-A *uVcW Spanningen over raketschild van Amerika lopen op Saakasjvili tekent vredesakkoord BenZeker nl AIRCO Hypotheek berekenen, vergelijken of afsluiten? Bosch Car Service BOSCH Service Akkoord tussen Polen en Verenigde Staten valt verkeerd bij Rusland. Hulpverlening traag door wetteloosheid en plunderingen. 8 Zaterdag 16 augustus 2008 PZC ONDERHOUDSBEURT Voorkom vieze geurtjes en dure reparaties? Alleen geldig voor systemen gevuld met koudemiddel R134A AXEL BORSSELE GOES KAPELLE KOUDEKERKE MIDDELBURG TERNEUZEN VLISSINGEN Autocenter Snoodljk Drieschouwen-Zuid 18 C 0115 - 56 20 45 Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 <"0113-35 08 63 Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 0113 - 27 36 65 Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 <"0113-3-11315 Autobedrijf Kluyfhout Karreveld A <*0118-55 19 91 Auto Service Van Llere Voltaweg 33 0118 - 62 76 80 Autocentrum Terneuzen Handelspoort 2 C 0115 - 64 92 80 Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 C 0118 - 46 46 44 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 C 0118 59 15 24 Compleet, goed, betaalbaar door Elro van den Burg WARSCHAU - Polen heeft met de Verenigde Staten een akkoord be reikt over de plaatsing van tien an- tiraketraketten. De gebeurtenissen in Georgië brachten Amerika er toe alle wensen van Polen in te willigen. Rusland zint op wraak. De Poolse premier Donald Tusk wond er geen doekjes om: „De ontwikkelingen in de Kaukasus la ten zien dat veiligheidsgaranties onmisbaar zijn." Het akkoord dat zijn regering donderdag met de VS sloot over de plaatsing van tien an- tiraketraketten, is er gekomen door de ontwikkeling in Georgië. Er is meer dan een jaar over het ak koord onderhandeld. De laatste maanden verliepen de besprekin gen steeds stroever. Polen eiste in ruil voor de komst van de Ameri kaanse raketten, veiligheidsgaran ties van de VS (Patriot-raketten) en hulp bij het moderniseren van de eigen krijgsmacht. Washington hield de boot af, mede vanwege de kosten. Het Russische optreden in Georgië bracht verandering in die houding. Alle Poolse verlangens werden ingewilligd. De raketten komen in Slupsk, 70 kilometer ten westen van de noor delijke havenstad Gdansk. Er wor den 110 Amerikaanse militairen ge legerd. De installatie wordt verbon den met een radarstation in Tsje chië waarover de regeringen in Washington en Praag al tot over eenstemming kwamen. „Ik ben onbeschrijfelijk blij", rea geerde de Poolse president Lech Kaczynski op het akkoord. Als het aan het staatshoofd had gelegen was de overeenkomst al veel eer der gesloten. Vervroegde parle mentsverkiezingen en de overwin ning van de sociaaldemocraat Tusk gooiden echter roet in het eten. Tusk streefde, in tegenstelling tot zijn voorganger jaroslaw Kaczyns ki (de broer van Lech), naar goede relaties met de Europese Unie en zijn buurlanden, inclusief Rus land. De oorlog in Georgië heeft daar verandering in gebracht. Polen, in de Tweede Wereldoorlog zelf bezet door het Rode Leger, koos partij voor Georgië. President Kaczynski ging persoonlijk naar Tbilisi om zijn Georgische ambtge noot Mikhail Saakasjvili een hart onder de riem te steken. Georgië moest zo snel mogelijk Navo-lid worden, betoogde Kaczynski, om toekomstige Russische geweldda den tegen het land te blokkeren. „Dit was een inval in een soeve rein land wat door Rusland als zijn invloedsfeer wordt gezien. Ik dacht toch dat we dit soort acties uit de Koude Oorlog achter ons hadden gelaten", stelde de Poolse minister Jacek Przybylski van De fensie onomwonden. Vanuit de Poolse oppositie komt inmiddels felle kritiek op de han delwijze van het kabinet-Tusk. Vol gens voormalig minister van De fensie, nu SLD-Kamerlid, Jerzy Sz- majdzinski realiseert de regering zich de consequenties van de ei gen handelwijze niet. Rusland zal met tegenmaatregelen komen, 'Situatie in de Kaukasus laat zien dat veiligheidsgaranties onmisbaar zijn' meent de parlementariër, zeker nu Moskou buiten de besluitvorming is gehouden. De Russen beschouwen het antira- ketraketsysteem als een bedrei ging. Onderhandelingen met de VS over een gezamenlijke aanpak leverden echter niets op. Generaal Anatoly Nogovitsyn waarschuwde Polen gisteren dat het met de komst van het systeem doelwit wordt voor een mogelijk aanval. De Russische legerleiding liet al weten dat Polen en Tsjechië op de lijst van strategische doelwitten kwamen als zij het VS-systeem ac cepteerden. Daarnaast dreigde Moskou met het plaatsen van ei gen raketten in Kaliningrad (de Russische enclave tussen Polen en Litouwen) en Wit-Rusland. TBILISI - De Georgische president Mikhail Saakasjvili heeft gisteren een vredesakkoord ondertekend dat een einde moet maken aan de strijd met Rusland. De regering in Moskou had het plan al geaccep teerd. Saakasjvili maakte de onderteke ning bekend tijdens een gezamen lijke persconferentie in Tbilisi met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Condoleezza Ri ce. Die was naar de Georgische hoofdstad afgereisd om het voor stel te overhandigen. De Franse president Nicolas Sarko- zy is de architect van het vredesini tiatief, dat voorziet in een stappen plan. Na een week van oorlogsgeweld en bloedvergieten komt het nor male leven in de zwaarst getroffen delen van Georgië langzaam weer op gang, terwijl het eerder over eengekomen staakt-het-vuren op hoofdlijnen wordt nageleefd. In Tschinvali, de door de Geor- giërs grotendeels in puin gelegde hoofdstad van de afvallige regio Zuid-Ossetië, heeft de Russische burgerbescherming gezorgd voor een noodvoorziening van stroom en water. Ziekenhuizen, de politie en bakkers hebben daarbij priori teit. Buitenlandse humanitaire hulp om gevluchte Georgiërs bij te staan komt wel in Georgië aan, maar wetteloosheid en plunderin gen maken de verstrekking ervan in de zwaarst getroffen gebieden onmogelijk, zo meldden internatio nale hulporganisaties gisteren. Paramilitairen en criminelen profi teren van de afwezigheid van auto riteiten en politie, aldus een afge vaardigde van de Verenigde Na ties. Ook het Rode Kruis heeft moeite met hulp verlenen aan de noodlij dende bevolking. „Door de veilig heidssituatie kunnen we niet over al komen", aldus een woordvoer ster. Volgens de VN-Vluchtelingenorga nisatie (Unhcr) zijn ruim 118.000 mensen op de vlucht geslagen. On geveer 45.000 mensen zijn uit Zuid-Ossetië gevlucht, van wie 30.000 naar Rusland zijn vertrok ken. Daarnaast spreken de VN van 73.000 binnenlandse vluchtelingen in Georgië, onder wie bijna de he le bevolking van de stad Gori. Georgië beschuldigt Rusland on- 1^ Na de Russische president heeft zijn Georgische ambtgenoot Saakasjvili een vredesakkoord getekend. Het staakt-het-vuren wordt redelijk nageleefd. President Mikhail Saakasjvili dertussen van schendingen van het bestand. Zo zouden drie raket ten zijn afgevuurd, op de Georgi sche steden Gori en Poti en op een oliepijpleiding bij Soepsa. Naast de al lopende bodemproce dure heeft Georgië nu ook een kort geding tegen Rusland aange spannen bij het Internationaal Ge rechtshof Tbilisi vraagt de hoogste VN-rechters in het Haagse Vre despaleis om een bevel uit te vaar digen aan het adres van Moskou dat een eind moet maken aan dis criminerende schendingen van de mensenrechten. De klacht rept over moord, plundering en het ver drijven van de burgerbevolking. O BenZeker. vergelijkt en helpt u op weg! Een Georgische man die vier dagen geleden lopend is gevlucht uit zijn dorp Korta, passeert een controlepost van Russische militairen bij een toegangsweg van de stad Gori. foto Pavel Wolberg/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8