Buitenland Poetin is nummer één van het Kremlin Busvakanties ITALIË Merkel laakt optreden Rusland KR AS. NL 'Russische clusterbom werd cameraman Storimans fataal' BOEK ONLINE of bel 0900-9697 S Complete voordelige vakanties! PZC Zaterdag 16 augustus 2008 I 9 De manier waarop Rusland het beleid rond de strijd met Georgië presenteert, geeft aan dat Poetin nog altijd aan de touwtjes trekt. Toen de gevechten in Geor gië uitbraken, was het niet de Russische president Dmi tri Medvedev die het Russische be leid bepaalde, maar zijn voorgan ger en huidige premier Vladimir Poetin. Wat alom al werd ver moed, werd de afgelopen week maar al te duidelijk: in het Krem lin trekt Poetin nog altijd aan de touwtjes. Weliswaar voerde president Med vedev de laatste paar dagen het woord, maar de toon werd vanaf het begin toch gezet door premier Poetin. Niet alleen sprak hij als eer ste op televisie het volk toe, hij was ook degene die als eerste over leg voerde met wereldleiders als de Amerikaanse president George Bush, die net als Poetin in China was om de opening van de Olym pische Spelen bij te wonen. O ANALYSE door Lynn Berry En toen Medvedev plotseling eens een aantal ongewoon harde uit spraken deed, leek hij vooral op ie mand die de in Rusland nog altijd razend populaire Poetin naspeel de, tot in de gebaren en de woord keus van zijn voorganger toe. „Het geboefte verschilt van gewo ne mensen in die zin dat het haast niet meer te stoppen is wanneer het bloed ruikt", verklaarde Medve dev op de persconferentie na zijn ontmoeting met de Franse presi dent Nicolas Sarkozy. „Daarom zijn wij gedwongen tot chirurgisch ingrijpen", voegde hijeraan toe. Het was alsof Poetin de toespraak zelf had geschreven. Geheel ondenkbaar is dat trou wens niet. Aan de ontmoeting met Sarkozy ging namelijk een De Russische president Dmitri Medvedev (I) en premier Vladimir Poetin be spreken de situatie rond Georgië. foto EPA merkwaardig en veelzeggend uit stel vooraf, dat velen al op de ge dachte bracht dat Medvedev mis schien nog even op Poetin zat te wachten. Dat vermoeden werd be vestigd toen journalisten even la ter de colonne van de premier door de straten van Moskou zagen razen, in de richting van het Krem lin. Ook de Russen zelf krijgen steeds sterker het vermoeden dat Poetin meer te vertellen heeft dan Medve dev. Toen vorige maand een en quête werd gehouden onder de Russische bevolking, bleek 36 pro cent van mening dat de premier de meeste macht had in het Krem lin. Van de president dacht slechts negen procent dat. In maart scoor den de politici op diezelfde vraag nog allebei twintig procent. Dat beeld lijkt ook overeen te ko men met het gedrag van Russische regeringsleden. De vooraanstaan de sociologe Olga Krisjtanovskaja deed onderzoek naar de bestuurlij ke elite in Rusland. Veel leden van de regering die eerder direct ver antwoording aflegden aan de presi dent, onder wie de ministers van Defensie en van Buitenlandse Za ken, verantwoorden zich nu aan Poetin, zegt zij. Krisjtanovskaja: „We hebben nog nooit zo'n machtige eerste minis ter gehad." En het presidentschap mag dan formeel, volgens de Russische grondwet, verreweg de machtigste positie zijn, er verschuift toch wel wat in de politieke verhoudingen in Rusland. Hoeveel er precies ver andert is niettemin lastig vast te stellen. „Je kunt politieke ontwik kelingen altijd op twee manieren bekijken", zegt Krisjtanovskaja, „met een telescoop, of met een mi croscoop. Als je van heel dichtbij kijkt, dan verandert er natuurlijk veel. Maar als je een grotere af stand neemt en de lange termijn bekijkt, dan blijkt dat het systeem totalitair was en dat het totalitair blijft." SOTSJI - De Duitse bondskanselier Angela Merkel vindt dat Rusland 'buitenproportioneel' heeft opge treden in Georgië. Dat heeft zij gis teren tijdens haar bezoek aan de Russische president Dmitri Medve dev gezegd. Merkel riep de Russen op zich in ieder geval terug te trekken uit het niet omstreden gedeelte van Geor gië. Medvedev reageerde daarop door te herhalen dat Rusland zijn bur gers in buurlanden ook met mili tair ingrijpen zal blijven bescher men. Wanneer Russische vredes troepen en burgers aangevallen worden, zo zei Medvedev, 'dan zul len wij in de toekomst net zo rea geren als wij nu hebben gedaan'. Volgens Russische berichten wilde Medvedev aan Merkel bewijzen van Georgische oorlogsmisdaden in Zuid-Ossetië voorleggen. Merkel gaf toe dat bij een dermate ingewikkeld conflict als dat tussen Georgië en Rusland, er nooit maar één schuldige partij is. „Maar", voegde ze daar aan toe, „het is nu tijd om de blik op de toekomst te werpen." Medvedev heeft wat die toekomst betreft een duidelijk beeld voor ogen als het aankomt op Zuid-Ossetië en Abchazië. Hij zei dat het hem sterk lijkt dat de twee afvallige provincies ooit weer Georgisch grondgebied worden. Wel zei Medvedev dat Rusland de territoriale integriteit van Georgië zal respecteren. Merkel reist morgen naar de Geor gische hoofdstad Tbilisi. AMSTERDAM - Cameraman Stan Storimans is in Georgië omgeko men door een Russische cluster- bom. Dat heeft de mensenrechten organisatie Human Rights Watch (HRW) gisteren verklaard. De or ganisatie baseert zich op verslagen van ooggetuigen, artsen en mili tair personeel in Georgië. De 39-jarige Storimans kwam be gin deze week om in de Georgi sche stad Gori. Bij de aanval kwa men volgens HRW zeker nog acht burgers om. RTL Nieuws-corres- pondent Jeroen Akkermans, met wie Storimans werkte, raakte licht gewond. HRW heeft ook foto's van kraters bestudeerd en videomateriaal van de aanval op Gori. In de video zijn enkele tientallen gelijktijdige explo sies te zien, die duiden op het ge bruik van een clusterbom. Ook de kraters komen overeen met het ge bruik van clusterbommen, oor deelt HRW. Maak nu supervoordelig kennis met de mooiste steden van Italië! Vanaf slechts 399 neemt KRAS u mee naar de unieke waterstad Venetië, Florence en de bruisende hoofdstad Rome! 10 dgn VENETIË, FLORENCE ROME v.a. 399 Allereerst staat Venetië op het programma. Wat dacht u er van om hier een romantische gondeltocht te maken? Daarna rijden we via het historische Padua naar Florence, de bakermat van de Renaissance. De laatste hoogtepunten zijn Rome, met het schitterende Vaticaan en Pisa met de scheve toren. Vertrekdata: vrijdag van 29/8 t/m 24/10 Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Zie www.kras.nl/35000 Met KRAS.NL supervoordelig naar de karakteristieke Toscaanse heuvels, waar oude landhuizen, sierlijke cipressen en eindeloze wijngaarden het bijzonder fraaie decor vormen! 10 dgn TOSCANE ELBA v.a. 544 Deze ontdekkingstocht combineert de Toscaanse kust met schilderachtige steden als Florence, het middeleeuwse Lucca, Pisa en Siena. We nemen u vanuit de badplaats Marina di Pietrasanta ook een dagje mee naar het mooie eiland Elba, waar de Franse keizer Napoleon als balling verbleef. Vertrekdata: vrijdag 19/9 en 10/10 Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Zie www.kras.nl/35006 waarom zou je verder zoeken Wilt u alle highlights van Italië ontdekken? Dan is deze reis zeker iets voor u! Vanaf slechts 685 neemt KRAS.NL u o.a. mee naar Venetië, Rome en Florence! 12 dgn HOOGTEPUNTEN VAN ITALIË v.a. 685 U bezoekt Pisa met de beroemde scheve toren, de stad van de Medici Florence, Assisi, Siena en het romantische Venetië! Ook besteden we ruim aandacht aan de Eeuwige Stad Rome, een waar openluchtmuseum. Kortom, een prachtige reis die u in vogelvlucht laat kennismaken met tal van Italiaanse parels! Vertrekdata: maandag 29/9 en 6/10 Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Zie www.kras.nl/35005

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9