Zeeland PZC Het verkeer is het grootste pijnpunt Rem op scheepvaart na vloedgolven op strand 11 WALCHEREN Veel overbodige namen op zestiende Lowlands-festival 17 Inspraak begint weer voor Westerschelde Container Terminal 15 Grote opkomst bij stemming over toekomst Nieuwland. Mensen in problemen op strand door golf van passerende schepen. Danken Maandag 18 augustus 2008 Tip? redwalch@pzc.nl door Nadia Berkelder NIEUW-EN SINT JOOSLAND - Dat de kinderwensen de meeste stem men haalden van alle wensen die bewoners van Nieuw- en Sint Joos land hadden ingediend, was min der opmerkelijk dan het op het eer ste gezicht leek. De kinderen van het dorp hadden zaterdag al hun charmes in de strijd gegooid om stembriefjes aan hun volwassen dorpsgenoten te ontfutselen. En zo eindigde de fietscrossbaan met bijna zeshonderd stemmen op de eerste plaats in de wensenranglijst. Zaterdag kon iedereen tijdens het zomerfeest stemmen over de plan nen voor het dorp van de toe komst. Vierhonderd van de ruim dertienhonderd bewoners deden dat. En hoewel de kinderenstem- men de verkiezing wat verteken de, werd toch duidelijk wat de Nieuwlanders anders willen zien. Het verkeer is het grootste pijn punt in het dorp: met zwaar ver keer dat dwars door het dorp rijdt en de A58 die de twee stukken Nieuwland doorsnijdt. Twee pro- 'Bewoners Nieuwland willen liever een winkel dan een extra nieuwbouwwijk' blemen die opgelost kunnen wor den door een extra viaduct onder de snelweg aan te leggen. Het gebrek aan voorzieningen wringt ook. Uit de enquête die leerlingen van de basisschool heb ben gehouden bleek dat al, zater dag scoorde het ook hoog. Nieuw landers willen graag een winkel voor dagelijkse boodschappen. Ze willen die zelfs liever dan een extra nieuwbouwwijk of een woonzorgcomplex voor ouderen. Wijkwethouder Huub van Klin ken benadrukte dat de gemeente Middelburg de wensenlijst zeer se rieus neemt. Niet zo moeilijk, fluis terden de aanwezige raadsleden: de wensen zijn al met al erg be scheiden. Dat gaf ook Van Klinken toe. „De plannen hebben over het algemeen een hoog haalbaarheids gehalte. En het is een haalbare ter mijn, het gaat over Nieuwland in 2017. We kunnen hier de komende jaren geld voor reserveren." Maar of er ook een viaduct onder de snelweg komt, zoals bewoners graag willen? „Dat is de wens die het moeilijkst is te realiseren. En die kost ook heel veel geld. Er zijn andere oplossingen om het zware verkeer uit het dorp te weren, maar die liggen ook moeilijk." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Voorlopig mogen schepen niet harder dan tien mijl per uur varen over de Westerschel de bij Vlissingen. Rijkswaterstaat besloot zaterdag tot het instellen van een maximumsnelheid voor schepen, na twee nieuwe inciden ten met vloedgolven op het Bad- strand in Vlissingen. Het eerste schip passeerde rond kwart voor vier, het andere kwam iets na half vijf langs. Beide sche pen produceerden zo'n grote hek- golf, dat er op het strand 'een mi- ni-tsunami' ontstond, vertelde strandwacht Albert Dijkstra. Het water trok eerst weg richting zee en kwam toen met een enorme kracht weer terug. Een vijfjarig jongetje werd erdoor verrast en is door de strandwach- ten uit het water gehaald. Een 63-jarige vrouw verdraaide haar knie toen ze tijdens een strand wandeling gegrepen werd door één van de golven. „We hebben haar onder de douche gezet en haar knie verbonden", aldus Dijks tra. Ook op het Nollestrand en zelfs in Dishoek zouden de golven tot problemen bij badgasten heb ben geleid. Volgens Dijkstra was zeker één van de schepen vooraf nog gewaar schuwd om het rustig aan te doen. „Ik heb een klacht ingediend bij het Scheldecoördinatiecentrum. We hebben dit al eerder gehad. Het heeft puur te maken met de snelheid van de schepen." Dijkstra is boos. „Het is totaal on nodig dat dit gebeurt. Ik maak me er zorgen over. Die schepen ko men ook voorbij als wij er niet zijn, 's nachts of in de winter, als mensen langs het strand wande len. Vandaag hebben we gezien dat je ook door de golven gegre pen kunt worden als je gewoon aan het wandelen bent." Rijkswaterstaat heeft loodsen en scheepsbemanningen al eerder ge vraagd om het rustig aan te doen als ze langs Vlissingen varen. „We PM Rijkswaterstaat heeft zeesche- pen bij Vlissingen een snelheids beperking opgelegd. Dat besluit volgde nadat twee schepen vloedgolven hadden veroorzaakt. hebben ze opgeroepen om zoda nig te varen, dat ze geen hekgolf trekken", zei woordvoerder Edwin de Feijter. „We hebben een beroep gedaan op hun goede zeeman schap. Een snelheidsbeperking zo als die nu geldt, passen we zelden toe." De beperking geldt in ieder geval tot het moment dat er over leg is geweest met de loodsen. Ook badgasten worden in Vlissin gen gewaarschuwd voor de gol ven. Strandwachten krijgen boven dien een seintje als er vloedgolven dreigen. Twee jaar geleden ontston den er ook bij Zoutelande ineens gevaarlijke vloedgolven. Na onder zoek bleek dat die mede werden veroorzaakt door het storten van zand tegen de wand van de vaar geul. Rijkswaterstaat besloot daar op de vaargeul iets te verleggen. ZEEUWSS Tip? redactie@pzc.nl Het weer was in de vakantie niet altijd geschikt om vertier buiten te zoeken. Maar kinderen moe ten wat te doen hebben. Daarom mocht de zesjarige Middelburgse jongen, op bezoek bij opa en oma, 's middags bij het buur meisje thuis spelen. Echter het bleef maar regenen en het werd etenstijd. Of hij bleef eten? ]a dat wou hij wel. Dan konden zij daarna verder spelen. Na de laat ste hap stond het duo op om weg te rennen. Tot buurvrouw riep: „Kom nog even aan tafel. We moeten nog danken. Of doen jouw opa en oma dat niet?" De jongen keek wat beduimeld en zei: „Nee, die eten altijd een appeltje." Bewoners van Nieuw- en Sint Joosland bekijken hoe de nieuwe N57 straks langs het dorp loopt, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11