Buitengebied Nieuwe raadkaart Drie koningen in de gevel E Hup, snel het hoofdstel aan en wegwezen mm 1 -r+r. PZC Zaterdag 16 augustus 2008 1 1 f "i!> :Sif Opnieuw een nostalgische afbeelding met als thema water uit de collectie van Hans Lindenbergh. Een ouderwets veer beheerst het beeld. De gebruikelijke vraag: in welke plaats is de foto genomen? Bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met donderdag 21 augustus 09.00 uur worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes, fax: 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen ver loot. door Annemarie Zevenbergen en zeer groot aantal inzen dingen en veel persoonlij ke herinneringen vorm den de oogst van de raad kaart van afgelopen week. Op de foto de Goese Koningstraat (met één s), gezien vanuit de Magda- lenastraat richting Grote Kade en Bierkade. Voor veel inzenders was het steegje uiterst rechts, de Vuilstraat, een uitgelezen speel plek. Piet Remijn uit Terneuzen deed er 'groen'; „een soort ver stoppertje met als buut een groen geverfde deur in de Gou- denmuilenstraat". Chr. Korstanje uit Goes herinnert zich nog 'het geluid van klompen en schoenen klateren tussen de muren' als hij met andere schoolkinderen ging 'drussen' van de ene steeg naar de andere. Over de Vuilsteeg weet J. P. Schrier uit Goes dat 'diverse be woners en zakenlieden hun afval water vroeger via een open riool afvoerden'. Jan de Jonge uit Nieu- werkerk vertelt dat het Goese Ly ceum in begin jaren zestig was gevestigd op de plaats waar het oude stadskantoor zat. „Als je 'binnendoor' ging vanaf school kwam je via het steegje door het poortje rechts in de Koning straat. In de pauze deden we dat vaak en kochten bij bakkerij 'Den soeten inval' wat lekkers. Door het steegje, oppassen dat ze geen water op je gooide, naar de Koningstraat, de Turfkade en te rug naar de HBS. In het grote huis boven de moeder met kin derwagen woonde één van de le raren van het lyceum. Ik meen mijnheer van der Woude (pipo was z'n bijnaam). Onze tekenle raar mijnheer Hagenaar liet ons vaak 's zomers buiten tekenen in één van de pakhuizen aan de ka de. Vanaf de eerste verdieping had je goed zicht op de kade. Ru- dolf Hagenaar is later door zijn 'Verborgen Werk' bekend gewor den." E. W. Jansens schrijft: „De Ko ningstraat ontleent zijn naam aan de in de gevel rechts inge metselde gevelstenen voorstellen de de Drie Koningen Caspar, Mel- chior en Balthasar. In dat grote pand, dat dateert uit 1560, was destijds een graanhandel geves tigd en later architectenbureau De Bruin. Van het grote pand rechts achterin met de twee schoorstenen was het middelste gedeelte in gebruik als ambtswo ning voor de diverse burgemees ters van Goes. De witte panden rechts waren houtpakhuizen van Dekker en later Den Bouwmees ter en zijn in de jaren zeventig door architect Van Doorn omge bouwd tot appartementen voor kleine gezinnen. Van de rijk ver sierde gevel rechtsmidden is niet veel meer over. Daar zit nu res taurant het Elfde Gebod. Johan Huijsen uit Westkapelle herkent op de achtergrond de Kleine Kade met uiterst links op die kade 'het huis waar ik des tijds (1936-1939) mijn middagbo terham oppeuzelde met thee, ge schonken door de weduwe Rijn- hout-Griep'. O. van der Maas schrijft nog; 'op de stoepen op de foto werden de beertonnetjes gezet en opgehaald door de ge meentewagen (Boldootwagen)'. De waardebonnen gaan naar N. Francke, Middelburg, mevr. Ei- kenhout-Izeboud, Kloetinge, M. Bruijnooge, Goes. b^eks. o 3 De PZC volgt in Buitengebied wekelijks een echte ringrijfamilie: het gezin Langebeeke uit Middelburg. De familie rijdt bij de afdeling Capinge. door Nadia Berkelder Zes uur 's ochtends in Stal Groot Prooyen: de ringrijders gaan de paarden uit de wei halen. Vandaag is het de grote dag: ringrijden op het Molenwater. De stal lijkt wel een kapsa lon. Kappen, vlechten, wassen en vegen. Anna Liza poetst Mandy. „Wil je Nikita zien?", vraagt ze. Het veulentje van Mandy staat in de wei naast de manege. „We gaan haar houden", straalt Anna Liza. „De eigena resse van Mandy en ik doen het samen. Ze kon het alleen niet betalen en ik ook niet." Ze zit op haar hurken in de wei, Nikita knabbelt aan haar hand. „O nee!", roept Dinie in de stal. „Ciska heeft haar staart onder geplast!" Gisteren is de witte pony van Marina van top tot teen gewassen. „Alleen haar hoofd heeft niet in de biotex gezeten", lacht Dinie. Met een spons en wat shampoo herstelt ze de scha de. Dan snel door met Spetter, het paard waar kleine Kees op moet rijden. Kees heeft vanochtend geen tijd om zelf te vlechten. Hij moet, net als altijd, de PZC rondbren gen. Isolde van Kees krijgt de vertrouwde rood-wit-blauwe wol in haar manen. Kees moet op een trapje gaan staan om erbij te kunnen. Isolde geeuwt. Ciska hinnikt. De kruiwagen met voer komt dichterbij. Ze heeft vannacht als enige binnen gestaan, zo dat ze niet vies zou worden en ze heeft daarom nog niets gegeten. Ciska is vandaag in het roze met zwart, Ma rina heeft haar eigen accessoires daar op af gestemd: roze-zwarte oorbellen en ro- ze-zwarte versiering in haar eigen staart. Intussen is het zeven uur. Over een uur be gint de wedstrijd. Oei. Isolde's bit moet nog verwisseld en Dinie moet één van de ande ren nog helpen met de strikjes. „Die oranje pomponnen doen we wel op het Molenwa ter", zegt Dinie tegen Kees. „Hup, hoofdstel aan en wegwezen." En daar gaan ze. Vijftien ruiters, keurig twee aan twee, Anna Liza komt met Mandy achteraan. Klik-klak, klik-klak, gaat het door nieuwbouwwijk de Veersepoort. Sla perige hoofden gluren vanachter de gordij nen. Een nieuwsgierige hond gaat er eens goed voor zitten. Op de Sportlaan sluit een andere deelnemer zich aan bij de stoet, die meteen maar doorloopt naar de baan bij het Gasthuis. Daar gaan de startnummers aan de manen. Nog heel even die oranje bolletjes vastma ken en de wedstrijd kan beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75