spectrum 20 Gert Timmerman Tussen kerk e en urn PZC Zaterdag 16 augustus 2008 Zanger Gert Timmerman werd bekend met hits als Eerbied voor jouw grijze haren en Alle duiven op de Dam. Met zijn vrouw Hermien zat hij jaren in het evangelisatiewerk. Ze hadden de dominees nog maar net de rug toegekeerd of zijn dochters stonden bloot in de Playboy. door Jan Vriend grote foto ANP kleine foto CPD Het geld is op en de kerk verdween uit zijn leven, maar de muziek en de liefde bleven. In een schuurtje achter zijn huis koestert Gert Timmer man nog altijd een studiootje. Een hoekwoning in een dorpje bij Ensche de. Een huurhuis. Dat vertelt precies wat Gert Timmerman overhield aan bijna zes tig jaar showbusiness. „Geen cent, maar wel veel mooie ervaringen." Spijt? „Wel van de manier waarop ik het heb aange pakt. Ik had het allemaal veel zakelijker moeten regelen. Anderen hebben aan alle kanten hun zakken gevuld dankzij mijn succes. Er waren jaren waarin ik 2,5 ton verdiende. In guldens, hè? Dat was destijds een kapitaal." Een gesprek op de dag na zijn 73e verjaar dag. Op tafel liggen nog de ansichtkaarten. „Ieder jaar zijn er weer fans die aan me denken. Want voor een vaste groep blijf ik toch een idool." De bariton begon met baantjes in de heren mode en als monteur. Zonder grote resulta ten. Tot hij het als artiest probeerde. Met de hit Ik heb eerbied voor jouw grijze haren, was zijn naam in één keer gevestigd. „Ik nam het liedje op terwijl mijn moeder in het ziekenhuis op de operatietafel lag. In gedachten was ik bij haar. De technicus in de studio zei dat het er in één keer meteen goed op stond. Hij voelde dat mijn hart er in lag." Van het plaatje werden in korte tijd 350.000 exemplaren verkocht: goed voor platina. „Bij de platenmaatschappij zaten ze met de handen in het haar toen ik ver kering kreeg met Hermien. Ze verboden me openlijk naar buiten te brengen dat ik een vriendin had. Dat zou me fans kosten, dachten ze. Bij Rob de Nijs zag je dat het tienerpubliek het niet pikte, toen hij met een vriendin op de foto in de krant stond. Bij mij pakte het veel gunstiger uit. Mijn publiek sloot Hermien meteen in het hart. Ook omdat ze een fantastische zangeres was, natuurlijk." De populariteit van het duo Gert en Her mien was ongekend. Ze hadden eigen tv-shows en scoorden 21 gouden platen. In 1969 haalden ze een stunt uit die destijds revolutionair was: ze zongen in het Am sterdamse Olympisch Stadion voor een pu bliek van 35.000 fans. „Eigenlijk hebben wij het pad geëffend voor alles wat er daar na in de Nederlandse showbizz is ge beurd." Uit die tijd stamt ook het liedje Alle duiven op de Dam. Een grote hit werd het niet, maar door het pakkende 'Shalalalie Shalala- la' verdween het nooit uit het Hollandse muziekgeheugen. In 1974 zetten Gert en Hermien hun leven op zijn kop door zich tot het christendom te bekeren. „Hermien was er altijd al van overtuigd dat God een bedoeling met ons had, maar ik was de dwarsligger. Ik vond het evangelie veel te sprookjesachtig. Ze be gon er steeds weer over. Het geloof leek ook een uitkomst: eindelijk rust. Daar snak ten we naar, na die jaren van gekte. Daar om lieten we de showbusiness achter ons en zongen we alleen nog in kerken." Alle gouden platen gaf hij weg in die tijd. „Want klatergoud hoorde niet bij het ge loof" De foto's waarop hij stond met grootheden als The Beatles en Tom [ones, gingen in de haard. Want dat was verafgo ding. „Jammer", vindt hij nu. „Bijna zeventien jaar zijn we bezig ge weest met dat evangelisatiewerk. Reken maar dat we in die tijd ook veel nonsens tegenkwamen. Predikanten die zelf een scheve schaats reden, maar wel commen taar leverden omdat de rok van Hermien te kort zou zijn. Of haar lippen te rood. „Achteraf voelt het goed dat we veel men sen tot een beter inzicht mochten bren gen, maar we hadden het showvak nooit vaarwel moeten zeggen. In sommige ker ken wemelde het van de zogenaamde gelo vigen die alleen maar uit waren op de cen ten. Dan denk ik aan die samenkomsten waarbij de voorganger na de prediking de schaal liet rondgaan. De kerkgangers dach ten dat het geld voor ons was en gooiden hun bankbiljetten erin. Allemaal uit waar dering voor ons. Nadat de buit binnen was, kregen de broeders en zusters te ho ren dat de opbrengst naar de kerk ging en dat de vólgende collecte voor de zingende broeder en zuster Timmerman zou zijn. Op dat moment hadden ze alleen nog maar een paar muntjes in hun jaszak. Dus terwijl de kerkenraad de bankbiljetten tel de, reden wij vaak naar huis met het klein geld. Daar konden wij natuurlijk niet van eten." Het werd een dubbelleven tussen God en de drank en de pillen die hen op de been moesten houden. „Die bom moest natuur lijk barsten. Uiteindelijk riep Hermien: 'Die predikanten kunnen de pot op, we stappen eruit'." Door optredens met de band Normaal en met een weinig verhullende fotoreportage van hun twee dochters in de Playboy, haal de de familie Timmerman volop de publici teit, maar nieuwe hits bleven uit. In t999 kwam het tot een echtscheiding tussen Gert en Hermien. Hij hertrouwde in 2002 met de zangeres Babs Stoevenbeld, moe der van twee kinderen. De rust was ver te zoeken toen zijn doch ter Sandra de zanger van incest beschuldig de. De roddelbladen smulden ervan, maar van een aangifte kwam het nooit. De ko ninklijke onderscheiding die hem daarna ten deel viel, pakte daarom uit als een openlijk eerherstel. Tussen hem en zijn dochters kwam het niet meer goed. Hij heeft ze al jaren niet gezien. „Via via hoor ik nog wel hoe het met ze gaat. Gelukkig maar, want ik hunker naar positief nieuws over ze. Ik ben blij dat ik mijn zoon wél re gelmatig zie. Stilletjes hoop ik dat zijn zus sen met de jaren tot nieuwe inzichten ko men. Mijn deur staat altijd open." Optreden doet hij nauwelijks meer. „Ik heb ieder zaaltje in ieder gat van Neder land gezien. Laat dat kermiscircuit alsje blieft aan me voorbij gaan." Iedere middag werkt hij in de studio in de schuur achter zijn huis nog wel aan nieu we liedjes. „Die gaan vooral naar artiesten en producers in Duitsland. Niet dat ik er een cent mee verdien. Door het downloa den is het vak totaal veranderd. Ik vind het gewoon nog leuk om te arrangeren en te componeren. Ik kan niet stilzitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64