Binnenland Scherpe kritiek op niet reanimeren Meteen weer in de stress na de vakantie 'In principe reanimeren we altijd' Romeinse weg in Limburg zichtbaar Klimmer uit Almere komt om in Italië Internetoplichter aangehouden Man betrapt in gestolen speedboot Brandende auto eist twee levens Balkon en berging bij nieuwe flats verplicht Overgang tussen vakantie en werk voor veel mensen te abrupt. Verzorgingshuis wil oude bewoners alleen op verzoek helpen. Verzorgingshuizen in Zeeland reageren op beleid in Amersfoort. 4 I Maandag 18 augustus 2008 PZC RIMBURC - De provincie Limburg heeft zaterdag met zes gemeenten afgesproken om waar mogelijk is de Via Belgica weer zichtbaar te maken. Dat is de oude weg van Boulogne sur Mer naar Keulen uit de Romeinse tijd. Bij Rimburg, waar het convenant werd onderte kend, gaat de weg over grensrivier de Worm naar Duitsland. De weg wordt onder meer zichtbaar ge maakt door restauratie van oude overblijfselen en door het op nieuw bouwen van Romeinse bouwwerken. ROME - Een Nederlandse bergbe klimmer is omgekomen in het Ita liaanse deel van de Alpen. De man en zijn Engelse kompaan raakten vrijdag verdwaald tijdens nood weer in het Monte Rosa-bergmas- sief, bij de grens met Zwitserland. Volgens de hulpdiensten zijn bei de mannen doodgevroren. De stof felijke overschotten werden gevon den op ongeveer 4000 meter hoog te, nabij een bivak. Volgens het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is de omgekomen bergbeklimmer een man (1961) uit Almere. GRONINGEN - Een 44-jarige inwo ner van Groningen is door de poli tie aangehouden, omdat hij ervan wordt verdacht mensen in heel Ne derland met behulp van internet te hebben opgelicht. De man liet betalen voor producten die hij aan bood op internet, maar hij leverde die nooit af De man, die een bekentenis heeft afgelegd, bood via internet diverse goederen te koop aan. Het ging met name op computers en fotoca mera's of onderdelen daarvan. DRIEBERGEN - Dertien waterspor ters zijn zaterdag tijdens een con troleactie op de bon geslingerd. Een 29-jarige man uit Twisk werd aangehouden, omdat hij in een ge stolen speedboot rondvoer. Actie Regenboog had plaats op het IJssel- meer bij Enkhuizen. Zo'n 27 opsporingsambtenaren van KLPD, het Agentschap Tele com, de douane en de Belasting dienst controleerden 44 waterre creanten. Dertien van hen kregen een bekeuring voor uiteenlopende zaken. HEIJEN - Twee vrouwen zijn gister avond op de N271 bij Heijen in Limburg om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten vloog bij een ongeluk in brand. De slachtof fers slaagden er niet in de auto tij dig te verlaten. Volgens de politie kwam het voer tuig in de berm terecht en stortte vervolgens van een talud af Direct daarna vloog de wagen in brand. De toegesnelde brandweer kwam te laat om de inzittenden uit de vuurzee te redden DEN HAAG - Nieuwbouwflats moe ten weer opgeleverd worden met een balkon en een berging. Minis ter Ella Vogelaar van Volkshuisves ting legt dit vast in een nieuw bouwbesluit. Sinds 2003 is de ver plichting om de flats te voorzien van een buitenruimte en een ber ging geschrapt. Verwacht werd dat de markt zijn werk zou doen en dat aannemers uit zichzelf tege moet zouden komen aan de wen sen van de kopers. Dat heeft ech ter tot veel kritiek geleid. 8PETER VAN STRAATEN door Berrit de Lange DEN HAAG - Eenmaal weer op kan toor is het snel gedaan met het va kantiegevoel. De overgang tussen vakantie en werk is voor veel men sen té abrupt. Hun uitgeruste, ont spannen vakantiegevoel sijpelt on middellijk weg om plaats te ma ken voor stress en vermoeidheid. „Om de 'na-de-vakantie-dip' te be teugelen, is het zaak om de eerste week op kantoor zelf stevig de re gie in handen te houden", zegt or ganisatieadviseur Luc Mutsaers van plezieropjewerk.nl. Hij advi seert om prioriteiten te stellen en een duidelijke dagindeling te ma ken. Mutsaers: „Vergeet daarbij vooral niet om tijd vrij te maken om bij te kletsen met collega's die ook op vakantie zijn geweest. De sfeer op kantoor is van groot be lang voor het welzijn." Volgens Mutsaers gebruiken veel mensen de vakantie om na te den- 'Vakantie is eigenlijk ook een beetje een geforceerd fenomeen' ken over hun carrière. „Ze beslui ten bijvoorbeeld een opleiding te gaan volgen of van baan te veran deren. Iemand die de knoop heeft doorgehakt, doet er goed aan met een de eerste dagen na terugkeer in actie te komen." Eén op de drie werknemers vreest na de vakantie volop in de stress te belanden. „Niet zo gek, want de mens is een gewoontedier", zegt Tjeerd Jorritsma van Arbeids Psy chologie Amsterdam. „Als je drie weken of langer uit je dagelijkse doen en laten bent, nemen lichaam en geest een ander biorit me aan." De beste manier om te voorko men dat werk na de vakantie een marteling wordt, is ook de rest van het jaar te zorgen voor voldoende ontspanning, stelt Jorritsma. „Va kantie is eigenlijk ook een beetje een geforceerd fenomeen. Sommi ge mensen komen helemaal niet bij in de vakantie." DEN HAAG - Het St. Pieters en Blo- klands Gasthuis in Amersfoort ligt zwaar onder vuur. Het verzorging stehuis wil zijn bewoners van bo ven de zeventig jaar niet langer re animeren, tenzij iemand van tevo ren nadrukkelijk heeft aangegeven dat wel te willen. De Nederlandse Vereniging voor Klinische Geria trie (NVKG) vermoedt dat het te huis handelt uit geldgebrek. De cursussen waarin het perso neel leert te reanimeren, zijn te duur en tijdrovend, aldus voorzit ter Paul Dautzenberg van de NVKG. Daardoor weten de werk nemers volgens hem niet goed hoe te handelen in acute situaties. „Het tehuis kan niet waarmaken dat het personeel goed kan reani meren." Het gasthuis garandeert echter dat iedere bewoner in geval van nood wordt gereanimeerd als hij daar toestemming voor heeft gegeven, zegt directeur Hans Ol- gers. Het verzorgingstehuis stelt verder dat reanimatie bij zeventigplussers te veel lichamelijke schade ople vert, waardoor de levenskwaliteit in het geding komt. Dat is een 'drogreden', vindt Dautzenberg. De Hartstichting noemt de leef tijdsgrens 'belachelijk'. Het is abso luut niet zo dat mensen van bo ven de zeventig 'per definitie' slecht uit een reanimatie komen, aldus een woordvoerster. Uit recent onderzoek zou blijken dat 89 procent van de patiënten, ook ouder dan zeventig, na rea- 1^ Bewoners van zeventig jaar en ouder van een verzorgingshuis in Amersfoort worden niet gereani meerd. Tenzij vooraf is aangege ven dat dit wel moet gebeuren. nimatie nog zelfstandig kan leven. Dautzenberg, zelf klinisch geriater in het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch, vindt dat het niet aan de directie is om een dergelijk be leid in te voeren. „Elke bewoner van het tehuis moet in overleg met zijn huisarts besluiten of re animatie wenselijk is." Hij vindt het wel begrijpelijk dat de directie van het verzorgingstehuis de dis cussie over reanimatie aan wil gaan. Veel ouderen willen volgens hem niet dat ze worden gereani meerd. „Maar de manier waarop het Gasthuis te werk gaat, schiet te kort." Het tehuis zelf zegt de ophef te be treuren. De maatregel is genomen in overleg met de cliëntenraad, al dus directeur Olgers. Hij bena drukt dat de te volgen procedure bij reanimatie met alle bewoners is besproken. Deze afspraken wor den opgenomen in het zorgdos- sier. GArtT U VÉRDER. If< BE/y EEW aL oofk' MIDDELBURG - Bij Zorgstroom wordt iedereen in een verzorgings huis gereanimeerd, tenzij mensen zelf aangeven dat ze niet gereani meerd willen worden, laat Léon Phernambucq weten. „Als ze het niet willen, gebeurt het ook niet. Dat wordt vastgelegd in het dos sier zodra mensen het verzorgings huis binnenkomen." Zorgstroom heeft verzorgingshuizen in Middel burg en Veere. Zorgstroom heeft met de cliënten raad een reanimatiebeleid vastge steld, zegt Phernambucq. „Het is gek om vast te stellen dat je niet meer reanimeert, maar het kan. Overigen geven veel oude mensen zelf aan dat ze niet meer gereani meerd willen worden. Die zeggen: ik heb een mooi leven gehad. Als daar door een hartaanval een ein de aan komt, dan wil ik niet meer, want ik weet niet wat er daarna nog over blijft. En dat kan ik me heel goed voorstellen." De Stichting Voor Regionale Zorg verlening heeft hetzelfde beleid als Zorgstroom. „Wij reanimeren in principe wel", zegt Miriam Drost. „Het uitgangspunt is dat mensen het zelf bepalen. Als ze niet gere animeerd willen worden, dan doen we dat niet." Drost heeft het voor één verzorgingshuis van SVRZ opgezocht. Een kwart van de bewoners wil niet gereani meerd worden. 'Wij hebben zelfs nog veel 80-plussers die nog heel kwiek zijn' Martijn Heijens is verpleeghuisarts in De Blaauwe Hoeve in Hulst. Heijens: „Het stellen van een leef tijdsgrens aan reanimatie is niet zo gerechtvaardigd. Ieder individu is anders en of wel of niet met suc ces gereanimeerd kan worden hangt mede af van de conditie van degene die gereanimeerd moet worden. Toch kan ik me wel een beetje voorstellen dat voor een groot deel van bewoners een reani matie niet veel goeds meer kan doen. Dat hangt ook mede af van de beschikbaarheid van medische apparatuur en de deskundigheid van het personeel dat ook niet al tijd weet hoe lang een bewoner, die op zijn kamer wordt gevon den, al geen hartslag meer heeft. Er is nog maar een kleine groep in een verzorgingshuis die je met suc ces kunt reanimeren. Vanuit de medische invalshoek valt vaak niet meer te reanimeren, maar zoals Amersfoort dat naar buiten heeft gebracht is wel wat hard gesteld." Emmy de Hon werkt in Rozen- oord in Sluis. De Hon: „Ik vind het veel te drastisch gesteld. Wij hebben zelfs nog veel 80-plussers die nog heel kwiek zijn. Ik vind het net zo iets als op alle demente renden euthanasie plegen. Dat doe je ook niet. Als een oudere in Ro- zenoord komt wonen, wordt altijd gevraagd of hij gereanimeerd wil worden als dat aan de orde mocht zijn. Dat staat in het dossier. Door alle 70-plussers niet meer te reani meren omdat dat de levenskwali teit ernstig kan verminderen, vind ik dus veel te drastisch gesteld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4