zit in d< Nestmuur voor insecten J Lunchen bij Klooster van Rilland! Naast het bezoekerscentrum de Kraai- jenberg is een aparte insectentuin ingericht. De vlinderstruiken spre ken voor zich. Ook de kastjes voor solitaire bijen kom je wel meer tegen. In een hoek je krijgen brandnetels all ruimte, zij zijn be langrijk voor rupsen. Opvallendste onder deel van de tuin is de zogenaamde nestel muur. Het is een wand, waarin met een- voudige middelen allerlei nestmogelijkhe den voor insecten zijn gecreëerd. In stuk ken boomstam zijn gaten geboord, vliertak ken zijn in elkaar gevlochten. Stukken drai nagebuis zitten volgepropt met gedroogde rietstengels. Onderop is een bakstenen bak gemetseld, waarin egels hun toevlucht zoe ken. De insectentuin was vroeger een moestuin van een boerderij. Het water in het Markiezaat is brak en wordt steeds zoeter. foto Ronald den Dekker Tegen inlevering van deze bon: Zeeuws lunchbordje, bestaande uit 3 boterhammen belegd met huzarensalade, Zeeuws spek, garnalenkroket en een gebakken ei van 6,75 voor 5,75 Bon geldig t/m 31 augustus 2008 Maximaal 4 personen per bon Hoofdweg 60, Rilland (tel 0113 - 556666) iees vind leef www.pzc.nl 8 Zaterdag 16 augustus 2008 PZC Het Markiezaat bij Bergen op Zoom is een natuurgebied op de grens van Zee land en Noord-Brabant. Ooit zag het eruit als een schorren gebied, te vergelijken met Saef-: tinge. Sinds 1984 is het afge sloten van open getijde water, en wordt zout geleidelijk zoet. Lepelaar foto's flora en fauna Chiel Jacobusse door Jan van Damme et einde van Zeeland. Of het be gin. Afhankelijk van waar je naar toe gaat. Het is er een beetje Bra bant, op de wal, met zand en be bossing. En ook heel erg Zeeuws, met graas- land en rimpelend water. Hoge luchten bo ven laag land, waar de mens zich op elke einder laat gelden met witpluimende koel torens, windmolens en zeer bovenmodale villa's. Het landgoed Mattemburgh vormt een dichtbije begrenzing. Op stap in het Markiezaat, 2.400 hectare puur natuur gevangen tussen Bergen op Zoom, A58 en Zeeuwse spoorlijn, en het Schelde-Rijnkanaal. Het valt onder de na tuurbeschermingswet, wordt dus als zeer waardevol beschouwd en is slechts zeer be perkt toegankelijk. Klaas Koopmans, be heerder van het Brabants Landschap dis trict west, en vrijwilliger Hannie de Maerte- laere, wijzen de weg. Een klein uur wande len, van uitkijktoren naar vogelobservatie hut en terug. Een beetje voorkennis kan geen kwaad voor de niet al te groen doorgeleerde rust- zoeker. Want we zitten wel in een zeer spe cifiek gebied. Eeuwenlang hoorde het bij de Oosterschelde, hadden eb en vloed er vrij spel. Om de scheepvaart te gerieven werd het Schelde-Rijnkanaal aangelegd, en werd het Markiezaatsgebied in 1984 door een dam van het open water afgesloten. Einde getij, ook einde zout water. Sinds dien zit het Markiezaat in de overgang van zout naar zoet: de ongeveer 1.000 hectare water is inmiddels brak te noemen, en ook op land hebben zoutminnende planten als zeekraal en zeeaster bijna het loodje ge legd. De bitterling floreert er, een plantje dat vooral voorkomt op van de zee afgesne den strandvlakten. Dat is wat het Markiezaat bijzonder maakt, het gebied verkeert in een constante staat van verandering. Nu zitten er bijvoorbeeld groene kikkers, amfibieën die absoluut niet tegen zout water kunnen. Vanaf de dertien meter hoge uitkijktoren, vlakbij het bezoekerscentrum de Kraaijen- berg, zou het gebied goed in ogenschouw te nemen moeten zijn. Maar het seizoen is erg groeizaam geweest, zegt beheerder Koopmans. De wilgen op de wal nemen een deel van het uitzicht weg, ze moeten hoognodig getopt worden. Het deel van het gebied, dat niet verscholen gaat achter wuivende boomkruinen, geeft een mooie indruk van hoe land en water zijn ver deeld. Tevens zie je dat de bebouwing van Aardbeienklaver Bergen op Zoom oprukt, de bewoners van de kapitale villa's zitten met hun telescoop kijkers eerste rang. Zij hebben de lepelaars - zestig broedparen dit jaar, een topper zegt Koopmans - zilverreigers en zwarte zwanen als het ware in hun voortuin. Volgens de landschapsbeheerder komen er in zijn gebied zo'n 125 soorten broedvogels voor. In augustus en september, als de trek op zijn hoogtepunt is, bivakkeren er 20.000 tot 25.000 vogels. Vele soorten een den en ganzen, maar ook aalscholvers, bui zerds, kiekendieven, vis- en zeearenden worden gespot. Als het hoog water op de Oosterschelde is en de platen onder lopen, is het Markiezaat voor veel watervogels een ideale uitwijkplaats. Een wandeling als het waait is een sensatie op zich. In de door wilgenhagen beschutte delen hoor je de wind in de bomen en struiken, maar je voelt niets. De atmosfeer is in die beschutting al gauw moerasachtig, precies datgene wat de beheerders nastre ven. Het ontwikkelen van een zo geva rieerd mogelijk moerasecosysteem op de grens van zout en zoet, zo zeggen ze het in hun folder. Stap je de open vlakte op, dan heb je ineens wel de wind in je haar. Natuurbeheerders nemen hun taak meest al letterlijk op: ze beheren, ze sturen de na tuur. Moet ook wel, zegt Koopmans, zon der menselijk ingrijpen zou heel Neder land met bos bedekt zijn. Om te voorko men dat de open vlakte van het Markiezaat dichtgroeit, wordt er vee uitgezet. Zo'n honderdvijftig koeien en honderd paarden. Die laatste - winterharde IJslanders - lopen er het hele jaar, de koeien van 1 mei tot 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60