Zcclsnd Die bruine laag Uiteinden appartementencomplex Goese Schans tien meter lager Het mooiste stond die dag in de trouwjurk WEEK Tafeltennisser komt om bij auto-ongeval Medische evacuatie van zeiler door KNRM College komt tegemoet aan bezwaren tegen hoogte van gebouw. Jan en Lenie Dijkema uit Oost-Souburg zestig jaar getrouwd. Motortocht levert bijna drieduizend euro op Souburger(20)raakt zijn rijbewijs kwijt Agenten achtervolgen jongen in Westerzicht Luid kletsende klanten enige nadeel van rookverbod in horeca. 12 I Maandag 18 augustus 2008 PZC W NEELTJE JANS - De reddingboot Koopmansdank van de KNRM moest zaterdag in actie komen voor een medische evacuatie van een zeiler. Het betrof een opvarende van zeil jacht Safety uit Monnickendam. De man was er zo ernstig aan toe, dat besloten werd hem met spoed van boord te halen en naar het zie kenhuis te brengen. Daar werd de zeiler onderzocht. Hij maakt het goed. Van hamer tot aggregaat! Verkoop, verhuur en reparatie van kwaliteitsgereedschappen. Livingstoneweg 14 Goes 0113-561298 info@depagoes.nl door Frank Balkenende GOES - Het appartementenfront dat aan de noordwestkant van de toekomstige wijk De Goese Schans moet verrijzen, wordt aan beide uiteinden minder hoog. Het Goese college van burgemeester en wethouders heeft besloten de bouwhoogte te verlagen na protes ten van bewoners van de Westha- vendijk en uit het Goese Meer. De koppen van het appartemen tencomplex zouden volgens plan 24 meter hoog worden. Daarmee zouden vooral de bewoners van de Westhavendijk aankijken tegen een torenhoge wand. Ook uit het Goese Meer kwam massaal verzet. Er circuleerde op een gegeven mo ment een zelfgemaakte tekening, door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Na ruim dertig jaar in Souburg, gaan ze binnenkort weer terug naar Vlissingen. Hun nieuwe huis in de Molenstraat is het mooiste cadeau dat Jan en Le nie Dijkema konden krijgen voor hun huwelijksfeest. „Het is bijzon der dat we juist nu weer opnieuw mogen beginnen", zegt Lenie. Want toen ze zestig jaar geleden trouwden, was er geen huis voor ze. Jan en Lenie trokken tijdelijk in bij haar moeder, in Kruiningen. Ze woonden een paar jaar in het dorp, voordat ze naar de Vlissingse Palingstraat verhuisden, waar ze pas echt de ruimte kregen. „Er kon den er altijd nog bij", zegt Lenie. Alle acht kinderen hadden er een MIDDELBURG - De motortocht door Midden-Zeeland, die afgelopen za terdag is gehouden, heeft bijna drieduizend euro opgeleverd. Het geld gaat naar een hulpproject op de Molukken. Aan de tocht deden 135 motorrij ders mee, die allemaal vijftien eu ro betaalden. Daarnaast kreeg orga nisator Wilfred Vreeke 'nog een aantal leuke donaties'. Vreeke over weegt om de tocht volgend jaar weer te houden. VLISSINGEN - De politie heeft vrij dagavond tegen half negen het rij bewijs van een twintigjarige Sou burger ingenomen. De man reed met 143 kilomter per uur over de Europaweg-West bij Cobelfret in Vlissingen-Oost. Dat is ruim zestig kilometer harder dan is toege staan. Tegen de man is ook pro- ces-verbaal opgemaakt. die duidelijk moest maken hoe zeer het panorama vanaf de lob ben in het Goese Meer geweld zou worden aangedaan. Volgens de gemeente zou het alle maal wel meevallen, omdat het ap partementencomplex verschillen de hoogtes krijgt. Na de bezwaren (23 in totaal, maar enkele zijn voor zien van handtekeningenlijsten, waardoor het om honderden be zwaren gaat) heeft het college eie ren voor zijn geld gekozen. Vrijwel zeker om te voorkomen dat men sen zich tot aan de Raad van State tegen het bestemmingsplan Goese Schans blijven verzetten. De koppen van het appartemen tencomplex worden tien meter la- De koppen van een groot appar tementencomplex in de Goese Schans worden niet 24, maar 14 meter hoog. Het college komt zo tegemoet aan bezwaren. eigen kamer. „En nu is dat huis een pension." Vlissingen is de stad waar ze van houden. „Ik voelde me er meteen thuis", vertelt Lenie. Het is de bou levard waar ze vooral van houden, maar ook van de mentaliteit van de mensen, van de zee, de frisse lucht. „Als ik op de boulevard ben, denk ik: 'ik ben weer thuis'." Ze trouwden jong. Hij was twin tig, zij achttien. Hij woonde in de jaren na de oorlog in Hansweert. „We waren altijd met een heel clubje meiden en jongens aan de veerhaven, waar de boot ging", ver telt Jan. „We wandelden over de dijk. Zo leerde je elkaar kennen." Ook in 1948 was alles op de bon. „Je trouwjurk deed je op punten. Die heb ik laten maken door een kennis", zegt Lenie. „Hij was mooi hoor", zegt Jan. „En het mooiste was degene die erin stond." Hij pakt het fotoalbum erbij, laat zien VLISSINGEN - De politie heeft vrij dagavond een zestienjarige jongen bekeurd in Vlissingen. Agenten za gen hem zonder licht rijden op de Sloeweg. De jongen ging er te voet vandoor. Hij rende door de bosjes en door een sloot, richting Wester zicht. Daar konden de agenten hem aanhouden: ze herkenden hem aan zijn natte kleren. De jon gen kreeg bekeuringen voor onver zekerd rijden, bromfietsen zonder helm en zonder kentekenplaat. ger: 14 meter. Dat geldt voor de kant van de Westhavendijk en de zijde van het (toekomstige) Goese Diep, dat aansluit op het Goese Meer. Andere delen van het com plex mogen wel 24 meter hoog zijn, maar dan over een lengte van maximaal 30 meter. De gemeente regelt in het bestem mingsplan meteen ook iets voor een aantal bewoners van de West havendijk, van wie de huizen vlak bij de Oude Zeedijk staan. Zij krij gen straks een weg achterom, waarbij de mogelijkheid bestaat een garage te bouwen. Wethouder Rinus Dieleman denkt dat aan bezwaarden op deze manier voldoende tegemoet wordt gekomen. Andere bezwaren heeft het college ongegrond verklaard, met uitzondering van enkele klei nere wijzigingen. De eerste fase van Goese Schans begint volgend jaar. hoe mooi het haar van Lenie was. „Dat hing op haar schouders." In Kruiningen maakten ze een paar jaar later de Ramp mee. Le nie: „We hadden net alles bij el kaar gespaard, lenen deed je toen natuurlijk nog niet. Ik werkte op het land -daar had ik wel een he kel aan, maar het verdiende goed en hij was schilder. We hadden pas nieuwe stoelen en een bank." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Gezellig. Met zijn allen rond een groot olievat bier drinken en roken. Het groepje ro kers net buiten de deur van Kaffee 't Hof aan de Vlasmarkt in Middel burg hebben het inderdaad erg naar hun zin. „Het is zomer, het wordt wel anders als het straks koud wordt", zegt Serge Tulen, ter wijl hij nog eens opsteekt. Op de ze zaterdagavond is het helemaal geen straf om buiten te zijn. De terrassen zitten vol. De speciale rookruimte in café 't Fust is van avond nog leeg. De rokers in nachtcafé de Rooie Oortjes moeten het de laatste twee uur van de avond zonder ni cotine doen. „We hebben de regel in moeten stellen dat er na drie uur niet meer gerookt mag wor den buiten", zegt Arjen Leendert- se, mede-eigenaar van de Oortjes en de café's de Groene Pulk en Tympaan. „Er stond steeds zestig man buiten." En die maakten meer lawaai dan de buren aankon den. „Hoe goed ze het ook bedoel den, het was toch heel vervelend." Wie nu naar buiten gaat om te ro ken, komt er niet meer in. Bij café 't Schuttershof hebben ro kers ook een probleem als ze naar buiten gaan. „Ze moeten achterin de rij aansluiten", zegt Bert Graaff van beveiligingsbedrijf Delta Safe Security. „En dat is voor ons best lastig werken." De portiers moe ten in discussie met de rokers die meteen weer naar binnen willen. „En hoe meer mensen op straat, hoe lastiger het voor ons is." Het aantal klachten over geluidso verlast in de binnenstad is na de invoering van het rookverbod wat toegenomen, bevestigt de politie. De klachten komen niet uit de om geving van één bepaalde kroeg, maar van bewoners aan de Markt, de Langeviele, de Kromme Weele, de Zusterstraat en de Stations straat. Het zijn de kletsende rokers die herrie maken, maar er is ook geklaagd over het geluid dat ont Ze hebben veel zin om - weer - he lemaal opnieuw te beginnen in hun Vlissingse huis, dat ook nog helemaal wordt opgeknapt voor ze erin trekken. Lekker lopend om boodschappen bij een winkel in de buurt, 's avonds nog even over de boulevard. „We hebben het nog nooit zo goed gehad als nu", zegt Lenie. Als mensen klagen, denk ik: je moest eens weten." snapt doordat de deuren van kroe gen vaker open en dicht gaan. „Waar ik benieuwd naar ben, is of café's straks geen problemen krij gen met klachten over het geluid", zegt Hayo Duinkerken van 't Hof „Vooral bij de nachtcafés zie je veel mensen buiten staan. De ge meente heeft al geluidsmetingen gedaan. Misschien worden we straks wel allemaal gedwongen om mensen aan de deur te zetten om klanten die op straat staan te ro ken rustig te houden." De rokers maken dan misschien wat herrie, maar afgezien daarvan lijkt de instelling van het rookver bod soepeitjes te zijn verlopen in Middelburg. De barvrouw van café Bommel kan voor het eerst wer ken in frisse lucht. „Omdat je hier echt veel achter de bar staat, kreeg 'Na drie uur 's nachts mag er bij ons buiten ook niet meer worden gerookt' je heel de avond alle rook van de klanten in je gezicht. Ik vind het wel lekker." Dat vindt haar collega van café 't Geintje ook. „Heerlijk, ik hoef die smerige asbakken niet meer op te ruimen." En de klanten blijven gewoon ko men, al zegt Leendertse dat het wél minder is geworden, vooral bij de Rooie Oortjes. „We hebben tien procent minder omzet. Het is afwachten hoe het van de winter gaat: of de mensen blijven thuis, of het gaat zich toch wat settelen. Er is gezegd dat we er achthon derdduizend potentiële klanten bij krijgen. Ik moet ze nog zien." Duinkerken heeft andere ervarin gen, hoewel 't Hof voorheen toch een echt rookhol was. „Ik heb niet het idee dat ik omzet mis, met eten al helemaal niet. Mensen ac cepteren het." Aan zijn bar zit een klant - 'ik ben gestopt'- met een biertje. „Wat ze nu moeten doen", zegt hij, met een blik op het pla fond. „Is die bruine laag de monu mentenstatus geven. Het heeft tientallen jaren gekost om dat op te bouwen. Roken in café's is nu onderdeel van de geschiedenis." VLISSINGEN - Branko Puskaric uit Vlissingen is vrijdagavond om het leven gekomen bij een auto-onge luk in Kroatië. Hij was daar op va kantie met zijn ouders. Dat heeft zijn familie laten weten. Puskaric genoot op Walcheren enige be kendheid, omdat hij succesvol was bij het tafeltennis voor gehandicap ten. Branko Puskaric had zowel een lichamelijke als een verstande lijke beperking. Hij speelde bij TTC Middelburg. Vorig jaar werd hij dubbelvoudig Nederlands kampioen, hij haalde de titel zowel in het enkel- als in het dubbelspel. In 1997 was hij ook Nederlands kampioen. In 1999 werd hij door de Nederland se Bond voor Aangepaste Sporten voor de derde keer op rij uitgeroe pen tot tafeltennisser van het jaar. Branko Puskaric wordt dinsdag in Naudovac in Kroatië begraven. Hij is 29 jaar geworden. Jan en Lenie Dijkema zijn zestig jaar getrouwd. Ze hebben acht kinderen, veertien kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12