Laatste voorbereidingen festival O ver-Vloed verbindt jong en oud Kunst-fotografe Lies Davidse exposeert in Polderhuis Westkapelle. 34 Woensdag 20 augustus 2008 PZC BORSSELE - Op diverse locaties in de provincie worden de laatste voorbereidingen getroffen voor het Zeeland Nazomerfestival. De achtste editie van het jaarlijkse cul turele evenement wordt dinsdag 26 augustus officieel ingeluid met de première van Kwartet bij de Covra, de opslag voor radioactief afval in Vlissingen-Oost. De afgelopen weken vonden de re petities van de diverse locatievoor stellingen plaats in Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen. Deze week verplaatsen de repetities zich naar Zeeland en wordt op de speel plekken het acteerwerk samenge bracht met het decor-, licht- en ge- luidsontwerp en worden bijvoor beeld de kostuums gepast, zoals bij Kwartet (zie foto). De andere lo catievoorstellingen zijn het toneel stuk Dodendans bij een Walcherse bunker, de muziektheatervoorstel ling Zilke in de Hollandsche Hoe ve in Goes en de reizende produc tie Vandaag geen vis. Vrijdag 29 au gustus begint het programma, met vooral muziek, op het Abdijplein in Middelburg. Festivaldirecteur Ruud van Meijel is tevreden over de kaartverkoop tot nu toe. „Het gaat beter dan vo rig jaar." De voorstellingen ontlo pen elkaar weinig in populariteit. Van de Abdijplein-acts zijn vooral Racoon en Hans Teeuwen in trek. Het Nazomerfestival duurt tot en met zaterdag 6 september. Komen de vrijdag verschijnt de jaarlijkse PZC-bijlage over het festival. Een filmpje over de kostuums in de voorstelling Kwartet is te zien op www.pzc.nl/cultuur. Acteurs Erik Van Herreweghe en Ilse Uitterlinden in de kostuums voor Kwar tet. Op de achtergrond het Covra-gebouw. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow WESTKAPELLE - Fotografie is het!!! Die jubelkreet stond zomaar spon taan in haar agenda gekrabbeld toen zij nog middelbare scholiere was. Blijkbaar was de onderliggen de betekenis daarvan toch groter dan zij op dat moment kon bevroe den. Lies Davidse (1971) uit Middel burg manifesteert zich inmiddels als kunst-fotografe naast haar vak- fotografie-praktijk. Met de expositie Over-Vloed in Dij- en oorlogsmuseum Polder huis in Westkapelle tot eind sep- tember vertelt zij in vijftien opmer kelijke taferelen een levensreis vol menselijke emoties, waarin de raakvlakken tussen oude en nieu- we tijden centraal staan. Zij weet daar in de meeste opnamen schu rende en daardoor vooral boeien de verbindingen tussen te leggen. Twee vrouwen en één man in Zeeuwse klederdracht zitten in het zand langs de kustlijn. De vrou wen zijn druk bezig met hun brei werkjes, de man kijkt toe. Boven hun hoofden springen letterlijk twee jongemannen het beeld in. Uit het dak van een kleedhokje steekt nog een arm. Davidse geeft meteen een duidelijke visitekaartje af met deze eerste opname onder 'Ideeën voor Over-Vloed kwamen tijdens een warme dag aan het strand' de titel Intro. Felle kleuren en con trasten: stilte/beweging, jong/oud, bezinning/onbezonnenheid spette ren van de foto af Veel nadrukkelijker nog spelen de ze elementen een rol in Het leven is een spel. Het is een gecomponeer de foto waarin een veelheid aan te genstellingen worden samengevat. Ook hierin weer die felle contras ten tussen nostalgie en hedendaag se trendsetting. De drie ouderen in klederdacht spelen Mens erger je niet aan een houten picknickbank. Een gettho-blaster zorgt voor de muzikale omlijsting. De jonge blonde vrouw in glossy outfit brengt dominant de nieuwe tijd in beeld. Maar haar opvallende laar zen zijn wel geïnspireerd op de zo geheten cothurnes, het schoeisel dat de spelers in de Griekse trage dies indertijdt droegen. „Ik stond open voor een nieuwe uitdaging in mijn leven toen ik bij toeval opmerkzaam werd gemaakt op het Polderhuis", vertelt David- De foto Het leven is een spel biedt een veelheid aan tegenstellingen. se. Het trok haar aan in dit met zo veel bezieling door vrijwilligers ge leide museum een kunstproject te realiseren. Haar voorstel viel in een rijke voedingsbodem. Voor waarde van de organisatie was dat uitsluitend inwoners van Westka pelle, oud en jong, model zouden staan voor de foto's. De vraag 'Hoe leef je vrijer en blijer in verbinding met jezelf en anderen?' diende als uitgangspunt voor de uitwerking van het con cept voor Over-Vloed. „De concrete ideeën daarvoor kwa men tijdens een warme dag aan het strand. Ik had een blocnote bij me en in één keer schreef ik veer foto Lies Davidse tien opname-scènes uit. Behalve dus voor de laatste foto, maar dat gebeurde direct nadat ik een frisse duik in zee had genomen. Niet ver wonderlijk, want de zee brengt al tijd zoveel kracht met zich mee. Net alsof die kracht dan ook in me zelf opkomt", vertelt Davidse. Haar kunst-foto's beginnen bij het componeren en regisseren van een situatie. Het beeld waarin de opna me moet resulteren, heeft zij dus vastomlijnd in haar hoofd. Daar doet zij nauwelijks concessies in. „Alleen ter plekke kan er in details nog wel eens iets gewijzigd wor den." Als voorbeeld noemt ze Nieuwe Verbindingen. Dat is de foto met een trampoline. Davidse ging uit van blauwe kleding voor dit tafe reel, maar zodra ze Jessica, een van de modellen zag, wist ze dat speci fiek dit meisje een rood jasje moest dragen. Zwangerschap, geboorte, volwas sen worden, werken, verliefdheid, samen zijn, maar ook de pijn rond scheiding, eigen weg gaan en op nieuw beginnen, krijgen binnen deze expositie hun eigen visuele verhaal. „De foto, zoals ik die in mijn hoofd heb, vergt tijd en geduld. Ik laat me niet opjutten", zegt David se. Uiteindelijk kreeg zij ook de modellen en de organisatie daarin mee. Zo wilde zij bijvoorbeeld dat het licht in de vuurtoren brandde voor de emotionele foto waarin een jonge vrouw, door iedereen wordt verlaten. Alle betrokkenen hebben geduldig gewacht tot het kustlicht werd ontstoken. ,„En tus sentijd werden de wijn en de gla zen uit de kast gehaald en werd het heel gezellig", memoreert de fotografe. Het slotstuk van haar visueel le vensverhaal betreft de titelfoto van deze expositie. De opname biedt een overvloed aan levensvreugde. Alle vrijwilligers uit Westkapelle die meewerkten aan het maakpro- ces zijn hier, jong en oud bijeen in feestelijke kleding. De kracht van de zee geeft bijna letterlijk steun in de rug, de champagne bruist en iedereen lacht. Het lijkt een feest van saamhorigheid. Ter omlijsting van deze expositie stelde Davidse een boekje samen waarin de vijftien foto's zijn opge nomen en waarin zij haar ervarin gen rond de ontwikkeling van dit kunstproject beschrijft. Het maken van exact de opname zoals bedoeld, ervaart Davidse als een 'climax vergelijkbaar met een orgasme'. „Dat duurt maar kort. Het is daarom vooral belangrijk dat de weg er naar toe ook heel mooi is." Q Expositie, t/m zon. 28 september, Dijk- en oorlogsmuseum Polderhuis, Westkapelle, ma. t/m zon.: 10.00 - 17.00 uur. Boekje Over-Vloed, verkrijgbaar in museum Polderhuis en bij Fotoatelier Liesbeth, Middelburg, €25;-,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36