Sport Rutten slaat piketpaaltjes ISSnSii, Matige start voor United Trainer heeft bij Schalke meteen de discipline wat verder aangehaald. Chelsea te sterk voor Portsmouth, Ooijer scoort voor Blackburn. Poortvliet verliest ook zijn tweede wedstrijd Spits Commans van Vitesse naar Roda JC Glasgow Rangers ziet Celtic punten morsen jol krijgt Petric in ruil voor Zidan bij HSV Standard te sterk voor Dender van Boskamp Nijskens aan de slag als scout bij KV Kortrijk PZC Maandag 18 augustus 2008 33 door Leon ten Voorde CELSENKIRCHEN - Het Duitse voet baljargon herbergt na een week of zes al geen geheimen meer voor hem. Dus heeft Fred Rutten het za terdagmiddag na de 3-0-winst van Schalke 04 op Hannover 96 met een lachend gezicht over een 'Auf- takt nach Mass', wat zoiets bete kent als: een beter begin kan niet. Winst in de beker, winst op Atleti- co Madrid en voor 61.671 toeschou wers winst in de eerste competitie wedstrijd. Er zijn trainers beroer der begonnen aan de klus in Gel- senkirchen. Hij werd bij zijn aankomst door ve len met twijfels onthaald, omdat hij niet de beoogde grote naam was die men verwacht had bij de club. De fans wilden een ster op de bank, maar kregen een trainer van de nummer vier van Neder land. Maar die scepsis is inmiddels weggestorven in een gezang van optimisme. De eerste indrukken van 'die nieuwe onbekende Hol landse trainer' zijn goed, zo valt overal op te tekenen in en rond de Arena Auf Schalke. „De Fred van Schalke is de Fred van Twente. Hij is hier precies het zelfde", zegt Youri Mulder, de co-trainer van Schalke, die ook bij Twente onder Rutten werkte. Is er zo op het eerste oog dan helemaal geen verschil waar te nemen? Ja, toch wel: eentje. Op zijn colbert draagt hij zo'n merkwaardig kaart je met de naam van de hoofdspon sor erop. Zo gaat dat in Duitsland waar trainers soms levende recla mezuilen zijn. Tijdens de wed strijd heeft hij zijn jasje overigens uitgedaan. Het is warm in het sta dion en door de intensiteit waar mee de fans de wedstrijd beleven kun je er bij Schalke altijd zo een paar graden bij optellen. „Of ik bij Schalke meer druk voel? Nee. Daar zit geen verschil tus sen", zegt Rutten. „Natuurlijk is dit een andere wereld, omdat alles veel groter is. En als ik dit bij PSV niet had meegemaakt, dan was dit vast een bijzondere ervaring voor mij geweest. Maar nu was ik erop voorbereid." Sommige Duitse journalisten noe men hem 'ein harter Hund', om dat hij zich in korte tijd danig heeft laten gelden. Feit is dat het onder zijn voorganger Mirko Slom- ka op het laatst een zooitje was. De spelers rommelden maar wat aan en namen hun chef niet meer serieus. Dat is onder Rutten vanaf de eerste dag wel anders. „Veel din gen die wij bij Twente normaal vonden, waren dat hier niet", zegt Mulder. „Fred heeft de discipline wat verder aangehaald, afspraken over orde en netheid gemaakt. Zijn kracht is dat hij dat op een na tuurlijke wijze voor elkaar krijgt. En met een lach als het kan." Na zeges in de beker en op Atle- tico Madrid wint Fred Rutten ook bij zijn debuut in de Bundes liga. Schalke 04 is met 3-0 te sterk voor Hannover 96, En zo heeft Rutten zijn eerste pi ketpaaltjes geslagen, al maakt het duel met Hannover ook duidelijk dat dit Schalke nog lang niet op de plek is waar hij heen wil. De geha vende ploeg, zonder onder ande ren Engelaar en Farfan, staat na ze ven minuten al met 2-0 voor, maar het vervolg van de wedstrijd spettert niet echt. Diep in de twee de helft wordt het ook nog 3-0. Rutten is tevreden, maar heeft nog genoeg verbeterpunten ont dekt. Mulder noemt de zege vooral be langrijk voor het bewustzijn van de spelers. „Want ze hebben nu de bevestiging gekregen dat de nieu we lijn ergens toe leidt. Dat het ze succes kan brengen." En waar dat dan uiteindelijk ein digt dit seizoen? Technisch-direc- teur Andreas Muller verwacht niet meteen de titel, maar hij ziet met Rutten op de bank wel grote moge lijkheden voor de club. „Als we met deze trainer geen succes heb ben, dan bereiken we nooit meer wat." ZEIST - Orlando Engelaar en Kha- lid Boulahrouz moeten de oefen wedstrijd van het Nederlands elf tal tegen Rusland aan zich voorbij laten gaan. Beide spelers meldden zich gisteren af bij bondscoach Bert van Marwijk. Engelaar, middenvelder van Schal ke 04, heeft last van de knie. Bou lahrouz, verdediger van VfB Stutt gart, kampt met een enkelblessure. Van Marwijk heeft geen vervan gers opgeroepen, waardoor Oranje met een groep van zeventien spe lers naar Moskou afreist. Het Nederlands elftal speelt aan staande woensdag tegen de ploeg van Guus Hiddink. Het duel is het debuut van Van Marwijk als bondscoach. De wedstrijd begint om 19.15 uur. MANCHESTER - Landskampioen Manchester United heeft tijdens de eerste competitieronde in Enge land direct punten verloren. De ploeg van doelman Edwin van der Sar kwam gisteren in eigen huis niet verder dan 1-1 tegen Newcast le United. Zonder Cristiano Ronaldo, Carlos Tevez en Owen Hargreaves kwam Manchester na 22 minuten op ach terstand door een doelpunt van Obafemi Martins. Twee minuten later trok Darren Fletcher de stand weer gelijk. Chelsea zette de eerste wedstrijd wel eenvoudig in winst om. De ploeg van de nieuwe manager Luiz Felipe Scolari won in eigen huis met 4-0 van Portsmouth. Joe Cole, Nicolas Anelka en Frank Lampard (strafschop) zetten Chel sea voor rust al op een ruime voor sprong. In de slotfase voegde aan koop Deco daar nog een vierde doelpunt aan toe. Aston Villa, zonder de langdurig geblesseerde Wilfred Bouma, be gon met een ruime overwinning op Manchester City: 4-2. Gabriel Agbonlahor was binnen zeven mi- Kampioen Manchester United weet het eerste competitieduel niet in winst om te zetten. Chel sea en Arsenal beginnen wel met een overwinning. nuten driemaal trefzeker voor de ploeg uit Birmingham. Een dag eerder won Arsenal nipt van West Bromwich Albion. De ploeg van invaller Robin van Per- sie won in eigen huis met 1-0, door een doelpunt van Samir Nas- ri. Liverpool begon met een zege bij Sunderland: 1-0. De Spanjaard Fernando Torres, vorig seizoen goed voor 33 treffers voor Liver pool, besliste het duel met een uit haal van twintig meter in de 83e minuut. Dirk Kuijt speelde de hele wedstrijd voorin, naast Torres en aanwinst Robbie Keane. Blackburn Rovers startte sterk door met 3-2 te winnen bij Ever- ton. In de slotminuut scoorde André Ooijer de winnende voor Blackburn. SOUTHAMPTON - In zijn eerste offi ciële thuiswedstrijd in het St. Ma ry's stadion van Southampton, slaagde Jan Poortvliet er niet in de eerste zege van het seizoen te boe ken. Na de nederlaag tegen Cardiff City (2-1), was zaterdag Birming ham City met dezelfde cijfers te sterk. Kevin Phillips kwam na 76 minuten in het veld voor Quincy Owusu-Abeyie en maakte één mi nuut later de winnende treffer. KERKRADE - Roda JC heeft spits Harrie Gommans overgenomen van Vitesse. De 25-jarige aanvaller tekent een contract voor vier jaar in Kerkrade. Gommans debuteer de gisteren al in het shirt van Ro da ]C, in de thuiswedstrijd tegen het Spaanse Almeria(i-2). Gommans werd vorig jaar door Vitesse overgenomen van MW. Hij speelde eerder voor Fortuna Sittard en Excelsior. GLASGOW - Glasgow Rangers heeft na twee speelronden in Schotland een voorsprong van twee punten genomen op aartsrivaal Celtic. De Rangers wonnen zaterdag op het eigen Ibrox Park met 2-0 van Hearts en zagen Celtic gisteren ge lijkspelen bij Dundee United: 1-1. Paul Hartley bracht de kampioen kort na rust op voorsprong, maar Dundee pakte nog een punt dank zij Francisco Sandaza. HAMBURG - Trainer Martin Jol heeft een nieuwe spits bij Hambur ger SV. Zijn ploeg nam Mladen Pe tric over van Borussia Dortmund, dat in ruil daarvoor de Egyptenaar Mohamed Zidan en een onbekend geldbedrag krijgt. Petric werd afge lopen seizoen clubtopscorer van Dortmund met dertien goals. Bij HSV moet hij de vervanger wor den van de naar Real Madrid ver trokken Rafael van der Vaart. BRUGGE - Kampioen Standard Luik en Anderlecht zijn de Belgische voetbalcompetitie met winst be gonnen. Standard won met 3-1 bij het Dender van Johan Boskamp, terwijl Anderlecht met 3-0 te sterk was voor Cercle Brugge. Standard begon het duel bij Den der met de door PSV begeerde spits Milan Jovanovic. De Serviër scoorde niet, maar Dieumerci Mbo- kani (2x) en Salim Toama wel. KORTRIJK - Angelo Nijskens treedt in dienst bij KV Kortrijk. De oud voetballer en -trainer van onder meer Lokeren, Bayer Uerdingen en Hoek heeft een contract voor onbepaalde tijd als scout getekend. Nijskens was in het verleden als trainer al aan Kortrijk verbonden, maar werd ontslagen. De club van Vlissinger Istvan Bakx speelt dit seizoen op het hoogste niveau. Fred Rutten tijdens zijn eerste duel in de Bundesliga. Zijn ploeg Schalke 04 versloeg Hannover 96 met 3-0. foto Frank Augstein/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35