Brand verwoest acht woningen Politie zoekt hulp via internet Rover-woordvoerder uit zijn functie gezet Minder criminelen opnieuw in de fout Groningen verbiedt megaveebedrijf Jongen brandde kaarsjes bij foto van overleden vader en viel in slaap. Vaker dossiers van misdrijven online om tips burgers te krijgen. Column over Femke Halsema schiet in het verkeerde keelgat. Veiligheidshuizen houden veelplegers vaker op rechte pad. PZC Maandag 18 augustus 2008 5 Door een brand aan de Koning Willem I Laan in Hoofddorp zijn acht woningen verwoest. foto Sander Koning/ANP HOOFDDORP - Een brand heeft za terdag acht woningen in Hoofd dorp verwoest. De huizen maak ten deel uit van een complex van dertien woningen. Twee huizen lie pen water- en rookschade op. Er vielen geen gewonden. Een 17-jarige inwoner van Hoofd dorp, die zaterdag werd gearres teerd, is gisteren vrijgelaten. De po litie gaat ervan uit dat er sprake is van een ongeluk. De jongen woon de zeifin de wijk. Hij heeft de poli tie verteld dat hij kaarsjes heeft ge brand bij de foto van zijn overle den vader. Hij is daarna in slaap ge vallen. Toen hij wakker werd, stond de woonkamer in brand. Volgens de politie is de jongen daarna direct de woning uitgevlucht en heeft hij alarm geslagen bij de buren. Ook heeft hij een huisdier uit de achter tuin in veiligheid gebracht. Getui gen hebben dat ook bevestigd. Het vuur verspreidde zich via de daken naar andere woningen. De brandweer sloeg daarom gaten in de daken van de aangrenzende wo ningen, in de hoop het vuur tegen te houden. Om de brand te bestrijden is de hulp ingeroepen van omliggende brandweerkorpsen. Vijftig bewo ners van de ontruimde woningen zijn elders ondergebracht. In eer ste instantie konden zij in het poli tiebureau terecht. Een aantal is nu bij familie of kennissen. Het nablussen heeft nog uren ge duurd. Acht woningen moeten vol gens de brandweer als verloren worden beschouwd. Hoe groot de totale schade is, is onbekend. De woningen dateren uit de jaren zestig en zijn een aan tal jaren geleden gerenoveerd. door Marcel Proos DEN HAAG - De politie wil veel va ker en sneller informatie over mis drijven online zetten. Zo wil zij via het internet meer burgers be trekken bij het oplossen van mis drijven. Burgers kunnen straks op de website politie.nl terecht voor informatie over onopgeloste misda den en foto's en video's van ver dachten. De politie hoopt zo meer zaken op te lossen. Dat heeft een woordvoerder van de Raad van Hoofdcommissaris sen gezegd. Diverse politiekorpsen experimen teren met internet om hulp van burgers te krijgen. Op de site poli- tieonderzoeken.nl plaatst een aan tal korpsen dossiers van onopgelos te zaken, de politie Hollands-Mid den heeft een eigen online video kanaal op YouTube en het korps in Amsterdam zet foto's van over vallers online. De politietop onderzoekt welke van deze initiatieven landelijk kun nen worden ingevoerd. Politieon- derzoeken.nl en een eigen YouTu- be-kanaal zijn daarbij de belang rijkste kanshebbers, aldus de woordvoerder. De politie wil deze initiatieven onderbrengen bij de bestaande website politie.nl, zodat de burger weet waar hij moet zijn. De woordvoerder kan nog niet zeg gen wanneer deze internetpagina moet zijn uitgebreid. Het is de bedoeling om informatie online te zetten binnen 24 uur, na dat is een misdrijf is gepleegd. Juist in een vroeg stadium - door de politie ook wel het 'gouden eer ste uur' genoemd - is de hulp van burgers belangrijk. „We willen sneller gebruikmaken van het col lectief geheugen", stelt de woord voerder. HILVERSUM - Reizigersvereniging Rover heeft Rikus Spithorst uit zijn functie als woordvoerder ont heven. Dat heeft de reizigersorgani satie gisteren laten weten. Spithorst kwam in opspraak om dat hij onder het pseudoniem DriekOplopers een column op de jongerensite Fok.nl schreef waarin hij opriep het woonhuis van frac tievoorzitter Femke Halsema van GroenLinks in brand te steken. Rover stelt in een persbericht dat de column van Spithorst welis waar 'was bedoeld als satire, maar als zodanig onvoldoende herken baar was en hoe dan ook iets waar Rover niet mee geassocieerd wenst te worden'. De column van Spithorst hield ver band met de zaak rond Groen- Links-Kamerlid Wijnand Duyven- dak, die vorige week de fractie ver liet vanwege zijn linkse actieverle den. Halsema had Duyvendak 'integer' genoemd. „Rover-voorzitter Michael van der Vlis had Spithorst eerder verzocht daar op Nova, waar hij ter toelich ting was uitgenodigd, volledig en ondubbelzinnig afstand van te ne men en zijn diepe excuses aan te bieden. Dat heeft hij onvoldoende gedaan en dus heeft de voorzitter hem per onmiddellijk van dat woordvoerderschap ontheven", meldt Rover. De Amsterdamse PvdA zette zater dag ook een punt achter de samen werking met de voormalige Rover-voorlichter. Hij schreef elke veertien dagen een column op de website van de partij, maar daar is nu een einde aangekomen. Spithorst stelde zaterdagavond in het actualiteitenprogramma Nova dat de column satirisch bedoeld was en dat hij nooit de bedoeling heeft gehad de GroenLinks-politi- ca op te blazen. OLDEHOVE - Als eerste laat de pro vincie Groningen geen nieuwe in tensieve veehouderijen meer toe. Gedeputeerde Staten weren 'mega lomane bedrijven die de menselij ke maat ver te boven gaan'. Alleen bestaande varkens- en kippenmes- terijen mogen binnen bepaalde grenzen uitbreiden. „Wij staan niet toe dat familiebe drijven worden weggeblazen door kapitaalkrachtige ondernemers uit Brabant die bezig zijn de bedrijfs tak verregaand te industrialise ren", aldus gedeputeerde Mare Ca- lon. Calon vervolgt: „Wij stellen gren zen aan de groei en vinden super- grote stallen een aantasting van het landschap. Daarbij zitten we niet te wachten op plattelandswe gen die door extra transport kapot worden gereden." Gedeputeerde Staten van Gronin gen willen niet dat mest- en var kensquota worden overgeheveld naar megabedrijven die al enige tijd op het vinkentouw zitten. DEN HAAG - Het aantal criminelen dat opnieuw de fout in gaat, is de afgelopen jaren gedaald. Het gaat om enkele duizenden criminele veelplegers die door bemiddeling van 'veiligheidshuizen' op het rech te pad worden gehouden. In een veiligheidshuis werkt een team van politie, justitie en hulp verleners nauw samen bij het voor komen van criminaliteit. Het Veiligheidshuis in Tilburg, één van de eerste in Nederland, meldt dat de gevallen van recidive onder criminele jongeren van 2000 tot 2006 met de helft is teruggedron gen. Het gaat om enkele honder den jongeren die twee jaar lang geen delict hebben gepleegd. Lan delijk valt nog 62 procent van alle criminele jongeren in herhaling, meldt het ministerie van Justitie. Bij volwassenen is dat 74 procent. „Omdat we er met z'n allen boven op zitten, voorkomen we dat jon geren uitgroeien tot criminelen waar niets meer mee te beginnen valt", zegt John Wauben, manager van het Veiligheidshuis in Tilburg. De methode werkt ook bij volwas sen en veelal verslaafde veelple gers. Bij het Veiligheidshuis in En schede nam het aantal delicten dat werd gepleegd door zeer actieve veelplegers in drie jaar tijd met de helft af Zij maakten zich regelma tig schuldig aan woninginbraak, zakkenrollerij en auto- en winkel diefstal. In 2004 ging het om 592 delicten; in 2007 waren dat er 301. In Nederland zijn er 26 veiligheids huizen. Samen zorgen zij ervoor dat enkele duizenden criminele jongeren en veelplegers niet meer de fout in gaan. Veiligheidshuizen worden betaald door gemeenten en het ministerie van Justitie. Minister Hirsch Ballin van Justitie breidt het aantal veiligheidshuizen uit van 26 naar 40; de nieuwe moe ten volgend jaar in bedrijf zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5