Zeeland PZC Oranjezon wordt monument over miskraam Bezwaren tegen Maasvlakte 2 afgekocht 25 Locatie brede school gekozen Walchers natuurgebied krijgt in november ook aardkundige wandeling. Onfatsoenlijk Opknapbeurt kerk Sint Laurens kan beginnen Woensdag 20 augustus 2008Tip? redwalch@pzc.nl SINT LAURENS - De kerkbanken van de hervormde kerk van ging het leeghalen van de kerk sneller dan gedacht zodat het streekproducten kopen. Hoogtepunt van de kunstmarkt is de Sint Laurens staan sinds gistermiddag bij de verschillende gebouw nu zo goed als klaar is voor de grote opknapbeurt, verkoop van de Map van Veere met daarin maar liefst veertien kerkgangers thuis. De grenen vloer werd gisteren verwijderd Maar eerst wordt zaterdag nog een kunst- en antiekmarkt ge- houtgravures van Dirk van Gelder, een van de belangrijkste Ne en is ook al verkocht. Dankzij de inzet van vele vrijwilligers houden en kunnen belangstellenden in en bij de kerk allerlei derlandse grafici van de twintigste eeuw. foto Ruben Oreel door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Natuurgebied Oran jezon tussen Oostkapelle en Vrou wenpolder wordt zeer waarschijn lijk uitgeroepen tot 'aardkundig monument'. Het is één van de zeer weinige plekken langs de Ne derlandse kust waar duinen op na tuurlijke wijze ontstaan. „Oranjezon is een aangroeikust. Het ontstaan van nieuwe duintjes is een actief proces. Je kunt daar dus nog het proces volgen dat zich de afgelopen eeuwen aan de hele Nederlandse kust heeft afge- OOST-SOUBURG - De nieuwe brede school in Souburg-Noord komt op de locatie Kroonjuweel/Karei de Grote/Torenweg. Dat heeft het col lege besloten. B en W hebben ook een programma van eisen vastge steld. De gemeente bouwt de school, waarin ook voorzieningen voor de hele wijk komen, samen met de Woningstichting Walche ren. Het gebouw kost tien miljoen euro en moet begin 2011 klaar zijn. speeld", verklaart Huibert Simons, districtshoofd noord van Het Zeeuwse Landschap. Maar je moet er als achteloze wan delaar wel op gewezen worden dat het bijzonder is wat je daar wel - en aan de rest van de Nederlandse kust bijna niet meer - kunt zien, merkt Simons op. Daarom wil Het Zeeuwse Landschap eind novem ber gelijktijdig met de aanwijzing van Oranjezon als aardkundig mo nument een aardkundige wandel route openen door het natuurge bied. De route voert vanaf het pompsta tion Oranjezon over bestaande pa den door het gebied. De wande ling wordt twee tot drie kilometer lang, verwacht Simons. Onderweg door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland kiest voor geld en ziet daarmee af van procedures te gen de aanleg van de Tweede Maas vlakte en de aanvullende afspra ken voor de Voordelta. Schouwen-Duiveland heeft hier over een overeenkomst getekend met het Havenbedrijf Rotterdam en Project Mainport ontwikkeling Rotterdam (PMR). De gemeente ontvangt 3,4 miljoen euro. „Wij kunnen wandelaars op bijzondere plekken op informatiebordjes le zen wat ze daar aan aardkundige bijzonderheden zien. „We geven uitleg over het ontstaan van dui nen en over geologische proces sen. Dan moet je denken aan de fossiele zeereep, de reep waar vroe ger het strand lag maar die nu ver der landinwaarts ligt. En aan stuif- kuilen: plekken die vroeger de bo venkant van de duinen vormden maar die door het uitstuiven van zand nu kuilen zijn geworden. En Langs de Walcherse kust bij Oranjezon is te zien hoe nieuwe duinen ontstaan. Daarom ver dient het gebied een monumen tenstatus en een wandelroute. zijn content", zegt wethouder Ad Verseput. „Wij denken dat we goede afspra ken hebben gemaakt." De gemeente heeft ook in de toe komst geen mogelijkheid meer om bezwaar te maken. Ook niet als de voorwaarden voor het zeere servaat (of bodembeschermingsge- bied zoals het nu genoemd wordt) aangescherpt worden, omdat de natuurdoelstellingen niet gehaald worden. aan wat wij embryoduintjes noe men, jonge duintjes die aan de kust aangroeien, nog voor de eer ste echte duinen. Het ziet er alle maal mooi uit in Oranjezon en de mensen wandelen er wel, maar er is zo veel meer over te vertellen. Dat leidt ook tot meer begrip bij mensen over wat zich afspeelt in de natuur en hoe leuk het is om dat mee te maken." Eind november vindt de 'week van de levende bodem' plaats. Dan zijn zowel de aanwijzing tot aardkundig monument en de ope ning van de wandelroute gepland. De informatiepanelen langs de wandelroute worden betaald door Het Zeeuwse Landschap en de pro vincie Zeeland. „Je moet bepaalde afwegingen ma ken. Wij zijn nooit tegen de aan leg van de Tweede Maasvlakte ge weest, die is van economisch be lang voor Schouwen-Duiveland. We hebben alleen wel gezegd dat het geen nadelige effecten mag hebben voor het toerisme." Alleen de juridische procedure die nu nog loopt bij de Raad van State tegen de aanwijzing van de Voor delta tot Natura 2000 gebied wordt wel voortgezet. VLISSINGEN - Het politieonderzoek naar de vrouw die vorige week za terdag een miskraam heeft gehad op de parkeerplaats bij de Spui- kom in Vlissingen heeft geen resul taat gehad. „Het ligt stil", zegt poli tiewoordvoerder Alwin Don. Er hebben zich geen getuigen gemeld bij de politie. Er wordt nog wel technisch onder zoek gedaan door het Nederlands Forensisch Instituut. Stil''- ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Een oudere dame naar haar leef tijd vragen is zo onfatsoenlijk. Dat doe je niet. Een collega kon desondanks onlangs zijn nieuws gierigheid niet bedwingen. Hij stelde de moeder van een oude schoolvriend op een feestje de vraag: 'Hoe oud bent u eigen lijk?' Ze keek hem aan, alsof ze water zag branden. Toch ant woordde ze. „Achtenveertig", draaide ze wat cijfers om. Ze keek er ondeugend bij. Zo van: 'Daar heb je zeker niet van te rug'. Hij had dat wel. „Nou", rea geerde hij, „dan ziet u er behoor lijk oud uit voor uw leeftijd." Zou ze een klap geven? „Dat is een punt voor jou", antwoordde ze als een jonkie. it ÉiÉNHitiM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27