-tafeltennisteam. „Tot 2006 was ik bondscoach. Ik ben toen gevraagd om mijn contract te verlengen maar heb dat niet gedaan. Een tram gaf een waarschuwing. Hij kwam pre cies op het goede moment." De Middelburger refereert aan een verkeersongeluk in maart 2006 in het Oostenrijkse Lienz. Boon sloeg er met zijn auto linksaf en zag daarbij een tram over het hoofd. Een botsing en zware verwondingen waren het gevolg. Het kwam allemaal door oververmoeidheid. „Als tafeltennis- bondscoach word je geleefd. Kijk naar de Olympische Spelen. De ploeg heeft zich drie weken in Neder- land voorbereid, daarna drie weken in China en zit nu drie weken in Pe king. Daarvoor zit je als coach bij de europese jeugdkampioenschappen. Dat is slopend. Je houdt het vol om dat je de spelers niet in de steek wil laten." Peter Boon is op bijna alle grote eve nementen geweest. Alleen de Olympi sche Spelen ontbreken op zijn lijstje. „Ach, je moet de Spelen ook niet over

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42