Binnenland 'Soms is het legitiem voor een politicus om de wet te overtreden' LEZERSEMTRA PZC Test je sportkennis en win! ,v Zonnige start voor Lowlands Wat mogen Kamerleden wel en niet doen om hun gelijk aan te tonen? Monteur zakt in heet water onder stoep Grensoverschrijdende kliniek voor dikkerds Agent bespuit 11-jarige met pepperspray Dierenbescherming: vis pijnloos doden Hampshire PZC Zaterdag 16 augustus 2008 I 5 BIDDINGHUIZEN - Het festival A Campingflight to Lowlands Paradise in Walibi World Biddinghuizen is gisteren begonnen. Er worden 55.000 bezoe kers verwacht. Lowlands biedt drie dagen mu ziek, film en cabaret en wordt morgen afgeslo ten. foto Koen van Weel/ANP door Hanneke Keultjes en Marijn Kramp DEN HAAG - GroenLinks-Kamerlid Wijnand Duyvendak mag zijn ge sneuveld op zijn actieverleden, dat neemt niet weg dat actievoeren bij een gezonde democratie hoort. Maar waar ligt de grens? De grens, meent de Nijmeegse hoogleraar politicologie Monique Leyenaar, ligt daarbij niet zozeer bij de wet, maar bij het soort actie. Politici mogen namelijk best actie voeren. Leyenaar verwijst naar de massale kernwapendemonstraties in het verleden. „Toen liepen de grote politieke partijen voorop. Maar politici gaan over de grens als zij oproepen tot onrechtmatige daden als bedreigingen." Duyvendak kwam onder vuur te liggen door zijn bekentenis betrok ken te zijn geweest bij de inbraak in het ministerie van Economi sche Zaken in 1985. Ook zou hij zij delings betrokken zijn geweest bij bedreigingen van ambtenaren. Daarom deugt de actie van Duy vendak niet, stelt historicus Dirk Jan Wolffram van de Rijksuniversi teit Groningen. „Nu niet en toen niet." Maar de wet mag wel overtreden worden, tekent politicoloog André Krouwel van de Universiteit van Amsterdam aan. „GroenLinks maakte tot nu toe altijd onder scheid tussen legaliteit en legitimi teit. Soms is het legitiem om de wet te overtreden als je daarmee aantoont dat een wet niet deugt." Op sommige momenten is dat no dig, zegt Krouwel. „Het moet dan wel de bedoeling zijn een onder werp op de politieke agenda te zet ten wat op een andere manier niet lukt. Denk maar aan de aanval op het vreemdelingenbeleid van Rita Verdonk. Toen werd de oproep ge daan vluchtelingen te verbergen zodat ze niet werden uitgezet." Krouwel kijkt op van de 'burger- truttige' reactie van Groen links-fractievoorzitter Femke Hal- sema, die verklaarde dat alle acties binnen de wet moeten blijven. „Halsema is ineens liberaal én con servatief. Ze kan zo lid worden van de WD. Ze lijkt te zijn verge ten dat 70 procent van haar achter ban een actieverleden heeft. Ze moet Duyvendaks actie juist verde digen in plaats van veroordelen." Er is volgens Wolffram echter een duidelijk verschil tussen burgerlij ke ongehoorzaamheid en illegale acties zoals inbreken. „Burgerlijke ongehoorzaamheid is een publie ke overschrijding van de wet met als doel de politiek te beïnvloeden. 'Dat is ingrijpen in het democratisch proces en dat is wezenlijk anders' Het is een daad waarover je reken schap wilt afleggen. Inbreken in een ministerie speelt zich af in het verborgene. Je steelt documenten met als doel de politiek te bepalen. Dat is ingrijpen in het democra tisch proces en dat is wezenlijk an ders." Daarom ook, stelt Wolffram, komt het SP-Kamerlid Krista van Velzen weg met haar arrestatie tijdens een protestactie bij een nucleaire marinebasis in Schotland. Duyvendak ging twintig jaar gele den wel over de grens heen door zich medeplichtig te maken aan het stelen van overheidsdocumen ten en het bedreigen van ambtena ren. Dat hij zich nu zo stellig van deze acties distantieert, verbaast Krouwel en Wolffram. Duyvendak had beter de 'Joschka Fischer-hou- ding' aan kunnen nemen, vinden de twee wetenschappers. De Duit se oud-minister van Buitenlandse Zaken sloeg ooit een agent en zei later dat hij dat destijds uit overtui ging had gedaan. Krouwel: „De burgers waardeerden zijn eerlijk heid." Wolffram gelooft niet dat de in braak Duyvendak de das om heeft gedaan. „Hij sneuvelt op wat hij de afgelopen anderhalve week deed. Zijn openheid bleek schijn. Het werd gaandeweg een steeds onduidelijker verhaal, waar hij tel kens op terug moest komen." PURMEREND - Een 56-jarige sto- ringsmonteur is gistermiddag in Purmerend door het trottoir ge zakt en tot zijn middel in gloeiend heet water terechtgekomen. De monteur kwam op een mel ding af dat vanuit de grond stoom omhoog kwam. De man belandde in water van tussen de 70 en 80 graden Celsius. Door een lekkage in het ondergrondse leidingstelsel is het water waarschijnlijk vrijgeko men, waarna het zand onder de stoep werd weggeslagen. De mon teur liep brandwonden op. HEERLEN - In Heerlen begint op 1 oktober een nieuwe kliniek met maagbehandelingen bij mensen met extreem overgewicht. De kli niek wil patiënten uit Nederland, Duitsland en België helpen. De doelgroep is mensen met 'morbi de obesitas', bij wie traditionele (dieet-)behandelingen niet meer werken, zodat ze alleen nog via operatieve weg geholpen kunnen worden. Eerste man wordt hoogle raar Jan Willem Greve, die omstre den is omdat hij ook operaties bij extreem dikke kinderen uitvoert. NIJMEGEN - Een Nijmeegse agent heeft donderdagavond een 11-jari- ge jongen bespoten met pepper spray. Dat gebeurde toen de agent de vader van de jongen wilde aan houden, omdat hij met scheuren in zijn voorruit reed. Er ontstond een ruzie. De agent wilde verhin deren dat de man wegreed in zijn auto. Toen de vader toch optrok, spoot de agent ongericht en raakte het kind. De vader reed alsnog weg, maar hij moest even later stoppen, omdat ook hij door de pepperspray niets meer kon zien. DEN HAAG - Vissen moeten voortaan een pijnloze dood krij gen. Dat stelt de Dierenbescher ming. Onderzoekers hebben een methode ontwikkeld om vissen zonder pijn te bedwelmen. Vol gens die methode krijgen vissen in het water een stroomstoot, waar door ze meteen worden verdoofd en geen pijn voelen bij het slach ten. De Dierenbescherming wil die aanpak wettelijk verplichten omdat zij verwacht dat niet alle be drijven op basis van vrijwilligheid daarop overgaan. Ready, Set, Go! De olympische zomerspelen van 2008 zijn offi cieel van start gegaan. Welke records worden er verbroken dit jaar en hoe doen onze landgenoten het? Uw krant volgt de spelen op de voet. U maakt kans op een arrangement in Hampshire Hotel - Avenarius. Het arrangement bevat een overnachting voor 2 personen incl. ontbijt en een dag gratis huren van een cabrio. De prijs wordt aangeboden door Hampshire Inns, Hotels Classics. Vraag 8 zaterdag 16 augustus 2008 Wanneer zijn in 2008 de Paralympics? a. 6-11 september 2008 b. 12- 23 september 2008 c. 8-24 augustus 2008 Sms uw antwoord als volgt door naar telefoonnummer 2002: ACTIESPELEN16 spatie A, B of C Bijvoorbeeld: ACTIESPELEN16 B Spelregels: Sms uw antwoord naar telefoonnummer 2002 Prijs per ontvangen bericht is 0,60 Uw inzending dient voor middernacht bij ons binnen te zijn Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd Alleen de winnaar krijgt binnen 3 werkdagen bericht Deelname geldt voor personen vanaf 16 jaar Het arrangement is te boeken tot en met 31 juli 2009 Het arrangement is te boeken op basis van beschikbaarheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5