Sport Waterpolosters in trance naar finale Balkenende blundert in wegrace Chinese hegemonie in turnhal: negen gouden medailles Epke Zonderland grijpt op rek door dikke pech naast medaille Smith zevende in finale discus Ploeg van bondscoach Van Galen nu wel te sterk voor Hongarije. in halve finale voor Bahrein 38 I Woensdag 20 augustus 2008 PZC Wat doe je als je een olympische me daille gewonnen hebt? Dan ga je 's avonds een afzakkertje halen met vrienden en bekenden. In Qingdao kun je daarvoor terecht in Club New York. Omdat je als alert verslaggever niet te vroeg mag rusten, besloten we het spoor te vol gen van 'onze' Yngling-zeilsters. Eens kijken of de dames alle remmen los zouden gooien. Club New York - voor hen die bin nenkort naar Qingdao afreizen - is alleszins de moeite waard. Ook dit is China, dacht ik. Een onvervalste rockband met zeven Chinezen op het podium (Guns N' Roses op volume 79) en een aankleding waarvoor een trendy bar in Amsterdam zich niet hoeft te schamen. Jammer van de in legerkleding rond lopende kleerkasten, zijnde bewa kers, maar goed: met een olympische accreditatie om je nek gaat het bestel len niet verkeerd: twee voor de prijs van één. Terwijl het Oranje-trio een frisje dronk (morgen weer vroeg op, naar Mart Smeets), ging het in de Britse hoek van dik hout zaagt men plan ken. En van je hup: tequila achter over en een Mexicaans biertje er ach teraan. Ineens bood Pippa Wilson van het gouden Yngling-trio me een biertje aan. Ik had haar vorig jaar op het WK gesproken. „You're Dutch, eey?", kreeg ze er nog uit. Pippa liep trots als een pauw rond met haar gouden plak. Of ie zwaar is, vroeg ik. Probeer het, zei Pippa en jawel: daar had ik ineens een gouden medaille om m'n nek hangen. Of ik er ook even op kon passen, want Pip pa moest naar het toilet. Ach, waarom niet? Ik besloot een rondje door het etablissement te lo pen. De gouden medaille stuiterde lichtjes tegen mijn borst, ik voelde de bewonderende blikken. Jammer, net voor ik de bevriende Finse fotograaf in het oog kreeg, was Pippa terug. En ze was haar medaille niet verge ten. Peter van der Meeren PEKINC - Rutger Smith heeft zijn tweede olympische finale in Pe king als zevende afgesloten. De noorderling kwam in de finale van het discuswerpen tot een afstand van 65,39 meter. Eerder eindigde Smith als negende bij het kogelsto ten. De olympische titel ging naar Gerd Kanter. De Est wierp de dis cus naar 68,82 meter. Zilver was voor de Pool Piotr Malachovski (67,82), brons ging naar de uittre dende kampioen Alekna (67,79). PEKINC - Het olympische turntoer- nooi in China is, zoals vurigge- hoopt door het gastland, uitge draaid op een 'one-land-show'. China won in Peking liefst negen van de veertien gouden medailles. Alleen het Gemenebest Onafhan kelijke Staten (GOS) deed het in 1988 met tien keer goud beter. De Chinese mannen misten slechts één van de acht te verge ven gouden plakken. Alleen op het onderdeel sprong ging de eer ste plaats naar een niet-Chinees, de Pool Leszek Blanik. Zou Kai en Li Xiaopeng zorgden dinsdag bij de mannen voor gou den plak nummer acht en negen. Zou won, na eerder goud op het onderdeel vloer, ook de rekfmale. Hij troefde onder anderen rege rend Europees- en wereldkampi oen Fabian Hambüchen (brons) uit Duitsland af. Li was de beste in de finale van het onderdeel brug. In 2000 in Sydney won hij ook al goud op brug, en pakte daar net als nu in Peking ook het team goud. Li is China's meest gedeco reerde turner, met in totaal acht tien olympische- en wereldtitels. De Chinese vrouwen moesten gis teren het goud en zilver op het on derdeel balk aan de Amerikaansen laten. Shawn Johnson had al drie keer zilver op zak en bekroonde haar olympisch optreden ook nog met goud. Zij won nipt van haar landgenote Nastia Liukin, de rege rend wereldkampioene. Cheng Fei verspeelde een tiende gouden me daille voor China door tijdens haar oefening twee keer te wanke len. Zij kreeg uiteindelijk brons. PEKINC - De risico's zijn bekend. Bij elke toestelfinale op rek stuite ren er twee a drie turners tegen de grond. Gisteren zat Epke Zonder land erbij, uitgerekend in de olym pische finale. „Dikke pech", noem de de 22-jarige Fries zijn val. Hij eindigde als zevende. Het had ook anders kunnen lo pen. Hoewel Zonderland terwijl hij in de lucht hing besloot zijn tweede vluchtelement niet te kop pelen aan de derde - het scheelt tweetiende in de moeilijkheids graad - was hij ook zonder de com binatie op het podium beland. „Op die val na was zijn oefening feilloos", vond trainer Gerard Speerstra. „Maar er vallen er altijd twee of drie, je moet hopen dat jij het niet bent." Zonderland had de Duitse topfavo riet Fabian Hambüchen de finale zien openen met een tegenvallen de oefening. „Hij maakte kleine foutjes, ik zag dat hij zenuwachtig was." Hambüchen pakte met zijn score van 15,875 nog net brons. Het goud was voor de Chinees Kai Zou (16,200), zilver voor de Ameri kaan Jonathan Horton: 16,175. Het waren haalbare scores, zeiden Zon derland en Speerstra in koor. „Zon der die combinatie had ik nog een uitgangswaarde van 6,9 gehad, dan was ik rond de 16,2 uitgekomen en sta je op het podium." Coach Speerstra had even gevloekt toen hij zijn pupil, met wie hij al meer dan vijftien jaar werkt, naar de grond zag gaan. „Gebeurt het uitgerekend op de Spelen. Hij zou rond de 16,2 hebben kunnen tur nen, maar 'als' telt natuurlijk niet." door Cijs van Oosten PEKINC - De Nederlandse waterpo- lovrouwen zijn na tien jaar terug aan de absolute wereldtop. Het is het gevolg van een professioneel topsportprogramma en heel hard trainen. Nederland speelt morgen, na de 8-7-overwinning in de halve finale tegen Hongarije, de olympi sche finale tegen wereldkampioen Verenigde Staten. Gillian van den Berg (36) keek na T^kituj 2902 koop, dorp van boomkwekers, om dat ze het nog één keer goed wilde doen. Met het waterpoloteam naar de Olympische Spelen in Peking en daar de medaille winnen die nog ontbreekt. Met het behalen van de finale is ze nu al verzekerd van zilver. Gillian van den Berg stamt uit de tijd dat de Nederlandse waterpo losters keer op keer met twee vin gers in de neus wereldkampioen werden. Aan die comfortabele tra ditie kwam een einde in 1998 toen het IOC besloot om waterpolo voor vrouwen in het olympische programma op te nemen. Vier jaar geleden slaagden de waterpolos ters, mede als gevolg van een gene ratiewisseling, er al niet meer in zich te kwalificeren voor de Spe len. Gillian van den Berg is van de oude generatie, net als Danielle de Bruijn (30). „Ik geniet er van hoe alles waar we zo hard voor ge traind hebben er nu uitkomt. Het is geweldig om te zien hoe we als team knokken." Bondscoach Robin van Galen was het opgevallen dat zijn speelsters in een soort trance naar de over winning zwommen. Het is het kenmerk van de piekprestatie, al- de gewonnen wedstrijd tegen Hon garije omhoog en zag haar Italiaan se vriend met hun driejarig zoon tje Luca op de tribune zitten. Het was een emotioneel moment, maar ze wist ook meteen dat het alle opofferingen waard waren ge weest. Want welke vrouw haalt het nou in haar hoofd om voor een perio de van anderhalfjaar met een jong kind haar man te verlaten en weer bij haar ouders te gaan wonen? Je doet dat als het huwelijk niet lek ker loopt maar niet omdat je nog zo graag een Olympische Spelen wil meemaken. Gillian van den Berg dus wel: „Het is heel zwaar geweest, daarom is het prettig dat ik er dit voor terugkrijg." Ze verruilde Palermo voor Bos- les lijkt dan vanzelf te gaan. Het team laat zich volgens Van Galen ook niet van de wijs brengen. Na een 0-2-achterstand schoten Marie ke van den Ham (3), Iefke van Bel- kum (3), Alette Sijbring en Mieke Cabout Oranje naar de 8-7 zege. Het was een klein wonder, zeker een medaille waar chef de mission Charles van Commenée niet op had gerekend en dus onder de meevallers schaart. Nederland was vorig jaar negende op het WK, een maand geleden nog maar vijf de op het EK. Van Galen stelde te vreden vast dat 'zijn speelsters in het toernooi groeien en dus op het juiste moment pieken'. De anonieme waterpolosters rui ken nu aan de olympische helden dom. Een van de meisjes, keepster Ilse van der Meijden, speelde in de verloren groepswedstrijd tegen Hongarije (9-11) nog ver onder haar niveau. Ze dacht na de Olym pische Spelen in alle rust naar de Verenigde Staten te kunnen ver huizen, waar ze gaat studeren aan een universiteit in Los Angeles. Maar misschien vertrekt ze straks wel als olympisch kampioene. Pikant is dat de tegenstander in de olympisch finale het team van de Verenigde Staten is. In de weken voor de Olympische Spelen speel den Nederland en Amerika in Chi na nog drie oefenduels, waarin voor Oranje vooral de rol van spar ringpartner was weggelegd. Maar nu lijken de kansen op goud gelijk verdeeld, al wekten de Nederland se waterpolosters gisteren de in druk al heel blij met zilver te zijn. Van Galen: „We spelen heel goed en dat is geen toeval. Ze mogen één uur feestvieren, maar we zijn zeker niet tevreden met zilver. On ze focus is gericht op goud." I I PEKING - Gregory Sedoc en Marcel van der Westen hebben zich ge kwalificeerd voor de halve finale op de 110 meter horden. Sedoc werd derde in zijn serie, pre cies genoeg voor kwalificatie. Zijn tijd was 13.43. Van der Westen werd vierde in zijn serie maar mag met zijn 13,48 seconden als vierde tijdsnelste vanavond starten in de strijd om een finaleplaats. PEKING - Premier Jan Peter Balken de blijkt er medeverantwoordelijk voor dat Marianne Vos goud in de wegwedstrijd misliep. De Nederlandse wielrenster werd vorige week zondag tijdens de olympische wegkoers, op het cir cuit nabij de Chinese Muur, bevan gen door de kou. Balkenende had dat kunnen voorkomen. De premier reed op uitnodiging van de wielerbond KNWU en sportkoepel NOCNSF de twee plaatselijke omlopen mee in de au to van bondscoach Johan Lam- merts. Bij het instappen had hij van verzorger Gerrit Zoomer een drietal jacks gekregen. Balkenende moest die inleveren bij Lammerts, of zelf aan de rensters geven als zij tijdens de door zware regen geteis terde race aan de afdaling zouden beginnen. Marianne Vos, Chantal Beltman en Mirjam Melchers kre gen het windjack echter nooit. Balkenende had ze tussen zijn be nen gelegd en was ze vergeten. Het trio werd in de afdaling bevan gen door de kou. Vos kon daar door uiteindelijk niet aanpikken bij de beslissende ontsnapping en werd zesde. Dat resultaat werkte la ter ook door in de tijdrit. PEKING - In de lijst van vijftien na men die gisteren een medaille bij het atletiek wonnen was die van Rashid Razmi de meest opvallen de. Zijn winst op de 1500 meter voor mannen betekende namelijk de eerste medaille ooit voor Bah rein. De 28-jarige Razmi bleef met zijn tijd (3.32,94) maar nipt de con currenten Kiprop uit Kenia en de Nieuw-Zeelander Willis voor. De waterpolosters gaan uit hun dak na de zege op Hongarije. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40