25 spectrum PZC Zaterdag 16 augustus 2008 door Floor Ligtvoet foto Evert Elziriga/GPD Bussemaker heeft altijd hard gewerkt en consciëntieus ge studeerd. In Den Haag geldt ze niet voor niets als dossier tijger. „Echt ontspannen doe ik vaak pas op de loopband in de sportschool. Daar kom ik letterlijk even los van de vloer. Verder slaap ik goed, dat is altijd mijn redding ge weest." Werd het haar nooit te veel? „Het grappige is dat ik het hier laatst nog met mijn vader over had, hij is altijd bang geweest dat ik te hard studeerde of werkte. 'Maar nu ben ik er wel van overtuigd', zei hij, 'dat je je eigen grenzen be ter in ogenschouw neemt'." Als dingen echt tegenzitten, kan ze zich dat wel erg aantrekken: „De laatste keer was de mislukte formatie van het CDA en PvdA in 2003. Ik had wekenlang in het formatieteam met de meest betrok kenen aan tafel gezeten. Dan is het wel heel erg als het misgaat. Natuurlijk heeft die gebeurtenis vooral een poli tieke lading. Ik dacht ook: Wat moet ik hier nog? Moet ik wel verder in de politiek? Ik voelde het als een persoonlij ke nederlaag. Hoewel ik ook wel weet dat er andere, poli tieke, motieven meespeelden en het niet mijn fout was." Die gebeurtenis sterkte haar in de gedachte dat politiek nooit haar enige rol in het leven mag zijn. „Uiteindelijk gaat het om mijn rol hier", zegt ze wijzend op haar huis. „De band die ik heb met mijn man, kind, vrienden en fa milie." Haar beste vrienden komen niet uit Den Haag: „Die ken de ik al ruim voor die tijd." De meest intensieve werkrelatie heeft ze op dit moment nog met haar voorlichters, politiek adviseur, haar secreta resse en haar chauffeurs. „Lieverds", zegt ze. Eén chauf feur bezorgde Sascha een mooie dag door met haar een ijs je te eten op het Binnenhof en naar de Hofvijver te gaan kijken. „Ik zei gister nog tegen haar: je mag kiezen: de op vang of nog een keer mee naar het ministerie. Ze koos voor het laatste." Sinds de korte maar heftige crisis rond de embryoselectie kan niemand meer om haar heen. Staatssecretaris van Volksgezondheid Jet Bussemaker is gewend eerst onderschat te worden en later bewonderd. „Maar mijn man was niet onder de indruk. Ik moest moeite voor hém doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69