Consumenten mijden groenteman en slager Aanpak regeldruk freelancer Watersportsector zit te springen om vaklui Sun Travel is failliet verklaard Inflatie-explosie in Zimbabwe Nu I,49 Ordina verwacht zonder Robeco minder omzet en winst Studenten kopen studieboek liefst nieuw Heijmans verkoopt Industrieservice Beleggingsfondsen verliezen kapitalen Slowakije slaat eerste euromunten Door vergrijzing dreigt een personeelstekort bij de watersportbedrijven. Van 2,29 W PZC Woensdag 20 augustus 2008 1 7 MAASTRICHT - De rechtbank van Maastricht heeft gisteren het faillis sement van reisorganisatie Sun Travel uitgesproken. De Stichting Garantiefonds Reis gelden (SGR) vroeg het faillisse ment vorige maand aan omdat Sun Travel geld tekort had en zes honderd geboekte reizen niet meer kon betalen. Van ongeveer 2000 Belgen en Nederlanders ging hun vakantie naar Turkije niet door. SGR-directeur Piet Hein Debets zegt zeker een miljoen euro te goed te hebben van de reisorgani satie. Bewindvoerder Emile Savel- koul kon gisteren nog niets zeggen over de oorzaak van het faillisse ment en mogelijk banenverlies. HARDERWIJK - Om hun regeldruk te verminderen kunnen freelan cers en zelfstandigen hun admini stratieve rompslomp uit handen la ten nemen door een commerciële organisatie. Daartoe hebben uitke ringsinstituut UWV en de Belas tingdienst een constructie goedge keurd van de Uniforce Group. Veel mensen hebben volgens de Uniforce Group moeite met het re gelen van de zogeheten Verklaring Arbeidsrelatie (VAR), die een zelf standige zonder personeel (zzp) nu nodig heeft om aan de slag te gaan. De zzp'ers wordt het hemd van het lijf gevraagd en de VAR-verklaring zou de 'eenpitters' ook belemmeren in hun groei, om dat deze het verwerven van nieu we opdrachtgevers bemoeilijkt. FNV Zelfstandigen en de vereni ging Platform Zelfstandige Onder nemers (PZO) menen dat de VAR inderdaad op punten verbetering behoeft, 'maar een nieuwe con structie verzinnen is geen oplos sing, maak liever de bestaande be ter', aldus de FNV. DEN HAAG - De consument heeft de groenteman, slager en bakker in het tweede kwartaal links laten liggen. Mede door prijsstijgingen is veel meer ingeslagen bij de su permarkt. In het tweede kwartaal verkochten de kleine winkeliers 7,5 procent minder dan een jaar ge leden. De hardste klappen kreeg de groenteboer. De omzet, die al sinds vorige zomer achteruit hol de, is begin dit jaar met bijna twaalf procent teruggelopen. Bij de slagers was er een omzetda ling van drie procent. „De slager maakt fors minder winst, want de kosten stijgen snel. Het gaat al ja ren niet geweldig, vooral de klein tjes hebben het moeilijk", zegt di recteur John van Dorst van het ac countantsbureau voor slagers BBB. De supers verkochten ruim twee procent meer. De boodschappen waren in juni 5,5 procent duurder dan een jaar geleden. „De prijs zal de reden zijn waarom de klant ver huist naar de supermarkt", meent bedrijfstakanalist Ruud Ververs van het Hoofdbedrijfschap Detail handel. Het Europees Kampioen schap voetbal leidde in het tweede kwartaal niet tot de gebruikelijke extra omzet. Ook non-food winkels als drogiste rijen hebben geen reden tot jui chen. In het tweede kwartaal groei de de omzet van de detailhandel met 2,3 procent. Dat is bijna ge heel toe te schrijven aan de hogere prijzen. Het is het slechtste resul taat sinds 2005. NIEUWEGEIN - Automatiseerder Ordina verwacht dit jaar minder omzet en lagere winstmarges te halen dan aanvankelijk gesteld. Het bedrijf uit Nieuwegein verloor een belangrijke klant, namelijk Robeco. Ordina rekent nu op een omzet van 700 tot 720 miljoen euro. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Eerder rekende Ordina op een omzetgroei van ten min ste 10 procent ten opzichte van 2007, ofwel een omzet van ongeveer 732 miljoen euro. Ook de winstmarge prognose werd verlaagd. Ordina rekent nu op een mar ge van 7 tot 8 procent, terwijl het eerder nog op een marge van ruim 9 procent rekende. In het afgelopen halfjaar steeg de omzet van Ordina met 16 procent tot 360,7 miljoen euro. Het bedrijfsre sultaat (ebita) daalde licht tot 25,4 miljoen euro. foto Marcel Antonisse ANP AMSTERDAM - Studenten kopen hun studieboeken het liefst nieuw. Dat blijkt uit een steekproef onder ruim tweeduizend studenten. Driekwart (77 procent) van de on dervraagde studentren laat weten de voorkeur te geven aan nieuwe boeken. Voor het begin van het studiejaar heeft 73 procent van de studenten de boeken al in het be zit. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de boekhandelketen Selexyz. DEN BOSCH - Bouwbedrijf Heij mans verkoopt zijn onderdeel In dustrieservice aan SPIE Neder land. Dit bedrijf is gespecialiseerd in technische en industriële dienst verlening. Heijmans verwacht in het najaar rond te zijn met SPIE. Heijmans Industrieservice houdt zich bezig met ontwerp, nieuw bouw, renovatie en onderhoud van installaties. Het bedrijf werkt voor opdrachtgevers in de (pe trochemische en staalindustrie. AMSTERDAM - Nederlandse beleg gingsfondsen hebben in de laatste vier kwartalen bijna 21 procent van hun vermogen verloren. Eind juni bedroeg de waarde 78,5 mil jard euro. Dat melde gisteren De Nederlandsche Bank. De waarde daalt doordat beleggers geld wegha len uit fondsen en door beleggings- verliezen. In het tweede kwartaal van dit jaar beliep de waardedaling 5,1 miljard euro. BRATISLAVA - Slowakije heeft giste ren de eerste euromunt geslagen. Het land voert de munt in per 1 ja nuari. De 1 en 2 euromunten krijgen een afbeelding van een kruis op een berg met drie toppen. De kleinere munten worden voorzien van een afbeelding van de berg Krivan. SNEEK - Watersportbedrijven zit ten te springen om personeel. On der meer door vergrijzing dreigt er op termijn een tekort aan vakmen sen te ontstaan. Om het tij te ke ren lanceert brancheorganisatie Hiswa begin september een specia le vacaturebank op internet. Momenteel is 36 procent van de werknemers in de sector ouder dan 45 jaar. Deze groep gaat bin nen nu en vijftien jaar met pen sioen. Doel van de vacaturebank is om vraag en aanbod op een eenvoudi ge manier bij elkaar te brengen. Nu adverteert iedereen in de sec tor nog op eigen houtje in allerlei media, waardoor het lastig is een goed overzicht te krijgen. „Het gaat om banen op alle ni veaus. Er is behoefte aan vakmen sen zoals scheepstimmerlieden, maar ook aan managers, technici en ontwerpers" zegt woordvoert- der Jan Ybema van Hiswa. Naast de vacaturebank moet er meer ge beuren. „De watersportbranche is een tamelijke jonge en daardoor re latief onbekende sector. Daarom proberen we via projecten scholen en studenten te interesseren voor de branche. Van die groep moeten we het tenslotte straks hebben. Zij moeten straks de plekken inne men van de ouderen die vertrek ken." Er moeten weer meer vakgerichte opleidingen komen en de aantrek kelijkheid van branche moet nog meer over het voetlicht gebracht worden. Ybema: „De meeste men sen die er eenmaal werken, doen dat tot hun pensioen. Dat zegt ge noeg." HARARE - De inflatie in Zimbabwe bereikte in juni een recordpeil van 11,27 miljoen procent. Een maand eerder bedroeg de geldontwaar ding nog 2,2 miljoen procent. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cij fers van het Zimbabwaanse Cen traal Bureau voor de Statistiek. Nergens anders is de inflatie zo ernstig. De geldontwaarding is een teken van de economische crisis in het land. Zimbabwe kent chroni sche brandstof- en voedseltekor ten. Eind juli besloot de Centrale Bank nog om tien nullen op de geldbiljetten weg te strepen. Eco nomen denken dat het echte infla tiecijfer nog hoger ligt. In maart won de oppositie de ver- h> kiezingen in het land. In de twee de ronde won president Robert Mugabe na een campagne vol ge weld. Onder druk van de interna tionale gemeenschap zitten sinds enkele weken oppositieleider Mor gan Tsvangirai en Mugabe om de tafel. Speciaal gekweekt voor buiten! Plaats de uitbundig bloeiende plant niet direct in de zon. Houdt de potkluit vochtig. Excl. sierschaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17