Zeeland 'Wij verkopen vv Vier maritieme festivals in aanloop naar nieuwe Tall Sail Zoutelande drie dagen lang kunstenaarsdorp Waterpomp, drie koeien en medicijnen Oud-raadslid Salomé overleden in Goes Dameskoor zoekt nog nachtegaaltjes Academy biedt gratis film aan op de Markt Kistharmonium in Sint Jacobskerk Oosterscheldekering nacht lang afgesloten Nieuwe stichting wil Sail De Ruyter 2007 in 2012 overtreffen. Zeeuwse en Vlaamse gemeenten investeren in kwaliteit van de kust. Opbrengst openbare verkoop schilderij is voor restauratie kerk. 26 J Woensdag 20 augustus 2008 PZC W GOES - In zijn woonplaats Goes is - naar nu bekend is geworden - op donderdag 14 augustus op 92-jari- ge leeftijd ing. J.A. (Koos) Salomé overleden. Hij was vele jaren actief binnen de plaatselijke en regionale afdeling van de Partij van de Ar beid, onder meer als voorzitter en als lid van de gemeenteraadsfrac tie in Goes. Naast zijn politieke werk was Salomé ook hoofd van het wegdistrict Noord- en Zuid-Be veland bij de provincie Zeeland. OOST-SOUBURG - Dameskoor Bi- naeh Zuuver, dat optreedt in ver zorgingshuizen, kan nieuwe talen ten goed gebruiken. Elke donder dagavond repeteren de vijftigplus sers in het Rode Kruis-gebouw aan de Souburgse Rehobothstraat. Belangstelling? Bel 0118-629050 of mail jalauret@zeelandnet.nl MIDDELBURG - Op de Markt in Mid delburg is morgenavond de film Super Hero Movie te zien. Het is de Nederlandse première van deze ko mische film. De film wordt aange boden door de Roosevelt Aca demy. De voorstelling is in de open lucht, de toegang is gratis. De Roosevelt Academy heeft deze week introductieweek voor de nieuwe studenten. De voorstelling begint om 21.30 uur. VLISSINGEN - De Sint Jacobskerk in Vlissingen heeft er een pronkstuk bij: een heus kistharmonium. Het instrument, dat oogt als een gewo ne klavier, werd vroeger in militai re dienst gebruikt tijdens een veld dienst. De aalmoezenier of leger- predikant trachtte met de muziek de moraal te versterken. Het har monium is inmiddels opgeknapt. Dental Goes B.V. F Wij werken aan uw glimlach! Voor informatie of reparatie van uw kunstgebit. Van de Spiegelstraat 56 4461 LN Goes T+31 (0)113 231220 F+31 (0)113 250335 I www.excent.eu dentalgoes@excent eu Helpende handen voor mooie tanden. BURGH-HAAMSTEDE - De Ooster- scheldekering is van donderdag 20.00 uur tot vrijdag 6.00 uur afge sloten. Rijkswaterstaat voert die nacht wegwerkzaamheden uit. Verkeer wordt over de Zeeland- brug (N256) omgeleid. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het thema is hoogaar zen en platbodems, maar veel van die schepen zullen niet aanmeren tijdens het maritieme festival dat de binnenstad van Vlissingen vol gende week moet sieren. Hooguit tien tot vijftien. „Te wei nig ligplaatsen", treurt Dick Schip per. Hij is voorzitter van de nieu we stichting Sail De Ruyter Zee land, waarin voormalige Sail-stich- tingen zijn samengesmolten. De organisatie, met ook nog Ons Ge noegen-voorzitter Jack de Boo van Uijen en ondernemer Frans van de Velde in het bestuur, gaat in 2012 een poging wagen de Sail van 2007 te overtreffen. Maar eerst nog vier driedaagse ma ritieme festivals, ieder laatste week end van augustus. Een tussendoor tje, simpelweg omdat de stichting niet kan wachten tot 2012. „Net als Amsterdam en Antwerpen." Volgend jaar draait dat om het loodswezen vanwege het 125-jarig bestaan, het jaar erop om stoom- en scheepvaart en in 2011 staat het reddingswezen centraal. Nu zijn het de hoogaarzen en platbodems. Mensen kunnen meevaren met de mosselhoogaars YE36 Andries Ja cob en de Zeeuwse tweemastklip per De Avontuur. De lezingen, die vorig jaar tot op de laatste stoel uit verkocht waren, komen ook terug. Op locatie nog wel: vrijdag in het Muzeeum, zaterdag bij een Hol- Een beperkt aantal schepen telt Vlissingen Maritiem, maar dat geldt niet voor shantykoren, kraampjes en betrokkenheid van horeca en winkeliers. lands bijbootje op het De Ruyter- plein en zondag varend op het wa ter. Kaarten zijn vanaf vrijdag 22 augustus te koop bij de VW. De Sail van 2007 is nog niet uit het geheugen; daarvan komt een foto tentoonstelling op het De Ruyter- plein. En natuurlijk ontbreken ook 'maritieme spelactiviteiten', een braderie rondom de Oude Markt, authentieke vishapjes en de shan tykoren niet. Voor de liefhebbers betreden Marsha, Nigel en verschil lende tributebands het podium op het Bellamypark. En wat de afgelopen evenementen nog wel eens misging, kan nu niet mislukken: de hele binnenstad is bij het festival betrokken. Winke liers houden samen met het Arse naal een - tot nu toe geheime - ac tie en de horeca geeft vrijkaarten weg voor de vaartochten. www.vlissingenmaritiem.nl door Maurits Sep DOMBURG - Neem nou die duin overgang bij Dishoek. Hoger en steiler zijn ze langs de Walcherse kust nauwelijks te vinden. Da's dus al lastig voor mensen die goed ter been zijn, laat staan voor gehan dicapten. „Als wij er nou eens voor kunnen zorgen dat mensen niet meer hijgend en puffend op het strand aankomen", oppert Wim van Tatenhove. De Veerse wethouder voor recrea tie en toerisme is projectleider van '120 kilometer kustkwaliteit', een project waarin Zeeuwse en Vlaam se kustgemeenten van Schou- wen-Duiveland tot en met Middel- kerke nauw samenwerken om hun kusten en stranden een fikse op pepper te geven. Door die interna tionale samenwerking betaalt 'Eu ropa' flink mee. Van Tatenhove: „Vanwege die Eu ropese subsidie is Veere het eerste aanspreekpunt. Wij moeten zor gen dat de plannen in Brussel ko men, dat de eindrapporten er ko men en dat de afrekeningen wor den ingediend. Maar de afzonder lijke gemeenten blijven verant woordelijk voor hun eigen deel- plannen. En als het niet goed gaat, lopen ze zelf het geld mis. Daar kunnen wij niks aan doen. Al zul len we ze achter de broek zitten als het te lang duurt." Wat gaan de verschillende gemeen ten doen? „We hebben voor elke deelkust ge zocht naar een andere invulling. Wij gaan in Veere werken aan de toegankelijkheid van de stranden voor gehandicapten en aan de vei ligheid en de bewaking van de stranden. Dat doen we samen met Stichting Strandexploitatie Wal cheren. West-Vlaanderen gaat erva- 1^ Betere bereikbaarheid, toeganke- lijkheid, veiligheid en beheer van de stranden zijn aandachtspun ten in het internationale project '120 kilometer kustkwaliteit'. Kt MM w door Maurits Sep ZOUTELANDE - Zoutelande heeft zijn eigen kunstroute. Morgen be gint Golvende kunst in bruisend Zoutelande, een driedaags evene ment waar ruim twintig 'artistieke- lingen' hun werk tonen. De kunstroute vindt voor de eer ste keer plaats en is een initiatief van Jeannette Marcusse. De route voert langs dertien plaatsen in het dorp waar kunstenaars hun werk laten zien. Ook tien andere kunste naars zullen samen met de 'eigen' kunstenaars van het dorp expose ren. De kunstroute kent in ieder geval twee hoogtepunten. Temeuzenaar Maurits Schoenmaker, zoon van de Zoutelandse schilder H.J. Schoenmaker (1913-1995), heeft een aquarel gemaakt met de titel Kerk van Zoutelande. Hij heeft het in 2001 nageschilderd van een ge kleurde ansichtkaart van de kerk uit 1950. Het schilderij is te koop. Intekenen kan vandaag in een boek in de Catharinakerk en tij dens de kunstroute. Zaterdag, op de afsluitende dag van de kunstma nifestatie, wordt het officieel ver kocht aan de hoogste bieder. De opbrengst is bestemd voor de res tauratie van de Catharinakerk. Die is dringend nodig, omdat de mu ren van de kerk ernstig zijn aange tast door zout, waardoor de voe gen en de stenen letterlijk verkan keren. Ook de Zoutelandse kunstenares Lut Lievense heeft iets extra's ge daan voor de kerk. Zij heeft een verjaardagskalender gemaakt met foto's van oude schilderijen van de kerk met daarbij teksten die zij zelf Tijdens de kunstroute Zoutelande wordt geld ingezameld voor de restaura tie van de Catharinakerk in het dorp. foto Ruben Oreel heeft geschreven. De kalender is te koop in 't Boekenhuisje. Lievense presenteert morgen op de eerste dag van de kunstroute tevens haar nieuwe dichtbundel NamasTé. Het eerste exemplaar wordt aangebo den aan wethouder Jan Bostelaar van Veere. De kunstroute begint morgen om 15.00 uur en duurt die dag tot 21.00 uur. Op vrijdag en zaterdag duurt het evenement van 10.00 tot 17.00 uur. I www.kunstroutezoutelande.nl I** In het dorp Zoutelande vindt morgen tot en met zaterdag voor het eerst een kunstroute plaats: Golvende kunst in brui send Zoutelande. ring opdoen met ecologisch strand- beheer en Schouwen-Duiveland werkt bijvoorbeeld aan de bereik baarheid van de kust. Wat ande ren aan ervaringen opdoen, kun nen wij later ook gebruiken." Wat moet er gebeuren om de stran den toegankelijker te maken? „Je moet kijken naar het onder houd en naar de voorzieningen. Zijn er trappen en hoe zien die er uit? Of kun je een steile overgang zoals bij Dishoek misschien verleg gen zodat hij minder steil wordt? Er zijn ook al speciale strandrol- stoelen voor gehandicapten. Maar de tijd staat niet stil. Wat vandaag nieuw is, is morgen oud. We gaan ons zetten naar de laatste trends." Overheden en recreatieondernemers hebben al vaker gezegd dat toeristen niet meer alleen naar Zeeland ko men voor zon, zee en strand en dat er dus meer moet zijn. Waarom dan zoveel geld investeren in de kust en niet in voorzieningen in het achter land? Aan de kust is toch al veel ge daan? „Nee, daar is wel veel over gezegd en geschreven, maar niet aan ge daan. Lang niet alle plannen zijn uitgevoerd. Bovendien is kwali teitsverbetering een voortdurend proces. Je moet je ook realiseren dat wij niet de enige zijn met een strand. De hele Noordzeekust is beschikbaar als badplaats. Er is dus veel concurrentie. Wij verkopen het product zon, zee en strand en we zien nog steeds dat toeristen heel gecharmeerd zijn van onze Zeeuwse kust. Zolang de zon schijnt, komen ze graag." Dit project, kustversterking, Zwakke Schakels, iedereen is maar bezig met die kust. Hoe weet je nog wie wat doet en of het allemaal wel bij el kaar past? „Daar hebben we als bestuurders natuurlijk goed overleg over. Als voor Zwakke Schakels de duinen worden versterkt, gaan wij niet op hetzelfde moment een duinover gang aanpakken. Dan maken we goede afspraken en zorgen ervoor dat projecten elkaar opvolgen in tijd." VLISSINGEN - Het succesvolle eerste verkoopjaar van de Boekenboog in Vlissingen heeft vooral de Tibet aanse vluchtelingen in India goed gedaan. Een jaar nadat Frans de Reeper en Heieen Alders hun huis en garage aan de Hendrick Vroomlaan ver bouwden tot tweedehands boeken winkel, maken zij de balans op. Ze hebben 5500 boeken verkocht en daarmee 6700 euro verdiend. Dat geld is besteed aan een nieu we waterpompinstallatie voor een Indiaas bejaardenhuis in een vluch telingenkamp, landbouwbenodigd- heden, drukkosten voor bijna vijf honderd studieboeken en medicij nen en levensonderhoud van een groot gezin, een blinde man en drie arme monniken. De winkel is elke woensdagmid dag geopend, én op zaterdag. www.deboekenboog.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28