Het zwaarste en het laatste goud Hans Peter Minderhoud wil naar huis en patat en frikadellen eten 39 Inl i m 40 en 41 42 Extreme stress krijgt dressuurdiva Van Grunsven niet klein. Kleinste details van levensbelang voor synchroonzwemsters Woensdag 20 augustus 2008 Anky van Grunsven is onderweg naar haar derde olympische titel. Dolf Roks kijkt uit naar weerzien met Willem van Hanegem Tip? sport@pzc.nl foto Jochen Liibke/EPA door Fardau Wagenaar HONGKONG - Je zou denken dat het went, maar Anky van Grunsven kan nog steeds niet geloven dat ze weer olympisch goud heeft gewon nen. Na een week van extreme stress schreef de amazone in Hong kong geschiedenis. Van Grunsven is de eerste Neder landse sporter die drie keer op rij olympisch kampioene werd. Het is meteen ook de laatste keer. „Je moet het lot niet tarten", zei ze gis teren. „Ik heb het onmogelijke ge daan, ik dacht dat dit niet kon. Eerst winnen met Bonfire, dan met Salinero en dan nog een keer met Salinero. Dat kan niet, dat kan echt niet. Sjef (haar man) zegt steeds dat 'Sali' het over vier jaar in Londen ook nog kan. Maar hij is dan achttien, dat wil ik hem niet meer aandoen. En mezelf ook niet. Hij heeft een erelijst van hier tot Hongkong, het is een keer ge noeg geweest." Het was een vreselijke week, vertel de ze. „Ik stond stijf van de stress. Zo erg heb ik het nog nooit gehad, het is niets voor mij. Mijn twee kinderen zijn hier in Hongkong, die hebben me afleiding gegeven. Dankzij die kleintjes denk je niet steeds aan wat er moet gaan gebeu ren. Ik ben met ze gaan zwem men, we hebben leuke dingen ge daan. Maar als ik te veel stress had, kon ik ze aan de oppas geven. In Athene had ik niets te verliezen, ik reed net met Salinero, niemand ge loofde dat ik zou winnen. Maar dit keer had ik het gevoel dat ik die medaille moest pakken, de ver wachtingen waren zo hoog. Na de tweede proef zaterdag dacht ik dat het over was. Ik werd er gek van. Nu sta ik hier weer met goud. Ik kan het niet geloven." Ze moest Isabell Werth overtreffen, haar eni ge echte concurrente in het veld. De Duitse pers heeft al vaak ge schreven over de vijandige hou ding tussen de twee, maar dat is verzonnen. „We zijn geen beste vriendinnen, maar drinken wel koffie met elkaar." Werth begon met een kleine voorsprong aan de kür op muziek, maar maakte een j grote fout. In het Oranjekamp bor- 1 relde de overwinning al, dit kon niet meer fout gaan. Het optreden van de regerend kampioen was daardoor lang niet zo spannend meer. Haar zoontje Yannick van drie jaar fluisterde in haar oor: „Succes mama!" Of hij het snapt, weet de amazone niet, maar bijzonder dat hij en zijn zus je erbij zijn, is het wel. „In Athene was ik zwanger van hem, nu is hij hier. En hebben we ook een doch ter. Veel mensen hebben me ge vraagd of ik ook zonder kind in mijn buik kon winnen, fa dus. Ik ben de meest verwende persoon op de wereld, want ik heb twee kinderen en twee toppaarden. Wie kan dat zeggen? Nee, er komt geen derde meer aan." Echtgenoot Sjef keek lichtelijk verdwaasd, zijn haar verwilderd op het bezwete I hoofd. „Elk paard heeft deze wed- strijd op zijn tandvlees uitgereden, behalve meneertje Salinero. Wat een paard. 1*^ Anky van Grunsven wint voor de derde opeenvolgende keer Olym pisch dressuurgoud. Een behou dend gereden kür is voldoende na missers van haar concurrent. HONGKONG - Met het zilver van de landenwedstrijd en een nooit ver wachte vijfde plaats in de individuele rangschikking nam Hans Peter Minderhoud gisteren afscheid van de Spelen. „Het was super. Maar nu wil ik naar huis." Patat en frikadellen is het eerste waar Minderhoud naar op jacht gaat bij terugkeer in Nederland. „Die kon ik hier in Hongkong niet krijgen. Ver der heb ik genoten van de Olympische Spelen, mijn eerste. Alleen had den we vooraf wel een beetje op goud gerekend. Dat was even balen. Maar nu ben ik heel blij met dat zilver." Minderhoud reed met de merrie Nadine gisteren een geweldige kür op muziek. Tijdens de compositie met de titel 'happy together' - refererend aan Minderhouds bijnaam Happi - reed de combinatie bijna foutloos rond. De uitvoering was sprankelender dan ooit. De jury beloonde de kür met 75,150%, waardoor Minderhoud van de zevende naar de vijfde plaats steeg. Dat was een ongekende klassering. Vorig jaar tijdens het EK mocht hij niet eens de kür rijden omdat zijn prestaties in de GP Special niet goed genoeg waren. Minderhoud noemde de Spelen bijzonder. „Heel anders dan al die andere wedstrijden die ik heb gereden. De span ningen, de hectiek, de druk, het is allemaal heel anders. En dan hadden we nog de mazzel dat we niet in Peking zaten." Hans Peter Minderhoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41