Zeeland mist fiets- en wandelavonturen Vergeet de fietsroute bordjes, volg de GPS PZC Avontuurlijk fietsen en wandelen in Zeeland y Mountainbikeroutes: Boswachterij, Westenschouwen Poelbos, Goes y De Piet, Veerse Meer y De Schotsman, Noord-Beveland Buitensportorganisaties: y Forest Hill Buitensport bij Moriaanshoofd organi seert verschillende groepsactiviteiten, waaron der mountainbiken, banaanvaren en skimboar- den. Tel: 0111 -450045; website: http://www.foresthillbuitensport.nl y Kanoa aan het Veerse Meer biedt ook verschil lende activiteiten, o.a. orientatielopen en een fiets/kano dagtocht (groepsactiviteit). Tel: 0113-581609; website: http://www.kanoa.nl y Happy MTB in Vrouwenpolder organiseert mountainbikedagtochten in Nederland en Bel- gie. Tel: 06-24740053; website: www.hap- pymtb.nl Mountainbiken. Droppings. GPS hiking. Kortom: avontuur te voet en op de fiets. Zeeland heeft verre van een avontuurlijk karakter en dat heeft misschien niet alleen te maken met het aanbod. door Nathalie van de Zande In tegenstelling tot Limburg en de Belgische Ardennen, heeft fietsen en wandelen in Zeeland niet bepaald een flitsend imago. Bekend zijn de nummertjes op de wit met groene bordjes van het fiets- knooppuntensysteem (Fiks). Wie de bordjes volgt, fietst langs prachtige poldergezichten en pittoreske kerkrin- gen. Soms moet men zelfs behoorlijk aanzetten om een dijk over te klim men. Maar echt spannend en specta culair wordt het nooit. Janine Meeuwese van Fiks betwijfelt of er überhaupt wel vraag is naar avontuurlijke fiets- en wandelactivi teiten in Zeeland. „Voor zover ik weet hebben wij nog nooit verzoe ken binnen gekregen van mensen die hier in Zeeland op zoek waren naar meer avontuur. We proberen onze routes wel zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor mensen door locaties te zoeken waar iets te beleven valt. Zo hebben we verschillende thema routes en bijvoorbeeld 'rondje-pon tje', waarbij mensen al fietsend en met verschillende veerpontjes de pro vincie verkennen." Initiatieven ge noeg dus, maar niet bepaald op avon tuurlijk niveau. Maar zelfs bedrijven die zich specifiek richten op het avon tuurlijke segment recreanten, zien niet veel animo onder toeristen en dagjesmensen voor avontuurlijke va kanties in Zeeland. Jessemijn Krijger van Forest Hill bij Moriaanshoofd; „Wij organiseren verschillende bui tenactiviteiten zoals fakkeltochten, mountainbiken en boogschieten. Hierbij richten wij ons echter voorna melijk op bedrijfsuitjes en vrienden groepen. We hebben het wet eens ge probeerd om dit in samenwerking met verschillende campings op te zet ten voor toeristen, maar daar was zo weinig animo voor dat het voor ons simperlweg niet rendabel was." Toch zijn er wel een paar initiatiefnemers in Zeeland die proberen om de toeris ten meer avontuur te bieden. Peter Boone uit Vrouwenpolder is de op richter van Happy MTB, een twee mansbedrijfje gespecialiseerd in het organiseren van mountainbikeritten in Nederland en België. „We willen dit soort tochtjes toegan kelijk maken voor iedereen. De mees te mensen die met ons meerijden zit ten voor het eerst op de mountainbi ke, en daar zitten ook veel toeristen bij. Die toeristen proberen we te be reiken door contacten te leggen met campings, zodat mensen zich bijvoor beeld bij de receptie kunnen inschrij ven voor een rit. De animo is heel ver schillend en net als de meeste zomer- activiteiten sterk afhankelijk van het weer. Als het te warm is liggen men sen liever op het strand, als het re gent zitten ze liever binnen. Maar toch is er zeker een markt voor." Toch lijken veel Zeeuwse onderne mers hun twijfels te hebben bij het animo voor avontuurlijk fietsen en wandelen in de provincie. Toeristen zullen voor avontuur waarschijnlijk niet naar Zeeland komen. De vraag die overblijft is er één van de kip en het ei. Komen avontuurlijke toeristen überhaupt niet naar Zeeland, of blij ven ze weg omdat er geen aanbod is? door Nathalie van de Zande Veel fietsers kennen het probleem dat bij het volgen van de bordjes van een fiets- of wandelroute al snel de twijfel toeslaat. 'Moeten we nog steeds rechtdoorV en Zijn we geen bordje voorbijgeredenzijn vragen die vijfhonderd meter na het laatste routebordje naar boven ko men. Ook het gebruik van fietskaarten geeft niet altijd uitsluitsel over de te kiezen route. Gelukkig zijn er tegenwoordig ook GPS-systemen beschik baar voor niet-gemotoriseerde verkeer. In plaats van weifelend van bordje naar bordje te fietsen, volgt men simpelweg de aanwijzingen van de GPS om de bestemming te bereiken. GPS-systemen voor de fiets zijn lichter, kleiner (ongeveer ten grootte van een mobiele telefoon) en zuiniger dan de autoversie. Met een GPS op de fiets is afstap pen om op de kaart te kijken niet meer nodig en verdwalen een stuk moeilijker. Wel moeten rou tes van te voren uitgezet worden door ze bijvoor beeld te downloaden via internet. Routebureau Zeeland, een samenwerkingsverband tussen de vier regionale VW's, biedt momenteel vijftien routes aan op de website. „We merken dat er wel vraag naar is, maar het loopt nog niet echt storm", vertelt Janine Wrench van Routebureau Zeeland. „De meeste vraag blijft toch naar de gewone fiets kaarten, maar we proberen ons product zo veel mogelijk te verbreden door in te spelen op de mo gelijkheden die er zijn. Zo hebben we sinds kort ook SMS-routes aangezien de meeste mensen te genwoordig altijd een mobiele telefoon op zak hebben." Maar niet alleen tijdens wandel- en fietstochten wordt gebruik gemaakt van GPS. Vanuit kanoha ven de Piet aan het Veerse Meer organiseert Ka noa verschillende buitensportactiviteiten, waaron der oriëntatielopen. De bedoeling is dat mensen hun weg vinden in het nabijgelegen natuurgebied. Hoewel bij Kanoa nog maar twee a drie jaar ge bruik wordt gemaakt van GPS, lijkt het systeem snel aan populariteit te winnen. Charlie Jumelet van Kanoa: „Zodra we tegen mensen zeggen dat ook een kompas hebben, gaat de voorkeur toch vaak uit naar GPS." Sommige buitensportondernemingen maken ech ter al langer gebruik van GPS-systemen. Forest Hill Buitensport gebruikt al ruim tien jaar naviga tiesystemen bij oriëntatieactiviteiten. „Tegenwoor dig zijn GPS-systemen bekender, omdat ze nu ook in de auto worden gebruikt. Maar ze bestaan na tuurlijk al veel langer. De vraag naar onze GPS-tochten is dan ook redelijk hetzelfde geble ven. Alleen merken we dat mensen nu beter we ten wat het is.", vertelt Jessemijn Krijger. Gelukkig hoeven mensen niet perse het bos in om gebruik te kunnen maken van een GPS-systeem. Ze kunnen ook op de 'gewone' fietsroutes vertrou wen op de aanwijzingen van het navigatiesys teem. Zo hoeft er minder gekibbeld te worden over de bordjes of de kaan en kan er meer geno ten worden van de natuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54